CZ vz. 82 - skúsenosti z PZ a OS SR

inspiring_panini

Príspevok od používateľa inspiring_panini »

Tá strieborná vyzerá ako lacná povrchovka, čo sa používa na plynovkách, to by som neodporúčal.
friendly_kilby

Príspevok od používateľa friendly_kilby »

Pojdem sa spytat puskara ci to vie ociernit a ked nie, tak to skusim doma, len neviem ako dam dole povodny lak, musim otom nieco nastudovat. Asi skoncim pri cierno-olivovej alebo cierno-pieskovej kombinacii.
22buco
prispievateľ
Príspevky: 136
Registered for: 12 years 4 months

Príspevok od používateľa 22buco »

Noja sa priklanam najviac k poslednej verzii. ostatne mi pridu take lacne riesenia. Ta posledna ma krasne crienky a velmi sa hodi k tomu niklovanemu zaveru a suciastkam :-)))
kazdopadne vec vkusu.
R
častý prispievateľ
Príspevky: 3089
Registered for: 15 years 11 months

Príspevok od používateľa R »

Drevené pažbičky na vz.82/83 stoja veľa a ich cena nezodpovedá výdrži. Pažbičky od Klinského šli do kopru po roku, praskajú v mieste kadiaľ idú šrúby, meral som to hmatadlom a hrúbka materiálu v tom mieste je necelé 2mm, dokonca v jednom mieste drevo presvitalo jak bolo prefrézované. Možno som trafil nepodarok, skúsim ich pohľadať a zavesím fotku...
Používateľov profilový obrázok
pif paf
častý prispievateľ
Príspevky: 717
Registered for: 13 years

Príspevok od používateľa pif paf »

Chýba mi v tých fotkách lesklý chrom s pozlátenými ovládacími prvkami a svetlými orechovými pažbičkami + decentným gravírovaním. :)
jafo
občasný prispievateľ
Príspevky: 55
Registered for: 13 years 11 months

Príspevok od používateľa jafo »

Miguel
Slo by to opieskovat myslim ze niekto na fore takto robil CZ 45/92 skus to niekde pohladat ja som to narychlo nenasiel
floyd
prispievateľ
Príspevky: 163
Registered for: 11 years 9 months

Príspevok od používateľa floyd »

Čo sa týka CZ 82 môžem doplniť, že táto konkrétna zbraň je skutočne slabou a to po viacerých stránkach. Hrubým odhadom, do terča som z nej dal dokopy cca 2000-ku nábojov vz. 82 aj 9 Makarov.

1) Zbraň je vo výzbroji OS SR a pravidelne sa s ňou chodí na streľby, pričom bývajú postavené stanovištia tak na 10 zbraní. Zhruba každú jednu odstrieľanú zmenu sa zo stendov aspoň raz ozve "Zbraň závada". Nakoľko sa počas strelieb otočí tak 30-50 zbraní, pričom štatistický koeficient závad zostáva zhruba rovnaký, usudzujem, že služobná zbraň vz. 82 je krajne nespoľahlivá pravdepodobne vďaka podceneniu materiálov (a možno aj skutočnosti, že strelivo 9 Makarov je na hranici použitia u zbrane s dynamickým záverom). Množstvo týchto jazdených zbraní na mňa pôsobí rozheganým dojmom. Zo zbraní sa toho ročne zrovna moc nevystrieľa, pričom po každej streľbe sú ošetrené.

2) Presnosť je veľmi diskutabilná a to pravdepodobne vďaka faktu, že sa jedná o pomerne malú zbraň v dosť výkonnej ráži. Moje praktické skúsenosti hovoria o tom, že vojaci, ktorí neboli schopní nastrieľať z Pi vz. 82, nastrieľali z iných zbraní (9 Luger) úspešne. Veľmi skúsení strelci vždy nastrieľajú 25-30 bodov z 30 na nekryte ležiacu figúru s kruhmi na 25m, z iných zbraní však opäť lepšie. Informácie o tom, že s ňou niekto na 50m triafa krabičky od nábojov by som považoval prinajmenšom za "krajne nespoľahlivé" (pokiaĺ sa nejedná teda o bedne na strelivo vz. 82). Netvrdím, že sa to nemôže podariť, ale Pi vz. 82 rozhodne nie je služobný Sig P210, ani nejaký mierenkársky športový špeciál a ani sa k nim nepribližuje. Smrtiaci potenciál na uvedenú vzdialenosť však rozhodne má.

3) Pozitívne je možné hodnotiť príjemný úchop a nositeľnosť, to je asi tak všetko.

4) Celkom iná situácia je u CZ 83 v ráži 7,65 Br. Vďaka použitej ráži sa jedná o vyváženú zbraň s veľmi kultivovaným chovaním a viac než vyhovujúcou presnosťou (zo zbrane som osobne nastrieľal 500 - 600 nábojov). S CZ 83 v 9 Browning nemám praktickú skúsenosť, viem len to, že kolega si ju v porovnaní s Pi vz. 82 chváli.

5) Čo sa týka hlavne, na jej odolnosti sa nepodpisuje len polygonálny typ vývrtu, ale obzvlášť tvrdochrómové prevedenie. Strelivo vz. 82 by polygonálnu netvrdochrómovanú hlaveň po čase spoľahlivo vyjazdilo.

6) Menej výkonné strelivo, ktoré je nekompatibilné so štandardom NATO (9Luger) a aj uvedená častá poruchovosť zbrane sú dôvodmi, prečo sa v OS SR uvažuje o výmene služobnej pištole vz. 82. Vďaka finančným škrtom v rezorte MO však v súčasnosti nie je stanovený termín výmeny. Nejaké vojskové skúšky na nové zbrane už prebehli, pokiaľ mi je známe skôr s negatívnym výsledkom.
vanto
častý prispievateľ
Príspevky: 3210
Registered for: 13 years 6 months

Príspevok od používateľa vanto »

Ja som minule zo zvedavosti zobral moju 82-jku na IDPA sutaz a mozem povedat, ze bol som vcelku spokojny. NIe je to na zbran mierenku, ale podla mna je vhodna na obranne situacie. Viacmenej som nemal zasadny problem, na figuriny to islo celkom dobre. Mne sa ta zbran velmi paci, nie je to sice top v porovnani so sucasnymi, ale myslim, ze viem co od nej cakat. Mozno nesplna sucasne armadne potreby, ale za danu cenu dobra zbran.
Používateľov profilový obrázok
revino
prispievateľ
Príspevky: 264
Registered for: 13 years 11 months

Príspevok od používateľa revino »

Moje subjektivne dojmy:
Vyborny uchop, primerany spatny raz, dobra presnost (na 50m nebol problem zasiahnut format A3), mieridla hrozne, dobry dosah zachytu zaveru, velmi zly dosah na tlacidlo vypustania zasobniku. Spolahlivost nedokazem posudit.
Koncepciu povazujem za vydarenu. Nehodnotim vsak kvalitu pouzitych materialov.
Používateľov profilový obrázok
Igrlik
častý prispievateľ
Príspevky: 3094
Registered for: 20 years 6 months

Príspevok od používateľa Igrlik »

revino napísal:Vyborny uchop, primerany spatny raz, dobra presnost (na 50m nebol problem zasiahnut format A3), ... dobry dosah zachytu zaveru, ... Spolahlivost nedokazem posudit.
Koncepciu povazujem za vydarenu. Nehodnotim vsak kvalitu pouzitych materialov.
Súhlasím :) Toto je síce na 25m, ale v súťažnom strese...http://igrlik.rajce.idnes.cz/Viacboj_KD ... M_1046.jpg

A s prípadnými problémami sa vždy dá niečo urobiť... :D
revino napísal:...velmi zly dosah na tlacidlo vypustania zasobniku. ...
Stačí pilník, šmirgeľ a je to!
http://igrlik.rajce.idnes.cz/CZ_83#crienky_L.jpg
http://igrlik.rajce.idnes.cz/CZ_83#crie ... ravena.jpg
http://igrlik.rajce.idnes.cz/CZ_83#vypustanie_L.jpg
revino napísal:...mieridla hrozne, ...
...a kamarát puškár...
http://igrlik.rajce.idnes.cz/CZ_83#mieridla_1.jpg
http://igrlik.rajce.idnes.cz/CZ_83#mieridla_2.jpg
:lol:
friendly_bell

Príspevok od používateľa friendly_bell »

tak cca po 600 vystrielanych nabojoch mi na CZ 82 po natiahnuti aj pocas strelby nie vzdy natiahne kohut. namiesto SA mam teda nie vzdy ale casto DA a musim uplne stlacit spust. aj ked sa s nou hram a natahujem kohut tak nie vzdy ostane natiahnuty. som z toho smutny :roll: na strelbu to okrem toho ze musim viac tlacit nema vplyv. ma s tym niekto skusenosti? samozrejmostou je uvolnovanie pazbiciek a vecne dotahovanie.
Používateľov profilový obrázok
Igrlik
častý prispievateľ
Príspevky: 3094
Registered for: 20 years 6 months

Príspevok od používateľa Igrlik »

S najväčšou pravdepodobnosťou vyskočila zo záberu pružinka, ktorá odpružuje záchyt bicieho kohúta a samočinnú poistku. Periodickým ohýbaním a narovnávaním sa postupne skrátilo jedno ramienko, až vyskočilo zo záberu.
Riešenie: Totálna rozborka, výmena pružinky za novú alebo oprava citlivým natočením malýmu kliešťami s okrúhlymi čeľusťami a následne totálna zborka. Trvalo mi to niečo cez dve hodiny. :D
Alternatíva: Odniesť šikovnému puškárovi a zaplatiť si opravu, počkať podľa zaťaženia dva týždne až mesiac... :?

P.S. Možno pružinka aj praskla, ale to je menej pravdepodobné... :evil:

P.P.S. http://myweb.cableone.net/leolani/cz82/ ... ploded.gif pozícia 30
friendly_bell

Príspevok od používateľa friendly_bell »

diky ale asi sa vykaslem na to, slubil som si ze nebudem investovat cas ani peniaze do toho, kym pojde tak pojde :?
Používateľov profilový obrázok
Igrlik
častý prispievateľ
Príspevky: 3094
Registered for: 20 years 6 months

Príspevok od používateľa Igrlik »

Pozor, môže ti zguľometiť... a nefunguje ani samočinná poistka :!:
friendly_bell

Príspevok od používateľa friendly_bell »

co myslis pod tym pojmom zgulometit? neviem ci myslime to iste. takto naprazdno ked natahujem kohut tak 1 z 10 neostane natiahnuty ale vrati sa, takze poistka v pohode ide
Napísať odpoveď

Návrat na "CZ"