CZ vz. 82 - skúsenosti z PZ a OS SR

Používateľov profilový obrázok
In - FinitY
prispievateľ
Príspevky: 327
Registered for: 14 years 11 months
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa In - FinitY »

Arminius, pekne si okomentoval môj príspevok, ale téma nie je kto kolko služil ale aké ma skúsenosti s 82jkou. A ty si neuviedol žiadne. Ak ideme riešiť životnosť vojaka v boji, tak nakúpme Norinca, vo velkom nám to čína predá cca za 140€. Veď načo vojakom poriadna zbraň. V jednej SR som čítal o lacných pištoliach z USA, cena okolo 100USD, živoznosť pár rán, možno aj tie by boli zaujímavé.
Táto téma je o skúsenostiach s Pi vz.82. Ako bývalí vojak a aj aktívny strelec si myslím že mám skúsenosti s touto zbrańou. Ako majiteľ CZ 75 a K100 si dokonca myslím že viem ju porovnať aj s týmito zbraňami. A môj názor je že daná zbraň už keď sa zavádzala do Armády bola moralne zastaralá. Nie je to len môj názor ale je to všeobecný názor na trend vývoja zbraní pre ozbrojené zložky. Keby si poznal trochu históriu tak by si vedel ze ČS armáda zadala vývoj krátkej zbrane vkalibry 9 luger, až na tlak VS sme boli nútený prijať Makarov, tak isto ako 7,62x39.
pričom pôvodne útočná puška bola konštruovaná na náboj 7,62x45.

To že mám vystrielané x nábojov. Neviem ako niekto môže hodnotiť zbraň pokial s nej nestriela, to je ako písať recenziu na auto a nevoziť sa v ňom.
Že tu miešam muníciu a zbraň, no neviem, použitá munícia je kľučová pri spoľahlivosti zbrane.
K tej profilaktike. No coment, máš podtrhnuté všetký útvary OSSR a kvalitu uskladnenia zbraní, proste klobúk dole.
Naposledy upravil/-a In - FinitY v 31 Jan 2012, 15:01, upravené celkom 1 krát.
Používateľov profilový obrázok
arminius
častý prispievateľ
Príspevky: 3902
Registered for: 16 years 1 month

Príspevok od používateľa arminius »

ale téma nie je kto kolko služil ale aké ma skúsenosti s 82jkou. A ty si neuviedol žiadne.
...dobré ...
Ako bývalí vojak a aj aktívny strelec si myslím že mám skúsenosti s touto zbrańou. Ako majiteľ CZ 75 a K100 si dokonca myslím že viem ju porovnať aj s týmito zbraňami.
...detto.......a doplním , že aj ako bývalý zbrojár...
daná zbraň už keď sa zavádzala do Armády bola moralne zastaralá.
...sa nehádam... :wink:
No coment, máš podtrhnuté všetký útvary OSSR a kvalitu uskladnenia zbraní, proste klobúk dole.
...jáááj ...všetky nie ... :lol: ...ale pochodil som dosť po tých zásobovacích útvaroch ... :wink:
Používateľov profilový obrázok
In - FinitY
prispievateľ
Príspevky: 327
Registered for: 14 years 11 months
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa In - FinitY »

...detto.......a doplním , že aj ako bývalý zbrojár...

s čoho usudzuješ že som bývalý zbrojár :-)
inspiring_panini

Príspevok od používateľa inspiring_panini »

On asi hovorí o sebe.
Používateľov profilový obrázok
In - FinitY
prispievateľ
Príspevky: 327
Registered for: 14 years 11 months
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa In - FinitY »

jáj, soráč. Som v kútiku dúfal že o mne.


Ešte raz dík Zoidberg37 za upozornenie na chybu :-)
dyslekcia
22buco
prispievateľ
Príspevky: 136
Registered for: 12 years 4 months

Príspevok od používateľa 22buco »

No zaujimava debata :-) cz 82 je podla mojho nazoru nieco co uz by malo ostat doma,v skladoch, vo vytrinach ako muzealny typ. Osobne z nej mam vystrelenych par tisic ran a nemozem povedat ze ta strelba je lahodna a ze som si ju uzival. Ak ano tak jedine preto,ze som neplatil za municiu. A mam este jednu dobru spomienku na nu a to tu,ze som vdaka nej vyhral glocka. Nie preto, ze by som s nou dokazal strielat lepsie ako ostatny, ale koli tomu ze mne sa ako hadam jedinemu v ten den nesekla :-)))), takze som za sebou nechal aj lepsich strelcov.Povedzme ,ze v ten den nevyhral najlepsi strelec,ale najstastnejsi :-) To je ale asi jedina pozitivna spomienka na tuto zbran :-)
inspiring_franklin

Príspevok od používateľa inspiring_franklin »

22buco napísal:cz 82 je podla mojho nazoru nieco co uz by malo ostat doma,v skladoch, vo vytrinach ako muzealny typ.
No zalezi od toho, ako sa na to divas. Pistol nie je primarna zbran bezneho polneho pesiaka, ale samopal, gulomet, granatomet, odstrelovacka, RPG.
Pistol je na osobnu obranu na kratku vzdialenost. Keby nieco. To by mu bola dobra akakolvek papeka schopna vystrelit. Pravdepodobne sa s nou pocita aj na najblizsie roky, pasuje do puzdier na novych nosnych modularnych systemoch. :-)
Tazko urcit trend, co bude, kazdou "novou" vladou pridu reformy, ktore vsetko co bolo povedane predtym otocia hore nohami.

Utvarom ako napr. 5 pluk specialneho urcenia uz mozno nevyhovuju z inych dovodov (vaha, strelivo, nemoznost pouzit prislusenstvo, nekompatabilne s NATO) pri oslobodzovani rukojemnikov, strielani teroristov v kanaloch sa mozno aj ta lampicka na pistoli zide. Oni uz myslim ficia na novych trendoch, Heckler&Koch, Glock atd..

Civilom dnes uz nevyhovie, lebo vaha, lebo (vid vyssie nazor od nazoru iny) poruchova, lebo su lepsie, lebo moralne zastarala, lebo strelivo, lebo skareda, lebo kratka hlaven, lebo .. 100 dovodov.

V armade dosluzi asi az kym sa vsetky nerozsypu nasrot.
Používateľov profilový obrázok
arminius
častý prispievateľ
Príspevky: 3902
Registered for: 16 years 1 month

Príspevok od používateľa arminius »

.... Pistol nie je primarna zbran bezneho polneho pesiaka, ale samopal, gulomet, granatomet, odstrelovacka, RPG.
...
Pistol je na osobnu obranu na kratku vzdialenost.
...tak veru ....presne tak ...
Používateľov profilový obrázok
peterson
expert
Príspevky: 7848
Registered for: 14 years

Príspevok od používateľa peterson »

konečne správna pripomienka !

V armáde je tento typ zbrane len pre určité funkcie (ČVO). Pokiaľ viem, vojaci majú pridelené predovšetkým samopaly a potom podľa funkcie sú zaradení k voj.technike alebo majú niečo špecifické (pancierovník, gulometčík a pod.)

Jaj, a ešte nesmiem zabudnúť, že CZ82 je blbé dedičstvo po delení federálu. Češi si ponechali predovšetkým 75ky a na Slovensko išli 82ky a zvyšok 75iek.(aspoň vrámci MV )
Tak mi to líčil jeden starý plukovník, ktorý bol v Prahe pri delení majetku.
V armáde 82kami nahradili staré cz52(možno nie všade)
Používateľov profilový obrázok
BALISTIK
moderátor
Príspevky: 3293
Registered for: 16 years 2 months

Príspevok od používateľa BALISTIK »

V armade je vyzbrojena pištolmi aj armadna stražna služba,kde su situacie ze jedina zachrana alebo hodenie moze byt len 82. :lol: Ovsem pokial su dobre naboje,nie zo strelami zatlacenymi do polky nabojnice a nemecke :roll:
Používateľov profilový obrázok
Vaquero
moderátor
Príspevky: 771
Registered for: 12 years 11 months

Príspevok od používateľa Vaquero »

Niektoré veci, čo tu píšete, ma prekvapujú. Nie som policajt ani vojak, ale zatiaľ som na žiadnej strieľačke, kde sa používala táto zbraň spolu so strelivom vz. 82 nezažil zádržku a to sa vždy vybúchalo pomerne veľa rán - munície bolo neúrekom, tak každý mastil čo to dalo. Vysvetlenie je možno v tom, že sa tam zúčastnili iba takí policajti, čo majú o streľbu záujem a o zbraň sa starajú.
Bežne vidím u policajtov, že majú zbraň v stave, ktorý nevzbudzuje dôveru, niektorí majú lepiacou páskou polepené rozpadnuté črienky rukoväte a pod. Som toho názoru, že veľká časť policajtov (a možno aj vojakov, ale to už neviem posúdiť), čo nemá bližší vzťah k streľbe z pištole, ju berie iba ako nutné zlo a jednoducho sa o ne nestarajú. Z rozhovorov s policajtmi viem, že mnohí svoju pištoľ medzi streľbami, čo sú asi raz za štvrť roka, ani len nevybijú, tak nech sa nečudujú, že majú zádržky, veď pružiny v zásobníkoch tiež nie sú večné.
Čo sa týka komfortu streľby, tak 22buco má pravdu, po pár sto ranách z ČZ82, ale aj trebárs Makarova PM alebo Walther PP sa zdá streľba z pištole s uzamknutým záverom ako ťažká pohoda, to nemožno poprieť. No pozrime sa na vec z praktickej stránky, pri "brutálnej frekvencii", v akej naša polícia používa strelné zbrane, by tie súčasné v pohode stačili, keby sa o ne policajti dobre starali a cvičili s nimi. Myslím si, že keď im teraz kúpia Glocky, K100-vky alebo HK-čka, za 5-7 rokov budú vyzerať tak isto, ako teraz čezety a v boji s páchateľmi lepšie výsledky neukážu.
Rohypnol
prispievateľ
Príspevky: 183
Registered for: 14 years 4 months

Príspevok od používateľa Rohypnol »

Moja skúsenosť s touto zbraňou.
Strieľal som na tréningu a potom na súťaži /vojenskej/ s 82- kou, ktorú naladil Infinity, čiže preleštená, všetko 1000 percent popozerané, či náhodov nie je niečo v neporiadku. Šlapala, ak mala, ale po xy ranách / cca 4500/ začala blbnúť a tesne pred pretekom sa zlomil úderník. Čistená, mazaná.
Z tejto zle vypadával zásobník, o neladených spúštiach nehovorím / je to služobná zbraň /zádržky, hlavne po sérii viacerých rán 20 - 30 rýchlo za sebou.
Ako zbraň, ktorá je a mala by vydržať hrubé zaobchádzanie na bojisku a v službe mi príde ako nevyhovujúca a jej trvácnosť nie je adekvátna. Podotýkam, pri tých pištoliach čo som videl a strieľal /8 - 10 kusov./
Podľa mňa bola dostačujúca cca do polovice 80-tych rokov a aj to len v rámci východného bloku. Príde mi skôr vhodná na zastrelenie sa spravodajca pri obkľúčení, alebo ako fajn jatočná pomôcka strelná a to aj napriek tomu, že nie je nepresná, alebo ergonomicky najzúfalejšia.
Starostlivosť niektorých príslušníkov polície o svoju zbraň je fatálna, ale ako príbúda prestreliek / chvala Bohu pozvoľna /, myslím, že aj toto sa zlepšuje. Pri 82 zvlášť nutné vykonávať aj mimo štvrť a pol ročných kontrolných strelieb.
Používateľov profilový obrázok
arminius
častý prispievateľ
Príspevky: 3902
Registered for: 16 years 1 month

Príspevok od používateľa arminius »

Vaquero napísal: Bežne vidím u policajtov, že majú zbraň v stave, ktorý nevzbudzuje dôveru, niektorí majú lepiacou páskou polepené rozpadnuté črienky rukoväte a pod.
...skôr by som povedal , že sa to je to z dôvodu toho potenia rúk v lete , aby sa pri prípadnom použití zbrane táto nešmýkala ...
Používateľov profilový obrázok
zandar
prispievateľ
Príspevky: 111
Registered for: 13 years 8 months

Príspevok od používateľa zandar »

..hey vacsina tam ma hockejove pasky no niektori maju velo-dusu grip :D tak rozpoznas kto zo zandarov casto striela ;) a niektori maju aj zbrusene kladivo aby nestipalo :D
Naposledy upravil/-a zandar v 01 Feb 2012, 12:40, upravené celkom 2 krát.
inspiring_boyd

Príspevok od používateľa inspiring_boyd »

to Vaquero: neuveris ale tu lepiacu pasku som videl aj na inom oddeleni a neboli CZ ale Mloky zeby aj z tych nieco odpadavalo ? :twisted:

niekory puzivaju aj "dusu" na bicykel .... ze peterson :)


heh zandar ma predbehol z vysvetlenim :P
Napísať odpoveď

Návrat na "CZ"