Streľba na kovové terče

- technické informácie...
Používateľov profilový obrázok
regnak
prispievateľ
Príspevky: 137
Registered for: 15 years 3 months

Streľba na kovové terče

Príspevok od používateľa regnak »

možno je moja otázka od veci, ale zaujímalo by ma aká vzdialenosť je potrebná na streľbu na kovové terče aby sa minimalizovalo riziko odrazenia projektilu alebo jeho časti... nezaujímajú ma poučky, ale vaše konkrétne skúsenosti....
pre konkrétnosť dajme krátku, 9 mm luger a terč 10 mm hardox 450...
Používateľov profilový obrázok
Mesi
moderátor
Príspevky: 3692
Registered for: 15 years 6 months

Príspevok od používateľa Mesi »

Vies v pohode schytat kus olova na 15m a urcite aj viac. Z mojej skusenosti - zalezi od toho, nakolko je gong strielany so silnejsimi kalibrami ako znesie - cize kolko ma ran, ktore zdeformovali material.

Z novych gongov, ktore boli nedotknute a mali priestor na pohyb sa mi zatial neodrazila ani jedna gulka, zato od 'erarnych', ktore maju povrch ako plet 17rocneho chalana sa to dost casto odraza spat a nejaky ten skrabancek uz bol.
erebos
expert
Príspevky: 2130
Registered for: 13 years 2 months

Príspevok od používateľa erebos »

Tak tento strielal tusim na 300 m.
https://www.youtube.com/watch?v=0ABGIJwiGBc

To je tazko povedat. Pri beznej vzdialenosti na ktoru sa striela IPSC sa stava, ze ta zasiahne fragment plasta, alebo strely. Neni to nic kriticke, 2-3 krat som videl trochu krvy pri zasahu do ruky a tvare.
Treba mat vzdy okuliare a terce si mierne natoc do strany aby odraz nesiel priamo proti tebe.
Používateľov profilový obrázok
limo222
častý prispievateľ
Príspevky: 579
Registered for: 12 years 10 months

Príspevok od používateľa limo222 »

Napriklad fa Patip udava pri strelbe s 9Luger na kovaky min. vzdialenost 9m
cubitko
častý prispievateľ
Príspevky: 1270
Registered for: 13 years 5 months

Príspevok od používateľa cubitko »

Kvoli odrazenym kuskom olova odporucam minimalnu vzdialenost 7 metrov, tak ako je to v pravidlach IPSC.

Ak chces minimalizovat riziko, odporucam 10 alebo 15 metrov. Aj na tuto vzdialenost sa ti sem tam nieco vrati, ale maximalne to stipne, pripadne povrchovo poskriabe (napriklad na ruke, nohe). Z 30 metrov vzdialenoho popra sa mi este nikdy nevratilo nic.

Ako uz pisal Mesi, treba si davat pozor na zdeformovane kovove terce, hlavne na take, ktore maju na povrchu viditelnu malu priehlbinu - napriklad po rane z pusky. (pozdravujem chalanov z LOS) Od takehoto platu/popra sa spet lubi odrazit nie fragment, ale takmer cela strela a s dostatocnou razanciou, aby preletela cez tricko a skoncila az pod kozou. Takto "podobane" popre alebo nepouzivat, alebo ich dat na 20+ metrov.
inspiring_austin

Príspevok od používateľa inspiring_austin »

Okuliare fakt nepodcenuj. A to nie hocijake ale aby si sa citil uplne bezpecne tak take co prekryvaju relief oka zo vsetkych stran dostatocne a maju aj balistic. skla. Napr. http://www.profitactic.eu/eshop/shop.pr ... l/497.html
Cena sa moze zdat ponekud vysoka ale staci na cvhilu zavriet oci...
Používateľov profilový obrázok
regnak
prispievateľ
Príspevky: 137
Registered for: 15 years 3 months

Príspevok od používateľa regnak »

dík za info, kúpil som ESS NARO v nedeľu ich vyskúšam na kovové terče ;)
Naposledy upravil/-a regnak v 09 Okt 2014, 09:05, upravené celkom 1 krát.
medonos
častý prispievateľ
Príspevky: 507
Registered for: 13 years 8 months

Príspevok od používateľa medonos »

Koncom augusta som schytal odraz olova z 40 SW zo strieľaného gongu , takmer som išiel do kolien na 10 m mi cez vojenské maskáče a tričko úlomky spôsobili tržné rany na bruchu a poniže . Pecku by som porovnal s dobrou kopačku špicom kanady , olovo bolo doslova natavené na maskáčoch ostali mi jazvy ako po operácíi. Takže bacha okuliare sú jasné ale bol som sám na strelnici a nechcem si ani predstaviť keby som to schytal na krčnú tepnu a mám veľmi vážne pochybnosti či by takú pecku zastavili okuliare. Ale môžem si za to sám , že som si gongy dodrbal sa58...
Používateľov profilový obrázok
Mesi
moderátor
Príspevky: 3692
Registered for: 15 years 6 months

Príspevok od používateľa Mesi »

To mate tak, ked sa striela do poprov, ktore maju byt vyradene.

U nas (Hodkovce) si strelci mozu vsimnut, ze zmizli vsetky popre prec, tiez kvoli rovnakemu pripadu ked jeden strielal do popra v ktorom uz bola priehlbina a schytal z toho pekne zranenie.
Používateľov profilový obrázok
Michal1
častý prispievateľ
Príspevky: 2133
Registered for: 16 years 8 months
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa Michal1 »

Skuste si pozret tento link:

http://steel-targets.webnode.sk/betpecnost-pri-strelbe/

Pri strelbe z kratkych rucných zbrani je min vzdialenost 7m od ustia hlavne, takze minimalna vzdialenost by mala byt 8m od nohy strelca.

S dlhymi strelnymi zbranami je to zlozitejsie, kvoli kalibru a faktoru streliva. Najlepsie je strielat na 100m a si v pohode.
Na nase terce sa strielalo uz aj na vzdialenost 20 metrov a to s full auto. Toto by som ja osobne nerobil.

Naposledy sme testovali terc a strielalo sa na 50m ostrelovacskou puskov 308WM. To su ale extremne testy odolnosti.

Chalai z Defence tactics stierelaju na nase terce s 58ckou na 50m a maju nasrielane vyse 15 000 ran bez problemov.

Samozrejme velmi dvolezita vec je konstrukcia terca a riadeny odraz strely a povrchova tvrdost = hladky povrch terca. 8)

A uz vobec nepouzivat 450 na puskove kalibre ako sa to tu vo velkom prezentuje :!: :!:

V ziadno pripade nestrielat na kovove terce bez kvalitnych okuliarov :!: :!: :!:
ESS su na to idealne.
Naposledy upravil/-a Michal1 v 09 Okt 2014, 08:56, upravené celkom 1 krát.
inspiring_austin

Príspevok od používateľa inspiring_austin »

medonos napísal:Koncom augusta som schytal odraz olova z 40 SW zo strieľaného gongu , takmer som išiel do kolien na 10 m mi cez vojenské maskáče a tričko úlomky spôsobili tržné rany na bruchu a poniže . Pecku by som porovnal s dobrou kopačku špicom kanady , olovo bolo doslova natavené na maskáčoch ostali mi jazvy ako po operácíi. Takže bacha okuliare sú jasné ale bol som sám na strelnici a nechcem si ani predstaviť keby som to schytal na krčnú tepnu a mám veľmi vážne pochybnosti či by takú pecku zastavili okuliare. Ale môžem si za to sám , že som si gongy dodrbal sa58...
balisticke okuliare ano. cyklistaky ako to dost casto vidiet su proti muskam, tie by mali problem.
Napísať odpoveď

Návrat na "Balistika"