Vnútorný úderník vs. klasický kohút

- technické informácie...

Preferujete skrytý bicí mechanizmus alebo klasický kohút?

Skrytý bicí mechanizmus (SfA, SF)
48
55%
Klasický vonkajší bicí kohút
39
45%
 
Celkom hlasov: 87

inspiring_panini

Príspevok od používateľa inspiring_panini »

thunder napísal:Pri apendixe zase zapúzdrenie mimo tela a následne vloženie púzdra aj so zbraňou do nohavíc pod opasok.
Nič v zlom, ale po prečítaní tohto a asociácii tvojho mena s Toyotou Tundra som si musel spomenúť na toto: https://www.youtube.com/watch?v=1bm3GgD ... tu.be&t=50 - použiteľnosť mi príde pri oboch viac menej rovnaká.

Už doma je tento koncept ťažko použiteľný, ale ako presne majú ľudia s apendix púzdrami podľa tvojho názoru teda trénovať na strelnici? Vytasiť ,strieľať, položiť zbraň na stolík, vybrať púzdro, dať do neho zbraň, dať púzdro za opasok a tak dokola? Píšeš že si absolvoval pár kurzov, na ktorom toto niekto odporúčal, odkiaľ také niečo máš? Všetky metodiky o ktorých som počul ja hovorili o budovaní svalovej pamäti, aby si všetko robil stále rovnako a to tak ako by si to chcel robiť aj v reálnej situácii (typ púzdra, náboj v komore/mimo komory, úchop pri obťahovaní atď...) ako chceš toto napr. zapracovať u niekoho kto sa ocitol vo vysoko stresovej situácii po použití zbrane a potrebuje ju schovať do púzdra?

Môj príspevok neznamená, že nikdy nedám dolu púzdro aj so zbraňou alebo naopak, ale že koncept vyberania prázdneho púzdra z nohavíc - vloženie zbrane - a spätné umiestnenie púzdra do nohavíc považujem za chybný.
thunder
občasný prispievateľ
Príspevky: 79
Registered for: 8 years 4 months

Príspevok od používateľa thunder »

Na mnou absolvovanych kurzoch apendixove puzdra povazovali za absolutne nevhodne. Odporucaju pevne vonkajsie opaskove puzdra, ktore obmedzenou svornostou drzia zbran s prekrytym lucikom spuste, bez dalsich dodatocnych bezpecnostnych prvkov, ako su napr. putka na kladivo a pod. Dovodom je prave mozny problem pri zapuzdreni, ked sa cast puzdra alebo odevu moze nahodou dostat pod spust a sposobit vystrel. Nakoniec, ani napriklad na sutaziach LOS apendixove puzdra nie su povolene. Asi vedia preco...

Apendixove puzdro ma ale tu vyhodu, ze zbran pod oblecenim lepsie ukryva (najma v lete) a mnoho ludi ho preto pouziva. Dovolil som si ho preto spomenut. Jeho nevyhodou ale je nebezpecna manipulacia pri vkladani zbrane s nabojom v komore a to bez ohladu na typ bicieho mechanizmu. Preto povazujem za bezpecnejsie zapuzdrit zbran pohodlne mimo tela a celok potom vlozit na miesto. Ak sa nemylim, doporucuje to tak vo videonavode aj jeden z vyrobcov. Ja osobne by som v pripade pozitia tohto typu puzdra radsej po kazdom taseni zbrane vytiahol aj puzdro a zapuzdril mimo, nez by som si mal pchat nabitu zbran do nohavic s rizikom, ze si odstrelim ... alebo nieco ine. :)
Miro389
častý prispievateľ
Príspevky: 827
Registered for: 14 years 7 months

Príspevok od používateľa Miro389 »

Varim z vody: si absolvent kurzu,-ov nemenovanej trojpismenkovej agentury .C., v tomto kontexe plne chapem slovo archaizmus v tvojom tretom prispevku na fore, a taktiez buldociu zaslepenost voci argumentom o vyhodach kladiva.

PS: prave tam maju skusenost so zapuzdrovanim u novacika :twisted:
thunder
občasný prispievateľ
Príspevky: 79
Registered for: 8 years 4 months

Príspevok od používateľa thunder »

Myslim, ze je uplne jedno, u koho som co absolvoval, dolezite predsa je, ci to funguje, alebo nie...
O par prispevkov vyssie som v reakcii na niekoho pisal, ze puzdrenie je skutocne cinnost, kde kohut moze zvacsit pocit bezpecia. Tak neviem, preco sa tu bavime o nejakej zaslepenosti.

Ano, pouzil som vo vlakne o Q100 na kohut vyraz archaizmus. Preco? Pretoze zbran s kohutom nie je uplne jednoducha na obsluhu. Nabi-vypusti-zapuzdri, tas-streldoubleaction-druhusingleaction, vypusti-zapuzdri. Niekto ale vymyslel mechanizmus, s ktorym zuzil manipulaciu na jednoduche nabi-zapuzdri, tas-strel-strel, zapuzdri. Podla mna vyrazne zjednodusenie obsluhy. Z tohto pohladu sa mi to javi technicky ako velky pokrok a tak mi zastancovia kohuta prepacte, ze som na jeho oznacenie pouzil vyraz opaku pokroku. Z Q100 som bol nadseny, ze konecne aj GP dava moznost vyberu pre zastancov oboch systemov a rovno takouto na pocit spickovou zbranou, ze som sa mozno nechal uniest...
inspiring_cori

Príspevok od používateľa inspiring_cori »

Zapuzdrujem az vtedy, ked riziko pominulo a teda mam cas zapuzdrit bezpecne. Na to nemusim kupovat inu pistol, staci sa to naucit a robit to tak. A delenie na novacikov a ostatnych snad nemyslite vazne. Beriem ze zbran ma u nas kadejaky truhlik, ale ak ju ide nosit bez toho aby sa s nou naucil manipulovat, tak nech sa rovno postreli a uz na nu viac nesiaha. Ovladat bezpecnu manipulaciu je absolutny zaklad!
inspiring_panini

Príspevok od používateľa inspiring_panini »

thunder napísal:Na mnou absolvovanych kurzoch apendixove puzdra povazovali za absolutne nevhodne. Odporucaju pevne vonkajsie opaskove puzdra, ktore obmedzenou svornostou drzia zbran s prekrytym lucikom spuste, bez dalsich dodatocnych bezpecnostnych prvkov, ako su napr. putka na kladivo a pod. Dovodom je prave mozny problem pri zapuzdreni, ked sa cast puzdra alebo odevu moze nahodou dostat pod spust a sposobit vystrel. Nakoniec, ani napriklad na sutaziach LOS apendixove puzdra nie su povolene. Asi vedia preco...

Apendixove puzdro ma ale tu vyhodu, ze zbran pod oblecenim lepsie ukryva (najma v lete) a mnoho ludi ho preto pouziva. Dovolil som si ho preto spomenut. Jeho nevyhodou ale je nebezpecna manipulacia pri vkladani zbrane s nabojom v komore a to bez ohladu na typ bicieho mechanizmu. Preto povazujem za bezpecnejsie zapuzdrit zbran pohodlne mimo tela a celok potom vlozit na miesto. Ak sa nemylim, doporucuje to tak vo videonavode aj jeden z vyrobcov. Ja osobne by som v pripade pozitia tohto typu puzdra radsej po kazdom taseni zbrane vytiahol aj puzdro a zapuzdril mimo, nez by som si mal pchat nabitu zbran do nohavic s rizikom, ze si odstrelim ... alebo nieco ine. :)
Dlhý post, ale samozrejme nič k tomu čo som sa pýtal Pýtal som sa na konkrétny kurz, kto to odporúča takto konkrétne robiť pri apendixe?
Kto konkrétne si mi nepovedal a k technike si napísal "jeden z výrobcov púzdier", ale začneš mi rozprávať o tom ako sa všeobecne neodporúča apendix. Keď spoznáš viac inštruktorov z policajného a vojenského prostredia, tak pochopíš, že väčšinou pochádzajú z pomerne dogmatického prostredia a preto všeobecne odporúčajú na všetko len jeden svoj konkrétny spôsob (náboj v komore/vs mimo komory, rana istoty/bez rany istoty, typ a umiestnenie púzdra atď) Odporúčam čítať aj zahraničné zdroje a keď ti už niekto niečo hovorí, že jedine takto, tak sa zamysli, že kto to je a aký ma backround. Koncept nosenia zbrane ktorý funguje pri 10 člennom tíme v Iraku, nemusí byť ideálny aj pre civila na Slovensku čo chodí sám.
thunder
občasný prispievateľ
Príspevky: 79
Registered for: 8 years 4 months

Príspevok od používateľa thunder »

Zoidberg37, vážne neviem, čo odo mňa očakávaš. Nemôžem ti dať žiadny konkrétny kurz, lebo taký nepoznám. Na mnou absolvovaných kurzoch apendix proste nikde neodporúčali. Napriek tomu, ja ho nezatracujem, lebo má svoje výhody.
Video výrobcu, u ktorého mám apendixové púzdro objednané ja, máš tu: https://www.youtube.com/watch?v=GH2ztsUDJq4#t=17
Zvyšok je len na zdravom sedliackom rozume...
Ak niekto má reálne skúsenosti, rád si nechám v príslušnej téme poradiť...
inspiring_panini

Príspevok od používateľa inspiring_panini »

Toto je to video, ktoré si pochopil ako odporúčanie, že sa to má robiť tak ako si písal? :shock:
Používateľov profilový obrázok
Wakama
prispievateľ
Príspevky: 204
Registered for: 8 years 4 months

Príspevok od používateľa Wakama »

quest1 napísal:Beriem ze zbran ma u nas kadejaky truhlik, ale ak ju ide nosit bez toho aby sa s nou naucil manipulovat, tak nech sa rovno postreli a uz na nu viac nesiaha. Ovladat bezpecnu manipulaciu je absolutny zaklad!
veľmi dobre napísané,úplne trefne
thunder
občasný prispievateľ
Príspevky: 79
Registered for: 8 years 4 months

Príspevok od používateľa thunder »

Zoidberg37 napísal:Toto je to video, ktoré si pochopil ako odporúčanie, že sa to má robiť tak ako si písal? :shock:
Dano, fakt nerozumiem o čo ti ide. To video som dal len ako príklad, lebo tam vidieť, že s tým nie je žiadny problém, nie ako návod, ako to majú všetci robiť a nikdy inak. Zapúzdriť do apendixu mimo tela s vizuálnou kontrolou mi príde určite rozumnejšie, ako pchať si zbraň s nábojom v komore naslepo pod oblečením do nohavíc. Je to môj názor, nič viac. Ja apendix zatiaľ nepoužívam a nemám s ním skúsenosť a jasne som to napísal, pričom ma opakovane tlačíš do nejakej chorej odpovede, ktorú ti nemôžem a nechcem dať.
Tak sa prosím vymáčkni a napíš tvoju radu alebo predstavu ako sa to robí, alebo sa na to vykašli, aj tak je to úplne mimo tému a ja ti k tomu nemám čo viac napísať, než som už napísal...
inspiring_panini

Príspevok od používateľa inspiring_panini »

Známyneznámy: ten prvý post mi prišiel, že tak to odporúčaš robiť. Že to je možné na videu nespochybňujem, ale ako som písal je to nepoužiteľné pri tréningu a ďalších činnostiach. Ak si chcel teda reálnu skúsenosť, tak ja do apendix kydex púzdra zapúzdrujem tak ako si povedal že to nemá zmysel, čiže palcom na výstražníku natiahnutého mechanizmu (HS/XDM), tak aby dlaňová poistka nebola deaktivovaná.
thunder
občasný prispievateľ
Príspevky: 79
Registered for: 8 years 4 months

Príspevok od používateľa thunder »

Vkladas mi do ust nieco, co som nepovedal. Ja som dlanovu poistku nespochybnoval. V tom prispevku ktory pravdepodobne myslis som len pisal, ze zrovna pri puzdreni da palec na kladive asi vacsiu istotu nez dlanovka. A to som SfA pozitiv. Rob to urcite tak, ako si zvyknuty a ako to povazujes za bezpecne a takticky vhodne... v apendixoch isto nikomu nic radit nemienim, aby som nebol zodpovedny za jeho nahodne postreleneho pinďa... :)
inspiring_panini

Príspevok od používateľa inspiring_panini »

Nie, hovorím stále o jednom a tom istom príspevku.
thunder napísal:Dlaňová poistka bezpečnosť pri zapúzdrovaní nerieši, pretože zapúzdruješ s rovnakým úchopom, ako keď strielaš.

Nehnevaj sa, nemám náladu ťa teraz donekonečna citovať, len mi príde že miesto jednoduchého "ok zmýlil som sa" budeš radšej donekonečna písať "to som nenapísal" a "to som tam nemyslel" "zle si ma pochopil...", odvolávať sa na anonymné autority a tak ďalej. :wink:
thunder
občasný prispievateľ
Príspevky: 79
Registered for: 8 years 4 months

Príspevok od používateľa thunder »

Ano. Ked to takto vytrhnes z kontextu a zarucis, ze na nu nikdy nikto ani nahodou nesiahne, mas absolutnu pravdu. Ok? :)

Mimochodom, kolko uzivatelov puzdri SfA s palcom na zavere? To, ze ty, ja a niekolko dalsich ano este neznamena ze vsetci... ako zafunguje dlanovka, ak po vystrele pred zapuzdrenim nezmenis uchop? Reagoval na to aj gewehr a jasne tam tu podmienku zmeny uchopu pomenoval. Tak co tu riesime? myslim, ze dobre vies, co som tym chcel povedat... mozeme sa chytat za slovicka donekonecna...

Dlanova poistka na zbraniach ktore predavas je dobra vec naviac a urcite prispieva k vyssej bezpecnosti tohto typu zbrani. V kazdom pripade by som aj v tomto pripade odporucal rovnaku opatrnost, ako pri zbrani, ktora ju nema...
dantes
častý prispievateľ
Príspevky: 2036
Registered for: 11 years 10 months

Príspevok od používateľa dantes »

Cubitko, zhovievavy usmev nie je namieste. Ked dostanes ranu na solar alebo na celust (nehovoriac o nejakom vaznejsom zraneni (bodne, rezne, uhryznutie psom), budes rad ak sa udrzis na nohach. Nehovoriac o strese psychickom. Ziadne nacvakavanie na 80 alebo hocikolko % nebude. Proste budes mackat spust tak rychlo ako to pojde. A kedze prva rana bude tuha a tie ostatne s ovela mensim odporom, je vysoko pravdepodobne, ze druhu aj niekolko dalsich totalne strhnes az kym sa nespametas / nebude prazdy zasobnik.

Bavil som sa na tuto temu s jednym exPMJ, ktory mi povedal, ze pri prenasledovani ozbrojeneho pachatela v noci v zahradkarskej oblasti na nich niekto vystrelil. Jeho kolega strelbu opatoval, ale v strese sa nezastavil kym nevystrielal vsetky naboje. Potom uz len volal do vysielacky, nech ho niekto pride vyprostit...

Druha vec je, ze bezny (hoci zodpovedny) drzitel zbrane nema kapacitu vystrielat 15k nabojov rocne, ani doma denne hodiny susit "namackavanie". Preto je potrebne aplikovat pravidlo KISS - keep it simple stupid. A v tomto ma SF podla mna navrch. Relevantny argument v prospech DA/SA je ten, ze sa zlyhac da odpalit druhou ranou. Vacsina SF systemov je ale vysoko spolahliva, a co by neodpalila zbran na prvy krat, to neodpali ani na druhy.
Napísať odpoveď

Návrat na "Balistika"