Vnútorný úderník vs. klasický kohút

- technické informácie...

Preferujete skrytý bicí mechanizmus alebo klasický kohút?

Skrytý bicí mechanizmus (SfA, SF)
48
55%
Klasický vonkajší bicí kohút
39
45%
 
Celkom hlasov: 87

Používateľov profilový obrázok
hornet
častý prispievateľ
Príspevky: 525
Registered for: 9 years 7 months

Príspevok od používateľa hornet »

Systém môže byť spolahlivý, ale chyba môže byť v náboji.
Používateľov profilový obrázok
yarco
moderátor
Príspevky: 4836
Registered for: 16 years 6 months

Príspevok od používateľa yarco »

Delenie strelcov na debil/nedebil a na "Ten ktorý už má nadrilovanú základnú bezpečnosť" a "Ten, ktorý nemá" je síce jednoduché a ľúbivé, ale hlúpe a nebezpečné.

Začať veriť tomu, že už mám bezpečnosť zvládnutú, že mám 100% prst mimo spúšte a pod., je pekná a rovná cesta k prúseru.
Kto si dá trochu námahu zistí, že nechcený výstrel nie je žiadnou výhradnou doménou polodementných tupcov, chaotikov či napichaných 'mačov'. Prežili si ho aj profíci, čo roky so zbraňami robia a denne manipulujú často vo vysoko stresovom prostredí, či už v MIL/LEO, športovom alebo súkromnom sektore.
Prečo? Lebo život prinesie všeličo. Stres, únavu, chorobu, zľaknutie, rutinu či nadmerné sebavedomie vedúce k nedbalosti, príp. ich hrozivé kombinácie.

Tým, že každého autora nechceného výstrelu hneď otitulujeme ako debila, sami sebe robíme medvediu službu. Lebo tak len kreslíme vysnívanú hranicu medzi "Oni" a "My", pričom je 'jasné', že také hlúposti robia len "Oni". Veď ako inak? :?
Používateľov profilový obrázok
yarco
moderátor
Príspevky: 4836
Registered for: 16 years 6 months

Príspevok od používateľa yarco »

thunder napísal:Apendixove puzdro ... Jeho nevyhodou ale je nebezpecna manipulacia pri vkladani zbrane s nabojom v komore a to bez ohladu na typ bicieho mechanizmu.
Čo tým myslíš?
Čím je samotná manipulácia nebezpečnejšia než pri puzdrení do IWB puzdra na boku?
Následky zlej manipulácie môžu byť vážnejšie, i keď prestrelená panva/stehno/koleno/členok tiež nie sú zrovna brnkačka a môžu končiť tragicky.

thunder napísal:Zapúzdriť do apendixu mimo tela s vizuálnou kontrolou mi príde určite rozumnejšie, ako pchať si zbraň s nábojom v komore naslepo pod oblečením do nohavíc.
To si pekné príklady vybral, také porovnateľné. :roll:
A čo tak puzdrenie priamo na opasku s hmatovou aj vizuálnou kontrolou puzdra aj zbrane? Mimochodom tá kontrola sa mne osobne pri appendixovom puzdre robí výrazne pohodlnejšie a spoľahlivejšie než pri IWB na 3-4 hodine.
Neber to v zlom, ale tiež mám pocit, že sa dosť jednoznačne vyjadruješ k veciam, s ktorými nemáš príliš veľa skúseností.
thunder
občasný prispievateľ
Príspevky: 79
Registered for: 8 years 4 months

Príspevok od používateľa thunder »

yarco napísal:Čím je samotná manipulácia nebezpečnejšia než pri puzdrení do IWB puzdra na boku?
Následky zlej manipulácie môžu byť vážnejšie, i keď prestrelená panva/stehno/koleno/členok tiež nie sú zrovna brnkačka a môžu končiť tragicky.
Nebezpečnejšie mi prídu práve tie následky zlej manipulácie.
Pri púzdre na boku mi hlaveň mieri popri nohe mimo tela a keďže nie som obmedzený oblečením a púzdro je voľnejšie, tak aj vkladanie mi pripadá jednoduchšie.
Pri apendixe mám púzdro tesne stlačené medzi telom a nohavicami. Ak náhodou púzdro nie je dostatočne pevné kydexové, ale napr. látkové, alebo voľnejšie kožené, tak sa môže rôzne deformovať, čo ľahkému a bezpečnému zapúzdreniu určite neprispeje. Naviac, pri púzdrení mi hlaveň mieri na rôzne viac, či menej dôležité časti teľa, obzvlášť, ak mám k tomu aj náhodou väčší pupok. Pri dobrom pevnom púzdre a dodržaní všetkých pravidiel a zásad samozrejme nič nehrozí. Ale ako si sám pred chvíľou napísal, prepadnúť takejto ilúzii a brať to za samozrejmosť je tiež nebezpečné...
yarco napísal:To si pekné príklady vybral, také porovnateľné. :roll:
myslené bolo samozrejme do rovnakého mäkkého apendixového púzdra do nohavíc, nie bez púzdra...
yarco napísal:A čo tak puzdrenie priamo na opasku s hmatovou aj vizuálnou kontrolou puzdra aj zbrane? Mimochodom tá kontrola sa mne osobne pri appendixovom puzdre robí výrazne pohodlnejšie a spoľahlivejšie než pri IWB na 3-4 hodine.
Jasné... Keď si upresníme, že sa bavíme výhradne o kvalitnom kydexovom apendixovom púzdre a dodržaní všetkých bezpečných postupov a zásad, nie je vôbec čo riešiť. Ale to sme si mali povedať na začiatku, že žiadne iné púzdra neberieme do úvahy... :)

P.S.: Nemám malé skúsenosti s apendixom. Nemám vôbec žiadne. Len nahlas uvažujem...
bujny
častý prispievateľ
Príspevky: 1101
Registered for: 11 years 5 months
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa bujny »

Hmm, kydex má nejaký patent na bezpečnosť alebo čo? Všetko je zlé len kydex je najleší? Kam sme to len došli velebnosti ?
Používateľov profilový obrázok
hornet
častý prispievateľ
Príspevky: 525
Registered for: 9 years 7 months

Príspevok od používateľa hornet »

Tak v podstate ano. Drzi tvar co je super najma pri IWB, neroztiahne sa, drzi pevne zbran. Osobne ine ako kydex nechcem.
thunder
občasný prispievateľ
Príspevky: 79
Registered for: 8 years 4 months

Príspevok od používateľa thunder »

A čo tak naspäť k téme?
Skúsim na základe doteraz popísaného čo najobjektívnejšie zhrnúť základné vlastnosti SF a kohútoviek, bez toho, že by som hodnotil, čo z toho považujem za dobré a za zlé. Poprosím odborníkov o zhovievavosť k začiatočníkovi s málo skúsenosťami, prípadne o komentár, čo by malo byť popísané inak a nemám problém to zmeniť... :)

Podľa princípu použitia/ovládania:
SF: SF zbrane majú spravidla menej ovládacích prvkov a prípadné bezpečnostné prvky fungujú automaticky. Obsluha pri príprave zbrane sa obmedzuje na jednoduché nabiť a zapúzdriť, bez ohľadu na použitie s nábojom v komore, ako aj bez. Po použití zbrane je rovnako možné a bezpečné bez ďalších úkonov rovno zapúzdriť.
Kladivové: Zbraň má oproti SF naviac dôležitý ovládací prvok - bicie kladivo. Obsluha pri príprave zbrane je pri použití bez náboja v komore zhodná so SF, ale pri použití s nábojom v komore si na uvedenie do bezpečného stavu pred zapúzdrením vyžaduje po nabití naviac manipuláciu s kladivom - vypustenie. Rovnako je to po dostrielaní, kedy je pred zapúzdrením potrebné opäť vypustiť kladivo.

Podľa možných režimov streľby:
SF: Pri SF zbraniach je k dispozícii jediný režim streľby, pri ktorom má spúšť vždy rovnaký chod, vrátane prvého výstrelu.
Kladivové: Zbrane s kladivom dávajú na výber niekoľko možných režimov streľby (SA, DA). Pri použítí režimu s nábojom v komore je chod spúšte pri prvom DA výstrele výrazne tvrdší, ako ďalšie SA výstrely. Je to spôsobené pretláčaním kladiva z vypustenej polohy.

Odolnosť voči vonkajším vplyvom:
SF: Bicí mechanizmus je uzatvorený v závere zbrane, bez možnosti vonkajšieho zásahu.
Kladivové: Bicí mechanizmus je odhalený a existuje možnosť náhodného ovplyvnenia jeho funkcie napr. zadržaním rukou protivníka pri DA, či zapadnutým cudzím predmetom, alebo zachytením o oblečenie.

Bezpečnosť pri púzdrení s nábojom v komore:
SF: Po nabití alebo po dostrielaní nie je pred zapúzdrením potrebné vypúšťať bicí mechanizmus a siahať na spúšť nabitej zbrane. Väčšie nebezpečenstvo ale hrozí pri samotnom zapúzdrovaní, kde môže dôjsť k náhodnému výstrelu pri nechcenom zavadení o spúšť. Pre zníženie tohto rizika sú niektoré zbrane tohto typu vybavené signalizáciou úderníka na zadnej časti záveru, ktoré pri správnom postupe púzdrenia (s palcom na závere) upozornia na nastávajúce nebezpečenstvo. Vyššiu úroveň ochrany (opäť len pri dodržaní správneho postupu púzdrenia) na niektorých zbraniach dodáva aj dlaňová poistka.
Kladivové: Po nabití, alebo po dostrielaní je potrebné pred zapúzdrením vypustiť bicí kohút, pri čom sa slabou rukou zabráni úderu kohúta a silnou rukou sa stlačí spúšť. Kohút sa opatrne spustí na úderník. Táto manipulácia sa dá považovať za nebezpečnú, nakoľko sa manipuluje so spúšťou nabitej zbrane a môže dôjsť k náhodnému výstrelu. Naopak, bezpečnejšie je samotné zapúzdrenie (správnym spôsobom s palcom na kohúte), pretože prípadný pohyb kohúta signalizuje nastávajúce nebezpečenstvo náhodného výstrelu pri zavadení o spúšť. Pre zníženie rizika pri vypúšťaní kohúta sú niektoré zbrane vybavené decockerom (vypúšťačom), ktorý umožňuje bezpečne vypustiť natiahnutý kohút bez nutnosti siahnuť na spúšť.

Postup pri zlyhaní zápalky náboja:
SF: V prípade neodpálenia náboja má tento typ zbrane jedinú možnosť - obtiahnuť záver, čím sa vyhodí zlyhaný náboj a nabije sa nový.
Kladivové: V prípade neodpálenia náboja má tento typ zbrane okrem riešenia obtiahnutím záveru, naviac možnosť pokúsiť sa o zopakovanie výstrelu manuálnym natiahnutím kohúta.

Rozoberanie, skladanie a ladenie spúšte je manipulácia a úprava zhodná pre obe zbrane. Rozoberanie by sa malo robiť zásadne po vybití zbrane, prípadne aj po rane istoty, keď žiadne nebezpečenstvo pri manipulácii nehrozí. Postup je individuálny podľa typu zbrane a výrobcu. Ladenie spúšte nad bezpečnú hranicu robí nebezpečnými oba druhy zbraní.
Naposledy upravil/-a thunder v 18 Nov 2015, 20:57, upravené celkom 1 krát.
Používateľov profilový obrázok
Mesi
moderátor
Príspevky: 3690
Registered for: 15 years 6 months

Príspevok od používateľa Mesi »

thunder napísal:Zbrane s kladivom dávajú na výber niekoľko možných režimov streľby (SA, DA, DA/SA). Pri najčastejšie používanom režime DA/SA ....
Toto si ako predstavujes? mas ovladaci prvok na prepinanie? Tak neviem, ci si pochopil vobec system DA/SA.

K tomu co si popisal vidno, ze napriek tomu, ze ti uz chalani zopar krat napisali, ze vidis primarne vyhody SF zbrani a nevyhody zbrani s kohutom sa stale pozeras na tuto temu rovnakym pohladom. Z mojho hladiska uz bolo napisane vsetko co k tej teme patri, ak ti to este nestaci, tak citaj dokolecka tychto par stran :twisted:.
Naposledy upravil/-a Mesi v 18 Nov 2015, 20:53, upravené celkom 1 krát.
thunder
občasný prispievateľ
Príspevky: 79
Registered for: 8 years 4 months

Príspevok od používateľa thunder »

Už je to ok?
Zhrnul som to prave preto, aby clovek "estevacsizaciatocnikakoja" nemusel citat teraz 5 stran prispevkov, v ktorych vacsina je aj tak o dokazovani, ze vsetci su tu odbornici, len ja zaciatocnik, aj ked to vobec netajim... neskor to moze byt 30, alebo 50 prispevkov a velmi obtiazne citanie...
ked k tomu nikto z odbornikov nebude mat ziadne vyhrady, dam to aj do prveho prispevku, nech to je hned po ruke...
bujny
častý prispievateľ
Príspevky: 1101
Registered for: 11 years 5 months
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa bujny »

Thunder zabudaš na jednu vec. SA/DA vôbec nemusíš používať len so spusteným kohútom. Jestvuje kopec kverov s poistkou situovanou tak, že pri úchope ju automaticky palcom odisťuješ. Nemám SA/DA a SF je mi bližšie, ale tvoje generalizovanie je veľmi scestné. Či zbraní, či púzdra, či nosenia. Ak to tak cítiš riaď sa tým ale nevydávaj to za jedinú správnu cestu.
inspiring_payne

Príspevok od používateľa inspiring_payne »

Aj iny tu vydavaju svoju myslienku, ze SA/DA je jedina spravna cesta
Používateľov profilový obrázok
Mesi
moderátor
Príspevky: 3690
Registered for: 15 years 6 months

Príspevok od používateľa Mesi »

a to napr.?
thunder
občasný prispievateľ
Príspevky: 79
Registered for: 8 years 4 months

Príspevok od používateľa thunder »

Snažím sa to podať tak, aby to bolo čo najjednoduchšie a aby úplný začiatočník a laik pochopil rozdiely. Keby taký dokument existoval, tak ho netvorím. Keď som ho pred rokom potreboval ja, tak som ho nenašiel...
Je jasné, že existujú rôzne pikošky a modifikácie, len ich určite nepoznám a neobsiahnem všetky a myslím, že by to ľudí na začiatku len miatlo. Princíp aj tak ostáva vždy rovnaký.
Mne je fakt jedno, čo si človek v konečnom dôsledku vyberie, veď on s tým bude žiť... Bol by som rád, keby to, podľa čoho si môže vybrať, bolo objektívne. Môžete mi tu všetci postupne napísať, že preferujem SF, ale tým mi nepomôžete, to viem. Napíšte mi miesto toho konkrétne, ako to mám upraviť, aby ste to považovali za objektívne, ale pritom zachovali maximálnu jednoduchosť a prehľadnosť...
inspiring_payne

Príspevok od používateľa inspiring_payne »

Nebudem na 5 stranach hladat konkretny prispevok/y, proste tak ako si tu niekto zastava jeden system, druhy krvopotne ten iny a dalsiemu je to jedno. Mne osobne je to jedno, mam aj aj, ale je pravda, ze ked som zacal s bicim kohutom a bol som zvyknuty na glock, tak ma prvy vustrel prekvapil, vlastne prve stlacenie, stlacil som spust ako na glocku a nic sa nestalo, lebo som nepretlacil spust. Cize preferujem skryty, ale hadam tak isto som zvyknuty aj na kohut
Používateľov profilový obrázok
canis lupus
prispievateľ
Príspevky: 455
Registered for: 12 years 1 month

Príspevok od používateľa canis lupus »

Hoši keď vám to je všetkým tak veľmi všetko jedno tak už nekecajte dookola o tom istom :D
Napísať odpoveď

Návrat na "Balistika"