Úsťová rýchlosť u ČZ 75/85

- technické informácie...
inspiring_jepsen

Úsťová rýchlosť u ČZ 75/85

Príspevok od používateľa inspiring_jepsen »

možno hlúpa otázka ale zaujímal by ma presný údaj o úsťovej rýchlosti u zbrane čz 75/85 9 luger poprosil by som uviesť aj podrobnosti ak je možné napr. aký typ náboja výrobca váha projektilu a ak nebolo merané na ústí vzdialenosť na akú bolo strieľané
za odpovede ďakujem
inspiring_panini

Príspevok od používateľa inspiring_panini »

Nemyslím, že je to hlúpa otázka, záleží samozrejme aj od teploty a vlhkosti vzduchu.

CZ 75B (niekde píšu 114, niekde 120 mm hlaveň), teplota +3 stupne, 387 metrov za sekundu.
CZ 75 D compact (niekde píšu 92,5 niekde 98,5 mm hlaveň), +3 stupne, 367 metrov za sekundu.

Strelivo v oboch prípadoch Sellier Bellot, 115 gr. (7,5 gramu), FMJ.

Z každej zbrane vypálených 10 nábojov, odpočítaný najvyšší a najnižší výsledok a následne vypočítaný priemer.

Či sa meralo na ústí hlavne ti bohužiaľ už povedať neviem.
inspiring_jepsen

Príspevok od používateľa inspiring_jepsen »

ďakujem za odpoveď a dosť ma udivila tá čz 75b ja som čakal niečo okolo 320m/s
inspiring_panini

Príspevok od používateľa inspiring_panini »

Je to tiež trocha viac ako by som čakal, ale zas určite by som nečakal 320 m/s, to je menej ako rýchlosť zvuku v suchom vzduchu pri teplote 0 stupňov (podľa wikipedie 331 m/s). A keďže 9 luger je štandardne nadzvukový náboj, tak to musí byť viac. Plus ešte ak použiješ ľahkú a rýchlu 7,5 gramovu guľu a full-size hlaveň...

Edit: opravený preklep
Naposledy upravil/-a inspiring_panini v 19 Mar 2013, 01:11, upravené celkom 1 krát.
inspiring_jepsen

Príspevok od používateľa inspiring_jepsen »

a keď ste to merali sám a ako ste hovorili robili ste priemer z 10 výstrelov bol medzi nameranými rýchlosťami veľký alebo len nepatrný rozdiel?
inspiring_panini

Príspevok od používateľa inspiring_panini »

Ten test som nerobil ja, dúfam že to z príspevku nevyplynulo. Je vybratý z údajov jedného staršieho testu ktorého výsledky som mal k dispozícii. Všetko čo bolo relevantné som odtiaľ napísal, čiže na žiadne doplňujúce otázky odpovedať bohužiaľ neviem.
Miro389
častý prispievateľ
Príspevky: 827
Dátum registrácie: 14 years 7 months

Príspevok od používateľa Miro389 »

mám zmeraných 5 rán (štatistici krútia hlavou :D ), 7,5 g MFS s nasledujúcim výsledkom v m/s : 365, 361, 354, 365, 370 ... :( bieda

pre porovnanie 6 rán prebíjané 44 magnum : 302, 307, 307, 307, 303, 306

merané v ten istý den pri rovnakých podmienkach
Používateľov profilový obrázok
Jack
moderátor
Príspevky: 5590
Dátum registrácie: 16 years 4 months

Príspevok od používateľa Jack »

Miro, keby si vzal väčšiu vzorku tých MFS, možno by si tam aj nejaký ("neúmyselný") subsonic odhalil.
:D
Napísať odpoveď

Návrat na "Balistika"