PCC na ZP sk. "A"

Používateľov profilový obrázok
Jack
moderátor
Príspevky: 5589
Registered for: 16 years 4 months

Príspevok od používateľa Jack »

Vydriduch, to je dobrá poznámka! Interne mať môžu. To platí pre nich. Pre nás platí zákon. Prečo to píšem? Trocha zapadla iná poznámka Dantesa, ktorý upozornil na možné “diskrepancie” v praxi.
:wink:
vanto
častý prispievateľ
Príspevky: 3210
Registered for: 13 years 6 months

Príspevok od používateľa vanto »

Jack ty vies teda na zaklade zakona urcit aka zbran ano alebo nie? Ja to stale po tejto diskusii urcit neviem.
Používateľov profilový obrázok
Jack
moderátor
Príspevky: 5589
Registered for: 16 years 4 months

Príspevok od používateľa Jack »

Vanto, stále viac ma presviedčaš, že si mýliš zákon a technickú normu. A s tým ti nepomôžem…
:idea:
A áno, na základe uvedených ustanovení zákona s vynaložením náležitej starostlivosti to viem. Rovnako by si to dokázal ty, ak by si nehľadal problém tam, kde v podstate nie je. Hoci, ako som sa ti snažil opakovane vysvetliť, pôjde tu o individuálny výklad, ktorý sa neskôr - pri preskúmaní vecne príslušným orgánom verejnej moci - môže ukázať ako nesprávny. Zvlášť to hrozí, ak tie ustanovenia budeš vykľadať príliš voľne, podľa svojej ľubovôle a nie podľa ustálených pravidiel… A sorry, týmto fakt končím, lebo toto je stále dokola. Neobhajujem znenie zákona ani jeho tvorcov. Reagoval som najprv na otázku od Tuniaka, potom na opakujúce sa otázky od teba. Ak sa chceš naďalej tváriť, že vlastne nerozumieš, čo je to samonabíjacia zbraň konštrukčne odvodená od zbrane samočinnej, tak mne to naozaj neva. Veľa šťastia, ak by si takýto prístup chcel pretaviť do praxe, som ti už zaželal, takže z môjho pohľadu sa táto debata vyčerpala už pred hodnou chvíľou.
:wink:

EDIT: Doplnenie druhého odseku.
vanto
častý prispievateľ
Príspevky: 3210
Registered for: 13 years 6 months

Príspevok od používateľa vanto »

Sak mi to clvoece uz konecne vysvetli. Ako ja ako drzitel to mam vediet posudit? na zaklade coho? Pises ze je to jasne napisane, tak mi povedz kde a co sa tam pise. Alebo mi ukaz tu normu. Mna zaujimaju konkretne data. A ked nemas taketo data, tak to tiez napis aby sme sa tu okolo toho zbytocne netocili.
Používateľov profilový obrázok
Jack
moderátor
Príspevky: 5589
Registered for: 16 years 4 months

Príspevok od používateľa Jack »

Aké dáta? Neblázni už. Zákony predsa obvykle neobsahujú dáta! Aké dáta obsahuje napríklad trestný zákon, ktorý by si mal ako držiteľ ZP poznať? Znova opakujem: nepleť si zákon a technickú normu. Lebo v slepej uličke sme uviazli zrejme práve kvôli tomu.

Ak neveríš vlastnému úsudku pri posudzovaní toho, čo je a čo nie je zbraň konštrukcne odvodená od samočinnej, ako chceš veriť svojmu úsudku, pokiaľ ide napríklad o posudzovanie toho, čo je a čo nie je útok proti záujmu chránenému TZ? Tiež potrebuješ nejaké dáta? Sorry, rečnícka otázka, nechcem byť uštipačný.

Ak máš mindrák z toho, ako spoznať zbraň konštrukčne odvodenú, nemáš dostatočné povedomie o problematike a/alebo z akéhokoľvek dôvodu neveríš vlastnému úsudku, môžeš sa spýtať na názor predajcu (alebo aj výrobcu), konzultovať vec na príslušnom oddelení PZ alebo zaslať dotaz (aj e-mailom) priamo na PPZ. Čokoľvek z toho môže rozptýliť tvoje pochybnosti, ak nejaké máš. Čo si však nemyslím, že je tvoj prípad.

Takže tak… fakt už tretíkrát sa mi nechce písať, že to tu balím, lebo obvykle si stojím za slovom hneď na prvýkrát. Ale ja už fakt neviem, čo k tomu dodať, všetko podstatné tu padlo aj dvakrát. Mrzí ma, ak zákon neuvádza napríklad percento zhody použitých súčiastok, rozmerov… čohokoľvek, čo by spadalo pod tvoju požiadavku na presné “dáta”, ale ja som ho nepísal, a tak prípadné invektívy treba smerovať inde. Na MV SR teraz majú na stole návrh novely zákona, skús ich osloviť s tvojim návrhom na “vylepšenie”.
vanto
častý prispievateľ
Príspevky: 3210
Registered for: 13 years 6 months

Príspevok od používateľa vanto »

Dobre fajn.
Romadur
občasný prispievateľ
Príspevky: 58
Registered for: 6 years 2 months

Príspevok od používateľa Romadur »

Ak sa môžem zapojiť, myslím, že Jack sa ti snaží vysvetliť ,že zákony proste nefungujú tak taxatívne a presne ako by si si predstavoval.
Dobrý príklad je napríklad aj už len taký základ každého držiteľa,nositeľa, nutná obrana.
Nikde v zákone nemáš úplne presne do bodky napísané, či tá tvoja situácia, ktorú zažiješ, bude nutná obrana alebo nebude. Vo finále o tom bude rozhodovať sudca. A to, že jeden rozhodne tak, neznamená, že druhý nerozhodne inak.
Preto ti Jack proste nemá šancu detaile vysvetliť definíciu krátkej tak, aby si si bol od teraz 100% istý pri každej zbrani, ktorú uvidíš. Zákon musí obsiahnuť xyz možných situácií, a z toho dôvodu musí byť písaný obšírne.
Kto chce, bude takéto "dierky" hľadať, a špekulovať, a prihlasovať si na krátku aj zbrane, ktoré by z hľadiska nejakého "sedliackeho" rozumu ako krátke byť brané nemali.
Ale to už nie je chyba zákona.
Zlomizub
častý prispievateľ
Príspevky: 878
Registered for: 10 years 6 months

Príspevok od používateľa Zlomizub »

Cisto teoreticky to chyba zakona je.
Keby tam bolo ze zbran na nosenie sa musi mat rozmery napr. max d*v*h 25cm*15cm*3cm tak nieje ocom a neboli by ani debaty ci 60cm pusku mozem nosit za opaskom ...
Používateľov profilový obrázok
Jack
moderátor
Príspevky: 5589
Registered for: 16 years 4 months

Príspevok od používateľa Jack »

S Vantom sme si písali, že si to dopovieme telefonicky, poslal mi aj kontakt. Ja som teraz odcestovaný, ale rád to s ním preberiem, aź sa vrátim, ak bude mať ešte záujem. Zbytočne sa tá debata začala špičkovať. V princípe máš Romadur pravdu, tiež som to tak nejako vnímal a za pravdu ti dávam ja i jurisprudencia, že právne normy nemajú najmenšiu šancu detailne upravovať úplne všetko, čo život prináša.
8)
Zlomizub, ono by to lepšie ani byť nemuselo. Predstav si, že jeden vplyvný francúzsky súdruh chcel do Smernice nie tak dávno dostať, že nosiť na obranu by sa smeli len revolvery a potom, že na obranu by sa nesmeli nosiť pištole s hlavňou kratšou ako 10 cm. Jeden nápad lepší než druhý! A inak, perly sa vyskytli aj u nás: ak si dobre pamätám, napr. nápady ustanoviť maximálnu dĺžku zbrane, ktorú je možné nosiť, tak nešťastne, že by de facto vylučovala možnosť nosenia revolverov so 6-palcovou a dlhšou hlavňou. Happy end to nemalo ani v krajinách, kde začali skladať zoznamy, v ktorých sa taxatívne uvádza, čo sa smie nosiť/držať a čo nie. Všetky tieto regulácie prijímajú politici, tak sa nedivme, že to obvykle končí prúserom.
Romadur
občasný prispievateľ
Príspevky: 58
Registered for: 6 years 2 months

Príspevok od používateľa Romadur »

Zlomizub, úplne chápem, čo sa snažíš povedať, a svojim spôsobom máš pravdu.
Zbraní je ale enormné množstvo, a denne vznikajú nové. Aj krátkych máme veľa, niektoré sú celkom dlhé. To sa nebudem vyjadrovať o prispôsobovaní sa výrobcov legislatíve, to je aktuálne skôr v USA.
Takže aj keby bolo super, ak by to fungovalo tak ako hovoríš, reálne to nie je moc možné. Na akúkoľvek snahu o presné zadefinovanie krátkych existujú zbrane, ktoré sa tam "nevojdú", aj keby mali, a potom zas také, ktoré by tam teoreticky byť nemuseli. Vždy proste bude existovať nejaká tá "šedá" zóna, ktorá bude vytvárať strastiplné situácie. Môžeme pracovať na jej zmenšovaní, ale dokonalé to nebude
Napísať odpoveď

Návrat na "Zákon o zbraniach"