Výmena hlavne vs. výmenná hlaveň

Používateľov profilový obrázok
MRBLUE
častý prispievateľ
Príspevky: 1314
Registered for: 14 years 2 months

Príspevok od používateľa MRBLUE »

Neslovickarme tuna. Ide o to ze CZ550 nema vymenitelne hlavne,ale hlaven pevnu. Ked si ju u puskara chcem nechat vymenit a prerobit na inu raz,zbran musi ist na expertizu. To co po vymene ostane je sice hlaven,ale bez opatovneho zasahu puskara nepouzitelna,cize polotovar. Neda sa brat ako vymenitelna hlaven,ako napriklad u Blasera R93, kde konstrukcia toto umoznuje.
Naposledy upravil/-a MRBLUE v 20 Feb 2014, 08:59, upravené celkom 1 krát.
vanto
častý prispievateľ
Príspevky: 3210
Registered for: 13 years 6 months

Príspevok od používateľa vanto »

Polotovar je to len preto, lebo bez nabojovej komory je to obycajna trubka. Po navrtani komory to uz nie je polotovar, ale hlaven! Teda hlavna sucast zbrane!!! Kurnajs, v zakone je to snad dostatocne popisane, uz ma to zacina rozculovat.
Používateľov profilový obrázok
MRBLUE
častý prispievateľ
Príspevky: 1314
Registered for: 14 years 2 months

Príspevok od používateľa MRBLUE »

Takze ked mas ZP,tak v podstate si mozes zakupit rozne hlavne a mat ich bez toho ze by si mal zbran?
vanto
častý prispievateľ
Príspevky: 3210
Registered for: 13 years 6 months

Príspevok od používateľa vanto »

Nenasiel som v zakone ziadnu formulaciu, ktora by tuto moznost vylucovala.
Používateľov profilový obrázok
MRBLUE
častý prispievateľ
Príspevky: 1314
Registered for: 14 years 2 months

Príspevok od používateľa MRBLUE »

V § 2 ods.1 pism. b sa pise ze: "hlavnou časťou zbrane hlaveň, nábojová komora, vložná hlaveň, valec revolvera, záver, ktoré sú ako oddelené predmety zahrnuté do kategórie zbraní, na ktoré sú alebo majú byť namontované"
Hlaven k CZ550 neni ako "oddeleny predmet" zahrnuta do kategorie zbrani,ale je to polotovar ktory je bez zasahu puskara zakonne nepouzitelny,kedze majitel ZP bez licencie na upravu zbrani nieje opravneny takyto zasah vykonavat.
vanto
častý prispievateľ
Príspevky: 3210
Registered for: 13 years 6 months

Príspevok od používateľa vanto »

To hovori, podla mna len o tom, ze si nemozes legalne kupit hlaven do dela...
Používateľov profilový obrázok
MRBLUE
častý prispievateľ
Príspevky: 1314
Registered for: 14 years 2 months

Príspevok od používateľa MRBLUE »

Tu sa mylis,to upravuje §4 ods.2 pism. a
vanto
častý prispievateľ
Príspevky: 3210
Registered for: 13 years 6 months

Príspevok od používateľa vanto »

Ok, je mozne, ze sa mylim. Povodna otazka vsak znela, ze majitel chce zmenit kaliber a staru hlaven si chce ponechat. Moj zaver z toho je, ze nadobudne novu hlaven, puskar mu ju vymeni a staru si ponecha bez nustnosti exppertizy. Je to ok alebo nie?
Používateľov profilový obrázok
MRBLUE
častý prispievateľ
Príspevky: 1314
Registered for: 14 years 2 months

Príspevok od používateľa MRBLUE »

Podla vyjadrenia referenta z odd. ZaS ne expertizu musi, co sa mi zda logicke. Ale nazory policajtov na ZaS byvaju rozdielne v roznych okresoch. Asi najfundovanejsie by sa vyjadril nejaky zbrojar,co sa tomuto venuje a takuto vec uz robil. Ak budem mat cestu,skusim sa zastavit v Dease alebo u Hrnciarika,oni myslim zamestnavaju aj puskarov.
Ale inak pri cene CZ550 by som asi kupil rovno dalsiu pusku v kalibri aky chcem.
vanto
častý prispievateľ
Príspevky: 3210
Registered for: 13 years 6 months

Príspevok od používateľa vanto »

Trochu tomu nerozumiem, lebo mam lugrovu vymennu hlaven na 26 a problem s tym nebol.
Zlomizub
častý prispievateľ
Príspevky: 878
Registered for: 10 years 6 months

Príspevok od používateľa Zlomizub »

Najfundovanejsie by sa ktomu vyjadril pravnik :)
vanto
častý prispievateľ
Príspevky: 3210
Registered for: 13 years 6 months

Príspevok od používateľa vanto »

Suhlasim :)
Používateľov profilový obrázok
MRBLUE
častý prispievateľ
Príspevky: 1314
Registered for: 14 years 2 months

Príspevok od používateľa MRBLUE »

Sa vz.26 nema pevnu,ale vymenitelnu hlaven. Tam je to ine.
A nazor pravnika je asi tiz fajn, ale ked ti to puskar bez expertizy neurobi, pravnikov nazor je zbytocny. :-D
Používateľov profilový obrázok
lovec
častý prispievateľ
Príspevky: 5148
Registered for: 18 years 7 months

Príspevok od používateľa lovec »

Kde a ako sa definuje pevna a vymenitelna hlaven?
Vymenitelna hlaven je podla mna kazdy opakovane rozoberatelny spoj - zavit, klestina a pod. - toto mozes rozoberat a skladat bez puskara do omrzenia,
nezalezi na tom ci je to Blaser, Kelbly (kde je tiez hlaven zasroubovana v puzdre zaveru), alebo CZ550. Akonahle to raz puskar dopasuje, ma to tlakovky, tak to mozes menit podla svojej potreby.
Pevnu hlaven by som chapal ako opakovatelne nerozoberatelny spoj (napr. Sauer 101, Mauser M12 kde je hlaven tepelnym procesom spojena s puzdrom zaveru).
Používateľov profilový obrázok
Jack
moderátor
Príspevky: 5590
Registered for: 16 years 4 months

Príspevok od používateľa Jack »

Modrák, viem, od čoho sa táto debata odvíja, ale nemožno v nej ako argument použiť úplne nesprávnu úvahu nejakého policajta, na ktorú si sa odvolával. Prečo je nesprávna, som vysvetlil vyššie. Ak ti unikla pointa, tak ešte raz: ten tvoj policajt nemôže hovoriť o neopodstatnenosti vlastníctva vymenej (demontovanej/nenamontovanej) hlavne, ak zákon možnosť vlastniť takúto hlaveň pripúšťa. Preto treba mať na zreteli ustanovenia zákona, na ktoré som ťa odkázal a ktoré si zrejme aj ty sám nevieš správne interpretovať. Ale to neva, aj preto má webforum zmysel.
:wink:
Vanto dosť dobre vystihol rozdiel medzi hlavňovinou a demontovanou hlavňou. Demontovaná hlaveň sa nestáva polotovarom ale zostáva v zmysle zákona hlavnou časťou zbrane (ergo na účely zákona zbraňou). Hoci v danom momente prakticky nevyužitou. Naozaj si nespomeniem, že by jestvovalo ustanovenie zákona alebo vyhlášky, ktoré by ukladalo vykonať expertízu hlavne určenej na demontáž pred jej výmenou, ak nemá prísť k jej znefunkčneniu (napr. zataveniu). Ani apriórne a čisto hypotetické stanovisko, že zbraň s touto hlavňou mohla byť použitá pri spáchaní TČ neobstojí, pokiaľ nejestvuje skutočné dôvodné podozrenie. Takže nedá sa odvolávať na takúto domnienku ako na riadny dôvod pri nariadení expertízy. Ak to niekto v praxi skúša, koná podľa môjho názoru nielen v rozpore so zákonom, ale aj s niektorými základnými princípmi, na ktorých je postavené právo v tejto našej džamhíriji.
:roll:
Napísať odpoveď

Návrat na "Zákon o zbraniach"