Novela zákona č.190/2003 Z.z. 2022 /výnimky a iné zmeny

Používateľov profilový obrázok
vydriduch
častý prispievateľ
Príspevky: 725
Registered for: 5 years 5 months

Príspevok od používateľa vydriduch »

R: ja som to pochopil, ze do kategorie A budu preradene vsetky samonabijacie odvodene od samocinnych, takze vsetrky AR, AK, SA, ...

Trezor: ohladne tohoto som pátral, podrobnejsi vykonavaci predpis k tomu nie je. Zatial plati, ze ak mas na blocku/fakture k plechovej skrini napisane trezor, tak by to ZATIAL mohlo stacit.
Ak sa to zmeni, pevne verim ze budu stacit trezory jednoplastove, striedy S1.

Toto sa nás týka, máme v rodine juniorskeho strelca s 2. výkonnostnou triedou a clenstvom v repre.
§ 18 sa dopĺňa odsekom 4, ktorý znie:
„(4) Športová organizácia alebo strelecká organizácia je povinná zabezpečiť zbrane a strelivo osoby uvedenej v odseku 3, ktorá nedosiahla vek 18 rokov a ktorá je jej členom; môže ich tiež zabezpečiť jej zákonný zástupca, ak je držiteľom zbrojného preukazu.“.
Mysleli to tak, ze zbran zostane v klube?

A hlavne: platnosť ZP zkrátená na 5 rokov.

Mohli by sa prosim vyjadrit ludia od fachu, aky je rozdiel medzi obvinenim a trestnym stihanim?
V § 28 ods. 1 písmená f) až i) znejú:
g) odovzdať zbrojný preukaz, preukaz zbrane, zbraň a strelivo
1. bezodkladne, ak bolo proti nemu vznesené obvinenie pre trestný čin uvedený v § 19 ods. 1,
Pred casom som zachytil vyjadrenie akéhosi slniecka z liberalneho taboru, ze vyjadrovanie proti EU je extremizmom.. Aby to nejaký nemenovaný Urválek nepoňal štýlom "Protestuješ proti EU, proti smernici o zbraniach, proti zákazu olova? Obviniť!"
Používateľov profilový obrázok
pif paf
častý prispievateľ
Príspevky: 717
Registered for: 13 years 1 month

Príspevok od používateľa pif paf »

V § 55 Zabezpečenie zbraní a streliva sa týmto návrhom novely zákona nič nemení na definícii skriňového trezora. Upravujú sa len počty a kategórie uložených zbraní. Tak tu znova neriešte triedy trezorov.
Podľa definície v § 4 ods.2 písmene l; môžu byť považované za zakázané zbrane kat. A všetky samonabíjacie zbrane.
Správny poplatok za výnimku na zbraň kat.A sa znížil z 99,50 na 16,50 a už sa bude po novom platiť za každú jednu zbraň osobitne.
§ 18 doplnený odsekom 4: Je to tam jasne napísané. Ako to môžeš nechápať? Detto rozdiel medzi začatím trestného stíhania a vznesením obvinenia. https://e-justice.europa.eu/content_rig ... dSubpage=2
Predovky: evidované a vydaný preukaz zbrane, bez nutnosti vlastniť zbrojný preukaz. Detto expanzné, flobertové, perkusné, kresadlové, kolieskové, tlejákové, expanzné (tzv. plynovky), znehodnotené zbrane pôvodne kategórie A, kategórie B, kategórie C alebo kategórie D. A to aj spätne, tie ktoré boli nadobudnuté pred účinnosťou tejto novely. Plus ďalšie povinnosti naviazané k týmto zbraniam.
Na prebíjaní streliva držiteľom príslušnej skupiny zbrojného preukazu na športové či poľovné účely sa nič nemení.
s0m3body: Áno.
Lovely Equalizer: Pri samonabíjacích sa píše "ak je jej súčasťou zásobovacie zariadenie alebo je do nej vložené zásobovacie zariadenie". Pri opakovacích sa píše len "ak je do nej vložené zásobovacie zariadenie". Takže ak ide o tvoju opakovaciu zbraň, kde je zásobovacie zariadenie pevne vložené už pri výrobe zbrane, tak nepôjde o zbraň kat. A.
Inak je tam dosť ďalších ch****** nad rámec EU smernice. A bude ešte horšie keď začnú písať pripomienky inštitúcie ako Ministerstvo Obrany, Slovenská komora psychológov, Úrad pre normalizáciu, metrológiu a skúšobníctvo či iné inštitúcie, ako bolo možné vidieť pri predbežnej informácii k návrhu zákona.
Inak táto téma je k novele zákona z 2015.
Používateľov profilový obrázok
topinambur
prispievateľ
Príspevky: 399
Registered for: 8 years 4 months

Príspevok od používateľa topinambur »

Prosim o podporu hromadnej pripomienky k novele zakona od spolocnosti Grand Power.Dakujem
https://www.slov-lex.sk/legislativne-pr ... -3-4054880
Romadur
občasný prispievateľ
Príspevky: 58
Registered for: 6 years 2 months

Príspevok od používateľa Romadur »

Jack napísal:Romadur, a načo? Treba o reštrikciu navyše?
:roll:
Jack, samozrejme, že by som bol radšej za uvoľnenie expanzov(edit: myslím striel) na ochranu osoby a majetku, príde mi to o dosť logickejšie, ako ich zakazovať.
Každopádne by som bol rád, keby z tejto "zlej" novely vyšlo aj niečo "dobré", respektíve, aby sa aspoň odstránili nedokonalo, rozporuplne napísané veci, ako napríklad toto. Buď nech zakážu všetko expanzné strelivo na nosenie, a vypustia odtiaľ tú podľa mňa zbytočnú formuláciu o dutine, alebo nech to povolia. Takto je to také ani z voza ani na voz
Používateľov profilový obrázok
pif paf
častý prispievateľ
Príspevky: 717
Registered for: 13 years 1 month

Príspevok od používateľa pif paf »

Povoliť to určite nepovolia. Môžu to len sprísniť, ak by si sa chcel do toho rýpať. Smernica definuje zakázané expanzívne strelivo bez zbytočných formulácií, takže do neho spadajú aj Guard Dogy.
Používateľov profilový obrázok
jedei105
prispievateľ
Príspevky: 352
Registered for: 9 years 11 months

Príspevok od používateľa jedei105 »

Ja by som sa toho nebal, mam za to ze ide len o riadenu deformaciu. strela svoj objem nezvacsuje.
Používateľov profilový obrázok
pif paf
častý prispievateľ
Príspevky: 717
Registered for: 13 years 1 month

Príspevok od používateľa pif paf »

Kľudne sa boj. "Riadená deformácia" v zákone nie je definovaná. Deformácia, ktorou je zväčšený priemer (nie objem!) je zakázaná.
f) expanzná strela je strela, ktorej účinok v cieli je zvýšený jej deformáciou, ktorou je zväčšený jej priemer, a táto deformácia je spôsobená dutinou v hrote strely,
Teraz už len v rámci novelizácie iniciovať odstránenie poslednej časti vety, aby sa odstránili rozporuplné výklady.
Používateľov profilový obrázok
jedei105
prispievateľ
Príspevky: 352
Registered for: 9 years 11 months

Príspevok od používateľa jedei105 »

No, ano, alebo iniciovat uplne vypustenie expanznej strely zo zakona. vyriesili by sa rozne polemiky a bol by klud. /co sa tyka toho aky naboj ano a aky nie /
Používateľov profilový obrázok
pif paf
častý prispievateľ
Príspevky: 717
Registered for: 13 years 1 month

Príspevok od používateľa pif paf »

Podporte hromadnú pripomienku Legis Telum:
https://www.slov-lex.sk/legislativne-pr ... nky/zobraz
jalso
prispievateľ
Príspevky: 108
Registered for: 14 years 6 months

Príspevok od používateľa jalso »

Skusam sa registrovat na slov-lex, (Registrácia menom a heslom), ale po odoslani formulara sa nic nestane, ani chybu nevypise, len zobrazi ten isty form. Email nepride, a neda sa ani prihlasit.
Vam to funguje?
Používateľov profilový obrázok
Igrlik
častý prispievateľ
Príspevky: 3094
Registered for: 20 years 6 months

Príspevok od používateľa Igrlik »

Nemáš email na hotmaili? Lebo viem že niektoré poštové servery majú napríklad hotmail ako doménu nedovolený a výnimku pre konkrétu adresu treba žiadať u prevádzkovateľa.
radec
občasný prispievateľ
Príspevky: 91
Registered for: 7 years 3 months

Príspevok od používateľa radec »

ja by som urcite pri novelizacii bol za to aby zp skA bol narokovy, vsetci viete ako to chodi, v jednom okrese vam na Acko staci uviest ochrana zivota.... a v inom nestaci ani zivnost. list....
Používateľov profilový obrázok
pif paf
častý prispievateľ
Príspevky: 717
Registered for: 13 years 1 month

Príspevok od používateľa pif paf »

A pripomienku si napísal, lebo tu to nestačí.
EMO
občasný prispievateľ
Príspevky: 12
Registered for: 6 years 11 months

Príspevok od používateľa EMO »

Napísať odpoveď

Návrat na "Zákon o zbraniach"