Nechceny výstrel pri rane istoty

Používateľov profilový obrázok
angelus1987
občasný prispievateľ
Príspevky: 84
Registered for: 10 years 1 month

Nechceny výstrel pri rane istoty

Príspevok od používateľa angelus1987 »

Ahojte,

Mam kamarata, ktoremu sa pred casom stalo, že doma pri čistení zbrane nedodrzal správny postup pri jej vybijani a ked vystrelil ranu istoty do bezpečného priestoru, tak vysla zo zbrane ranna a znicila mu dvd prehravac. Zaujima ma, že či v prípade, že dôjde k takémuto nechcenemu vystrelu pri cisteni zbrane a rane istoty ci je to v rozpore so zakonom. Na jednej strane sa maju zbrane pouzivat na miestach na to určených ale pokiaľ ide o ranu istoty??? Zaujima ma vas nazor. Dakujem
Používateľov profilový obrázok
arminius
častý prispievateľ
Príspevky: 3902
Registered for: 16 years 1 month

Príspevok od používateľa arminius »

angelus1987 napísal:Ahojte,

Mam kamarata, ktoremu sa pred casom stalo, že doma pri čistení zbrane nedodrzal správny postup pri jej vybijani a ked vystrelil ranu istoty do bezpečného priestoru, tak vysla zo zbrane ranna a znicila mu dvd prehravac. Zaujima ma, že či v prípade, že dôjde k takémuto nechcenemu vystrelu pri cisteni zbrane a rane istoty ci je to v rozpore so zakonom. Na jednej strane sa maju zbrane pouzivat na miestach na to určených ale pokiaľ ide o ranu istoty??? Zaujima ma vas nazor. Dakujem
Pokiaľ sa nikomu nič nestalo, nič sa nedeje. To DVD je tá najmenší problém a výdavok.
Si predstav, že by pri tom nedodržaní správneho postupu ešte prišiel niekto do dráhy strely.
Problémy nad problémy.
Na kieho frasa vlastne dával ranu istoty ???

Nevyjadrujem sa k článku, ale čítaj http://www.legistelum.sk/bezpecnost/255 ... ne-istotou
matus69
častý prispievateľ
Príspevky: 1896
Registered for: 11 years 11 months

Príspevok od používateľa matus69 »

Arminius, napr u Glocku neurobis polnu rozborku bez spustenej spuste, cize "rana istoty" musi byt.
Používateľov profilový obrázok
Igrlik
častý prispievateľ
Príspevky: 3094
Registered for: 20 years 6 months

Príspevok od používateľa Igrlik »

Podľa mňa je to v rozpore so zákonom. K výstrelu došlo na mieste, ktoré na to nie je určené, a boli porušené zásady bezpečného zaobchádzania so zbraňou.
Na druhej strane - kde niet žalobcu, niet sudcu :!:
Kamarát si môže blahoželať, že dôsledok bol iba materiálny, a som presvedčený (aj na základe iných podobných udalostí, ktoré sa veru stávajú a aktéri ich dodatočne aj skomentujú... :wink: ) že druhý raz sa mu to už nestane :P

...pozri aj http://www.strelectvi.cz/forum/vystrel- ... t2285.html :twisted:
inspiring_hofstadter

Príspevok od používateľa inspiring_hofstadter »

Opravte ma niekto ak sa mýlim, no podľa môjho názoru mu v tomto prípade zákon ukladá povinnosť to bezodkladne oznámiť na najbližšom policajnom útvare. Dodržal bezpečnosť (relatívne) ale nič to nemení na fakte že strieľal mimo priestorov na to určených. Pokiaľ sa nemýlim, zákon ranu istoty nepozná, preto môže mať aj "legálnych odporcov" (ako v odkaze od arminiusa). Streľba je stále streľbou a dom/byt nieje určený na streľbu zo zbrane, či už bola chcená alebo nie, nieje tam uvedená žiadna výnimka.
Držiteľ zbrojného preukazu je povinnný
...
j) bezodkladne oznámiť najbližšiemu policajnému útvaru každé použitie zbrane v nutnej obrane
alebo v krajnej núdzi alebo streľbu zo zbrane mimo na to určených priestorov,
Ale dosť pochybujem že ľudia chodia na políciu udávať samých seba že neodborne manipulovali so zbraňou nakoľko to zaváňa priestupkom; §28 ods. 1 písm. a), príp. písm. j). Nanajvýš susedia zavolajú hliadku ak majú podozrenie že výstrel nešiel z telky, príp. si všimli že majú prestrelené dvere.
Naposledy upravil/-a inspiring_hofstadter v 07 Nov 2015, 07:58, upravené celkom 1 krát.
Používateľov profilový obrázok
arminius
častý prispievateľ
Príspevky: 3902
Registered for: 16 years 1 month

Príspevok od používateľa arminius »

Na mojej ČZ musím stlačiť spúšť, aby som záver dal vôbec dole.
angelus nespomína presný typ zbrane, čiže otázka o rane istoty je teda všeobecná.
Takže je jasné, že je potrebné chovať sa podľa okolností a nie podľa všeliakých onačín. Ale každý máme svoje postupy, ktorý z nich je správny ?

Ale myslím si, že ak sa nikomu nič nestalo, tak predsa dotyčný nepôjde na políciu a sám seba udá za vlastnú blbosť. Lebo aj keby také niečo bolo zakotvené v zákone, tak by ten § bol o dvoch veciach.

V linku je pasáž
3) Ranu istoty je potrebné dávať, pretože keď podávam zbraň niekomu ďalšiemu aby som si bol istý, že je naozaj prázdna a nepodal mu nabitú zbraň.

Každý komu podávam zbraň by mal byť poučený o bezpečnej manipulácii a zbraň by som mu mal podať s prázdnou zásobníkovou šachtou a záverom zachyteným vzadu, držiac ju ako na priloženom obrázku, aby už pred chytením zbrane do rúk videl, že v zbrani nie je zásobník a že komora je prázdna.
Aj by som oponoval, lebo náboj vždy môže byť v komore. Ak ja niekomu dávam svoju zbraň ? Nuž pred dotyčným vytiahnem zásobník, obtiahnem záver (kľudne aj 3x) a až tak podám.
crossbowhunter
prispievateľ
Príspevky: 146
Registered for: 9 years 8 months

Príspevok od používateľa crossbowhunter »

podla môjho názoru tiež došlo k porušeniu zákona. strelba mimo na to určených priestorov, nedodržaná bezpečná manipulácia so zbraňou ... nevolal policajtov... osobny ak by sa niečo také stalo mne, povedal by som si že som idiot, kúpil nové dvd a nerozmazával to pred kamošmi a už vôbec by som nebol nadšený ak by sa to objavilo na nete.
Používateľov profilový obrázok
angelus1987
občasný prispievateľ
Príspevky: 84
Registered for: 10 years 1 month

Príspevok od používateľa angelus1987 »

Ďakujem za rady, presne ako hovoríte, aj ja som si myslel, že jednoducho ide o streľbu mimo schváleného miesta (strelnica, poľovný revír, atď.) a tým pádom o porušenie zákona.

Čo sa týka zbrane, tak kamarát to tuším robil pri Glocku 26, pretože chcel aby nemal natiahnutú spúšť a tým pádom ju chcel mať v zadnej polohe.

V každom prípade, myslím si, že takýto blbec, aby sa udal nie je.
Používateľov profilový obrázok
wronski
prispievateľ
Príspevky: 484
Registered for: 16 years 2 months

Príspevok od používateľa wronski »

Aby ti este nakoniec kamarat nebol "povdacny" za zverejnenie udajne v ostro sledovanom fore :D Jeho kolega z nedavnej minulosti take stastie na tolerantných susedov nemal.

http://kosice.dnes24.sk/horuca-aktualit ... cii-217408
Používateľov profilový obrázok
angelus1987
občasný prispievateľ
Príspevky: 84
Registered for: 10 years 1 month

Príspevok od používateľa angelus1987 »

Tento prípad sa stal mimo územia SR a informáciu som potreboval len na predloženie porovnania našich zákonov a zákonov inej krajiny. V zahraničí je kamarát príslušníkom ozbrojených zloziek.
erebos
expert
Príspevky: 2130
Registered for: 13 years 2 months

Príspevok od používateľa erebos »

Jasne... :twisted: ...
...a osobne mam aj obavu ci sa to stalo kamaratovi...

Stalo sa co sa stalo, ale kazdy drzitel ZP ma vedet ako takuto udalost vidi zakon. Myslim, ze je to napisane jasne a rozne amaterske pravne rozbory na tom nic nezmenia. Akurat riskuje, ze na svoju blbost upozorni okolie.
Takze na zaver : "kamara" porusil zakon, nasledne ho porusil tym, ze to neoznamil a nasledne sa so svojim vykonom "pochvalil" na nespravnom mieste a udalost sa dostala na verejnost...
R
častý prispievateľ
Príspevky: 3089
Registered for: 15 years 11 months

Príspevok od používateľa R »

nemo tenetur se ipsum accusare...
skuki
občasný prispievateľ
Príspevky: 99
Registered for: 11 years 3 months

Príspevok od používateľa skuki »

R: Práve som to išiel napísať 8)
Používateľov profilový obrázok
yarco
moderátor
Príspevky: 4836
Registered for: 16 years 6 months

Príspevok od používateľa yarco »

A touto dôležitou právnou zásadou by sme mohli toto insitné právne okienko uzavrieť ... :wink:
Zamknuté

Návrat na "Zákon o zbraniach"