Lupara

Používateľov profilový obrázok
Venet
prispievateľ
Príspevky: 279
Registered for: 17 years 2 months

Lupara

Príspevok od používateľa Venet »

Neviem kam to dat tak som spravil nove vlakno. Dufam ze to tu niekde uz nebolo riesene. Ale nepamatam si.

Otazka asi najskor na Panzera. Vcera som u kamarata otvoril cervenu knizku - pripravuje sa na zbrojak, a tam som v prilohach videl zkratenu brokovnicu tzv. luparu ako zbran kat. A.
A na ceskom fore riesili ako si dali u puskara spravit luparu a zapisat si ju do zbrojaka ako kratku - brokovu dvojhlavnovu pistol.
A teraz ak by som chcel luparu a nasiel by som puskara kt. by bol ochotny to spravit, bude sa jednat o zbran kat. A? zakazanu zbran?
Používateľov profilový obrázok
Jack
moderátor
Príspevky: 5590
Registered for: 16 years 4 months

Príspevok od používateľa Jack »

Ono je to zbraň kategórie A - zakázaná zbraň, lebo - odcitujem zákon :
Zakázanou zbraňou je:
g) vyrobená alebo upravená zbraň, ak nejde o dovolenú výrobu alebo dovolenú úpravu, zbraň sťažujúca jej kriminalistickú identifikáciu.

Čiže ak na to pôjdeš legálnou cestou a teda vsjo bude kóšer, nemal by byť problém, aby ti policajti následne vydali preukaz zbrane už s novými údajmi.
Hm, to som fakt zvedavý, čo na to Panzer a ďalší diskutujúci.
Používateľov profilový obrázok
Venet
prispievateľ
Príspevky: 279
Registered for: 17 years 2 months

Príspevok od používateľa Venet »

No ved to, nehovorim ked to upravim ja. To je jasne A (a to by som bol blby). Ale ked to spravi puskar a chcel by som aby to islo normalne zapisat do zbrojaku ako u nasich susedov v Cesku, dajme tomu na nejake westernove predvadzacky abo co.....
Ta knizka to jednoznacne oznacila ako A-cko..... A co je dovolena uprava?
kriznik
prispievateľ
Príspevky: 352
Registered for: 15 years 11 months

Príspevok od používateľa kriznik »

Na Luparu tuším pasuje aj
c) zbraň, pri ktorej bol jej pôvodný charakter a podoba zmenená tak, aby sa jej použitím mohol spôsobiť ťažší následok ako pred jej úpravou
Používateľov profilový obrázok
Jack
moderátor
Príspevky: 5590
Registered for: 16 years 4 months

Príspevok od používateľa Jack »

Kriznik, pôvodne som to isté napísal do príspevku aj ja, ale ešte pred odoslaním som to zmazal, lebo si nie som istý, čo konkrétne by malo spôsobiť ten ťažší následok. Väčší rozptyl?
kriznik
prispievateľ
Príspevky: 352
Registered for: 15 years 11 months

Príspevok od používateľa kriznik »

Jack, tiež som mal na mysli väčší rozptyl, upílenie hlavne asi nebude len prakticko-estetická úprava. :wink:
Používateľov profilový obrázok
Venet
prispievateľ
Príspevky: 279
Registered for: 17 years 2 months

Príspevok od používateľa Venet »

No hej, ako sa to vezme. Upilena hlaven ma vacsi rozptyl. Pri 10 metroch ma taky rozptyl ako normalna brokovnica pri 50 m. (Obrazne), neviem ake tam budu rozptyly, ale myslim ze v tom by nemal byt problem. Alebo hej?
Používateľov profilový obrázok
AKI
expert
Príspevky: 1380
Registered for: 20 years 7 months

Príspevok od používateľa AKI »

Nieco na sposob Lupary vyraba/vyrabala tusim jedna kosicna firma po nazvom Sekura/Secura alebo tak nejak. vyzeralo to ako dvojhlavnova brokova pistol.
Používateľov profilový obrázok
AKI
expert
Príspevky: 1380
Registered for: 20 years 7 months

Príspevok od používateľa AKI »

tak som predsa nasiel:
http://www.bretton.sk/Secura.htm
Používateľov profilový obrázok
Panzer
Administrátor
Príspevky: 2914
Registered for: 16 years 9 months

Príspevok od používateľa Panzer »

Podľa môjho názoru je brokovnica s hlavňou skrátenou puškárom, ktorý je držiteľom zbrojnej licencie, zbraňou kategórie B. A teda zbraňou povolenou. Svoj názor opieram o nižšie uvedené ustanovenia zák. č. 190/2003 Z.z..

Ako príklad si zoberiem spomínanú Securu (ktorá ma btw mimoriadne oslovila, neviete niekto koľko asi stojí?). Secura je v zmysle zákona dlhá zbraň, pretože jej dĺžka presahuje 300 mm (má 330 mm).
§ 2 písm.c)

9. dlhá zbraň - strelná zbraň, ktorej dĺžka hlavne presahuje 300 mm alebo jej celková dĺžka presahuje 600 mm, spravidla pri streľbe ovládaná obidvomi rukami,

Súčasne ide o zbraň kategórie B, pretože
§ 5

(1) Zbraňou kategórie B je
f) dlhá opakovacia alebo samonabíjacia palná zbraň s hladkým vývrtom hlavne, ktorej dĺžka hlavne je menšia alebo je rovná 600 mm,
Takúto zbraň možno nadobudnúť klasicky na základe nákupka:
§ 11

(1) Nadobudnúť vlastníctvo zbrane kategórie A alebo zbrane kategórie B s výnimkou dedenia možno len za podmienok ustanovených týmto zákonom na základe nákupného povolenia;
(3) Dôvodom na vydanie nákupného povolenia na nadobudnutie vlastníctva zbrane kategórie B je

c) ochrana života, zdravia alebo majetku alebo
Problém je však v tom, že takúto zbraň môže nadobudnúť len držiteľ zbrojného preukazu skupiny D

§ 27 ods. 3

Držiteľ skupiny D zbrojného preukazu je oprávnený

a) na základe nákupného povolenia nadobudnúť do vlastníctva zbraň kategórie B uvedenú v § 5 ods. 1 písm. d), e) a f) ...
b) držať zbraň kategórie B uvedenú v § 5 ods. 1 písm. d), e) a f)
Čo sa týka toho, čo je to povolená úprava zbrane:
§ 29
Zbrojná licencia a skupiny zbrojnej licencie


(2) Zbrojná licencia sa rozdeľuje podľa účelu používania zbraní alebo streliva na tieto skupiny:

b) B - opravy, úpravy, ničenie, znehodnotenie alebo výroba rezu zbraní a streliva,


§ 34
Oprávnenia držiteľa zbrojnej licencie


(2) Držiteľ skupiny B zbrojnej licencie je oprávnený

b) preberať zbraň alebo strelivo na účely opravy, úpravy, znehodnocovania, zničenia alebo výroby rezu a spätne ich vydávať;

Zhrnuté a podčiarknuté:

Kto chcete vlastniť luparu (ako napr. ja :D) a táto bude mať dĺžku hlavní od 300 do 600 mm, musí mať v prvom rade zbroják skupiny D. Ak vlastníte klasickú brokovnicu a chcete si ju dať upraviť na luparu, musí vám ju upraviť puškár, ktorý má zbrojnú licenciu skupiny B.

Ak by vaša lupara mala dĺžku hlavní menej ako 300 mm, tak by už spadala do kategórie krátkej zbrane a mohol by ju vlastniť každý držiteľ zbrojáku skupiny A alebo B. A-čkar by ju dokonca mohol nosiť v stave umožňujúcom okamžité použitie (§ 27 ods. 1 písm. a).

Môj názor je, že by išlo o ideálnu zbraň na ochranu obydlia, prípadne na nosenie v aute pod sedadlom.
Používateľov profilový obrázok
AKI
expert
Príspevky: 1380
Registered for: 20 years 7 months

Príspevok od používateľa AKI »

Suhlas, podla mna idealna zbran na sebeobranu-nosenie v aute. Na obranu domova by som kupil skor kratku pumpu.
Používateľov profilový obrázok
C08R4
častý prispievateľ
Príspevky: 2140
Registered for: 15 years 9 months

Príspevok od používateľa C08R4 »

Sak to bude mat rozptyl jak hova.. :lol: Ked to chcete skratit este pod 30cm. Ucinnost pocitajte tak do 5m.
Používateľov profilový obrázok
AKI
expert
Príspevky: 1380
Registered for: 20 years 7 months

Príspevok od používateľa AKI »

Rozptyl ne-chockovanej hlavne z dlzkou 300mm na 5m odhadujem tak na 30-40cm - co viac mozes potrebovat?

to BUM:
Vyrobca odporuca len strelbu specialnym strelivom - podla mna podlaborovanym. Klasicka 12/76 alebo 10 by bola asi riadna kopacka.
inspiring_ganguly

Príspevok od používateľa inspiring_ganguly »

Panzer a na F ju nemozem mat? Len na D?
Používateľov profilový obrázok
C08R4
častý prispievateľ
Príspevky: 2140
Registered for: 15 years 9 months

Príspevok od používateľa C08R4 »

Spravne, mozes ju mat na F, sak to je dlha brokova zbran. Len ju nemozes mat potom v stave umoznujucom okamzite pouzitie + strelivo musis mat zapisane v zaznamovej knihe u PZ. Skupina F moze drzat kazdy typ zbrane, ak mas nato patricne povolenia ( na tuto, nakupne povolenie u OR PZ), cize aj na polovne zbrane kat B.
Napísať odpoveď

Návrat na "Zákon o zbraniach"