Zapísanie opakovacej brokovnice (do 600mm) na sk. A

morap
občasný prispievateľ
Príspevky: 79
Registered for: 8 years 1 month

Príspevok od používateľa morap »

HK MP5 nejde zapísať na A, ale jeho civilná verzia HK SP5K, ktorá bola vyrobená ako samonabíjacia pištoľ so zápisom na A nemá žiadny problém. Len momentálne je ťažko zohnatelná a cena je taktiež dosť mastná. Len nosiť skryte také hebedo by bola strašná oštara, jedine tak pod zimákom.
Leoo
občasný prispievateľ
Príspevky: 30
Registered for: 6 years 9 months

Príspevok od používateľa Leoo »

Ja uz mam SP5K a na policii mi ju odmietli napisat na Acko. Vraj to maju v systeme ako samonabijacia gulovnica a tak ju mam aj vedenu v preukaze zbrane - len na sportove ucely. Nejde mi ani tak o jej nosenie, skor o minimalizaciu byrokracie (nemusim platit clenstvo v sportovom klube, mozem ju prevazat bez obmedzeni...)
Leoo
občasný prispievateľ
Príspevky: 30
Registered for: 6 years 9 months

Príspevok od používateľa Leoo »

Napadla mi este ina otazka. Mam k SP5K zaslepku zaveru aj sklopnu pazbu. Mal by som mat 2 preukazy zbrane? Ak by som to aj mal napisane na nosenie (A) a dam na to sklopku, porusujem zakon?
morap
občasný prispievateľ
Príspevky: 79
Registered for: 8 years 1 month

Príspevok od používateľa morap »

Nekupoval si ju náhodou ako samonabíjaciu guľovnicu aj so sklopnou pažbou, vtedy by to mohol byť zákonný problém lebo zbraň má celkovú dĺžku s pažbou 605 mm, čo je viac ako 600 mm podľa zákona a vtedy ju na A-čko nezapíšeš.
Leoo
občasný prispievateľ
Príspevky: 30
Registered for: 6 years 9 months

Príspevok od používateľa Leoo »

Ano, kupoval som ju so sklopkou, az potom som dokupil zaslepku zaveru. To by davalo zmysel, ale prekvapuje ma, ze to na PZ pri zapise nespomenuli. Inak aj so sklopkou to ma 550mm (mam kratku prednu pazbu s T-ruckou).
morap
občasný prispievateľ
Príspevky: 79
Registered for: 8 years 1 month

Príspevok od používateľa morap »

Moje vysvetlenie je samozrejme nezáväzné. To čo píšeš, že zraň s pažbou, na ktorej je krátke podpažbie s T rúčkou a má 550 mm (podľa mňa má 574 mm, ale to je v tejto chvíli nepodstatné) je v podstate už upravovaná zbraň (samozrejme zákonne výmenou niektorých doplnkov). Takto ju výrobca nikdy nepredával a ani oficiálne neponúka takto zostavenú civilnú verziu SP5K a ani predné podpažbie s T rúčkou nie je v ponuke ako možná náhrada.
Od HK je to celkom logické opatrenie lebo v EU platia rovnaké pravidlá, ako sa posudzuje dlhá zbraň a je to ohraničené 600 milimetrami. Preto u tohto modelu SP5K je predné podpažbie umelo predlžené o dva centimetre aby sa zmestili do normy a nik im nemohol vytýkať, že robia zbraň s pažbou, ktorá sa dá zaradiť medzi krátke zbrane. U vojenskej verzii MP5K to nie je problém a tam takéto predlženie nie je potrebné preto je robená s krátkym podpažbím a s T rúčkou.
Nakoľko SP5K s pažbou, ktorá je oficiálne predávaná má podľa výrobcu dĺžku 605 mm PZ ju nemôže zaradiť medzi krátke zbrane. To že si ju niekto vybaví inými doplnkami neznamená, že zbraň prešla do inej kategórie zbrane a stala sa z nej krátka.
Zákonodarný orgán, čiže PZ sa drží dokumentácie od výrobcu, kde je zbraň jednoznačne definovaná ako dlhá.
Leoo
občasný prispievateľ
Príspevky: 30
Registered for: 6 years 9 months

Príspevok od používateľa Leoo »

@Morap, vdaka za vycerpavajucu odpoved. Takze, staci ak by som na zbran dal zaslepku (s ktorou sa zbran v urcitej verzii aj predava) a mozem ziadat prepis zbrane na nosenie? Ako by to bolo so sklopnou pazbou? Uz by som ju nemohol na zbrani pouzivat?
morap
občasný prispievateľ
Príspevky: 79
Registered for: 8 years 1 month

Príspevok od používateľa morap »

Leoo to je dosť jednoduchý pohľad a takto to fungovať určite nebude. Zbraň bola vyrobená, a bola k nej spracovaná sprievodná dokumentácia pre dlhú zbraň, prvá evidencia na PZ bola uskutočnená ako dlhá zbraň. Myslím si, že PZ v súčasnosti len tak z vlastnej iniciatívy nemá podľa zákonov ako zmeniť zaradenie dlhej zbrane do kategórie krátkej. Chcelo by to vypisovanie žiadostí na špecializované pracovisko, ktoré by dalo vyjadrenie, že sa môže jednať o krátku zbraň, o čom dosť pochybujem, že by to spravili lebo zbraň bola prvotne registrovaná ako dlhá.
Z môjho pohľadu smola, ale môj pohľad nie je záväzný. Toto by bola jedna zákonná cesta čo ma napadá, ako zmeniť kategóriu zbrane z dlhej na krátku. Samozrejme treba počítať z množstvom času, finančných prostriedkov (poplatkov, štátna správa za darmo nemaká) a námahy na takúto zmenu bez neistého výsledku.
Paradoxom je že opak problém nie je ak sa neprekročí 600 mm, napr. aj na Glock a iné pištole sa dá dokúpiť zariadenie čo pištoľ umožňuje nasadiť pažbu a dá sa s tým strieľať ako z pušky a nik to nejde prepisovať za dlhú zbraň, ale je fakt že celková dĺžka konverzie je pod 600 mm v Hermese to majú napr. tu https://www.hermes.sk/karabinove-konverzie-roni/

A ešte som si spomenul na ďalší problém a to, že nákupné povolenie si žiadal na dlhú zbraň, takú si aj kúpil a zaevidoval, takže to pri zmene kategórie na krátku tiež nebude moc nápomocné. Len tak pre informáciu nákupko sa zakladá do Tvojho spisu.
erebos
expert
Príspevky: 2130
Registered for: 13 years 2 months

Príspevok od používateľa erebos »

S touto otazkou sa mozete obratit priamo na PPZ, ktore Vam v zakonnej lehote odpovie...
Používateľov profilový obrázok
Mesi
moderátor
Príspevky: 3692
Registered for: 15 years 6 months

Príspevok od používateľa Mesi »

Morap napísal:Zákonodarný orgán, čiže PZ sa...
Toto beriem, že si sa sekol a máš poriadok v tomto kto je zákonodarný orgán. Niekedy vyjadrovať sa menej sofistikovane znie síce naoko menej odborne ale človek nenapíše také hlúposti.

K téme "zapisovania zbraní na jednotlivé sk. ZP tu už téma je. Je tam podľa mňa dosť polopate vysvetlené, že zbrane sa nezapisujú k skupinám ZP, je to aj dôvod prečo keď legálne zmeníte charakter zbrane že nespĺňa podmienky na nosenie, nemusíte utekať na PZ nech vám zmenia preukaz zbrane a keď zase tú pažbu odmontujete tak znova nemusíte ju ísť prepísať späť.

Ak si zbraň nadobudol ako dlhú samonabíjaciu, bez NP, tak tu môže byť celkom zaujímavá polemika.

Lebo: aby som zodpovedal tvoju otázku - ak zbraň spĺňa zákonom dané kritériá a spadá pod paragraf a písmeno, ktoré ju umožňuje nosiť a ty máš na nosenie oprávnenie, tak nie je zákonný postih, ktorý by si mohol dostať.

Keď už budete písať na PPZ a náhodou odpoveď bude že sa nedá, tak sa treba spýtať ktorý paragraf, ustanovenie tým porušíte (písal som zopár krát na PPZ a odpoveď spočiatku bola povrchná sledujúca folklór, až po vytknútí nedostatkov sa na to pozreli seriózne)
Používateľov profilový obrázok
s0m3body
prispievateľ
Príspevky: 264
Registered for: 7 years 7 months

Príspevok od používateľa s0m3body »

Docital som sa tu nasledovne (autor: morap):
Nakoľko SP5K s pažbou, ktorá je oficiálne predávaná má podľa výrobcu dĺžku 605 mm PZ ju nemôže zaradiť medzi krátke zbrane. To že si ju niekto vybaví inými doplnkami neznamená, že zbraň prešla do inej kategórie zbrane a stala sa z nej krátka.
Zákonodarný orgán, čiže PZ sa drží dokumentácie od výrobcu, kde je zbraň jednoznačne definovaná ako dlhá.
Plati tato argumentacia aj opacne?

Teda ak uz ma raz clovek "kratku zbran", ktoru mu aj zapisali na nosenie (co je nespochybnitelne uz len z faktu, ze v case zapisu bol drzitelom iba sk. A, takisto v preukaze ma sk. A, a "nosenie"), nasledne vymeni pistolovu rukovat za sklopku, stale sa jedna o "kratku zbran"?

Aspon teda po dobu, kym je pazba sklopena a celkova dlzka je stale pod 600mm?

Ved vyklopit az v pripade KN/NO...
Napísať odpoveď

Návrat na "Zákon o zbraniach"