Wolters Kluwer a strelivo pre zb.kat.A u ZP sk.F

Používateľov profilový obrázok
snajprd
občasný prispievateľ
Príspevky: 91
Registered for: 6 years 3 months

Wolters Kluwer a strelivo pre zb.kat.A u ZP sk.F

Príspevok od používateľa snajprd »

V kníhkupectve som sa začítal do knihy autorov Andrej Solej a Tatiana Solejová od vyd. Wolters Kluwer "Zákon o strelných zbraniach a strelive - komentár" https://www.wolterskluwer.sk/sk/zakon-o ... p3335.html
Prekvapilo ma vysvetlenie pre "§ 27 Oprávnenia držiteľa zbrojného preukazu" ods. 5 "Držiteľ skupiny F zbrojného preukazu je oprávnený nadobudnúť do vlastníctva a držať zbraň kategórie C a na základe nákupného povolenia nadobudnúť do vlastníctva a držať zbraň kategórie B; tiež je oprávnený nadobudnúť a držať strelivo do zbrane kategórie B a do zbrane kategórie C, najviac však dve najmenšie spotrebiteľské balenia, a na základe výnimky (§ 8 ods. 2) a nákupného povolenia nadobudnúť do vlastníctva a držať zbraň kategórie A.",
v ktorom tvrdili, že zbraň kategórie A môže držiteľ skupiny F vlastniť bez možnosti vlastniť strelivo do takejto zbrane pretože zákon povoľuje "najviac však dve najmenšie spotrebiteľské balenia" len pre zbrane kategórie B a C.
Je to naozaj tak? Ak áno, potom ktosi kto tvrdil v inom vlákne na tomto webe, že možno dokonca z kosy povolenej na výnimku a evidovanej na ZP sk.F vykonávať cvičnú streľbu, musí porušovať zákon aj v tom, že do takejto zbrane nemá oprávnenie nadobúdať strelivo, ni?
Používateľov profilový obrázok
Mesi
moderátor
Príspevky: 3692
Registered for: 15 years 6 months

Príspevok od používateľa Mesi »

Pozri konkrétne znenie paragrafu zo zákona 190/203 o oprávneniach držiteľa ZP sk. F. Mne sa zdá že je to tam napísané celkom jasne.

Pri čítaní však nevychádzaj z toho že čo si predstavuješ pod pojmom zbraň kat. A, ale prečítaj si to v zákone. Tam je ukrytá správna odpoveď.

To že si nejaký autor spraví záver lebo vychádza len z jedného ods. zákona a nezohľadní pritom definície hovorí o istej profesionalite.

EDIT: Ešte dodám, že polemika ohľadom streľby zo zbrane evidovanej na sk. F tu je dosť prediskutovaná. Možno v niektorej novele sa to podarí lepšie zadefinovať.
Používateľov profilový obrázok
snajprd
občasný prispievateľ
Príspevky: 91
Registered for: 6 years 3 months

Príspevok od používateľa snajprd »

Mesi, nechcem otvárať tému či možno so zbraňou na zberatelské účely chodiť na strelnicu. Moja otázka bola - ak budem mať zb.kat.A na skupinu F ZP, nemôžem zároveň vlastniť pre ňu strelivo (tak ako to tvrdia v onej knihe)?
Používateľov profilový obrázok
Igrlik
častý prispievateľ
Príspevky: 3094
Registered for: 20 years 6 months

Príspevok od používateľa Igrlik »

Nemôžeš iba za toho predpokladu, že aj strelivo do príslušnej zbrane je zbraňou kategórie A - v takom prípade vlastne môžeš, ale opäť iba na výnimku. A strieľať strelivo, na ktoré si opäť a opäť musím zažiadať (a zaplatiť žiadosť) o výnimku by asi bolo dosť otravné a finančne náročné.
Používateľov profilový obrázok
Mesi
moderátor
Príspevky: 3692
Registered for: 15 years 6 months

Príspevok od používateľa Mesi »

Ono keby si si prečítal tu definíciu zo zákona, tak by si sa už nemusel dodatočne spýtať. Igrlik ti to už aj priamo napísal.

Môžeš ako držiteľ sk. F ZP vlastniť zakázané strelivo ak budeš mať patričné povolenie z MinV.
Používateľov profilový obrázok
snajprd
občasný prispievateľ
Príspevky: 91
Registered for: 6 years 3 months

Príspevok od používateľa snajprd »

Preukaz mi ešte nevychladol a v príprave na skúšku som si ten zákon čítal iks krát a toto mi nejak uniklo, tak som si to chcel ujasniť, ďakujem za info.
No ak je to takto tak sa viac oplatí ísť do Ečka aj tým s členstvom v klube...
EDIT: a vykašlať na samočinnú
Používateľov profilový obrázok
Mesi
moderátor
Príspevky: 3692
Registered for: 15 years 6 months

Príspevok od používateľa Mesi »

Neviem koho máš za sebou, ak nikoho tak na kat. A môžeš zabudnúť /bez irónie/.

Každému hovorím že sk. F je skupina ktorá je povinná jazda. Nemá zmysel si ju nežiadať. Ak chce človek strieľať niečo iné ako pištoľ, tak sk. E je zase právna istota pri streľbe z dlhej, kt. by bola inak nadobudnutá na sk. F.
Napísať odpoveď

Návrat na "Zákon o zbraniach"