Medzirezortné pripomienkovanie novely zákona / r. 2018

d-s
častý prispievateľ
Príspevky: 1870
Registered for: 8 years 4 months

Príspevok od používateľa d-s »

Ok, takze B nema drzanie zbrane v nabitom stave v zakone ak som dobre narychlo precital paragraf (kedze B nemam pamatal som si to nepresne).
Stale ale zostava relativna jednoduchost ziskania "B" oproti "A" (+ postup najprv B a potom A) ktora tymto odpadne.
Ako pesimista to stale vidim negativne.
Nebol by lepsi postup doplnit "drzanie nabitej zbrane doma" do B skupiny?
Steff
častý prispievateľ
Príspevky: 624
Registered for: 8 years 1 month

Príspevok od používateľa Steff »

Podľa mňa je zrušenie B správny krok a plne ju zastupi skupina E (aj keď s ročným členským poplatkom v športovom klube)
d-s
častý prispievateľ
Príspevky: 1870
Registered for: 8 years 4 months

Príspevok od používateľa d-s »

Takze napriklad na vyuzitie paragrafu 26 bude musiet clovek bud zdovodnit potrebu nosit (co bude casom takmer nemozne) alebo bude musiet byt sportovy strelec.

Beruc si priklad z inych statov...
Na nosenie zabudni ak nevozis denne milion do banky.
Ked odpadne ochrana obydlia (co je mimochodom pre verejnost najakceptovatelnejsie), zostane iba sport.
Ked mas iba sport, casom ti urad napise "poslite vysledky sutazi". Nemas? Tak naco zbrojak, "nepredlzime".
Vysledky nie su zo sutazi usporiadanych "tymi spravnymi organizaciami"? Neuznane...
A ked na sport, tak ti na zaciatok stacia iba 2 zbrane a az casom ked mas vela sutazi tak mozno dalsie.
Sport je iba hobby, to sa obmedzuje lahsie ako pravo na sebaobranu.

To co sa na SK chysta a "prislusnici" tu na fore to podporuju je uz v niektorych koncinach na zapad od SK uz o kus pokrocilejsie a neviedlo to k nicomu dobremu.
Ale prakticke skusenosti z inych statov su zbytocne, clovek sa bohuzial pouci len na vlastnej skode.
Prajem prijemny optimizmus, mna zivot v inych koncinach naucil aby som optimista nebol.
Používateľov profilový obrázok
theplaky
častý prispievateľ
Príspevky: 1453
Registered for: 13 years

Príspevok od používateľa theplaky »

Steff napísal:Podľa mňa je zrušenie B správny krok a plne ju zastupi skupina E (aj keď s ročným členským poplatkom v športovom klube)
Suhlas...aj v CR to tak maju (=nerozlisuju obranu doma ci mimo domova.. )
Používateľov profilový obrázok
MRBLUE
častý prispievateľ
Príspevky: 1314
Registered for: 14 years 2 months

Príspevok od používateľa MRBLUE »

Ja to nepovazujem tiez za spravne. Preco by sucastny Bckar mal v buducnosti platit sportovemu klubu? Za malo p.covin v sucastnosti clovek plati? A dalsia vec, ved je velka skupina ludi, co chce mat zbran len tak pre radost, obcas si ist zastrielat, ked im to cas a financie dovolia. Ja si myslim ze presne toto je institut, ako mnohym (hlavne tym menej majetnym) zobrat zbrane. A tiez to moze sposobit aj narast 1. administrativnych poplatkov pre sportovych strelcov a kluby statu. Za 2. narast clenskeho v kluboch.
Steff
častý prispievateľ
Príspevky: 624
Registered for: 8 years 1 month

Príspevok od používateľa Steff »

Neťahajte sem zdôvodnenie o potrebe ZP, pretože to aj keby sa nezmenil zákon je napísané tak, že na polícii ti ho na A ani B neuznaju ak nechcú a sú tu na fóre o tom príbehy.

Bud na tu zbraň splnas podmienky, alebo nie.
Používateľov profilový obrázok
MRBLUE
častý prispievateľ
Príspevky: 1314
Registered for: 14 years 2 months

Príspevok od používateľa MRBLUE »

Hej, sice sa moze prejavit pri sucastnom zneni zakona zlovola policajta na okrese, ale je opravny prostriedok.
Ale ak bude povinnost byt sportovy strelec, tak si to "lebo chcem byt v bezpeci" neobhajis. Prave ze institut ZP kategorie B povazujem za dobru vec. Ludia co nechcu a nemaju potrebu nosit zbran u seba po vonku ju maju na B. A preco by koli tomu museli byt v nejakom klube? Chcem vydiet o kolko stupnu rozne poplatky, ak by sa to uzakonilo. Ja s tym problem nemam, mam A a sportovo strielam u nas aj v zahranici. Mne to vadi principialne, lebo poznam dost ludi co ma zbran len pre radost, co si obcas idu strelit. Nemyslim si ze by niekto z nich tuzil po Acku alebo sa zrazu chcel stat aktivnym sportovcom...
Používateľov profilový obrázok
peterson
expert
Príspevky: 7848
Registered for: 14 years

Príspevok od používateľa peterson »

neviem, kde ste prišli na spájanie povinností byť športovým strelcom a nosením? Namiesto subjektívnych komentov si radšej niečo logické dajte na papier a môžte vytvoriť pripomienku, ktorú zašlete poslancovi NR SR.
d-s
častý prispievateľ
Príspevky: 1870
Registered for: 8 years 4 months

Príspevok od používateľa d-s »

theplaky napísal:
Steff napísal:Podľa mňa je zrušenie B správny krok a plne ju zastupi skupina E (aj keď s ročným členským poplatkom v športovom klube)
Suhlas...aj v CR to tak maju (=nerozlisuju obranu doma ci mimo domova.. )
Az na to ze v CR maju ten zbrojak narokovy, tj ziadny policajt im to nestopne neuznanim dovodu tak ako sa na SK bezne deje pri A-cku.
d-s
častý prispievateľ
Príspevky: 1870
Registered for: 8 years 4 months

Príspevok od používateľa d-s »

Steff napísal:Neťahajte sem zdôvodnenie o potrebe ZP, pretože to aj keby sa nezmenil zákon je napísané tak, že na polícii ti ho na A ani B neuznaju ak nechcú a sú tu na fóre o tom príbehy.

Bud na tu zbraň splnas podmienky, alebo nie.
Ano, bud splnas podmienky alebo nie by bolo dobre keby jednou z podmienok nebol cisto subjektivny "dovod".
inspiring_wiles

Príspevok od používateľa inspiring_wiles »

MRBLUE napísal:Hej, sice sa moze prejavit pri sucastnom zneni zakona zlovola policajta na okrese, ale je opravny prostriedok.
Ale ak bude povinnost byt sportovy strelec, tak si to "lebo chcem byt v bezpeci" neobhajis. Prave ze institut ZP kategorie B povazujem za dobru vec. Ludia co nechcu a nemaju potrebu nosit zbran u seba po vonku ju maju na B. A preco by koli tomu museli byt v nejakom klube? Chcem vydiet o kolko stupnu rozne poplatky, ak by sa to uzakonilo. Ja s tym problem nemam, mam A a sportovo strielam u nas aj v zahranici. Mne to vadi principialne, lebo poznam dost ludi co ma zbran len pre radost, co si obcas idu strelit. Nemyslim si ze by niekto z nich tuzil po Acku alebo sa zrazu chcel stat aktivnym sportovcom...
Blue, nerozumiem presne, čo ti vadí a na základe akého princípu. Najvšeobecnejšou formou ako nosiť a držať zbraň pre účely ochrany života, zdravia a majetku je ZP sk. A. Ten v sebe kompletne implikuje aj sk. B. Ak chcú tvoji známi, kamaráti, kolegovia mať zbraň len pre radosť, ako im v tom sk. A bráni? No nijako, nech si rozšíria ZP o sk. A. Táto predsa neznamená POVINNOSŤ zbraň nosiť, nemusia to nosiť, nech ju držia doma a keď vznikne potreba ju niekde zobrať, tak ju zoberú. Čo ti na tom vadí? A je všeobecná a kompletná forma, B je len veľmi "zjednodušené" A-čko.
Pokiaľ ide o rôzne príbehy na tému, ako policajt niekde na lokálnej policajnej stanici/oddelení neuznal zdôvodnenie potreby pre nosenie a držanie zbrane, tomu ja veľmi neverím. V Košiciach niečo také nejestvuje, vraj sa to dialo na oddeleniach Košice - okolie, ale to sú tiež také "rozprávky" pri ktorých nikto nevie aká vlastne bola pravda a detaily konkrétneho prípadu. Možno keby sa začal konkrétny "príbeh" bližšie skúmať, tak kto vie, či by sa nezistilo napr., že dotyčný bol X rokov dozadu viackrát "riešený" ohľadne priestupkov voči občianskemu spolunažívaniu, resp. má na "rováši" Boh vie čo ešte, čo samozrejme pri interpretácii príbehu akosi "zabudol", resp. "opomenul" uviesť. Nezastávam (!) sa týmto žandárov! Absolútne nie.

Post scriptum: vôbec som nepochopil, prečo ste niektorí spojili "B-éčko" s "É-čkom", keď "B" principiálne súvisí s "A".
matus69
častý prispievateľ
Príspevky: 1896
Registered for: 11 years 11 months

Príspevok od používateľa matus69 »

nazdavam sa, ze niektori webforisti si tieto dve skupiny "spojili" nakolko podla § 28 m) prepravovať zbraň do miest, kde je oprávnený túto zbraň používať, len v stave, pri ktorom nie je strelivo v hlavni, nábojovej komore hlavne, nábojovej komore valca revolvera, nábojovej schránke zbrane a v zásobníku zbrane, ak je zásobník v zbrani, uloženú v puzdre alebo v batožinovom priestore motorového vozidla; to sa nevzťahuje na držiteľa skupiny A zbrojného preukazu,


Cize ci mas skupinu B alebo E, tak na nosenie zbrane mimo bydliska platia rovnake podmienky.
tomas120
častý prispievateľ
Príspevky: 706
Registered for: 7 years 6 months

Príspevok od používateľa tomas120 »

Suhlas...aj v CR to tak maju (=nerozlisuju obranu doma ci mimo domova.. )[/quote]
Az na to ze v CR maju ten zbrojak narokovy, tj ziadny policajt im to nestopne neuznanim dovodu tak ako sa na SK bezne deje pri A-cku.[/quote]
Ds: úprimne, bez ohľadu na to čo si myslím, narokovateľnosť na ZP je cesta totálne mimo. To by bola prvá vec v prípade riadneho prúseru /ako bol napr. Devínskej/, kedy by sa vzniesla vlna neskutočnej kritiky na celú streleckú komunitu. Vieš si predstaviť tie titulky v médiách že PZ prideluje ZP na základe akého si nárokovateľného práva. K zbraniam sa v takom prípade dostanú kadejakí retardi ako napr. Stupavský sociopat s Aspergerom, a iní ktorí by po správnosti nemali mať v paprčiach ani slzák. Aj v našom celo -spoločenskom záujme by malo byť, aby sa k leg. zbraniam nedostávali dementi, psychopati, duševne a mentálne neistí jedinci,pretože takýto ak niečo spravia, bude sa poukazovať vždy na všetkých bez rozdielu.
d-s
častý prispievateľ
Príspevky: 1870
Registered for: 8 years 4 months

Príspevok od používateľa d-s »

Ano, vidime ako ta narokovatelnost v cechach zle funguje.
Prestrelky kazdy tyzden.
(Pozabudol si na to ze narokovatelnost je az po splneni podmienok.)

Ja som v mojom prispevku neziadal narokovatelnost po splneni podmienok (aj ked si myslim ze tak to ma byt).
Ja iba upzornujem ze vy co davate Cechov ako priklad sa mylite...
V Cechach clovek po splneni podmienok dostane "A", tj "B" tam nema vyznam.
Ale na Slovensku aj ked clovek splni podmienky tak "A" dostat nemusi, pretoze je tam "dovod" na ktorom ho budu policajti natahovat. To je uplne ina situacia nez v Cechach.

A beruc ako priklad napriklad Rakusko tak ten "dovod" sa bude iba komplikovat.
Napr prednedavnom rozhodol rakusky sud ze aj ked clovek prevaza vela penazi tak ich prevaza nepravidelne tj nie je dovod na "A".

Deja-vu.

Polozim inu otazku.
Co zrusenim skupiny B my drzitelia zbrani (a buduci ziadatelia) ZISKAME?
tomas120
častý prispievateľ
Príspevky: 706
Registered for: 7 years 6 months

Príspevok od používateľa tomas120 »

D-s nemusia byť prestrelky každý deň.. stačí jedna ako bola v KN /naliaty poľovník zastrelil dvoch mladých v bare/ a prúser je na svete. Nie je problém dopátrať sa k informáciam ohľadne Stupavského feťoša a zistíš že nie je problém ak človek pozná správnych ľudí na správnych miestach aby bez problémov splnil zákonné podmienky.. Nie som za nárokovateľnosť. Popravde desí ma predstava že takéto niečo by si začali u nás nárokovať udenáči z neďalekej mokrej štvrte.. To radšej pobalím švestky celej rodine a pojdem za Capone do exilu :lol:
Zamknuté

Návrat na "Zákon o zbraniach"