Medzirezortné pripomienkovanie novely zákona / r. 2018

bujny
častý prispievateľ
Príspevky: 1101
Registered for: 11 years 5 months
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa bujny »

d-s: Čo získa? Možnosť mať doma nabitú pištoľ? Mať pištoľ na opasku ked ide mimo byt alebo dom? Možnosť chrániť svoj život a zdravie mimo svojho obidlia je ti málo? Nechceš, nevyužívaj - pištoľ nenos a doma ju maj zamknutú, vybitú v trezore, ako by si mal B. Nikto ti to nezakazuje.

edit.: Po rozšírení na A. (nejak mi to vypadlo z písaného textu)
Používateľov profilový obrázok
theplaky
častý prispievateľ
Príspevky: 1453
Registered for: 13 years

Príspevok od používateľa theplaky »

..a ZP sk. C by sa tiez mohol rozdelit na podskupiny podla toho ci dotycny poluje na male alebo velke zajace..

Zdovodnenie ziadosti o vydanie ZP sk. A aj B byva v oboch pripadoch rovnake: ochrana zdravia, zivota a majetku. Mne osobne pride nelogicke drobit to dalej na to KDE je mozne si toto pravo (?) uplatnovat. Jednym dychom vsak dodavam ze mozno ako spolocnost zatial jednoducho niesme pripraveni na to aby sa kazdy testosteron prechadzal po meste s zelezom na opasku - samozrejme naladovanym tym najzakernejsim strelivom ktore je na trhu dostupne. ..takze pripadnu snahu zakonodarcu nejakym sposobom toto pravo okresavat tak trochu aj chapem.
= nemyslim si ze je to tema ktoru sa da vnimat cisto cierno-bielo
d-s
častý prispievateľ
Príspevky: 1870
Registered for: 8 years 4 months

Príspevok od používateľa d-s »

bujny napísal:d-s: Čo získa? Možnosť mať doma nabitú pištoľ? Mať pištoľ na opasku ked ide mimo byt alebo dom? Možnosť chrániť svoj život a zdravie mimo svojho obidlia je ti málo? Nechceš, nevyužívaj - pištoľ nenos a doma ju maj zamknutú, vybitú v trezore, ako by si mal B. Nikto ti to nezakazuje.

edit.: Po rozšírení na A. (nejak mi to vypadlo z písaného textu)
Bujny, toto zrusenim skupiny B neziskame. Toto mame aj teraz, staci ziadat skupinu A.

Zatial mi z toho vychadza ze po zruseni B:
Minusy:
- Ludia co si na PZ nepresadia A budu mat iba E. Takze odpadne pomerne casta cesta "najprv B a po pol roku poziadam o A".
- Ked v buducnosti vyrazne okresaju pridelovanie "A" (co povazujem za otazku "kedy" a nie "ak"), tak potom nebudeme mat ziadnu moznost drzat zbran za ucelom ochrany osoby, zostane iba sport/polovnictvo.

Plusy:
- Zatial nebol uvedeny ziadny plus ktory by sme nemali uz teraz.
Naposledy upravil/-a d-s v 18 Apr 2018, 12:11, upravené celkom 1 krát.
Štefan252
prispievateľ
Príspevky: 147
Registered for: 8 years 1 month

Príspevok od používateľa Štefan252 »

2: peterson
peterson napísal:neviem, kde ste prišli na spájanie povinností byť športovým strelcom a nosením? Namiesto subjektívnych komentov si radšej niečo logické dajte na papier a môžte vytvoriť pripomienku, ktorú zašlete poslancovi NR SR.
Ja nechcem nič spájať, ale chcem sa Ťa spýtať:

K čomu by sme mali vytvoriť pripomienku? Niečo mi ušlo? Je niekde zverejnené oficiálne paragrafované znenie novely? Alebo ako si to myslel?
d-s
častý prispievateľ
Príspevky: 1870
Registered for: 8 years 4 months

Príspevok od používateľa d-s »

tomas120 napísal:D-s nemusia byť prestrelky každý deň.. stačí jedna ako bola v KN /naliaty poľovník zastrelil dvoch mladých v bare/ a prúser je na svete. Nie je problém dopátrať sa k informáciam ohľadne Stupavského feťoša a zistíš že nie je problém ak človek pozná správnych ľudí na správnych miestach aby bez problémov splnil zákonné podmienky.. Nie som za nárokovateľnosť. Popravde desí ma predstava že takéto niečo by si začali u nás nárokovať udenáči z neďalekej mokrej štvrte.. To radšej pobalím švestky celej rodine a pojdem za Capone do exilu :lol:
Tomas120, tak potom prosim ta nikdy nechod do Rakuska.
Vies, tam si moze zbran (kat C) kupit kazdy magor nad 18 rokov. Bez zbrojaku. "Odjakziva".
Posle scan vodicaku e-mailom do obchodu a za 3 dni si moze zobrat zbran.
Urcite casto vidis v spravach ake je to v Rakusku kvoli tomu nebezpecne. Hotovy divoky zapad.
*irony off, niekedy mi rozum zastavuje*
tomas120
častý prispievateľ
Príspevky: 706
Registered for: 7 years 6 months

Príspevok od používateľa tomas120 »

Neviem ti protiargumentovať, nepoznám ich zákon o zbraniach a str. ani ďalšie ich zákonné podmienky získavania zbraní. Každopádne vnímam to ako moc nešťastné, ak je takéto niečo možné. Každopádne to ešte neznamená že aj my musíme mať niečo také, len preto že to má iný čl. štát v EU gubernií.
Ty si osobne myslíš že je to správne? Zváž skutočnosť že rakúske obyvateľstvo je obohatené o multikulty ktoré nemá problém s niečím takýmto: https://www.facebook.com/glockspirit/vi ... NCqoATMsGg
d-s
častý prispievateľ
Príspevky: 1870
Registered for: 8 years 4 months

Príspevok od používateľa d-s »

Zakonne podmienky su take ake som napisal.
18+, 3 dni cakacia doba pri kupe a zbran kat C je tvoja. Potom len do 6 tyzdnov zaregistrovat (list na urad, ziadna osobna navsteva policie/uradov).
Sam som tak kupoval prv nez som mal zbrojak.

Zijem tu 20 rokov, nie je s tym ziadny problem. Nemam dovod vnimat to ako "velmi nestastne".
Pre mna je to rovnaky typ strachu aky maju anti-guns zo zbrani vseobecne. Prazdny strach nepodlozeny skusenostami. "Boze to by bol divoky zapad" argument, napriek tomu ze tam kde to tak je ziadny divoky zapad nenastal.
Na zapade zase maju taky isty nepodlozeny strach z "nosenia". To by bol divoky zapad keby mohli ludia "nosit".
A oni nosia (SK/CZ) a divoky zapad sa nekona.

"Obohatenie" je jediny problem do buducnosti, ktory ovsem na SK zatial nemame.

Ked si to prejdem...
CZ - velmi liberalne, narokove, dokonca bez psychologickeho posudku: Boji sa tam niekto ist po ulici?
SK - zatial sa da: Boji sa niekto ist po ulici? Ale ludia sa boja aky doom by nastal keby bol ZP narokovy.
AT - kat B uz zle, ale kat C uplne liberalne ako som pisal: Zase, boji sa niekto ist po ulici? Ale ludia sa boja co by sa stalo keby bolo umoznene "nosenie".

A z opacnej strany:
FR - spusta restrikcii: Osobne som sa par krat v Parizi fakt bal ked som sa ocitol v nespravnej stvrti.
UK - aj nozik je zbran: Vidime to stale v novinach. Kyselina, noze, strelba na uliciach.
tomas120
častý prispievateľ
Príspevky: 706
Registered for: 7 years 6 months

Príspevok od používateľa tomas120 »

Radšej teraz hamovať, ako neskôr banovať.. Som názoru, ak som si ja, alebo ty či ktokoľvek vedel a bol ochotný podstúpiť tortúru okolo ZP prečo by tak nemohol učiniť každý kto, chce zbraň vlastniť a nemá čo skrývať, spĺňa zákonné podmienky na vlastnenie/nosenie zbrane. Ako leg. vlastník zbr. by som chcel aj naďalej v prípade hrozby útoku na život, zdravie či majetok ťahať za dlhšiu stranu povrazu.
Aby si ma úplne pochopil.. Skús sa prejsť niekedy v blízkosti dákeho vášho cig. geta /ak nemáš poznám pár super osád kde ani policajti zbytočne nechodia../ a predstav si, že by sa im podarilo dákym právom dostať sa po nadobudnutí veku 18+ k zbraniam kat. C. :idea:
bujny
častý prispievateľ
Príspevky: 1101
Registered for: 11 years 5 months
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa bujny »

d-s napísal: ... Takze odpadne pomerne casta cesta "najprv B a po pol roku poziadam o A"...
Táto cesta je často spomínaná, no reálne nepoznám nikoho kto by šiel touto cestou. Kto žiadal A dostal A.
d-s
častý prispievateľ
Príspevky: 1870
Registered for: 8 years 4 months

Príspevok od používateľa d-s »

Tomas120, hamovat budeme aj bez toho aby sme k tomu prispievali.
Dalsia EU smernica sa uz pripravuje. Zatial sa k nej neda dostat (aspon teda mne) ale vraj skusia presadit taketo pikosky:
- zakaz dlhych samonabijaciek s hlavnou menej ako 500mm
- zakaz AK/AR
- zasobniky na 5 / 10
- zakaz kratkych s hlavnou kratsou ako 100mm
- zakaz prebijania
Zatial je to iba JPP info... Ale aj pri terajsej smernici najprv chodilo JPP info a potom sa to zvacsa potvrdilo.
Ale to uz sme znacne OT.
inspiring_wiles

Príspevok od používateľa inspiring_wiles »

theplaky napísal:..a ZP sk. C by sa tiez mohol rozdelit na podskupiny podla toho ci dotycny poluje na male alebo velke zajace..
? D!
theplaky napísal:"... samozrejme naladovanym tym najzakernejsim strelivom ktore je na trhu dostupne ..."
:D, dlho "máme mier", čo?!
Používateľov profilový obrázok
yarco
moderátor
Príspevky: 4836
Registered for: 16 years 6 months

Príspevok od používateľa yarco »

bujny napísal:
d-s napísal: ... Takze odpadne pomerne casta cesta "najprv B a po pol roku poziadam o A"...
Táto cesta je často spomínaná, no reálne nepoznám nikoho kto by šiel touto cestou. Kto žiadal A dostal A.
Pár ich poznám. Normálni, nekonfliktní, dlhodobo zamestnaní. Napriek tomu A ani bohovi kvôli "nedostatočnému zdôvodneniu", min. v jednom prípade ani po prvom odvolaní. Ďalej to nikto z nich nehnal (aj z dôvodu možného vzniku nepriaznivého precedensu) a radšej zvolili vyššie spomínanú cestu.

A pokus o argumentáciu typu "Bývalý policajt? Vojak? Prokurátor? Sudca?" som si vypočul na vlastné uši.

Takže dejú sa aj tieto veci.
inspiring_liskov

Príspevok od používateľa inspiring_liskov »

https://www.facebook.com/LegisTelum/

" Priatelia,

dnes som sa v zastúpení Legis Telum zúčastnil oficiálneho stretnutia so zástupcami Prezídia Policajného zboru, ktorí pripravujú legislatívny návrh novely zákona o strelných zbraniach a strelive, ktorou má byť prevzatá nová reštriktívna smernica EU. Okrem Legis Telum sa rokovania zúčastnili aj zástupcovia KVH a zástupcovia držiteľov zbr. licencií.

Som rád, že stretnutie sa nieslo vo veľmi pracovnom, korektnom a konštruktívnom duchu tak zo strany zástupcov prezídia ako aj zo strany zástupcov odbornej verejnosti.
Na stretnutí sme prediskutovali naše výhrady týkajúce sa najmä navrhovaného systému výnimiek pre držiteľov samonabíjacích zbraní upravených zo zbraní samočinných a expanzných zbraní, nami požadovanú nárokovateľnosť udelenia výnimky po splnení predpísaných podmienok, podmienky zabezpečenia po novom zakázaných zbraní, otázky súvisiace s navrhovaným zrušením zbrojného preukazu sk. B, prechodné ustanovenia týkajúce sa režimu expenzných zbraní a veľa, veľa ďalších otázok. Stretnutie trvalo takmer tri hodiny...

Prezentoval som konkrétne pozmeňovacie návrhy, ktoré som za Legis Telum pripravil k pracovnému návrhu novely zákona z marca 2018. Tento text ale medzičasom na pôde prezídia resp. MVSR prešiel ďalšou revíziou. Aktuálne znenie návrhu sme preto od prezídia dostali k dispozícii a budeme sa podieľať na jeho úpravách.

Výsledkom stretnutia je dohoda na ďalšom spoločnom stretnutí a prísľub spolupráce zo strany prezídia v záujme nájdenia optimálnych riešení problémov, ktoré nám všetkým spôsobuje európska smernica. Zo strany prezídia jasne odznelo, že úmyslom rezortu nie je ísť nad rámec smernice. Verím, preto, že sa nám spolu s prezídiom podarí nájsť vhodné riešenia ešte pred zverejnením návrhu v medzirezortnom pripomienkovom konaní ku ktorému by malo prísť o mesiac. Už teraz sme oproti návrhom z januára a marca 2018 zaznamenali výrazný posun smerom k využitiu možností, ktoré nám dáva smernica.

O ďalšom posune vo veci Vás budeme priebežne informovať.

Dr. Boris Draškaba"
rebels
občasný prispievateľ
Príspevky: 82
Registered for: 10 years 5 months

Príspevok od používateľa rebels »

Potvrdzujem, ochotu PP riesit veci konštruktívne. Po dohodnutom stretnutí na PP ktore mam posuniem tiez nejaké info.
tomas120
častý prispievateľ
Príspevky: 706
Registered for: 7 years 6 months

Príspevok od používateľa tomas120 »

Na slovlexe je vyvesený LP/2018/207 Zákon o sprístupňovaní strelných zbraní a streliva na civilné použitie na trhu vrámci procesu MPK a dolu pri ods. 26)§ 2 písm. i) zákona č. 56/2018 Z. z. je Príloha č. 1 k zákonu č./2018 Z. z., kde sa píše ZÁKLADNÉ POŽIADAVKY NA STRELNÉ ZBRANE A STRELIVO - Príloha č. 1 je uložená v nepovinných prílohách. Kde tam nájdem tie nepovinné prílohy ????
Zamknuté

Návrat na "Zákon o zbraniach"