Spoluvlastnictvo zbrane

Používateľov profilový obrázok
Mesi
moderátor
Príspevky: 3690
Dátum registrácie: 15 years 6 months

Príspevok od používateľa Mesi »

Ak ju vyzaduju, tak im treba povedat, nech ti ukazu zakon, kde sa pise, ze to mozu vyzadovat.

A prepac, tema sice je jasna, ale bez definicie co sa malo zmenit sme ti tazko mohli nejako relevantne odpovedat.
Používateľov profilový obrázok
peterson
expert
Príspevky: 7848
Dátum registrácie: 14 years

Príspevok od používateľa peterson »

spoluvlastníctvo zbrane sa opiera o dohodu podľa ustanovení Občianskeho zákonníka. Ide o dobrovoľné rozhodnutie dvoch strán. Kto si akú zmluvu/dohodu urobí- takú na Odd.zbraní overia a založia do spisu

napr.takto:

Obrázok
podes
prispievateľ
Príspevky: 218
Dátum registrácie: 11 years 11 months

Príspevok od používateľa podes »

Dosť dlho tu bolo ticho. Prečítal som všetko, ale nenašiel som tu na akú dlhú dobu sa môže prenajať alebo požičať dlhá samonabíjacia guľová zbraň. "peterson" tu dal predtlač zmluvy, ale nie je tam žiadny časový horizont. Môže byť teda zapožičanie časovo neohraničené, alebo sa viaže k určitému dátumu?
Používateľov profilový obrázok
dongo
prispievateľ
Príspevky: 323
Dátum registrácie: 8 years 7 months

Príspevok od používateľa dongo »

Ale tu sa nebavime o prenajimani ani zapoziciavani. Spoluvlastnictvo je nieco uplne ine...
inspiring_payne

Príspevok od používateľa inspiring_payne »

Spoluvlastnictvo je to, ze na karte zbrane bude zapisany spoluvlastnik zbrane, ktory moze zbran nosit. Priklad: ja mam zbrane a manzelka je spoluvlastnik a moze ich nosit
Používateľov profilový obrázok
Mesi
moderátor
Príspevky: 3690
Dátum registrácie: 15 years 6 months

Príspevok od používateľa Mesi »

Len pre upresnenie, aj držať. Hlavne pri spoluvlastníctve nemáš ty zbrane ale vy máte zbrane. ;)
Používateľov profilový obrázok
peterson
expert
Príspevky: 7848
Dátum registrácie: 14 years

Príspevok od používateľa peterson »

len podotýkam, že "spoludržba" je okres- od okresu individuálna. Odporúčam zabehnúť na pokec na svoje Odd.zbraní a opýtať sa ako si to želajú
podes
prispievateľ
Príspevky: 218
Dátum registrácie: 11 years 11 months

Príspevok od používateľa podes »

Ja viem chlapi že toto je vlakno o spoluvlastnictve, tajne som dúfal že tam niekto okrajovo spomenie aj zapožičanie zbrane, nechcel som otvárať novú tému. Pôvodne som aj ja chcel so synom spoluvlastníctvo, no keď som to celé prečítajtal, chcem zvoliť schodnejšiu cestu. Vedie ma k tomu aj zmienka v pripravovanom návrhu EU o zbraniach, kde som sa dočítal (niekde tu na fóre,... keď to pretlačia! ) o nemožnosti dedenia, alebo ďaľšieho predaja samonabíjacich zbraní v prípade úmrtia jej majiteľa.
Nepoznám terajšie presne znenie, ale lepšie je predísť problémom. Nikto nevie kedy, kde a ako. Hlavne mi postarší.
Úplne mimo, budem rád keď sa celý zákon zmetie zo stola.
inspiring_payne

Príspevok od používateľa inspiring_payne »

Co je schodnejsie ako spoluvlastnictvo?
podes
prispievateľ
Príspevky: 218
Dátum registrácie: 11 years 11 months

Príspevok od používateľa podes »

Schodnejšie, alebo výhodnejšie je, že si zbraň zapíše syn, a ja si ju od neho zapožičam. V prípade nepredvídaných udalosti ( spomínaných vyššie ) sa vyhneme možno aj prepadnutiu alebo znehodnoteniu zbrane.
Používateľov profilový obrázok
yarco
moderátor
Príspevky: 4836
Dátum registrácie: 16 years 6 months

Príspevok od používateľa yarco »

V hypotetických príkladoch, ktoré uvádzaš, je podľa mňa spoluvlastníctvo (t.j. danú vec spoluvlastní viac majiteľov) skôr výhodou.
Používateľov profilový obrázok
tryskac
občasný prispievateľ
Príspevky: 39
Dátum registrácie: 10 years 9 months

Príspevok od používateľa tryskac »

moc sa mi to nezda, ze by to islo tak ako si to predstavujes
v tomto smere si pamätam iba na §56ods.7 z 190/2003Z.z.
a tam sa pise toto:
Držiteľ zbrojného preukazu alebo zbrojnej licencie môže vypožičať alebo prenajať zbraň
kategórie B alebo zbraň kategórie C inému držiteľovi príslušnej skupiny zbrojného preukazu len
spolu s preukazom zbrane a potvrdením o vypožičaní alebo prenájme zbrane, ktoré potvrdí
policajný útvar, ktorý zbraň eviduje; túto zbraň je možné vypožičať alebo prenajať len na účely
výkonu práva poľovníctva alebo na športovú streľbu. Potvrdenie sa nevyžaduje v prípade
vypožičania alebo prenájmu zbrane od prevádzkovateľa strelnice, na ktorej sa streľba zároveň
vykonáva. Držiteľ zbrojného preukazu, ktorému je zbraň vypožičaná alebo prenajatá, je povinný
mať pri manipulácii so zbraňou okrem zbrojného preukazu aj preukaz zbrane a potvrdenie o
vypožičaní alebo prenajatí zbrane. Držiteľ zbrane, ktorý vypožičal alebo prenajal zbraň, odovzdá po
vrátení zbrane potvrdenie na policajný útvar, ktorý zbraň eviduje.
inspiring_payne

Príspevok od používateľa inspiring_payne »

Ved nech si ju syn zapise a ty budes zapisany ako spoluvlastnik a mozes ju mat kedy chces,aj stale, ale bude synova
ander
občasný prispievateľ
Príspevky: 30
Dátum registrácie: 8 years 3 months
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa ander »

Nerobte z toho takú vedu.Ja mam všetky zbrane zapísane tak,že dokonca obaja synovia sú spoludržitelia.
Keď prídem zapísať zbraň požiadam pracovníčku o tlačivo na spoludžbu. Vypíšem údaje, na mieste to podpíše aj syn /musí tam byť osobne prítomný/ a do preukazu zbrane pracovníčka dopíše,že platí aj so zbrojným preukazom xxxxxx.
Nič naviac sa neplatí ani nedokladuje.
podes
prispievateľ
Príspevky: 218
Dátum registrácie: 11 years 11 months

Príspevok od používateľa podes »

Bol som u nás na policií a tu má hneď umravinili že spoludržbu zbraní nerobia, keď tak, len spoluvlastníctvo. Najprv zaevidovať novú zbraň na majiteľa, potom notársky overenú zmluvu o spoluvlastníctve a následne registracia oboch majiteľov na policií. Veľmi dlhý a ťažký pôr*d. A zas len dedičské konanie.
ander, to tebou spomínane tlačivo je všeobecne používané, alebo je to len pre ich interne použitie? Daj nejaké info kde sa dá ku tomu dostať. Snáď to u nás nejak potom pretlačím.
Napísať odpoveď

Návrat na "Zákon o zbraniach"