Zmeny a doplnky v zákone 190/2003

Používateľov profilový obrázok
Rudo
častý prispievateľ
Príspevky: 901
Registered for: 14 years 1 month

Zmeny a doplnky v zákone 190/2003

Príspevok od používateľa Rudo »

Hľadal som hľadal, ale nenašiel. Nechcem zbytočne zaplavovať fórum témami a príspevkami, ale nedá mi spať jedna vec. Od vydania zákona 190/2003 sa uskutočnilo niekoľko zmien a doplnení.
--------------
(Zákon č. 190/2003 Z. z. o strelných zbraniach a strelive a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení zákona č. 757/2004 Z. z., zákona č. 132/2005 Z. z., zákona č. 529/2005 Z. z., zákona č. 330/2007 Z. z., zákona č. 342/2007 Z. z., zákona č. 445/2008 Z. z., nálezu Ústavného súdu Slovenskej republiky č. 382/2009Z. z., zákona č. 440/2009 Z. z. a zákona č. 92/2010 Z. z. sa mení a dopĺňa takto: ...)
--------------
Nedal si náhodou niekto tú námahu a neupravil zákon 190/2003 do aktuálnej podoby podľa hore uvedených zmien ? Ak áno, veľmi by mi to pomohlo pri príprave na skúšky, kedže "knihu" mám z roku 2006, najaktuálnejšia je z 2009 a tá je zrejme tiež zastaralá.

Pozeral som si tie zmeny, nie su nejako markantné, ale určite si ich nezapamätám. Skúška odbornej spôsobilosti je založená na znalosti tohto zákona, takže sa ma môžu teoreticky opýtať, ako by som postupoval pri vývoze zbrane a tam by som asi vybuchol.
Tak isto som postrehol, že sa zmenili podmienky bezúhonnosti a je tam toho dosť.
Používateľov profilový obrázok
luke
častý prispievateľ
Príspevky: 2181
Registered for: 15 years 11 months

Príspevok od používateľa luke »

na jaspi je vzdy publikovane novelizovane znenie a text poslednej novely je vyznaceny modrou farbou.

aj napr. na zbierka.sk, len tam nenajdes zapracovanu novelu hned ako vyjde.
Používateľov profilový obrázok
Rudo
častý prispievateľ
Príspevky: 901
Registered for: 14 years 1 month

Príspevok od používateľa Rudo »

Děkovala mnohokrátě vznešený sáhibe :lol:.
PS: ak zákon 92/2010 nadobúda účinnosť 28. júla 2010, nemusím sa ho učiť však ?
Používateľov profilový obrázok
Igrlik
častý prispievateľ
Príspevky: 3094
Registered for: 20 years 6 months

Príspevok od používateľa Igrlik »

...je dobré aspoň o ňom vedieť, a čo tak ASI hovorí (definovanie pojmov, zavádza pojem súčasti zbrane, zakazuje uzatvorenie kúpnej zmluvy na zbraň alebo strelivo na diaľku, povinnosť nosiť a prenášať zbrane kat. D skryto a mať pri sebe doklad totožnosti...) :roll:
Používateľov profilový obrázok
Rudo
častý prispievateľ
Príspevky: 901
Registered for: 14 years 1 month

Príspevok od používateľa Rudo »

Na základe príspevku nižšie mažem obsah, nechal som sa uniesť :oops: .
Naposledy upravil/-a Rudo v 08 Máj 2010, 21:42, upravené celkom 1 krát.
Používateľov profilový obrázok
luke
častý prispievateľ
Príspevky: 2181
Registered for: 15 years 11 months

Príspevok od používateľa luke »

tato novela s robertkom nic nema, je to smernica eu transponovana do naseho prava.
Používateľov profilový obrázok
Rudo
častý prispievateľ
Príspevky: 901
Registered for: 14 years 1 month

Príspevok od používateľa Rudo »

Tak som si to stiahol. Mám to v takom menej prehľadnom PDF (to viete Open Office). Kto ho chce, nech sa mi ozve.
Používateľov profilový obrázok
pif paf
častý prispievateľ
Príspevky: 717
Registered for: 13 years

Príspevok od používateľa pif paf »

Síce stará téma, ale aktuálna a dôležitá. Pridávam linky na jaspi:
Link na zákony o ZaS:
http://jaspi.justice.gov.sk/jaspiw1/htm ... ?skupina=1
Link na aktuálny zákon o ZaS:
http://jaspi.justice.gov.sk/jaspiw1/htm ... &skupina=1
Ak vám tie linky otvoria len takýto oznam: www.rajce.idnes.cz/Zakon190/2003-2011 je to asi normálny jav a nerobí to len mne. A komu sa nechce hladať na jaspi, tak som aktuálny zákon (k dnešnému dňu) uložil v pdf formáte aj sem:
190/2003-2011
Dá sa stiahnuť (300 kb) aj čítať online po zväčšení na full screen.
A komu sa chce hladať na jaspi, tak sa dá aj takto: Otvoríte odkaz pastnutý vyššie na jaspi, kliknete na ok, vráti vás na úvodnú stránku, kliknete vlavo hore na predpisy, do okna Predpis č.: vpíšete 190/2003, kliknete na vyhladať, otvorí sa stránka s niekoľkými súbormi 190/2003, otvoríte ten aktuálny podla dátumu účinnosti: 01.05.2011.
duros
častý prispievateľ
Príspevky: 1263
Registered for: 15 years 8 months

Príspevok od používateľa duros »

No ja som sa nedávno bol na ORPZ niečo evidovať a dozvedel som sa od našich policajtov , že absolvovali školenie na ktorom im bolo jsne povedane , že budu trvať na označení každej hlavnej časti zbrane číslom , ktoré sa bude viesť v evidencii, takže ja som evidoval B 71 22LR tá ma číslo iba na ráme , takže ak nabudúce prídem ju niekomu prepisovať tak mi ju neprepišu kým mi asi KEU, napamatam sa či presne táto inštitúcia , nepridelí na žiadosť čísla hlavných častí zbrane tie následne dám vyznačiť. Takže odporúčam si to dať doznačiť a máme po probléme. Osobne sa dosť čudujem tomu , že niektorú zbraň kúpim a mam čislo len na ráme a ina ma označené všetko, je pravda , že tu v tom vladne dobrý bordel, raz by mali byť hlavné časti zbrane označené a basta.
R
častý prispievateľ
Príspevky: 3089
Registered for: 15 years 11 months

Príspevok od používateľa R »

Prihlasoval som minulý piatok a žiadne iné čísla ako na ráme nekontrolovali. Myslím že je to zas prejav folklóru zákonov a naháňanie príjmov do rozpočtu ( KEU čísla určite nepridelí zadara)... btw. aj tak nemajú evidované ktoré zbrane na trhu boli obúchané číslami komplet alebo nie takisto nie je možné dokázať či vyrazené čísla na zbrani orazil výrobca ( trebárz rozdielnymi raznicami), veľkoobchodník alebo dodatočne puškár pri sčíslovaní kvérov po repase, prípadne predajca na pulte atď.
Používateľov profilový obrázok
yarco
moderátor
Príspevky: 4836
Registered for: 16 years 6 months

Príspevok od používateľa yarco »

duros napísal:Takže odporúčam si to dať doznačiť a máme po probléme.
Dosť zvláštny prístup ... :roll:
inspiring_panini

Príspevok od používateľa inspiring_panini »

R: číslo na ráme môžu kontrolovať možno tak na zbrani s dynamickým záverom, ktorá ma hlaveň pevne spojenú s rámom, inak ich číslo na ráme nemá čo zaujímať, keďže u nás rám nie je hlavná časť zbrane. Majú kontrolovať číslo na hlavni a závere u pištole a u iných zbraní čísla nábojových komôr, vložných nábojových komôr, vložných hlavní, valcov revolverov atď....

yarco: asi tak - keď sa zbraní vzdáme úplne, tak tiež máme po probléme :lol:
Používateľov profilový obrázok
yarco
moderátor
Príspevky: 4836
Registered for: 16 years 6 months

Príspevok od používateľa yarco »

Zoid:
A to na základe nejakého tvrdenia nejakého policajta na nejakom ORPZ :roll:
Používateľov profilový obrázok
boris
expert
Príspevky: 1136
Registered for: 14 years 10 months

Príspevok od používateľa boris »

duros napísal:No ja som sa nedávno bol na ORPZ niečo evidovať a dozvedel som sa od našich policajtov , že absolvovali školenie na ktorom im bolo jsne povedane , že budu trvať na označení každej hlavnej časti zbrane číslom , ktoré sa bude viesť v evidencii, takže ja som evidoval B 71 22LR tá ma číslo iba na ráme , takže ak nabudúce prídem ju niekomu prepisovať tak mi ju neprepišu kým mi asi KEU, napamatam sa či presne táto inštitúcia , nepridelí na žiadosť čísla hlavných častí zbrane tie následne dám vyznačiť. Takže odporúčam si to dať doznačiť a máme po probléme. Osobne sa dosť čudujem tomu , že niektorú zbraň kúpim a mam čislo len na ráme a ina ma označené všetko, je pravda , že tu v tom vladne dobrý bordel, raz by mali byť hlavné časti zbrane označené a basta.

V Legis Tellum situaciu sledujeme a zistujeme momentalne stav cez PPZ SR a Úrad pre normalizáciu, metrológiu a skúšobníctvo SR. Vyzera to totiz, ze nam tu panuje akysi informcany sum!

V zmysle Nariadenia vlady č. 397/1999 Z. z. ktorým sa ustanovujú podrobnosti o technických požiadavkách a postupoch posudzovania zhody na strelné zbrane a strelivo v aktualnom zneni po novele z roku 2011:

"Predkladateľ strelnej zbrane (tj. vyrobca alebo dovozca) označí túto zbraň na hlavni a revolverovom valci obchodným menom alebo ochrannou známkou, výrobným číslom a označením kalibra použitého streliva, a to na každej hlavni a revolverovom valci, ak ide o hlavne rozdielneho kalibru alebo o valce rozdielneho kalibru."

Horeuvedene je novinka z roku 2011 a bola prijata v dosledku zmeny komunitarnej legislativy.

Co sa tyka tormentacnych resp. overovacich znaciek, nariadenie vlady uvadza nasledovne:

§ 15
Označovanie strelných zbraní a streliva

(1) Po vydaní certifikátu o homologizácii označuje predkladateľ všetky určené výrobky overovacou značkou, ktorou označovať ho poverí autorizovaná osoba. Značka môže byť razená, gravírovaná alebo inak zreteľne vyhotovená.

(5) Zbrane, ktoré vyhoveli pri kusovom overení, označia sa príslušnou overovacou značkou a dvojčíslom roka, v ktorom bolo overenie vykonané. Overovacia značka sa vyráža na každú hlaveň, lôžko, rám, dôležitú časť záveru, prípadne na dnovú skrutku. Na revolveroch sa značky vyrážajú na hlaveň, valec a rám strelnej zbrane. Strelné zbrane, ktorých nábojová komora nie je súčasťou hlavne, sa označia na hlavni a na nábojovej komore aj na ďalších dôležitých častiach zbrane. Autorizovaná osoba môže poveriť predkladateľa alebo osobu, ktorá požiadala o kusové overenie, označením zbrane príslušnými overovacími značkami podľa prílohy č. 2. Zbraň, na ktorej bola vykonaná skúška na oceľové broky, sa označí overovacími značkami podľa prílohy č. 2 bodov 1.8 a 1.9.

(6) Pri novom kusovom overení s viacerými hlavňami sa overovacie značky vyrážajú na každú hlaveň iba v prípade, že tým nemôže dôjsť k zníženiu bezpečnosti zbrane.

( 8 ) Na žiadosť predkladateľa alebo osoby, ktorá požiadala o kusové overenie možno strelné zbrane v odôvodnených prípadoch označiť na skrytých miestach (napríklad vzácne historické zbrane).


Treba rozlisovat kusove overenie a nove kusove overenie (tj. kazda dalsia tormentacna skuska).

podla § 5 nariadenia vlady totiz tzv. autorizovaná osoba po vykonaní nového kusového overenia strelnej zbrane vydá predkladateľovi alebo osobe, ktorá požiadala o nové kusové overenie, protokol o novom kusovom overení alebo túto zbraň označí overovacou značkou.

Pri kazdej dalsej tormentacnej skuske teda postaci mat vydany protokol a nie je potrebne mat na zbrani ani jej castiach vyrazenu overovaciu (tormentacnu) znacku.

V sucasnosti nam ako drzitelom ZP ziadny predpis neuklada povinnost zabezpecit si spatne opatrenie vsetkych hlavnych casti uz evidovanej zbrane oznaceniami ani nemame povinnost nechat si vyrazit na zbran nove overovacie znacky.

Problem pri prevode neoznacenej zbrane riesi §37 zakona c. 190/2003 Z.z. o strelnych zbraniach a strelive, ktory v ods. 3 pism. a) ustanovuje vynimku z povinnosti mat zbran opatrenu vyrobnou znackou (napr. menom vyrobcu) pre zbrane ktore uz boli zaevidovane. §37 ods. 3 pism. b) pritom hovori, ze zbran ma byt opatrena vyrobnym cislom. Zakon to uvadza v singulari, tj. staci jedno vyrobne cislo kdekolvek na zbrani, pricom zakon nehovori, ze vyrobnym cislom maju byt opatrene aj vsetky hlavne casti kompletnej zbrane. Zbrane vyrobene po dni ucinnosti horeuvedeneho nariadenia vlady uz vyrobne cisla maju inak nemozu byt uvedene na trh. Domnievam sa (obzvlast vzhladom na absenciu prechodneho ustanovenia) ze PZ nemoze pozadovat aby boli vyrobnym cislom opatrene vsetky hlavne casti uz zaevidovanej zbrane alebo zbrane vyrobenej resp. uvedenej na trh pred ucinnostou nariadenia vlady ako celku, tj. pokial sa neprevadza iba samostatna hlavna cast zbrane ako je napr. vymenna hlaven. Mam za to, ze dane ORPZ nemiestne spaja povinnosti ktore uklada nariadenie vlady vyrobcovi a dovozcovi s povinnostiami, ktore ma drzitel zbrane resp. nadobudatel zbrane pri jej zaevidovani. Podla mojho pravneho nazoru, pokial je na zbrani ako celku aspon jedno vyrobne cislo, nemoze byt v zmysle §37 zakona takato zabran odmietnuta na zaevidovanie a PZ nemoze od nadobudatela zbrane vyzadovat, aby ako podmienku zaevidovania zbrane mal na tejto vyrzene vyrobne cisla na vsetkych jej hlavnych castiach.

Samozrejme necinim si patentovy narok na rozum a mozem byt v mojom pravnom nazore osamoteny. Zavazny vyklad zakona by nam podal az sud v pripade preskumavania rozhodnutia o odmietnuti zaevidovania zbrane. Aj v takom pripade by sa vyklad vztahoval iba na konkretny individualny pripad.
Používateľov profilový obrázok
boris
expert
Príspevky: 1136
Registered for: 14 years 10 months

Príspevok od používateľa boris »

:!: Dnes sme na PPZ SR boli priamo s najkompetentnejsimi konzultovat planovane zmeny vedenia evidencie o ktorych tu bola nedavno rec.

Vsetko by malo byt v poriadku. Nikto by vas nemal hnat na KEU aby ste mali vyrobne cisla vyrazene na vsetkych hlavnych castiach kompletnej zbrane. Evidentne doslo k informacnemu sumu. Tak ako doteraz, drzitel necislovanej hlavnej casti zbrane ktora nie je sucastou celku inej zbrane a predava sa solo (napr vymenna hlaven) vsak bude musiet poziadat o pridelenie cisla na takuto solo hlavnu cast zbrane.

Novinkou je, ze na novych preukazoch zbrane sa budu presnejsie uvadzat vyrobne cisla s tym, ze sa uvedie na ktorej casti zbrane je uvedene ake cislo. K celej veci pripravime podrobnejsie vyhlasenie na stranke LT.
Napísať odpoveď

Návrat na "Zákon o zbraniach"