Dlhá zbraň na skupinu A ZP

inspiring_panini

Dlhá zbraň na skupinu A ZP

Príspevok od používateľa inspiring_panini »

Už sme to tu párkrát riešili, ale nebol tam až taký jasný koniec.

Zákon definuje aké zbrane môže človek nadobudnúť na skupinu A, ale čo v prípade že policajt na úseku zbraní a streliva spravil chybu a do preukazu zbrane (napríklad Samopal vzor 58 ) zapísal skupiny A,E. Čo by hrozilo človeku ktorý by tento samopal nosil? Myslíte že by to uhral keby sa mu na to prišlo?

PS: hypotetická situácia, nejedná sa o mňa.
inspiring_liskov

Príspevok od používateľa inspiring_liskov »

IMHO to čo je napísané v zákone je nadradené tomu čo je (nesprávne) zapísané v karte...

týmto pozdravujem nemenovaného majiteľa veeeeľmi dlhej zbrane zapísanej na A :)
Používateľov profilový obrázok
peterson
expert
Príspevky: 7848
Dátum registrácie: 14 years

Príspevok od používateľa peterson »

-na nosenie mu môžu zapísať zbraň, ktorá nebola odvodená zo samočinnej.

Pri kontrole na ulici problém byť okamžite nemusí, ale môže ísť prípis na OR PZ alebo vyššie, pričom bude určite zjednaná náprava.

Týchto tzv."omylov" je na Slovensku veľa, ale pokiaľ doposiaľ stále neexistuje jednotné posudzovanie a zaraďovanie zbraní do správnych pomenovaní- tak sa netreba diviť, že sa vyskytnú takéto veci.
Niekomu napíšu Sa.vz.61 ako samonabíjacia pištol kal.7,65mm a inde samonabíjacia guľovnica

KEÚ vydalo odborné stanovisko k zaraďovaniu zbraní, ale samozrejme v kanceláriách si často krát idú po svojom...
Používateľov profilový obrázok
yarco
moderátor
Príspevky: 4836
Dátum registrácie: 16 years 6 months

Príspevok od používateľa yarco »

peterson:
Ale Zoid písal o niečom inom než ty - o dlhých, ktoré evidentne spĺňajú definíciu dlhej a omylom sú zapísané aj na sk. A.
Ty píšeš o krátkych-nekrátkych typu Sa61, ktoré môžu spadať pod definíciu krátkej a PZ sa rado uchyľuje k "odvodená zo samočinnej", aby ich nemuseli na A zapísať.


Zoid - súhlasím s Romanom, zákon je IMHO nadradený údaju na kartičke a držiteľ ZP musí zákon ovládať.
Samozrejme, že chybný údaj na kartičke by mohol v prípadnom spore hrať v prospech držiteľa, ale na to by som sa rozhodne nespoliehal.
inspiring_panini

Príspevok od používateľa inspiring_panini »

Ďakujem všetkým za odpovede.
Používateľov profilový obrázok
peterson
expert
Príspevky: 7848
Dátum registrácie: 14 years

Príspevok od používateľa peterson »

yarco: ja som mal na mysli aj ostatné samopaly (vz.58V, vz.26)
Konzultoval som to na mojom okrese a jednoznačne sa držia dikcie- "odvodenina od samočinnej"
duri013
občasný prispievateľ
Príspevky: 93
Dátum registrácie: 12 years 4 months

Príspevok od používateľa duri013 »

Trochu oživím debatu, ako príklad uvediem V-AR 10,5" - dĺžka hlavne je 266,7 mm, dĺžka zbrane je 705 - 790 mm.

Podľa prílohy č. 6 k zákonu č. 190/2003 Z. z.
i) krátka zbraň je zbraň, ktorej dĺžka hlavne nepresahuje 300 mm alebo jej celková dĺžka nepresahuje 600 mm, spravidla pri streľbe ovládaná jednou rukou,
j) dlhá zbraň je zbraň, ktorej dĺžka hlavne presahuje 300 mm alebo jej celková dĺžka presahuje 600 mm, spravidla pri streľbe ovládaná obidvomi rukami,

Podľa tejto prílohy spadá V-AR 10,5" aj do kategórie krátka zbraň, keďže dĺžka hlavne nepresahuje 300 mm aj do kategórie dlhá zbraň keďže jej celková dĺžka presahuje 600 mm.

Keby bol príloha napísaná: "i) krátka zbraň je zbraň, ktorej dĺžka hlavne nepresahuje 300 mm a jej celková dĺžka nepresahuje 600 mm, spravidla pri streľbe ovládaná jednou rukou," tak je definícia jednoznačná, v platnom znení zákona je ale podla mňa možné V-AR 10,5" zaradiť do oboch kategórií. Stretol sa už niekto s praktickým riešením takejto veci na odd. ZaS?
Používateľov profilový obrázok
romen3
častý prispievateľ
Príspevky: 809
Dátum registrácie: 9 years 8 months

Príspevok od používateľa romen3 »

no ja to chapem tak, ze v pismene i) staci aby uvedena zbran splnala jedno z tych dvoch. nemusi obe. skor keby tam bolo to ''a'' tak vtedy by to bolo menej jednoznacne. aspon pre mna. podla mna je ta definicia uplne jasna.
duri013
občasný prispievateľ
Príspevky: 93
Dátum registrácie: 12 years 4 months

Príspevok od používateľa duri013 »

Áno, je to tak, lenže rovnako je to tak aj v písmene j), problém je že napríklad tá V-AR 10,5" spĺňa jednu podmienku pre zaradenie do i) a jednu podmienku pre zaradenie do j)
inspiring_payne

Príspevok od používateľa inspiring_payne »

Urcite nesplna podmienky na Acko, prave pre to slovo aleb9, lebo podla toho staci aby jedno z tych dvoch, cize hlaven alebo celkova dlzka presiahla hranicu a nie je to kratka zbran
Prave keby bolo pouzite pismena a, tak je to nejasne ale so slovom alebo je to jednoznacne
Používateľov profilový obrázok
Igrlik
častý prispievateľ
Príspevky: 3094
Dátum registrácie: 20 years 6 months

Príspevok od používateľa Igrlik »

Lenže je tam ešte dovetok "..., spravidla pri streľbe ovládaná jednou/dvomi rukami" - zo zbrane s pažbou pre založenie do ramena a predpažbím sa strieľa jednoruč naozaj výnimočne. :wink:
inspiring_payne

Príspevok od používateľa inspiring_payne »

Spravidla, nie je zasadne jednou rukou alebo dvoma rukami
Frankie
prispievateľ
Príspevky: 102
Dátum registrácie: 7 years 4 months

Príspevok od používateľa Frankie »

Ako je to v prípade samopalu vz.26 semi? Dá sa zapísať na skupinu A, alebo B? Pri samopale vz.61 semi to ide.
Používateľov profilový obrázok
Mesi
moderátor
Príspevky: 3692
Dátum registrácie: 15 years 6 months

Príspevok od používateľa Mesi »

Ľahká analýza, pozri si ake zbrane môžeš nosiť ako držiteľ sk.A, potom si prečítaj aké sú to. Pri čítaní paragrafu sa zastav pri písmene f) a tam nájdeš všetky odpovede aj na vz. 26 aj 61
Používateľov profilový obrázok
peterson
expert
Príspevky: 7848
Dátum registrácie: 14 years

Príspevok od používateľa peterson »

Frankie: vieš si predstaviť skryté nosenie sa vz.26?
Napísať odpoveď

Návrat na "Zákon o zbraniach"