Luk a kuša - strelné zbrane?

Používateľov profilový obrázok
Laci
častý prispievateľ
Príspevky: 956
Registered for: 16 years 1 month

Príspevok od používateľa Laci »

možno sa pýtam hlúposť, ale chladná zbraň je iba chladná zbraň, ..... a luk a kuša sú už strelné zbrane? či je to obmedzené nejakým výkonom?
inspiring_carver

Príspevok od používateľa inspiring_carver »

S tými lukmi a kušami, ak si to dobre pamätám, strelné ybrane to síce nie sú, ale sú to mechanické zbrane. A u tých je ich voľný predaj limitovaný ich napínacou silou, ktorá nesmie bzť vyššia ako 150 Newtonov.
Ak je vyššia, zbran podlieha registracii. Nemám pred sebou teraz zákon ale myslím, že je to takto.....
Používateľov profilový obrázok
Jack
moderátor
Príspevky: 5590
Registered for: 16 years 4 months

Príspevok od používateľa Jack »

K tým redaktorom: zo všetkého najviac u tých individuí, často podivného charakteru a ešte podivnejšieho zmýšľania, chýba aspoň štipka pokory" všetko vedia, všetkému rozumejú. Vôbec nemajú chuť poriadne sa dostať do danej problematiky. Preto sa niet, čo čudovať, že každý kvér je pre nich revolvér a každý revolvér je pre nich Colt. Že zbrane podľa nich nosia len tí zlí a slušní ľudia ich nepotrebujú. Aj keď každodenne píšu či blabocú o tom, kto koho prepadol, okradol, znásilnil, uniesol, zavraždil). Žiaľ, teraz zo mňa hovorí prax a vlastné skúsenosti s týmito ľuďmi. Aj keď platí: ČESŤ VÝNIMKÁM!!!
:evil:
Ešte strašnejšia ako individuálne výkony hentých hlupáčikov je cielený dlhodobý masívny brainwashing o tom, ako zlé sú zbrane, ako sa treba vzdať svojho práva brániť sa a ako treba toto právo (a najlepšie aj všetky ostatné) delegovať na štát a jeho orgány.
:evil:
Na záver k veci: s tou napínacou silou 150N by to malo stále platiť. Aspoň pokiaľ mi je známe, tak sa v tomto nič nemenilo. Ak je napínacia sila cez 150N mám pocit, že je to už zbraň kategórie C.
Používateľov profilový obrázok
Laci
častý prispievateľ
Príspevky: 956
Registered for: 16 years 1 month

Príspevok od používateľa Laci »

a keď mám zbraň s napínacou silou pod, ale dokúpim silnejšie rameno, čo sa deje? (zatial o tom iba rozmýšlam, ak budem zdatný na 30-40m potom to bude aktuálnejšie)
Zrejme si budem musiť chodiť nastrielať na 20 a viac metrov mimo dediny, už mám vyhliadnuté miesto aj dojednané aby ma tam pustili. Neviem či to miesto je celkom kóšer, lebo tam chodia iba lukostrelci, ale počas "presuvu" na bicykli by ma mohli teoreticky zastaviť a otravovať....
v takom prípade ako postupujú? mám mať u seba nejaké papiere od kuše (sú po anglicky, takže veľa ztoho policajt nemusí mať) alebo stačí ak neskôr doložím...
inspiring_kilby

Príspevok od používateľa inspiring_kilby »

Neviem ako to chodi v tomto pripade, ale pravdepodobne by ti to silnejsie rameno bez zbrojaku predat nemali nakolko ide o hlavnu cast zbrane kategorie C :?: a ak ano mozno by si sa vedel vyhovorit ze si ani netusil aku napinaciu silu ma a ze si to rameno legalne kupil. 8) ...Inak papiere ku kusi pod 150N nepotrebujes postacuje ze mas 18+ ... ked tak uvazujem malo by zrejme aj tu platit skryte nosenie zbrane, takze ak ju nebudes nosit po meste cez rameno, nemyslim ze by ti mali robit prislusnici problemy...
Používateľov profilový obrázok
Laci
častý prispievateľ
Príspevky: 956
Registered for: 16 years 1 month

Príspevok od používateľa Laci »

mrkol som sa do papierov, ale tam mám iba toľko že má napínaciu silu 56kg.... čo je podľa mojích chabých vedomostí 560 N.... :? niečo tu nesedí..
inspiring_lehmann

Príspevok od používateľa inspiring_lehmann »

Niekto ste si ten zakon aj pozreli ci ani nie? Mechanicka zbran s napinacou silou vacsou ako 150 N je zbranou kat. D, teda od 18 rokov. Moze mat teda napinaciu silu aj styri miliony newtonov a strielat sipy az na Mesiac :P Ak ma osoba menej ako 18 rokov, tak sa moze hrat len s kusou alebo lukom a pod. do 150 N vratane.
Používateľov profilový obrázok
Panzer
Administrátor
Príspevky: 2914
Registered for: 16 years 9 months

Príspevok od používateľa Panzer »

Presne tak, ako píše MarekZ.

Podstatné je, že ak vlastníte mechanickú zbraň, ktorej napínacia sila je menšia ako 150 N (150 kg), nemusíte mať 18 rokov (§ 7 písm. d); § 14 zák. č. 190/2003 Z.z. o strelných zbraniach a ...).

Ak vlastníte mechanickú zbraň (luk, kušu, samostrel...) s vyššou napínacou silou ako 150 N (horná hranica nie je obmedzená), musíte mať 18 rokov a viac (§14 cit. zákona).

To je všetko. 8)
Používateľov profilový obrázok
Jack
moderátor
Príspevky: 5590
Registered for: 16 years 4 months

Príspevok od používateľa Jack »

To MarekZ, ja osobne som si pozrel zákon. Ale až dnes. A teraz sa trošku červenám.
:oops: :wink: :lol:
Používateľov profilový obrázok
Igrlik
častý prispievateľ
Príspevky: 3094
Registered for: 20 years 6 months

Príspevok od používateľa Igrlik »

Panzer napísal:... napínacia sila je menšia ako 150 N (15 kg), nemusíte mať 18 rokov (§ 7 písm. d); § 14 zák. č. 190/2003 Z.z. o strelných zbraniach a ...).
...
...iba preklep v prepočte 8)
Používateľov profilový obrázok
add
prispievateľ
Príspevky: 219
Registered for: 20 years 9 months

Príspevok od používateľa add »

Igrlik napísal: ... 150 N (15 kg) ...

...iba preklep v prepočte 8)
Keby sme chceli byt velmi presni tak by malo byt: 150 N (15,3kg), vsak? :)
Používateľov profilový obrázok
Laci
častý prispievateľ
Príspevky: 956
Registered for: 16 years 1 month

Príspevok od používateľa Laci »

takže nepotrebujem žiadne extra papiere, a ani keď si dokúpim magnum rameno? ten má okolo 67kg
Používateľov profilový obrázok
Panzer
Administrátor
Príspevky: 2914
Registered for: 16 years 9 months

Príspevok od používateľa Panzer »

to laci

Nie, nepotrebuješ. Horná hranica napínacej sily nie je ohraničená. Len musíš mať 18 rokov. Čo zrejme spĺňaš :D

to Igrlík a add

V matike a fyzike som bol vždy dobrý :D :oops:
Používateľov profilový obrázok
Laci
častý prispievateľ
Príspevky: 956
Registered for: 16 years 1 month

Príspevok od používateľa Laci »

vraj 18 :D :D :D

to panzer: moja kuša je tvojím menovcom :D
Používateľov profilový obrázok
Panzer
Administrátor
Príspevky: 2914
Registered for: 16 years 9 months

Príspevok od používateľa Panzer »

Chcel si povedať rovesníkom 8). Lebo o kuši s menom Panzer som ešte nepočul. Ale zase je možné, že len málo počúvam :D .
Napísať odpoveď

Návrat na "Zákon o zbraniach"