Zadržanie pod hrozbou použitia zbrane

inspiring_swartz

Zadržanie pod hrozbou použitia zbrane

Príspevok od používateľa inspiring_swartz »

Dúfam, že sa to tu už dakde nerieši, hľadal som ale nenašiel.
Bauer napísal:Je útek z miesta dopravnej nehody trestný čin alebo priestupok ?

Lebo keby utekal pre marenie výkonu úradného rozhodnutia alebo z dôvodu ohrozenia pod vplyvom návykovej látky, môžem ho predsa pod hrozbou strelnej zbrane zadržať do príchodu polície. Jasné, spýtate sa ma, ako to môžem vedieť z pohľadu posúdiť, či má zadržaný VP, to asi ťažko kým sa mi sám od seba nezverí. Ale keď by som náhodou prehovoril s druhým účastníkom zrážky a zistil, že je spitý jak činka, tak je to jasne pristihnutý páchateľ pri páchaní trestného činu alebo bezprostredne po ňom a jeho zadržanie pri pokuse o útek je moja občianska možnosť.
Príspevok z témy "mimo témy". Zaujíma ma jedna vec - ak mám ako občan alebo hoci aj verejný činiteľ právo hroziť namierenou zbraňou, ako napr. v citovanom prípade, čo sa stane, ak "páchateľ" hrozbu ignoruje? Čo ak uteká ďalej a ja naňho vystrelím a čo ak ma napadne (trebárs holými rukami) a ja naňho vystrelím? Dopustím sa TČ alebo nie?
vanto
častý prispievateľ
Príspevky: 3210
Dátum registrácie: 13 years 6 months

Príspevok od používateľa vanto »

Hrozit zbranou mozes, a pouzit ju iba vtedy ak konanie pachatela splna podmienky pre NO alebo KN. Teda ked pachatel uteka a teda nepokracuje v utoku/hrozbe. Zadrzat pachatelo je mozne a docasne mu tak obmedzit os. slobou do prichodu policie. Ak ta dana osoba napadne je na tebe posudit situaciu a rozhodnut sa, jedna sa uz o utok...
inspiring_swartz

Príspevok od používateľa inspiring_swartz »

Jasné, čiže ak naňho namierim a on ma začne boxovať do gezichtu, nemal by som stieľať.

On mi potom zbraň vezme a odpráskne ma. :) Pekne vymyslené.


Teraz situácia - kolík niekde v lese znásilňuje ženu. Ja naňho namierim:

a) začne utekať - strieľať nesmiem
b)napadne ma holými rukami a päsťami - strieľať nesmiem

c) pokračuje v znásilňovaní a ignoruje ma - čo robiť?
Používateľov profilový obrázok
BTV
častý prispievateľ
Príspevky: 1991
Dátum registrácie: 16 years 3 months

Príspevok od používateľa BTV »

Cau,

a- strielat nesmies
b - strielat mozes
c - mozes obmedzit os. slobodu
inspiring_austin

Príspevok od používateľa inspiring_austin »

v lese plati pravo silnejsieho,
len aby potom z toho nasilnovania nebola len nejaka nevinna eroticka hra dvoch zvrhlikov :D
cubitko
častý prispievateľ
Príspevky: 1270
Dátum registrácie: 13 years 5 months

Príspevok od používateľa cubitko »

B: mieril by som radsej do oblasti panvy (ak si trufas), ale zato aspon 3-4 vystrely.

C: rozbeh 2 metre , mierne sikmo zboku zozadu zakonceny silnym kopom do hlavy. Tu zbran naozaj nepotrebujes a znasilnovanie je okamzite ukoncene.
vanto
častý prispievateľ
Príspevky: 3210
Dátum registrácie: 13 years 6 months

Príspevok od používateľa vanto »

Myslim, ze aj v bode c je mozne pouzit zbran, odvraciame utok na inu osobu....
Používateľov profilový obrázok
lubor
prispievateľ
Príspevky: 204
Dátum registrácie: 14 years 7 months
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa lubor »

No ak by som mal trening, postavu a vedel sa bit, tak nepotrebujem zbran. Ja totiz nemam kondicku teda nikomu neuteciem ani nikoho nechytim bit sa neviem a moja vaha sa skor priklana k tej musej. Jedine cim sa mozem vyrovnat je zbran. Ako potom mozem ochranit svoj majetok ked prekvapim zlodeja pri kradezi a on sa len zoberie prec, na vyzvy nereaguje, mna na zivote neohrozuje ale berie moj majetok? Akym sposobom mu mozem obmedit os. slobodu ak si este zo mna robi posmech? A ja mam zbran a nesmiem ju pouzit? (samozrejme nie do hlavy ale varovny vystrel, prinajhorsom mierit na nohy)
bus driver
častý prispievateľ
Príspevky: 1442
Dátum registrácie: 12 years 4 months

Príspevok od používateľa bus driver »

To lubor : Jedna z podmienok krajnej nudze : Nebezpecenstvo hrozi zaujmu chranenemu Trestnym zakonom. Moze ist o odvratenie nebezpecenstva ohrozujuceho zaujmy spolocnosti, ale aj zaujmy jednotlivca { zivot, zdravie, sloboda, majetok } Takze ak Ti niekto vykrada byt, Ty ho prichytis, on Ta ignoruje a bali si do ruksaku dalej Tvoj majetok { neviem si to dost zivo predstavit, ze Ty nanho mieris zbranou a on si spokojne kradne dalej },Ty mas musiu vahu, zlodej je silnejsi, mozes pouzit zbran, aj ked najprv by si mal vyuzit vsetky ostatne moznosti na zamedzenie trestneho cinu. Teda vyzva na upustenie od kradeze, vyzva lahnut si na zem a vyckat na prichod policie, ak nic, tak hrozba pouzitia zbranie, ak zase nic { pravdepodobne nadrogovany magor }, vystrazny vystrel, a ak zase nic, tak mas uz len tu poslednu moznost. Ale bacha, nie do hlavy. Ja to vsak vidim tak, ze po prvej vyzve na Teba magor vybehne, takze to uz bude NO. Ak sa jednoducho poberie prec, bez toho, aby Ta napadol, napr. vyskoci cez okno, pretoze Ty stojis vo dverach, strielat nesmies. Sledujes ho a informujes policiu cez mobil o jeho pohybe. Kazda situacia je vsak ina a neexistuje univerzalny navod.
Používateľov profilový obrázok
peterson
expert
Príspevky: 7848
Dátum registrácie: 14 years

Príspevok od používateľa peterson »

chlapi: v prvom rade si odpovedzte na základné otázky a síce rozdiely medzi NO a KN.

autobusár: pri vykrádaní bytu nejde ani omylom o nebezpečenstvo!
Ide o konanie osoby.
Zalistujte si v témach ohladne NO a KN.
matus69
častý prispievateľ
Príspevky: 1896
Dátum registrácie: 11 years 11 months

Príspevok od používateľa matus69 »

dakujem
Naposledy upravil/-a matus69 v 31 Okt 2014, 22:56, upravené celkom 1 krát.
inspiring_panini

Príspevok od používateľa inspiring_panini »

V tomto prípade súhlas s Petersonom. Komisár tie tvoje hlášky o tom ako nemôžeš použiť zbraň proti holým rukám mi pripomínajú diskusie s hlavohruďami na strelnici, ktoré tiež každý zákon poznajú na polovicu alebo z počutia. Na tomto fóre o tom bolo popísaného vážne viac než dosť. A najmä ten tvoj výčet možností je dosť slabý, ak už má utkvelú potrebu pomáhať a hrozba zbraňou nepomáha, tak slušne mierená rana kovovým záverom na temeno spraví svoje. To nehovorím o kameňoch a podobných veciach, či kopačke ktorú spomínal cubitko.

Bus driver: je fajn si niečo naštudovať než začneš radiť. Tri pre nás najpodstatnejšie paragrafy - 24, 25 a 26 idú za sebou a ty si vybral spoľahlivo ten najmenej použiteľný na danú situáciu.
bus driver
častý prispievateľ
Príspevky: 1442
Dátum registrácie: 12 years 4 months

Príspevok od používateľa bus driver »

Paragraf 26 ods.2 jednoznacne povoluje pouzitie zbrane vo vlastnom obydli aj na ochranu majetku. Ci je to paragraf najmenej pouzitelny pre danu situaciu, zalezi od viacerych okolnosti. Ja osobne by som vystrelil len pri napadnuti mojich rodicov alebo mna. Urcite nie vtedy, ak pachatel uteka, hoci aj s mojimi vecami. Bezat viem rychlo a mam aj dobru vydrz. :D
Používateľov profilový obrázok
aris
častý prispievateľ
Príspevky: 3399
Dátum registrácie: 15 years

Príspevok od používateľa aris »

co tu riesite?

znasilnovana osoba si mala poziadat o policajnu ochranu
a zbrane su zle.
bus driver
častý prispievateľ
Príspevky: 1442
Dátum registrácie: 12 years 4 months

Príspevok od používateľa bus driver »

A lubora, co vazi 50 kg napadol v jeho vlastnom byte 100 kg zlodej a nasledne lubor pouzil zbran v silnom rozruseni sposobenom utokom, v dosledku zmatku, strachu alebo zlaknutia. Hlavne tie paragrafy treba nosit nabiflovane v hlave a pekne ich povedat vlastnymi slovami trasucim sa hlasom vysetrovatelovi. :D
Urcite nie tak ako sa rozhovoril hurbanovsky mestsky policajt, ze s nimi chcel konecne urobit poriadok.
Napísať odpoveď

Návrat na "Zákon o zbraniach"