Gewehr 88 alebo Kropatschek?

wutang880
občasný prispievateľ
Príspevky: 39
Registered for: 12 years 1 month

Gewehr 88 alebo Kropatschek?

Príspevok od používateľa wutang880 »

caute,

viete mi pls. poradit ktora z tych dvoch pusiek je lepsia volba - t.j. dostupnost materialu na prebijanie (nabojnice / strely / matrice a pod.) a aj vseobecne sravanie sa tych zbrani? Resp. existuje nieco este "lepsie" do r. 1890?

diky,
D.
inspiring_liskov

Príspevok od používateľa inspiring_liskov »

Na prebijanie asi mauser , nabojnic je vsade plno a strely .318 sa daju zohnat bez problemov
vanto
častý prispievateľ
Príspevky: 3210
Registered for: 13 years 6 months

Príspevok od používateľa vanto »

Je to mozno trochu OT: Chcem sa opytat ako to vlastne je so strelivom do tychto zbrani, nakolko pred rokom 1890 je to zbran kat D., teda qhistoricka zbran povazuje sa aj dane strelivo ako strelivo do zbrane kat D alebo je to len na zbrojak?
inspiring_liskov

Príspevok od používateľa inspiring_liskov »

Toto je dalsia z nedokonalosti zakona. Rovnake strelivo moze byt do zbrane kat C aj kat D.

Existuju vzduchovky kat C ale diabolky predaju aj decku.
Existuju mauserovky kat D ale naboje 8x57J ti bez karty zbrane nepredaju ani ked sa na hlavu postavis

Pre drzitela ZP sk E by bolo riesenie mat jednu mauserovku kat C na karte a potom je prebijanie/ nakup streliva bez problemov.
vanto
častý prispievateľ
Príspevky: 3210
Registered for: 13 years 6 months

Príspevok od používateľa vanto »

Mozno by to bolo dobre v ramci novely dat nejako do poriadku.
wutang880
občasný prispievateľ
Príspevky: 39
Registered for: 12 years 1 month

Príspevok od používateľa wutang880 »

jediny problem s Mauserom je, ze nie je moc dostupny (ak sa teda bavime o Mauser 1889) - Kropatschek alebo Gew. 88 sa najde celkom lahko :(
inspiring_liskov

Príspevok od používateľa inspiring_liskov »

Sorry ked pisem mauser , myslim gew88 komorovany na 8x57J
matias
prispievateľ
Príspevky: 113
Registered for: 9 years 8 months

Príspevok od používateľa matias »

U vás je to snad jenom nesrovnalost ve znění zákona v CZ spíše komedie alá Jára Cimrman. Dle
oficiálního vyjádření ministerstva vnitra ( odbor bezpečnostní politiky ) je možno legálně nabývat
střelivo do zbraní kat D, pokud je toto střelivo současně používané i v modernějších zbraních - tedy
např. 8x57 JS. Zkuste hádat, která prodejna Vám je prodá, když na pult položíte železo, byť oražené
zkušebnou a budete mávat jenom protokolem o kategorizaci zbraně .........
R
častý prispievateľ
Príspevky: 3089
Registered for: 15 years 11 months

Príspevok od používateľa R »

Treba si uvedomiť že náboj 8x57JS bol zavedený v 1905, takže gew88 s naklepnutým S na púzdre záveru nemusí spĺňať podmienky na kategorizáciu hist. zbrane. Na fórach sa vedú siahodlhé diskusie o tom či úprava na S bola zásahom do hlavnej časti zbrane alebo nie, ak áno bola prevedená po r.1905. Každopádne sa v prípade prúseru s gew.88 vypracováva aj súdnoznalecký posudok a potom môže občan ťahať za kratší koniec, pretože podľa mojich vedomostí bude gew88 s označením S klasifikovaný ako C. V CZ sa miestami voľne predáva strelivo 8mauser od PPU práve pre Dčkové gew.88. Paradoxne nemá meno mauser s gew.88 nič spoločné, je to zaužívaný omyl.
erebos
expert
Príspevky: 2130
Registered for: 13 years 2 months

Príspevok od používateľa erebos »

Tak ako pisal Roman pre Gewehr 88 je lahsie zohnat strelivo a komponenty na prebijanie.

K obom zbraniam : oba kusy su ukazkou kvalitnej remeslenej prace. Podla mna je to ako by si riesil Mercedes a BMW. Mne osobne sa viacej paci Kropatschek. Najme preto, ze nie som zavisly na nabojovych ramcekoch a pre velmi jemny a presny chod zaveru. Rovnako sa mi paci moznost jednoduchym prepnutim vysadit funkciu nabojovej schranky a pouzivat pusku ako jednorannu. Rovnako sa mi zda, ze Kropatschek ma kvalitnejsie-cistejsie spracovanie a hlavne sa mi s nim lepsie strielalo, lepsie sedel v ruke. Skratka ja by som Bral Kropatschek, ale je to subjektivny nazor a netvrdim, ze Mauser je horsi.

Nahradne diely a strelivo by som asi riesil navstevou Viedne. V rakusku je mnozstvo streleckych klubov zameranych na historicke zbrane. Pozor na originalne naboje, je tam nejaky problem s rozmerom zapalky a je nutna uprava lozka aby si mohol prebijat. Neviem presne o co ide, len si pametam, ze mi to majitel hovoril.

Pokial viem tak firma Fiocchi sa zameriava aj na maloseriovu historickych nabojov tak by som skusil aj tam.
R
častý prispievateľ
Príspevky: 3089
Registered for: 15 years 11 months

Príspevok od používateľa R »

Tiež preferujem kropáčka, bývajú v lepšom stave ako gew88. Najrozumnejšie bude kúpiť hilzne od hornebera, je to novovýroba čo na rozdiel od storočných portugalských zásob aj niečo vydrží a netreba sa drbať s berdan zápalkami. Len tá cena 104,-Kč za hilzňu a matrice za ďalších min.100,-€ je oproti prebíjaniu 8x57I demotivujúca. U kropáčka je tiež problém s projektilmi, vývrt je 8,35 takže bežne dostupné 8mm budú podfukovať, dá sa to poriešiť paperpatchovaním bežne dostupných .311, pozor na špicaté strely v trubkovom zásobníku originál náboj mal ogivály ...
wutang880
občasný prispievateľ
Príspevky: 39
Registered for: 12 years 1 month

Príspevok od používateľa wutang880 »

dakujem vsetkym za rady, zatial to teda vyzera ze Gew.88 je asi lepsia volba (kvoli cene a lahkosti prebijania, predpokladam ze kvalita bude porovnatelna)

ohladom tej kategorizacie C alebo D - podla znenia zakona by som sa skor priklanal k tomu, ze aj ak boli upravene na "8x57IS" tak by to stale malo byt D; "historická zbraň je zbraň, ktorá bola vyrobená do 31. decembra 1890" -> je tam slovko "vyrobena", t.j. ak aj bola upravovana (napr. tym rozsirenim krcka hlavne ci ako to nazvat) tak to podla mna stale splna, lebo vsetky hlavne casti zbrane boli vyrobene do konca 1890, myslim ze zamer zakonodarcov bol o pouzitych materialoch (aj ked neviem preco zvolili rok 1890, a nie napr. 1900 ako je to tusim v Nemecku)
R
častý prispievateľ
Príspevky: 3089
Registered for: 15 years 11 months

Príspevok od používateľa R »

wutang880: Čo viem tak švajc a nemecko má hranicu 1871, menili to cca. 10r. dozadu. No a k C vs. D som už písal, diskusie sa vedú možno si treba napísať na PPZ o stanovisko. Ak by to ale bolo ako píšeš nemal by byť (dovedené do absurdna) problém vziať dnes k puškárovi trebárs mannlichra 1886/88 a nechať ho prekomorovať na bežne dostupný 8x56Rmannlicher. Takýchto príkladov sa dá nájsť viac, otázne či takto upravená zbraň ostáva historickou keď je prekomorovaná na náboj ktorý vznikol po 1.1.1891. U pôvodného 1886/88 nie je o čom debatovať keďže z pôvodného 11werndl na 8x52R ich prerobili do dátumu takže ide o hist. prerábku. Aj keď sa reálne prerábali až do 1892 nikto nedokáže že daný kus nebol prerobený do dátumu....
Používateľov profilový obrázok
Black Powder
moderátor
Príspevky: 93
Registered for: 17 years 3 months

Príspevok od používateľa Black Powder »

§ 2
Vymedzenie niektorých pojmov


Na účely tohto zákona sa rozumie

14. historická zbraň - palná zbraň určená len na čierny prach, vybavená pre každú hlaveň alebo nábojovú komoru
perkusným zámkom a komínkom na perkusnú zápalku alebo starším systémom zapaľovania alebo ručná palná
zbraň skonštruovaná na použitie jednotného náboja, vyrobená alebo jej model vyvinutý najneskôr do 31. decembra
1890, ... /jej dalsie fabricke upravy nemaju vplyv na rok vyroby daneho kusu/

Takze uz z tohto je jasne, ze ak tam das novodobo vyrobeny nitro naboj porusujes zakon a kategorizaciu zbrane.
Pokial si budes prebijat naboje len s BP, je to v pohode.

To ze dana historicka zbran znesie aj Nitro, neznamena ze je to legalne pouzivat v ramci kat. D.
Ak mas na GEW88 vyrazeny kaliber na rame 8x57i, 8x57J, 8x57S, alebo 8x57JS tak zbran uz presla novodobou skosobnou a bola schvalena na moderne strelivo, cim ale uz mohla stratit status kat.D, to by bolo posudzovane dodatocne, ak by vznikol problem. Povodne oznacenie kalibru nebolo ziadne, alebo bolo len na hlavni 7,92.
wutang880
občasný prispievateľ
Príspevky: 39
Registered for: 12 years 1 month

Príspevok od používateľa wutang880 »

ta definicia co si tu napisal je (asi) zo stareho znenia zakona, teraz to tam uz nie je ... aktualne je to iba definovane v Prilohe c. 6, cast A ako:

p) historická zbraň je zbraň, ktorá bola vyrobená do 31. decembra 1890,
Napísať odpoveď

Návrat na "Historické zbrane"