prosím o identifikáciu

izzy
občasný prispievateľ
Príspevky: 13
Registered for: 7 years 11 months

prosím o identifikáciu

Príspevok od používateľa izzy »

Dobrý deň.
Prosím o info o akú zbran sa jedná . ďakujem
Obrázok

Obrázok

Obrázok
Používateľov profilový obrázok
arminius
častý prispievateľ
Príspevky: 3902
Registered for: 16 years 1 month

Príspevok od používateľa arminius »

Zbraň ako zbraň.
Ono to je len asi torzo zbrane...teda aspoň podľa mňa.
Nože pozri na ten nápis, na foto je čitateľné - 9mm a STUPEN. Medzi tým sa nedá rozlúštiť.
erebos
expert
Príspevky: 2130
Registered for: 13 years 2 months

Príspevok od používateľa erebos »

Chlapi vojaci - neni to ta stara predvojnova pomocka pre vyuku strelby vysokym oblukom pre delostrelcov??? C.K. monarchia, alebo CSR??? Strielalo sa v miestnosti velkosti telocvicne kde bol plasticky model terenu. Nabojky boli v roznych laboraciach. Vojaci prepocitali udaje o smere, uhle, naplni a vystrelili z takehoto zariadenia. Letiaci projektil simuloval let granatu v danej mierke....
Malo to zaver ako rolling block a spredu sa na to srobovala taka imitacia hlavne...

CSA pouzivala nieco podobne, ale kaliber bol vecsi a zaver bol inej konstrukcie. Tusim jedno taketo ihrisko bolo aj v Jelsave....
Používateľov profilový obrázok
arminius
častý prispievateľ
Príspevky: 3902
Registered for: 16 years 1 month

Príspevok od používateľa arminius »

erebos napísal: CSA pouzivala nieco podobne, ale kaliber bol vecsi a zaver bol inej konstrukcie. Tusim jedno taketo ihrisko bolo aj v Jelsave....
No ja síce netvrdím opak, ale na ZVS som bol u PLK a nič také sme nemali. No je možné, že u nás nebola taká mašinka, no u iných laufoch kľudne mohlo byť.

Ešte ma ale interesuje to očko za lučíkom, ktoré je na účel upevnenia nosného popruhu....či ?
Steff
častý prispievateľ
Príspevky: 624
Registered for: 8 years 1 month

Príspevok od používateľa Steff »

Keby si vedľa toho položil banán nech si vieme predstaviť rozmery. (tak ti aj tak nepomôžem s identifikaciou)
Používateľov profilový obrázok
skemro
častý prispievateľ
Príspevky: 1609
Registered for: 18 years 7 months

Príspevok od používateľa skemro »

Som vedel ze sa tym nastrelovali koncovky na kable, len som musel obrazok hodinu googlit :wink:
https://naboje.org/node/11591
fenix
občasný prispievateľ
Príspevky: 86
Registered for: 10 years 11 months

Príspevok od používateľa fenix »

Skemro ..skladanm poklonu nad super identifikaciou ;-) .. ja som si len spomenul ze to riesili v streleckker revui alebo magazine okolo roku 2000+- (ale len ako nacrtok) ..len uz som nepamatal pre aky priemyselny ucel to sluzilo .. uz som siel prelustrovat casopisy a kym som docital prispevok vysledok je tu ;-)
Používateľov profilový obrázok
theplaky
častý prispievateľ
Príspevky: 1453
Registered for: 13 years

Príspevok od používateľa theplaky »

Skemro, tak isto respekt! :-)

Pani chcel by som sa spytat v suvislosti s tym co pisali Erebos a Arminius vyssie: napadlo ma, ze ak by bola ta cast zbrane vojenskym materialom asi by na nej mali byt vojenske preberacie znacky. Chcem sa spytat ci niekto z Vas nevie od kedy sa zacali pouzivat tie dva prekrizene mece a ci vieme akym sposobom bol vojensky material oznacovany este predtym.

Dik
Používateľov profilový obrázok
skemro
častý prispievateľ
Príspevky: 1609
Registered for: 18 years 7 months

Príspevok od používateľa skemro »

Dik pani, ale ak vies co to je, lahko sa to dohladava :wink:
Tiez som to cital v streleckej revue a daco podobne, no z uzaverom z mosinu som videl ako decko v pristave ked robili oka na lanach. Ale to uz je cez 30 rokou :wink:
Používateľov profilový obrázok
arminius
častý prispievateľ
Príspevky: 3902
Registered for: 16 years 1 month

Príspevok od používateľa arminius »

theplaky napísal:Skemro, tak isto respekt! :-)

Pani chcel by som sa spytat v suvislosti s tym co pisali Erebos a Arminius vyssie: napadlo ma, ze ak by bola ta cast zbrane vojenskym materialom asi by na nej mali byt vojenske preberacie znacky. Chcem sa spytat ci niekto z Vas nevie od kedy sa zacali pouzivat tie dva prekrizene mece a ci vieme akym sposobom bol vojensky material oznacovany este predtym.

Dik
História a súčasnosť
V polovici 19. storočia mnohé krajiny bežne predávali palné zbrane, ktoré boli odskúšané v inej krajine, pričom sa nevyžadovalo ich preverenie v skúšobni krajiny dovozcu, pretože v tom čase ešte neexistovali jednotné skúšobné postupy na skúšky zbraní a streliva. Potreba upraviť tieto vzťahy sa začala prejavovať koncom 19. storočia, keď sa začalo rozširovať používanie výkonnejších bezdymových strelných prachov namiesto čiernych prachov.

V roku 1891 bola cisárskym dekrétom ustanovená „c. k. skoumárna na ruční střelné zbraně“ v Prahe. Táto skúšobňa bola jednou z piatich podobných, ktoré boli zriadené na území Rakúsko - Uhorska.

Skúšobne postupne prestali používať empirické metódy na určovanie skúšobných prachových náplní a snažili sa zisťovať skutočné hodnoty tlakov vyvíjaných strelnými prachmi. Na meranie tlaku sa postupne začali používať špeciálne manometrické hlavne, ktoré vzhľadom na rozdielnosť výrobných koncepcií vykazovali neporovnateľné výsledky. To bolo príčinou neustálych konfliktov medzi výrobcami zbraní a streliva a ich používateľmi. Výnimkou neboli ani medzinárodné spory.

Keď vláda c. k. Rakúsko - Uhorskej monarchie pohrozila, že nebude uznávať francúzske, ani belgické skúšobné značky, pokúsil sa riaditeľ belgickej skúšobne v Liège p. Fraikin o vyriešenie tohto medzinárodného problému. V septembri r. 1910 sa mu podarilo zorganizovať v Bruseli 1. medzinárodný kongres skúšobní palných zbraní.
http://www.unms.sk/?historia-a-sucasnost


Historie a současnost zkušebny zbraní
Zbraně se při zkoušení dělí na civilní a vojenské. Civilní dostanou klasickou zkušební značku a vojenské dostanou vojenské označení – dva zkřížené mečíky, které možná znáte ze zbraní, které byly původně vojenské a později „zcivilněné“. K oběma značkám se pak přidává poslední dvojčíslí roku ověření.
http://streleckarevue.cz/kategorie.aspx ... bny-zbrani

P.S.:
Kua...ale k tomu roku zavedenia značenia mečíkmi sa nie a nie dopátrať.
Predpokladám, že sa tak začalo označovať niekedy v 50tych (?) rokoch.
Používateľov profilový obrázok
Igrlik
častý prispievateľ
Príspevky: 3094
Registered for: 20 years 6 months

Príspevok od používateľa Igrlik »

Sa 26 vyrobený niekedy po r. 1951 ich nemá, ale Pi vz. 52, vyrobená/prevzatá v r. 1953 ich má... takže tak!
steniels
prispievateľ
Príspevky: 320
Registered for: 11 years 1 month

Príspevok od používateľa steniels »

Pridelovali ich Zástupcovia vojenskej správy, (vojaci v umiestnený v podnikoch) dnes im hovoríme kvalitári. mečíkmi potvrdzovali že materiál skontrolovali a spĺňa vojenské predpisy. čo som pátral tak v podnikoch sa začali objavovať okolo roku 1951. Susedov svokor viem že bol ZVS tak skúsim prezistiť či vie o tom viac.
rkka
občasný prispievateľ
Príspevky: 27
Registered for: 10 years

Príspevok od používateľa rkka »

Prekrížené meče sa používali ako preberecia značka na vojenskom materiáli - uniformách, vybavení, zbraniach... Proste ako zbámka toho, že materiál vyhovl požiadavkám a armáda ho prevzala od výrobcu. Ako bolo spomenuté, forma bola X RR. Predtým sa používala značka leva, v hantýrke "levík", takisto vo forme LEV RR.

Zmena značenia prebehla zhruba v rokoch '52 a '53. Mám rôzne veci značené X 52 a aj LEV 53. X51 ani LEV 54 som nevidel, ani nepočul ale netvrdím, že sa nemôže v malom množstve objaviť. Očividne tá zmena nefungovala tak ako dnes, že od 1. januára meče a basta.
Napísať odpoveď

Návrat na "Historické zbrane"