Náboje - Gras 1966-74 M80, Steyr 1886 Kropatschek

eloquent_darwin

Náboje - Gras 1966-74 M80, Steyr 1886 Kropatschek

Príspevok od používateľa eloquent_darwin »

Dobrý Deň
chcel by som sa vás spýtať aké sú u nás možnosti zohnať strelivo do historických pušiek typu Steyr 1886 Kropatschek - 8x60R
a Gras 1866-74 M80 - 11 x 59.5R
bez zbrojného preukazu? , rád by som vedel ako sa dostať k možnosti si zastrielať s tých pušiek?
ďakujem.
Používateľov profilový obrázok
BTV
častý prispievateľ
Príspevky: 1991
Dátum registrácie: 16 years 3 months

Príspevok od používateľa BTV »

ad1 - Bez zbrojneho preukazu sa k tymto nabojom legalnou cestou nedostanes.

ad2 - Pokial najdes niekoho kto tieto zbrane vlastni a je ochotny s tebou zajst na strelnicu, tak si mozes kludne zastrielat aj bez zbrojneho preukazu.
inspiring_liskov

Príspevok od používateľa inspiring_liskov »

BTV sranda je v tom, že zbrane kat.D nemáš na karte, tzn by ti predajca nemal do nich ani predať strelivo...
to je troška schizofrénia, lebo diabolky, ktoré sa dajú použiť tiež v zbraniach kat.C mi predajú bez mrknutia.

Asi jediná úplne legálna a schodná cesta je mať ZP sk D/E a nakúpiť prach , hilzne, zápalky + strely a prebíjať
eloquent_darwin

Príspevok od používateľa eloquent_darwin »

a v čom je teda problém v zákonoch? moc sa do toho nevyznám ale nemalo by to byť tak že je možné vlastniť historické zbrane bez ZP vyrobené do roku 1890
a tak isto strelivo do nich určene, tak teda kde nastáva problém?
vďaka.
collection
občasný prispievateľ
Príspevky: 26
Dátum registrácie: 15 years 2 months

Príspevok od používateľa collection »

neviem o čom tu debatujete, stačí si stiahnuť platný zákon zo stránok ministerstva vnútra - www.minv.sk

§ 7
e) Zbraňou kategórie D je historická zbraň

historická zbraň je zbraň, ktorá bola vyrobená do 31. decembra 1890

§ 14
Zbraň kategórie D alebo strelivo do tejto zbrane môže nadobudnúť do vlastníctva právnická osoba alebo fyzická osoba staršia ako 18 rokov, ktorá je v plnom rozsahu spôsobilá na právne úkony.

§ 55
(9) Držiteľ zbrane kategórie D je povinný zbraň alebo strelivo do nej riadne zabezpečiť proti jej zneužitiu, strate alebo odcudzeniu.

(10) Zo zbrane uvedenej v § 7 písm. a), d) a e) sa môže strieľať len na strelnici; táto zbraň musí byť označená platnou skúšobnou značkou podľa osobitného predpisu.
inspiring_liskov

Príspevok od používateľa inspiring_liskov »

collection a teraz trošku praxe:

strelivo určené do zbraní kat.D (v tomto prípade strelná zbraň vyrobená do 1890) môže byť zároveň aj strelivom do zbrane kat.C vyrobenej po r 1890 (môže ale nemusí).
Napr mauser 8x57I by teoreticky mal byť voľne predajný keďže je to strelivo do zbrane Gew 88 vyrobenej pred r1890 , zároveň sa však nájdu aj zbrane v tomto kalibri vyrobené po r1890 a tým pádom je to strelivo do zbrane kat.C a už voľne predajným nie je.

Preto som písal o schizofrénii, keďže analogicky by mi nemali predať ani diabolky, lebo existujú aj vzduchovky nad 16J tzn kat.C ....

V reále je to na ochote predajcu, či ti strelivo predá, na SK dosť pochybujem. V rakúsku s tým nikto vedu nerobí...

edit:
Ešte dodám citát jedného vyššie postaveného pracovníka Odboru dokladov a evidencíí Policajného prezídia keď som sa ho presne na túto vec pýtal a ako ju mienia vyriešiť:
"Buďte radi , že vôbec môžte nakupovať tie staré krámy, držte ich v trezore, načo z toho chcete strieľať..."
bus driver
častý prispievateľ
Príspevky: 1442
Dátum registrácie: 12 years 4 months

Príspevok od používateľa bus driver »

Riesit to budu az vtedy, ked nejaky "stary kram" vybuchne majitelovi do ksichtu. Zatial sa drzia hesla - nehas, co Ta nepali.
inspiring_panini

Príspevok od používateľa inspiring_panini »

Roman: :lol: a pelendrek čo najhlbšie do prdele, nech si občania nevyskakujú! :D
eloquent_darwin

Príspevok od používateľa eloquent_darwin »

Roman:
Takže náboje ktoré sa nepoužívajú do zbraní ktoré sú na zbroják tak tam problém nieje? minimálne pri nadobúdaní? prebíjanie by nebolo možné kvôli tým zápalkám, ale náboj ako celok ak je určený do zbraní vyrobených do roku 1890 a obsahuje čierny prach tak ho môžem nadobudnúť? ide mi hlavne o to že ak by som sa k nejakým dostal a šiel na strelnicu, tak už hoc i len pri prevoze zbrane/nábojov keby ma nejaká cestná kontrola zastavila tak nerád by som dostal na krk nejaké nedovolené ozbrojovanie, tak chcem mať jasno, vďaka.
inspiring_liskov

Príspevok od používateľa inspiring_liskov »

keď nájdeš ochotného predajcu, tak v pohode...
akurát že asi nenájdeš
inspiring_carson

Príspevok od používateľa inspiring_carson »

roman napísal:keď nájdeš ochotného predajcu, tak v pohode...
akurát že asi nenájdeš
tie náboje sa dajú zohnať aj do historickej zbrane kat. D, na aukro.cz občas bývajú, ale sú za premrštené ceny. niektoré origoš náboje sú dokonca tak drahé ako zbran :-) niekedy nie. skús si cez fóra zohnať nejakého kamoša z čr, čo ti ich pár prebije. tam strieľajú vo veľkom hlavne z kropatscheka a z gewehr 88 a dosť z nich aj prebíja. ak sa dohodneš na nejakej normálnej cene...
inspiring_liskov

Príspevok od používateľa inspiring_liskov »

kto má odvahu a vie nemecky, nakupuje vo Viedni
inspiring_carson

Príspevok od používateľa inspiring_carson »

roman a v Rakúsku potrebujem na nákup nábojov do Kropatscheka nejaké naše lajstro? Alebo stačí občanka? dík.
inspiring_liskov

Príspevok od používateľa inspiring_liskov »

ak vyzeras , ze mas >18 , tak nepotrebujes nic (vacsinou)
Otazka je, ci sa to tam za posledne mesiace nezmenilo
inspiring_carson

Príspevok od používateľa inspiring_carson »

dík, dám vedieť :lol:
Napísať odpoveď

Návrat na "Historické zbrane"