Varovný výstrel

Používateľov profilový obrázok
Mesi
moderátor
Príspevky: 3690
Dátum registrácie: 15 years 6 months

Príspevok od používateľa Mesi »

No to by mohli, hlavne by ma zaujimalo ucinok pri utoku na konkretnu osobu. Ale to bude asi ako so psami, niektori sa zlaknu a prestanu, ini zase nie.

Pre mna vsak to riziko odrazenej gulky, je vysoke, nehovoriac o tom, ze varovny vystrel by som urcite neodporucal ako vo filmoch, ze sa clovek ani nepozrie, kam vlastne striela a tu je zase dalsia prekazka, ze na ten miereny varovny vystrel stracas utocnika zo svojho sustredeneho pohladu.

Zhrnme to, ako to bolo zhrnute, moze sa, nemusi sa, rozhodni sa. :)
Používateľov profilový obrázok
Kapo
častý prispievateľ
Príspevky: 1434
Dátum registrácie: 16 years 1 month

Príspevok od používateľa Kapo »

Ná šak miesto výstrelu hoďte piráta. :mrgreen:
Používateľov profilový obrázok
peterson
expert
Príspevky: 7848
Dátum registrácie: 14 years

Príspevok od používateľa peterson »

skúsim napísať môj pohľad na problém i skúsenosti s varovnými výstrelmi.

Mesi: podľa mňa svoje tvrdenia opieraš iba o svoj úsudok a nie reálne skúsenosti. Oprav ma, ak sa mýlim, ja som nezachytil, že by si tu v minulosti prezentoval nejakú závažnú skúsenosť s reálnym riešením kritickej situácie za pomoci zbrane. No a tiež nemám vedomosť o tom, že by si mal rizikové povolanie v bezpečnostnom smere.

Správne tu bolo poznamenané, že i varovný výstrel je použitím zbrane, ktorý treba hlásiť. Mesi varovný výstrel spomínal i v podmienkach §26 v obydlí ak niekto nechce opustiť byt, alebo použitie zbrane na utekajúceho páchatela s majetkom. Tam by sa mi hodil podrobnejší komentár, nakoľko tam môže nastať x variánt (a problémov).

Varovný výstrel je veľmi účinný prostriedok, ktorým dáva držiteľ zbrane alebo orgán najavo vážnosť situácie. Vďaka úspešnému varovnému výstrelu som v mojej kariére nemusel ani raz strieľať do osoby voči , ktorej som ho použil. Vždy som ho použil vtedy, keď som vyhodnotil, že bude vhodným riešením v danej situácií a bude úspešný.
Nemá význam zobudiť 12ranami celé sídlisko o tretej v noci, lebo šprintujúci fetoš nezastavil ani po druhom výstrele. Moja skúsenosť hovorí, že po varovnom osoba buď zaľahne alebo upustí od konania- alebo ešte pridá na rýchlosti. Závisí od psychického rozpoloženia a odolnosti osoby voči takej situácií. Osoby z kriminálneho prostredia, ktoré sú zvyknuté na zbrane, surovosť a násilie môžu zareagovať apaticky, či dokonca môžu provokovať k použitiu zbrane. Takéto osoby vedia dosť dobre čítať správanie a psychiku osoby, ktorá voči nim vystupuje. Voči takým osobám musia OZ zakročovať daleko tvrdšie ako proti bežným osobám.

Bez znevažovania si dovolím tvrdiť, že dosť veľa ľudí aj tuto z fora by zrejme zlyhalo pri strete s takýmto "hajzlíkom". Kto pochybuje o mojom tvrdení, tak zrejme málo pozná správanie a reakcie ozajstných kriminálnikov. Ono, cvičiť si niečo na strelnici, pokrikovať tam s úsmevom na kamoša je niečo iné ako stáť na ulici, kde jazdia autá, chodia ľudia, na budovách bežia kamery. Stres a psychika zohrávajú významnú úlohu. Prečítať situáciu, správne vyhodnotiť oprávnenosť tasenia a spôsobu použitia zbrane je otázkou individuálnej vyspelosti jednotlivca. Aplikácia právneho vedomia je hneď druhým dôležitým faktorom po zvládnutí prvého stresu. A tu sme pri schopnosti použiť varovný výstrel, ktorý si bude treba aj obhájiť. Strielal som ako do vzduchu, tak i do zeme- všetko bez následkov, a s úspešným koncom.
Často krát zaberie aj samotné natiahnutie zbrane pred útočníkom. To sa mi x krát potvrdilo a nebol som vždy v uniforme. (Neriešme prosím či náboj v komore alebo nie :wink: )

Každá situácia bude jedinečná a bude vyžadovať ozaj chladnú hlavu, správny úsudok a ocelové gule.
Používateľov profilový obrázok
Rasto
expert
Príspevky: 4234
Dátum registrácie: 14 years 9 months

Príspevok od používateľa Rasto »

Peterson a to mas v praci zbran viditelne a nemusis sa s nou vyhrazat, ze ju pouzijes, alebo s nou niekomu mavat pred ksichtom.

Neviem ako u vas, ale u nas vzdy platilo ,ze najprv pouzit vyzvu, potom chvaty a hmaty, potom varovny vystrel a nasledne mierena strelba.
Ako vzdy vela premennych nie ak: sa jedna o tehotnu zenu, mentalne naruseneho .........

Nikomu nebranim sibrinkovat pred hrozbou so zbranou, strielat si do vzduchu ci pod nohy.
Ked tu zbran raz vytiahnete, tak uz nie je cesta spat, bud zaberie a hrozba utecie, alebo petersonove ocelove gule :-)
Napísať odpoveď

Návrat na "Nutná obrana - krajná núdza"