§ 26 Tr. zákona - použitie zbrane vo svojom obydlí.

Steff
častý prispievateľ
Príspevky: 625
Registered for: 8 years 2 months

Príspevok od používateľa Steff »

Sme v časti Nutná obrana - krajná núdza - tak je táto otázka hádam nie až tak mimo.

Beriem odpoveď, že to s JHP nie je jednoznačne ani pri použití doma, keď zbraň "nenosiš" ale "držíš".
Používateľov profilový obrázok
Igrlik
častý prispievateľ
Príspevky: 3094
Registered for: 20 years 7 months

Príspevok od používateľa Igrlik »

Tak zrejme nakoniec budeš musieť v rukách votrelca vidieť veľký a ostrý predmet, ktorý vyhodnotíš ako chladnú zbraň, ktorou na Teba útočí...
Používateľov profilový obrázok
Jack
moderátor
Príspevky: 5608
Registered for: 16 years 5 months

Príspevok od používateľa Jack »

Steff, opakujem, na webfore sú príslušné vlákna, kde sa to rozoberalo. Stojí za to si ich nájsť a pozrieť. Otázka, ktorú si položil, môže zvádzať k záveru, že ty sám nemáš poriadnu predstavu, v čom sa tie inštitúty líšia a čo je ešte horšie, hrozí, že chaos z toho budú mať aj tí, ktorí sem prídu hľadať info práve o par. 26 ods. 2 TZ.
:wink:
Akoby to nestačilo, Igrlik nás vzápätí oblaží poznámkou o veľkom ostrom predmete, ktorým na obrancu niekto útočí. Čo už zase nie je oprávnené použitie zbrane v obydlí ako určitá extenzia inštitútu nutnej obrany, ale ukážková nutná obrana. Potom to tu vyzerá ako keď išli psíček s mačičkou tortu piecť.
:roll:
Používateľov profilový obrázok
Igrlik
častý prispievateľ
Príspevky: 3094
Registered for: 20 years 7 months

Príspevok od používateľa Igrlik »

Prepáč, vypadli mi tagy... [irony] - - [/irony]
Používateľov profilový obrázok
emkac
prispievateľ
Príspevky: 401
Registered for: 10 years

Príspevok od používateľa emkac »

vcera som skoro spadol do tejto kategorie

cca 3:15 rano, prebera ma buchot na vchodove dvere rodinneho domu (nemam este predny plot)
stoji tam neznamy chlap, trieska na dvere a krici: gazda, pod von
dvere su z vacsej casti nepriehladne sklo, keby ich rozbil, prejde s komplikaciami dnu

ja v soku, pistol z trezora vybrat nestiham, neviem kde mam kluce, troch chaos, adrenalin, strach
revem na neho z chdoby, ze co chce, nech vypadne, ze zavolam policiu
po cca 2-3 minutach prekrikovania na neho este zarevem cez okno, ze nech ide prec, opat hrozim policiou
chlap stale trieska do dveri

volam 158, hlasim co sa deje, teta vravi, ze niekoho posiela
medzicasom dotycny prechadza okolo domu dozadu na terasu (velke terasove okno a dvere), zacina buchat tam
ja uz trosku spamatany, pistol z trezora vytiahnuta, stojim v kuchyni, kde mam prehlad a cakam

prichadza policia (vidim cez okno), otvaram dvere, chlapa vidim o par domov dalej buchat inemu na dvere
par viet, ze nic neposkodil, ze ho nepoznam, ze je opity
policia ide za nim a riesi to

keby nejake sklo prerazil a vosiel do domu, tak by som podla vsetkeho ustupoval a snazil sa ho presvedcit, ze nech vypadne, ze potom ho odveziem domov (to bol jeho ciel podla vsetkeho, ako som pocul jeho krik na policiu, takze mozno by aj posluchol)
keby ma zahnal do kuta, asi by som zbran pouzil, pravdepodobne do nohy
ak by sa proti mne agresivne rozbehol, konal by som asi inak

neprijemna situacia, krasne ukazala, ako som nepripraveny na podobne cosi...
erebos
expert
Príspevky: 2130
Registered for: 13 years 2 months

Príspevok od používateľa erebos »

Emkac : na uvedenu situaciu je najidealnejsie mat doma kvalitny obranny sprej. Idealne 300 - 400 ml balenie s dosahom az 8 m. Vyhodou je, ze proti ozralemu bezdomovcovi nemusis riesit pouzitie zbrane so vsetkymi negativnymi dosledkami. Jasne, ze cudzie individum trieskajuce ti na okno ta vystrasi - rozhodi. V uvedenom pripade staci pootvorenym oknom postriekat narusitela a o zabavu bude postarane. Samozrejme zbran mozes mat na opasku pre pripad.
Z vlastnej skusenosti doporucujem tieto vyrobky :
http://www.oritest.cz/produkty/riot-2/v ... nny-sprej/

Zabera to na ozraleho, sfetovaneho, agresivneho. Samozrejme najlepsie je zavolat PZ, ale toto vyriesi vecsinu podobnych incidentov. Ked uz je na tvojom pozemku a snazi sa dostat dovnutra tvojho obydlia nemusis sa obavat pouzit to.
Používateľov profilový obrázok
peterson
expert
Príspevky: 7848
Registered for: 14 years 1 month

Príspevok od používateľa peterson »

Srdiečko búchalo? :wink:
tomas120
častý prispievateľ
Príspevky: 706
Registered for: 7 years 7 months

Príspevok od používateľa tomas120 »

Emkac: Okrem dobrého slzáka by som zainvestoval do kvalitného oplotenia a masívnej brány. Následne kúp dobíka alebo rotwíka, ideálne oboch ako sme to mali my a garantujem ti že nikdy sa ti nebude bezpečnejšie spávať s rodinou. Pri nočnom búchaní ochlastaných homles na bránu sa len blaženo obrátiš na bok..
PS: poštárka, susedia a jehovisti si časom zvyknú :D
Používateľov profilový obrázok
jokr68
občasný prispievateľ
Príspevky: 30
Registered for: 8 years 4 months

Príspevok od používateľa jokr68 »

tomas120: Tiež som si myslel že plot a a pes to vyrieši.
Plot mám a za plotom pobehuje 70 kg aziat ktorý neznáša všetko cudzie. Raz v noci (cca 01:30) ma zobudil hluk pri bráne. Pozriem von oknom a tam za bránou postava ktorá kope do brány, pchá ruky skrz plot a kričí na psa "Ja ťa uškrtím". Vybehnem von a revem na neho neho čo tu chce a nech vypadne. Ukazuje mi prst že pes pohrýzol. Mal tam takú malú ranku ale v nejakom toxickom opojení si neuvedomil že ten pes by mu tú ruku mohol aj skrátiť. Volal som PZ, kým prišli bol preč. Mladý sopliak (17-18) z dediny. Na druhý deň som sa dozvedel že takto za večer obišiel niekoľkých psov.
tomas120
častý prispievateľ
Príspevky: 706
Registered for: 7 years 7 months

Príspevok od používateľa tomas120 »

Pes je ale na tvojom pozemku ktorý máš riadne zabezpečený a na bráne vycapené pozor pes. To že dotyčný toto odignoruje a bude pchať paprče na tvoj pozemok a z dákeho dôvodu dráždiť psa je jeho problém. Absolútne by ma to netrápilo, ak by ho pes drapol. Čo by ma ale trápilo a čo sme tak nejak predpokladali bolo to že by náhodou malé dieťa chcelo pohladiť hava.. Tak sme predsa len zvolili plný múr obhodený fasádou do výšky 160 cm , kde nie je šanca aby dieťa prišlo do kontaktu so psom. Dlhé roky sme mali jeden dom takto zabezpečený/okrem iného/ a neboli žiadne problémy..
erebos
expert
Príspevky: 2130
Registered for: 13 years 2 months

Príspevok od používateľa erebos »

Tomas ty mas okolo domu plot ???? No tak bud rad, ze ta este nevidel tento traged :lol: :lol: :lol: :
https://fararik.blog.sme.sk/c/339308/Sa ... itoch.html

Ja tvrdim, ze pes najlepsie svoju ulohu plni ked je v noci v dome. Cokolvek sa sustne na zahrade okamzite hlasi a nechcem si predstavit ten bordel keby sa niekto pokusal dostat do vnutra....
inspiring_newton

Príspevok od používateľa inspiring_newton »

mal si na mysli psa v dome-ext. alebo v dome-int. ?
erebos
expert
Príspevky: 2130
Registered for: 13 years 2 months

Príspevok od používateľa erebos »

Normalne mam dom, Pes beha cely den po zahrade a vacer ked idem spat tak ho pustim na deku v nekurenej predsieni. Tam chrape a keby nieco pocul narobi bordel cim upozorni a odplasi...
Používateľov profilový obrázok
peterson
expert
Príspevky: 7848
Registered for: 14 years 1 month

Príspevok od používateľa peterson »

Aj ja chranim život narušitela info tabulkami,že máme psa. Pes ohlási, ja vyhodnotím, ktorá zbraň bude mať česť pozdraviť nevítaneho hosťa.
Používateľov profilový obrázok
Panzer
Administrátor
Príspevky: 2918
Registered for: 16 years 9 months

Príspevok od používateľa Panzer »

Emkačov prípad považujem za vzorový. Páchateľ dobíjajúci sa do RD, majiteľ domu prebudený, nezorientovaný. Šok, strach, hľadanie zbrane, volanie polície.

Klady: krik majiteľa na páchateľa, v snahe tohto odstrašiť od pokračovania v útoku. Podľa mňa super. Telefonické privolanie polície. Malo predchádzať kričaniu, ale po bitke je každý generál. Aj ja by som asi najskôr kričal a potom volal.
Zápory: Hľadanie kľúčov od trezora.

Zákon (190/2003 Z.z.) neukladá povinnosť zamykať zbraň na noc do trezora, ak majiteľ zbrane (sk. A, B) je doma. Uzamknutím zbrane do skrinky či trezora sa pripravujete o základnú a rýchlu možnosť mať zbraň po ruke, keď ju potrebujete. Ale je to vec každého strelca.
Napísať odpoveď

Návrat na "Nutná obrana - krajná núdza"