Povinnost nahlasenie pouzitia strelnej zbrane PZ.

Používateľov profilový obrázok
arminius
častý prispievateľ
Príspevky: 3902
Dátum registrácie: 16 years 1 month

Príspevok od používateľa arminius »

necrono napísal:existuje nejaka ustalena forma ktora by sa mala v takomto pripade pouzivat....
necrono , veď neblázni ...

Používanie určitých foriem sa vyžaduje u a v iných komunikáciách , napríklad pri písaní životopisu , tých všeliakých právnych podaní a podobne .
Nech mi nik netvrdí , že keď použije zbraň , tak by mu nešiel hore adrenalín - nejak neuverím ...Takže v takýchto situáciách by bolo úplne od veci vyžadovať nejakú tú formu .
To je niečo podobné , ako keď voláš sanitku k havárii .
Proste zadáš základné údaje a fertig , potom už len čakať ostáva .
Používateľov profilový obrázok
Bauer
častý prispievateľ
Príspevky: 644
Dátum registrácie: 13 years 6 months

Príspevok od používateľa Bauer »

Mňa matka učila, od detstva formu ako volať sanitku, či iný záchranný zbor.

1. Volám sa ....
2. Nachádzam sa .......
3. Čo sa stalo....

A keď som raz volal záchranku ku autom zranenému človeku, tak som mal po celý čas na linke 112 a oni si sami asi zo začiatku rozhovoru prehrali miesto lebo sami poslali záchranku aj nehodovku, ja som PZ nevolal, zvládol to integrovaný systém. Preto volanie záchranky by malo mať nejakú formu.
Používateľov profilový obrázok
peterson
expert
Príspevky: 7848
Dátum registrácie: 14 years

Príspevok od používateľa peterson »

netreba v tom vôbec vidieť nič hrozné. Dôležité je, nestratiť hlavu, trochu sa vrámci možnosti ukľudniť a zavolať. Samozrejme tak môže urobiť aj človek, ktorý je pri vás a je na tom (psychicky) lepšie.

Dispečing 112 ešte stále profesionálne pokulháva. Mám zopár špatných skúseností, kedy sme ako hliadka volali záchranku a postaršia(vyhorená) pani vec zapísala a išla si dopiť kafe. Keď som tam nasraný volal, zdvihol to jej nejaký kolega, ktorý ju ešte z nedbanlivosti natrel, že sa na to vybodla.
Stále odporúčam priamo volať na konkrétne dispečingy 150, 155 a 158 - nestrácate totiž cenné sekundy a minúty, kedy vás zase budú prepájať alebo posúvať Vaše informácie.
Dokonca sa občas stáva, že si záchranka nechá najprv od našej hliadky preveriť oznámenie- čo považujem za extrémny hazard so životom ohrozenej osoby
Používateľov profilový obrázok
Jack
moderátor
Príspevky: 5590
Dátum registrácie: 16 years 4 months

Príspevok od používateľa Jack »

112 je náhodou super! Fakt, neviem, s ktorou inou tiesňovou linkou si človek užije toľko zábavy. Raz som oznamoval jednu (chválabohu) blbosť. Po komunikácii s nejakou polodementkou, ktorej som všetko veľmi vecne a presne opísal, prišla fáza, keď si polodementka všetko znova spätne potrebovala potvrdiť. Niektoré časti som jej musel zopakovať ešte raz. Do tretice všetko dobré, no nie? Keď som s kyslým úškľabkom prevracal oči a skladal telefón, ešte som netušil, že sa hodnú chvíľu nebude nič diať a potom mi príde hovor z nejakého mne neznámeho čísla, kde sa ozve iný ujo (už z policajného dispečinku) a nechá si odo mňa zopakovať prakticky celé oznámenie, lebo z linky 112 ho dostali nekompletné.
:lol:
Príde vám to tak, že fabulujem? Omyl! Takto sa to skutočne stalo. A vyplývajú z toho dve veci. Prvú načrtol už Peterson, že lepšie je volať priamo políciu, hasičov alebo záchranku ako strácať čas (a nervy) experimentovaním s predraženým výmyslom schovávajúcim sa pod číslom 112. Druhá je, že mohla vás mamička hocako pekne nabrífovať, ako správne urobiť oznámenie na tiesňovú linku, ale v praxi vám to aj tak môže byť prd platné.
:D
Používateľov profilový obrázok
mondo
prispievateľ
Príspevky: 494
Dátum registrácie: 15 years 11 months

Príspevok od používateľa mondo »

V Spišskej Novej Vsi volala na 112 pani RZP k svojej matke, tušim s infarktom. Volala ju na Slovenskú ulicu, ale mesto nekonkrtizovala a oni sa zrejme nepýtali. Na prvý krat išli na tu ulicu v Košiciach, na druhý krat to bohužial nestihli.
Používateľov profilový obrázok
mab
prispievateľ
Príspevky: 454
Dátum registrácie: 13 years 10 months

Príspevok od používateľa mab »

tiez pridam starsi zazitok s 112tkou.. jednemu znamemu slohli auto a kedze bol akurat bez mobilu a bol som po ruke pytal ma ci by som neprivolal policajtov. tak som skusil cez 112.. prvy a posledny krat. vyspovedali ma tam kto som, kde som, co sa stalo, preco nevola majitel auta a potom ma prepojili na policiu ako cez nejaku ustrednu.. tam sa otazky opakovali az policajt povedal ze posle hliadku. keby islo vtedy niekomu o zivot tak mi tam asi exne kym by som sa so vsetkymi vykecal. takze odvtedy volam len priame cisla na jednotlive zlozky. a ako tu citam prispevky tak sa to moc nezlepsilo.
Simoo
prispievateľ
Príspevky: 154
Dátum registrácie: 15 years 9 months

Príspevok od používateľa Simoo »

Tak to môžem len potvrdiť, že treba volať priamo na konkrétne telefónne čísla. Tiež mám podobnú skúsenosť keď som volal manželke sanitku cez 112-tku. Vyspovedali ma čo, kde, komu, prečo, na čo.
Potom prišlo prepojenie na záchrannú službu a celé sa to zopakovalo + niečo na viac. Tak že od prvého vytočenia 112 až po príjazd sanitky ubehlo 40 min. Z toho 15 min. venovaných 112-tke. No proste im nestačilo vysvetliť, že manželka začala rodiť :(
d-s
častý prispievateľ
Príspevky: 1870
Dátum registrácie: 8 years 4 months

Príspevok od používateľa d-s »

Situacia....
Som na oplotenom pozemku, cez plot nevidim (nepriehladny).
Spoza plota sa ozvu nadavky a vyhrazky strelbou na moje psy, ktore su doma (a nie pri plote).
Pre istotu obtiahnem zbran, pridem k plotu aby som videl co sa deje, vidim poloozrateho debila ktoremu vadi ze psy zastekali, je jasne ze ziadna priama hrozba tam nie je, zbran putuje do puzdra, zvysok prebieha slovne (stale iba "cez plot").

Je spravne vyhodnotenie ze k pouzitiu nedoslo?
Používateľov profilový obrázok
peterson
expert
Príspevky: 7848
Dátum registrácie: 14 years

Príspevok od používateľa peterson »

skús sa zamyslieť nad touto protiotázkou:
- použil by si cez plot zbraň na toho človeka- čo konkrétne ti hrozilo? Aké podmienky použitia zbrane boli splnené?
d-s
častý prispievateľ
Príspevky: 1870
Dátum registrácie: 8 years 4 months

Príspevok od používateľa d-s »

Za plotom sa niekto vyhrazal strelbou. V potencialnej drahe strely bola manzelka, dcera, kusok dalej dalsi ludia. Takze keby bol ozbrojeny a mieril by tym smerom tak ano.
Kedze nebol tak samozrejme nie, nepojdem do basy kvôli ozratemu debilovi ;)

A odpoved na otazku?
Používateľov profilový obrázok
Wakama
prispievateľ
Príspevky: 204
Dátum registrácie: 8 years 4 months

Príspevok od používateľa Wakama »

Tak už si si odpovedal :)
Používateľov profilový obrázok
slavmiro
častý prispievateľ
Príspevky: 572
Dátum registrácie: 8 years 10 months

Príspevok od používateľa slavmiro »

Trocha by som tuto situaciu otocil. Konanie dotycneho, co sa vyhrazal likvidaciou psov majitela za plotom na jeho pozemku by bol iba priestupok alebo sa to moze v urcitych pripadoch klasifikovat ako nebezpecne vyhrazanie - "ina tazka ujma"?
Zakon c.300/2005 Z.z. §360 - Nebezpečné vyhrážanie
(1) Kto sa inému vyhráža smrťou, ťažkou ujmou na zdraví alebo inou ťažkou ujmou takým spôsobom, že to môže vzbudiť dôvodnú obavu, potrestá sa odňatím slobody až na jeden rok.
Používateľov profilový obrázok
Mesi
moderátor
Príspevky: 3690
Dátum registrácie: 15 years 6 months

Príspevok od používateľa Mesi »

Tazko - vzhladom na okolnosti.
d-s
častý prispievateľ
Príspevky: 1870
Dátum registrácie: 8 years 4 months

Príspevok od používateľa d-s »

Ok. Tak som to chapal, samotne vytiahnutie zbrane na svojom pozemku bez namierenia, hrozby (okrem zvuku obtiahnutia), ..., som nepovazoval za pouzitie, iba za pripravu.
Používateľov profilový obrázok
Wakama
prispievateľ
Príspevky: 204
Dátum registrácie: 8 years 4 months

Príspevok od používateľa Wakama »

Podľa informácií z prednášky by bolo asi lepšie oznámiť...aj keď je viacmenej isté,že ťa príslušníci PZ pošlú kade ľahšie,no hovor sa zaznamenáva tak si krytý ak by ťa náhodou niekto videl a počul ako si si pripravil zbraň.
Napísať odpoveď

Návrat na "Nutná obrana - krajná núdza"