Nutná obrana

Používateľov profilový obrázok
Jack
moderátor
Príspevky: 5589
Dátum registrácie: 16 years 4 months

Príspevok od používateľa Jack »

Xader, neyvtrhávaj veci z kontextu. Myslím, že tasiť, keď niekto ešte ani nevystúpi z auta (a má holé ruky) nie je včasná prevencia, ale zbrklosť. Chladná hlava občas nezaškodí. Navyše by som nezabúdal, že patresov kamarát sa s ním predtým vybavoval. To svojim spôsobom mení situáciu. Aspoň pre mňa.
Používateľov profilový obrázok
733thunder
prispievateľ
Príspevky: 228
Dátum registrácie: 14 years 4 months

Príspevok od používateľa 733thunder »

Rypakov si netreba vsimat,jednoducho ich ignorovat.Az v pripade ze by islo do tuheho sa branit. :wink:
Xader
častý prispievateľ
Príspevky: 768
Dátum registrácie: 16 years 4 months

Príspevok od používateľa Xader »

Nic nevytrhavam z kontextu, len reagujem.
Keby mal niekto prazdne ruky a napriklad na mna len skarede pozeral, tak samozrejme netasim, ved to sa deje v dnesnej dobe uz pomaly kazdy den - vsade sa najde provokater.
Ale keby niekto utocil slovne, alebo mal za umysel aj fyzicky utok a bol v prevahe, tak si myslim, ze netreba riesit do podrobnosti co ako a kedy bude najlepsie.
Ja som osoba, ktora nema rada konflikty a som za diplomaticke riesenia situacie, ale niekedy pri urcitych osobach to tak proste NEJDE ! A hlavne pri osobach s dost nizkym IQ pre ktorych riesenie pästami je prvorade.

Tuto si len piseme, bavime sa, teoretizujeme ... KEDY , AK , NAHODOU ... ale ked dojde na lamanie chleba, tak casto nemame cas si to premyslet, ako tuto odpoved na nase prispevky :wink:
peto543
prispievateľ
Príspevky: 221
Dátum registrácie: 16 years 10 months

Príspevok od používateľa peto543 »

73thunder: a preco sa ten tvoj kamos naklanal k nim do auta a vybavoval sa s nimi ? pokial ti v aute zacali provokat, tak mi to z jeho strany pripada ako eskalacia situacie. ako pises provokaterov je najlepsie ignorovat a nie sa s nimi zaplietat do debaty / hadky ..ale ono to je obcas tazke schladit svoje ego ked ta chladi na opasku zelezo vsak :)
Používateľov profilový obrázok
luke
častý prispievateľ
Príspevky: 2181
Dátum registrácie: 15 years 11 months

Príspevok od používateľa luke »

tusim igoros tu narazal na plynovkarov... v tomto pripade si myslim, ze bolo dobre ze ju mal so sebou, obranil sa, ma tahanice s uradmi, ale je zdravy a to je dolezitejsie.

cobra a jack by sa uz mohli naucit, ze NO sa neobmedzuje len na osobu obrancu, je to konanie, ktorym sa vystupujes na obranu chraneneho vztahu, je uplne jedno ci to je tvoj zivot, alebo zivot rodiny, kamarata, nahodneho okoloiduceho.

co sa tyka alkoholu, op spomenul ze ho nasli po nejakej dobe policajti. neviem presne co to je a kolko casu uplynulo, ale da sa na tom stavat, napr. ze si pil az po incidente, ze si bol rozruseny a potreboval sa ukludnit, tak si si dal. otazka je ci fukal, ci mu brali krv, ako je to zazanamenane, aku vypoved o poziti alkoholu dal on a jeho priatelia. s tym vsetkym vie dobry obhajca pracovat.
Používateľov profilový obrázok
maros15
častý prispievateľ
Príspevky: 683
Dátum registrácie: 15 years 9 months

Príspevok od používateľa maros15 »

Ak niekomu nieco poviem,co sa mu nepaci a on mi za to zlomi nos,tak vlastne za to mozem ja.
Predpokladajme,ze si patresovho kamarata privolali k taxiku kvoli hocicomu(nevedel o co ide).On pristupil ku dveram,dostal ranu dvermi.Patres vyhodnotil situaciu (podla toho co videl)ako nebezpecnu-sedeli tam 4 hovada,ktore sa s velkou pravdepodobnostou chystali ich zmlatit.Normalne sa ubranit nemali sancu,tak pouzil hrozbu zbranou.Oni hrozili utokom,patres ukazal ako sa bude branit.Tymto bol utok zastaveny.
Používateľov profilový obrázok
733thunder
prispievateľ
Príspevky: 228
Dátum registrácie: 14 years 4 months

Príspevok od používateľa 733thunder »

peto543 napísal:73thunder: a preco sa ten tvoj kamos naklanal k nim do auta a vybavoval sa s nimi ? pokial ti v aute zacali provokat, tak mi to z jeho strany pripada ako eskalacia situacie. ako pises provokaterov je najlepsie ignorovat a nie sa s nimi zaplietat do debaty / hadky ..ale ono to je obcas tazke schladit svoje ego ked ta chladi na opasku zelezo vsak :)
To nebol moj kamos :D
peto543
prispievateľ
Príspevky: 221
Dátum registrácie: 16 years 10 months

Príspevok od používateľa peto543 »

o to horsie :) mozno mali medzi sebou niake stare nezrovnalosti o ktorych si ty nevedel :)
Používateľov profilový obrázok
733thunder
prispievateľ
Príspevky: 228
Dátum registrácie: 14 years 4 months

Príspevok od používateľa 733thunder »

Pocuj,o com Ty splietas? :D Sak to som sem ja nepisal :D
peto543
prispievateľ
Príspevky: 221
Dátum registrácie: 16 years 10 months

Príspevok od používateľa peto543 »

:lol: asi vela palenky cez vianoce ... v kombinacii s kolacmi a klobasou smrtiaca kombinacia :lol:
Používateľov profilový obrázok
733thunder
prispievateľ
Príspevky: 228
Dátum registrácie: 14 years 4 months

Príspevok od používateľa 733thunder »

Palenka,kolace a klobasa,z toho by som sa asi p....l :D
Používateľov profilový obrázok
Jack
moderátor
Príspevky: 5589
Dátum registrácie: 16 years 4 months

Príspevok od používateľa Jack »

Luke, nechcel som sa k tejto téme vracať, ale vidím, že azda by nebolo od veci, objasniť niektoré moje mentálne pochody. Azda to nebude príliš únavné čítanie.
Dobre viem, že NO sa nevzťahuje len na osobu obrancu. Lenže... lenže nech sa na to pozerám ako chcem, počet hypotetických situácií, v ktorých by som bol ochotný použiť hrozbu zbraňou, je pomerne nízky. Určite sem nerátam situáciu, keď môj kamarát - hoci aj najlepší (touto cestou zdravím kamaráta M.F.) - si vymieňa pár štipľavých slov s maníkom v aute, ktorého možno dokonca pozná a potom inkasuje úder dverami.
NO sa v mojom subjektívne zúženom ponímaní, odohráva medzi útočníkom/útočníkmi a obrancom (ktorý môže/nemusí byť obeťou útoku) a prípadne i obeťou (ak ňou nie je obranca). Je maník, ktorý si príde niečo šťavnato vydiskutovať ku dverám taxíka, obrancom, či snáď obeťou? Podľa mňa nie. Minimálne do momentu, kým nechytí jednu na oko, alebo mu to naozaj bezprostredne nehrozí (tie dvere sa dajú interpretovať rôzne). Preto som pred pár dňami vravel, že NO v tomto prípade nie, skôr som uvažoval, či nemôže ísť o KN.
Z tohto presvedčenia ma vyviedol Panzer, na ktorého právny názor vždy dám. To však neznamená, že by sa niečo zmenilo na mojej zdržanlivosti tasiť zbraň, aby som sa zastal niekoho, kto si o problémy tak trochu koledoval. Nevravím o neochote, iba o zdržanlivosti. Samozrejme, úplne iná situácia by bola, keby som išiel s holkou a kamošom po ulici a oni by na nás z toho taxíku vyskočili (a prípadne aj niečo pokrikovali). Ale nekupoval som si zbraň, aby som ňou mával vždy, keď trochu znervózniem. Som pripravený brániť sa, som pripravený brániť tretiu osobu, ale nie som pripravený stvárať hlúposti, už vôbec nie pod vplyvom alkoholu.
P.S.: Ak by som mal istotu, že situácia sa odohráva podľa scenára, ako ho popísal maros15, nebolo by o čom. Patres však túto vedomosť nemal. Mám pocit, že nemal ani šajn, čo sa odohráva medzi jeho kamarátom a osádkou taxíka.
aoaia
prispievateľ
Príspevky: 200
Dátum registrácie: 10 years 3 months

Príspevok od používateľa aoaia »

Zdar borci.
Riesim dilemu...
Mam strelu ktora sa javi ako expanzna, ale sa tak nechova. Rad by som ju nosil na svoju ( pripadnu) obranu. Zaujima ma vas nazor/ vers. vyklad zakona...
Strela je monolitna z nabojnice 223, s dutinou. Napriek tomu vdaka hrubke steny sa netrha. Pri prechode prekazkou do dutiny nabere vsakovaty bordel ( u mna konkretne vlakna kevlaru) a dalej sa chova ako fmj. Tak nejak by to bolo zrejme aj pri ( nedajbože) zasahu nejakeho pachoša/ zvieraťa. Vlakna z oblečenia/ chlpy ucpu dzúru...
Ako by to bolo posudzovane?
Tato lahká 3,7g strela mi vyhovuje pre jej presnosť, rychlu stratu rychlosti v prekážke( znizena hrozba priestrelu a zasahu nez. osoby), zbran s nou fakticky skoro vobec nekope.
Dik za odpovede...
Prílohy
20230708_075752.jpg
Používateľov profilový obrázok
Mesi
moderátor
Príspevky: 3690
Dátum registrácie: 15 years 6 months

Príspevok od používateľa Mesi »

Je to prebitý náboj podľa definície zákona o prebíjanom strelive? Ak áno, tak nemáš moc čo riešiť, čo to môžeš alebo nemôžeš nosiť, nie?
rusty95
prispievateľ
Príspevky: 220
Dátum registrácie: 11 months

Príspevok od používateľa rusty95 »

Ked mam kupene prebijance z ARES-u tak ich mozem NOSIT. Ci nie ?
Napísať odpoveď

Návrat na "Nutná obrana - krajná núdza"