Nutná obrana

Používateľov profilový obrázok
733thunder
prispievateľ
Príspevky: 228
Dátum registrácie: 14 years 4 months

Príspevok od používateľa 733thunder »

Jedina chyba ktora sa stala,ze si mal plynak pri sebe ked si pozival alkoholicke napoje.Dali Ti fukat ked ta nasli policajti?Ozaj,kde su ti styria poskodeni?Strielal snad?Nie.Nie je v okoli kamera mestskej policie ktora zaznamenava?
Používateľov profilový obrázok
Jack
moderátor
Príspevky: 5590
Dátum registrácie: 16 years 4 months

Príspevok od používateľa Jack »

Igoros, myslím, že sa nemýlim, že výtržníctvo (teda akt výtržníctva) sa dá postihovať aj ako priestupok, nie iba ako trestný čin. Ak sa mýlim, niekto ma azda opraví, nie som právnik (a tak skoro ani nebudem), skúška z trestného práva je ešte ďaleko-preďaleko predo mnou. V každom prípade, nestrašil by som patresa hneď s tým, že má na krku trestný čin. :wink:
Používateľov profilový obrázok
igoros
moderátor
Príspevky: 967
Dátum registrácie: 17 years 2 months

Príspevok od používateľa igoros »

priestupkova obdoba tohto pripadu by mohol byt priestupok proti občianskemu spolunažívaniu, resp. priestupok vo verejnom poriadku
Tiez nie som pravnik, aj ked tieto veci by som mal mat zvladnute, bol by som rad, keby sa k tomu vyjadril Panzer
Používateľov profilový obrázok
733thunder
prispievateľ
Príspevky: 228
Dátum registrácie: 14 years 4 months

Príspevok od používateľa 733thunder »

Pred styrmi dnami som volal policiu na susedovho byvaleho podnajomnika ktory sa kazdy den bavil pozivanim alkoholickych napojov.Tento krat si neuvedomil ze uz v nasej bytovke nebyva a dobijal sa do vchodu,kopal do dveri a udieral pastami do ich sklenych vyplni.Vzali ho na policajnu stanicu,dali mu fukat,splietali nieco o vytrznictve a priestupku,vypisali mu po dohode s nami pokutovy blok,zaplatil a poslali domov :wink: Zalezi aj od toho coho si sa dopustil,ci si sposobil skodu,napriklad vybitim vykladu v hodonote prevysujucej 8000sk.Ak nie,nikomu si neublizil,nesposobil ujmu na zdravi,nevidim dovod obvinovat niekoho z trestneho cinu.Ak sa mylim a je tu niekto znaly problemu,nech ma opravi.Ale su to iba dohady :wink:
Používateľov profilový obrázok
Panzer
Administrátor
Príspevky: 2914
Dátum registrácie: 16 years 9 months

Príspevok od používateľa Panzer »

patres007 napísal:...Bol som s priatelkou vecer vonku, obidvaja sme pili a stretli sme priatelkynho znameho ktory sa k nam pridal. Kracali sme po ulici ked v tom pri nas bezdovodne zastavil taxik zo stirmi holohlavymi, ktory do nas zacali rypat. Priatel prisiel k ich oknu a po chvilke hadania mu spolujazdec otvoril dvere, cim ho umyselne udrel do hlavy a v utoku na nas chceli zjavne spolocne pokracovat. Nato som ja vytiahol plynou pystol a namieril na nich zo slovami "vypadnite". Oni odisli a nahlasili udalost na policii kde zaroven tvrdili zo som na nich 2x naprazdno cvakol. Po neakej dobe ma v meste nasla policia a zobrali ma do CPZ kde ma nechali az do dalsieho poobedia. Neviete ci to je posudzovane ako NO? a ci ma moj alkohol v krvi neaky vplyv na posudzovanie toho ze som vytiahol tu zbran?
Mal som Vianoce a tak som sa až teraz dostal k tejto téme.

Podstatné pre posúdenie tohto prípadu sú dve skutočnosti.

1) Máme k dispozícii len patresov popis udalosti.
2) Máme k dispozícii len patresov popis udalosti.

Čiže chýba pohľad druhej strany. A ten policajt posudzujúci túto vec má.

Preto čokoľvek tu vyprodukujeme, je len dohad, nemajúci reálny podklad.

Teoreticky zhrňme známe skutočnosti:
- patresov kamarát verbálne rieši so skupinkou hrubých krkov sediacich v taxíku quasi problém,
- patresov kamarát dostáva dverami do hlavy (ťažko povedať či úmyselne alebo z nedbanlivosti),
- patres (pod vplyvom) vyťahuje plynovku a hrozí hrubým krkom,
- hrubé krky oznamujú vec policajtom

Podľa mňa - KN v žiadnom prípade, NO problematická. Pri KN musí hroziť nebezpečenstvo. Aké nebezpečenstvo hrozilo? Žiadne. Ak, tak hrozil útok. Ale dokáže patras preukázať, že útok hrozil? Jedine ak bude on, priateľka i kamarát riešiteľ vypovedať zhodne.

Najhoršie je to, že patras aj kamoš mali zrejme požitú ohnivú vodu. Ak ju nepožili aj hrubé krky, bude ich výpoveď vierohodnejšia.

Konanie patrasa na prvý pohľad vykazuje skôr znaky priestupku, než trestného činu, nakoľko pre TČ chýba vyššia intenzita v jeho konaní. Samotná hrozba plynovkou by nemala byť zrejme posudzovaná ako TČ v kontexte hroziaceho útoku zo strany hrubých krkov. Ale opakujem, máme príliš málo informácií, aby sme mohli súdiť.
vigorous_sanderson

Príspevok od používateľa vigorous_sanderson »

dakujem vam za vase nazory, ale mate pravdu, je to moc malo informacii a moc maly priestor na to aby ste to vedeli neako posudit, takze sa asi pojdem poinformovat k pravnikovi, ktoreho zoberiem zo sebou aj na vypocuvanie. Vysetrovatel sice hovoril ze s toho xce spravit len priestupok, ale jemu neverim. Este raz dakujem a drzte palce
eloquent_almeida

Príspevok od používateľa eloquent_almeida »

odporucam precitat si knihu od Robert Fico - nutna obrana, je to kniha z 2001 roku da sa velice tazko zohnat, su tam popisane modelove situacie, ktore sa udiali aj popisi o tom ako sa prokurator a sud k pripadu postavil, osobne si myslim ze utok netrval cize neboli naplny skutok NO a KN uz vobec, to ze bol predpoklad je druha vec, nemusel si hned tahat, ak by vystupili utok by trval a vtedy by si mal vytiahnut a horsie by bolo ak ty si tahal plynak a on normal, a vyhovoril by sa ze to buchnutie dverami bolo nechtiac ked scel vystupit a podobne bla bla a k tomu alkoholu, legislativa je jasna, nechcem sa stavat na nikoho stranu ale tak to beriem ja, podla toho co si tu pipisal :)
inspiring_proskuriakova

Príspevok od používateľa inspiring_proskuriakova »

lolofuk, utok nemusel len trvat, mohol aj hrozit a este stale je mozna aj putativna NO... ale ako povedal Panzer, pozname vyjadrenie iba jednej strany
eloquent_almeida

Príspevok od používateľa eloquent_almeida »

ved jasne Lord_Summoner_sk nechcem sa tu hadat ale myslim ze tym ze sedeli este v taxiku este utok nehrozil a tym duplnom nemusel tahat, ako sa pise aj tu hore v predchadzajucich prispevkoch tak nieje ani jasne o com sa bavili pri tom okne, su to len nase nazori
Používateľov profilový obrázok
rado74
častý prispievateľ
Príspevky: 522
Dátum registrácie: 14 years 9 months

Príspevok od používateľa rado74 »

na tie plynaky raz niekto velmi skaredo doplati mali by ich zakazat
Používateľov profilový obrázok
Kapo
častý prispievateľ
Príspevky: 1434
Dátum registrácie: 16 years 1 month

Príspevok od používateľa Kapo »

To sa dá povedať aj o strelných zbraniach a aj kuchynských nožíkoch. :D

.
Používateľov profilový obrázok
rado74
častý prispievateľ
Príspevky: 522
Dátum registrácie: 14 years 9 months

Príspevok od používateľa rado74 »

nejde o to mohlo sa stat ze fesaci v taxiku mohli mat legalne drzanu zbran samozrejme ak mi niekto mava plynakom popred oci nebudem sa ho pytat ci je to prave alebo nie skor budem mat snahu sa branit takze karta sa mohla nepekne otocit a chlapec dneska mohol byt uz v chladnicke.On vytiahol buchacku prvy,niektori ludia su horuce hlavy a ako keby neriesili co sa moze stat pre posraty plynak ktory len robi ramus.A chcel by som vediet co znamena ten odborny vyraz " HRUBOKRKY " To kazdy co robi nejaky silovy sport je hned hrubokrky alebo ako si to mam vysvetlit.Je to trosku neobjektivne poznam kopu ludi s vyholenymi hlavami ,vahou cez 100 kil a ako pise hrubimi krkmi :D ale nie su zlocinci,extremisti ani vrahovia :twisted:
inspiring_proskuriakova

Príspevok od používateľa inspiring_proskuriakova »

rado74: ale to je problem toho dotycneho s plynakom! nezabudaj, ze ked ta bude chciet niekto chranit pred plynovymi zbranami, uz je maly krocik ku strelnym :!:
Používateľov profilový obrázok
C08R4
častý prispievateľ
Príspevky: 2140
Dátum registrácie: 15 years 9 months

Príspevok od používateľa C08R4 »

patres007:Napadli ty "hrubokrki" nejako konkretne teba? Asi nie, takze preukazovanie NO z tvojej strany bude dost problematicke, podla mna utok zo strany utocnikov vôbec nemusel na teba bezprostredne hrozit a ak hrozil, treba to vediet aj dokazat. Je to krute bohuzial, ale z pohladu zakona utocnikom mozes byt aj ty, lebo ty si ich zacal ohrozovat ked si (Podla mna predcasne) vytasil pistol (Oni nemuseli vediet, ze to je plynovka a ked by aj, plynovkou sa da tiez ublizit na zdravi, takze v klude to moze byt dokonca aj t. č, alebo priestupok). A ten uder dverami ktory dostal tvoj kamarat do hlavy sa da interpretovat naozaj rôzne, zalezi podla vypovedi, bude tazko dokazat umysel, kedze styria ( vtedy nemuseli byt ani pod vplyvom alkoholu ako ty, takze aj tvoje konanie, rozhodovanie sa da lahko spochybnit) budu tvrdit zrejme vo svojej vypovedi bud, ze sa to nestalo, alebo ze to "nechtiac", hlavne podla nasledkov ktore mal kamarat alebo, ze si to spravil v opilosti sam, kedze spadol a udrel sa hlavou do dveri. Moja rada, ked clovek nosi/ma zbran, treba presne vediet kedy sa moze pouzit a dajte si pozor na vypovede.
Naposledy upravil/-a C08R4 v 27 Dec 2009, 06:02, upravené celkom 2 krát.
Používateľov profilový obrázok
Jack
moderátor
Príspevky: 5590
Dátum registrácie: 16 years 4 months

Príspevok od používateľa Jack »

Cobra, zhrnul si to. Ja len zase raz zduplujem: Treba si vybrať buď drink alebo zbraň. Oboje dohromady totiž zaváňa prúserom.
Napísať odpoveď

Návrat na "Nutná obrana - krajná núdza"