Obrana proti psovi na verejnosti

Používateľov profilový obrázok
peterson
expert
Príspevky: 7848
Dátum registrácie: 14 years

Príspevok od používateľa peterson »

uff, zaťal si úplne zle. Mazurkov prípad patrí do úplnej inej problematiky. Tam išlo o prejednávanie podozrenia zo spáchania tr.činu/priestupku.
Používateľov profilový obrázok
Jack
moderátor
Príspevky: 5589
Dátum registrácie: 16 years 4 months

Príspevok od používateľa Jack »

Veru tak. A v prvom pláne sa "causa Mazurek" dá čítať hlavne ako mediálna maškaráda. Nešťastný príklad. :wink:
Používateľov profilový obrázok
Panzer
Administrátor
Príspevky: 2914
Dátum registrácie: 16 years 9 months

Príspevok od používateľa Panzer »

slavmiro napísal:Pardon za OT, na prednaske NO/KN v NR odznelo, ak sa dobre pamatam, ze policia pri skumani nejakeho incidentu so zbranou, moze drzitelovi ZP/PZ zadrzat vsetky zbrane. ...
Nehovoril som o "akomkoľvek incidente so zbraňou", ale o trestnom konaní (teda vyšetrovaní konkrétneho trestného činu). 8)
inspiring_wiles

Príspevok od používateľa inspiring_wiles »

peterson napísal:oživujem tému vlastnou skúsenosťou zo včerajška.
V chatovej oblasti už dlhšiu dobu pravidelne ohrozoval chatárov a návštevníkov lesa jeden agresívny pes (miešanec veľkosti slov.kopova). Jeho majiteľ, pokročilý alkoholik ignoroval všetky sťažnosti a upozornenia napadnutých ľudí. Psa stále nechal voľne pobehovať po širšom okolí jeho chaty. Až do včera, kedy napadol suseda a môjho syna. Našťastie stihli pred ním utiecť a nepodarilo sa mu ich pohrýzť. Ako správny otec som zašiel za pánkom upozorniť ho na incident a požiadať ho, aby to skončilo.
Majiteľ popíjal alkohol pred chatou a tváril sa, že ho to nezaujíma. Po malej chvíli z pivnice vybehol ten jeho čokel a začal zúrivo dorážať. Pochopil som, že tento pes má už čosi odkúsané, ničoho sa nebál a stále mi išiel po nohách. Kričal som na majiteľa, aby ho odvolal- ten sa iba usmieval.
Vytiahol som pištol, obtiahol, jedna rana zpredu na hrudník- padol na bok a koniec. (náboj MFS fmj)
Pánkovi okamžite kleslo promile, valil oči a koktal. Prešiel som do úradnej komunikácie, preukázal som sa mu, kto som a požiadal ho o doklady a očkovací preukaz psa. Doklady nemal, doniesol len očkovací preukaz. Posledné očkovanie z r.2014...
Vec som ohlásil nadriadenému, na operačné a na najbližšom OO PZ som k tomu napísal hlásenie. Použitie zbrane som si odôvodnil podľa §61 zák. o PZ.
Civilovi by v kľude prešla KN. Mal som dvoch svedkov, ktorí boli ochotní dať svoje údaje.
OO PZ vec zaevidovalo, urobil som dychovú skúšku a za hodinu som išiel domov.
Zaujímavý príspevok Peterson, zbraňou bol G17? Munícia nešťastná, ale zafungovala...
Používateľov profilový obrázok
MRBLUE
častý prispievateľ
Príspevky: 1314
Dátum registrácie: 14 years 2 months

Príspevok od používateľa MRBLUE »

Nestastna municia? To je aka? :-)
inspiring_wiles

Príspevok od používateľa inspiring_wiles »

...zbytočne silné náboje. Predpokladám, že Peterson mal svoju novú G17 Gen. 4, takže toho psa to muselo "prešpikovať" jedná radosť. On chudák bol len "small game animal", :)...ale ako som písal, šťastie, že to "zafungovalo", lebo nemuselo. Prechádzame už ale opäť do "terminálu", čo sú iné vlákna, nie tieto.
Používateľov profilový obrázok
peterson
expert
Príspevky: 7848
Dátum registrácie: 14 years

Príspevok od používateľa peterson »

Sperky: myslím, že hociktoré iné továrenské strelivo by rovnako zafungovalo. Neni to o zbrani , aj inou pištolou by išiel dolu. :wink:
inspiring_wiles

Príspevok od používateľa inspiring_wiles »

:), v prípade fmj o tom nepochybujem, teda o tom rovnakom "zafungovaní". Myšlienka bola v tom, že práve to "zafungovanie" mohlo mať aj úplne iný scénar, ako dôsledok relácie "veľmi silný vs. veľmi slabý". Výkonná zbraň, výkonné strelivo, ale veeeľmi "slabý" cieľ.
Človek menej skúsený (nie sme všetci policajti a navyše takí, čo sa aktívne venujú zbraniam a strieľaniu), by mohol prestreliť a pritom minúť vitálne zóny, čím by psa nezastavil a ten by dotyčného ešte aj dohrýzol. Priestrel by navyše mohol spôsobiť ohrozenie aj iných, na konflikte priamo nezúčastnených osôb, zvierat. Hlavne pokiaľ by k uvedenej situácii došlo v hustejšie osídlenej oblasti.
No a týmto sa dostávam k tvojej druhej vete: presne tak, ale viac menej to platí v tvojom prípade, pre nás menej skúsených si myslím, že je lepšie voliť hlavne slabší kaliber - 9 mm Kurz. Podstatne menej temperamentné a pre menej skúsených obrancov (teda aj pre mňa) hlavne bezpečnejšie. Odkedy sa intenzívne venujem meraniu a testovaniu, tak prakticky zbraň v kalibri 9 mm Luger nosím len ako zálohu do lesa, v urbanizovaných oblastiach disponuje pre mňa zbytočným prebytkom výkonu.
Používateľov profilový obrázok
peterson
expert
Príspevky: 7848
Dátum registrácie: 14 years

Príspevok od používateľa peterson »

už to tu nechcem rozmazávať obkecávačkami. Streľba v lese s pieskovým povrchom je ideálny podklad aj keby nastal priestrel. Uhol bol zhora - šikmo dolu. Podla mňa sa zbytočne obávaš a podceňuješ
inspiring_wiles

Príspevok od používateľa inspiring_wiles »

Pozor Peterson! To je tvoj pohľad, myslím to zhodnotenie povrchu, uhol streľby atď., presne čo som písal, človek menej skúsený takto neuvažuje...
V mojom prípade to nie je o obavách a už vôbec nie o podceňovaní sa. Je to o štúdiu a o skúšaní. To čo si použil, to je 330 m/s rýchlosti rezultujúcej do 440 J kinetickej energie na ústi hlavne G17. Presne pred časom som to použil pri testovaní priestrelu tvrdého materiálu. Stručne výsledok - priestrel 7 cm tvrdého bukového dreva. Má taký pes niekde v tele 7 cm hrubú kosť? Dovoľme si túto úvahu a stotožníme materiál kosti s bukovým drevom, neurobíme veľkú chybu. Odpoveď znie: nie, nemá. Svalovej hmoty u psa tiež veľa nenájdeš, tak čo ten projektil zastaví? Jedine to, že spojíš do celku hrubých kostí viacero...čo samozrejme v jednom tele nejde, potrebuješ teda aj tiel viacero...výsledok úvah? Zákonite priestrel, s veľmi vysokou pravdepodobnosťou. Rovnako tak pri použití voči človeku.
Kaliber ako taký ale akceptujem u policajtov, na rozdiel od nás civilov majú kompetencie konať, aj keď útok už netrvá (prenasledovanie), takže na prestrelenie pneumatiky z 15 m, resp. elimináciu útočníka skrze dvere, sklo auta ok, nech je Luger. Jeho potenciál sa takto využije. Všetko, asi sme OT.
Ubik
častý prispievateľ
Príspevky: 561
Dátum registrácie: 9 years 2 months

Príspevok od používateľa Ubik »

Filozofovat sa da donekonecna, ale ked uvidite toho Petersonovho hafana, tak pochopite:
Obrázok

Ospravedlnujem sa za OT, ale fakt ma dnesna diskusia inspirovala :)
inspiring_newton

Príspevok od používateľa inspiring_newton »

peterson
dodrzal si pred vystrelom bezpecny uhol?
Používateľov profilový obrázok
peterson
expert
Príspevky: 7848
Dátum registrácie: 14 years

Príspevok od používateľa peterson »

áno pane 8)
Používateľov profilový obrázok
yarco
moderátor
Príspevky: 4836
Dátum registrácie: 16 years 6 months

Príspevok od používateľa yarco »

SperkyB:
Pravdepodobnosť priestrelu môže byť rôzna, ale pravdepodobnosť minutia hmoty cieľa, t.j. minoritné škrabnutie príp. čistý miss, je vysoká takmer vždy (málokto zvykne popravovať z 1 metra nehybnú obeť). Ak si dobre spomínam, rôzne štúdie hovoria o 50 a viac % missov pri prestrelkách, nechce sa mi teraz hľadať zdroje.
Pointa je taká, že dráha strely a jej možné dopadisko musí zodpovedného strelca zaujímať vždy a za každých okolností, či už mu v dráhe dočasne stojí pes/človek alebo nie.

Keď už hovoríš o terminálnej balistike, v jednej vete porovnávať psa a bukovú dosku znie (aspoň mne) trocha divne.

A áno, tu sme OT a sú tu na túto debatu vhodnejšie témy.
inspiring_wiles

Príspevok od používateľa inspiring_wiles »

...porovnanie medzi psom a bukovou doskou môj príspevok neobsahuje.
Napísať odpoveď

Návrat na "Nutná obrana - krajná núdza"