Použitie zbrane proti neozbrojenému páchateľovi - tréning

polucias
častý prispievateľ
Príspevky: 612
Registered for: 15 years 11 months

Príspevok od používateľa polucias »

ako napísal tango.
nemôže civilistu trénovať profík? nemôže civilista ísť na trénink ktorý si zaplatí a tam ho učia ozajstný profíci?
myslím že áno.
myslíš že ja som si lentak pozrel prvý typ streleckého systému , zbláznil sa do neho a o inom ani neviem, to veru nie,
mám svoje kontakty na profíkov s ktorými konzultujem, čo áno a čo nie takže mám dôvod tomu veriť.

a je jasné že milion situácii môžem mať natrénovaných a príde niečo uplne iné, ale to už je život,
aj erbegov môžeš mať 100 v aute a nemusíš prežiť.

ja sa len snažím zvýšiť svoje šance,
už som dobre OT za čo sorry, ale len som chcel reagovať na otázky k môjmu postupu riešenia hypotetickej situácie ,
preto by som uvítal keby sa niekto ďaľší už vyjadril ako by postupoval...
inspiring_kepler

Príspevok od používateľa inspiring_kepler »

K bezpecnosti:

Ako pise Gunslinger so zbranou pracovat ako by bola vzdy nabita.

Najbezpecnejsie pravidlo (pokial mate mat pri sebe zbran):
Mierit, smerovat hlavnou iba na to co moze "schytat" strelu bez vaznejsieho poskodenia. A to aj pri prenasani, ukladani zbrane, suseni.
Treba si predstavit ako keby z hlavne svietil stale silny laserovy luc a zbranou hybat tak akoby po vsetkom co prejdete lucom mohlo byt ako keby porezane, znicene, prestrelene a nevadilo by Vam to. T.j. stale volite relativne bezpecny smer kde zbran moze vystrelit z lubovolneho dovodu, ale skoda bude minimalna.


3x to mne a ostatnym zachranilo zivot.

1. Podvedome som po dlhom suseni zasunul zasobnik s nabojmi do zbrane a chcene vystrelil (mylne som si myslel, ze naboj nie je v komore) "ostru" do steny doma v izbe - skoda: odrazena cast odvzdusnovacieho ventilu na radioatore, zalahnute v usiach a "panika" v byte.

2. Pri rane istoty na strelnici zbran vystrelila bezpecnym smerom. Namiesto pravidelnych 6 nabojov (nabite 5+1) som mal nabity Ruger LCP (6+1) - zamyslenie. 6 ran som podvedome vystrelil ako vzdy a isiel prebit zasobnik. Na Ruger LCP zaver nezostava vzadu aj ked vystrielate vsetky naboje.
Uz som isiel k nabojom, ale otocil som zbran smerom na terce a dal ranu istoty.
Bum a ostal som prekvapeny ako sa to stalo. Neskor to clovek pochopi ale to moze byt uz neskoro.

3. Kamarat bol na strelnici tak nadseny, ze sa trafil do terca na to iste miesto, ze ked sme pozerali prihnuti pri terci mal este stale zbran v ruke (prva chyba) tak asi za 15 sekund (este bezal casovac) po chcenom vystrele nastal nechceny vystrel. Kamarat nastastie mieril mimo seba aj mna a strela vyletela do boku. Sam povedal, ze "Co to bolo ?!" ale videl som, ze bol taky nadseny ze v tej chvili mu ani nedoslo, ze co sa mohlo stat.

K vsetkym trom chybam doslo pocas nepozornosti, zamysleniu sa, nadseniu, emociam.
Ale podvedomym pouzitim pravidla neustaleho bezpecneho smeru sa nastastie nic vazne nestalo.

EDIT: Toto som napisal, aby ste si uvedomili ake lahke je si pobabrat zivot nebezpecnym pouzitim strelnej zbrane. Zbrane chyby netoleruju, iba ludia.
Naposledy upravil/-a inspiring_kepler v 23 Sep 2009, 22:10, upravené celkom 2 krát.
polucias
častý prispievateľ
Príspevky: 612
Registered for: 15 years 11 months

Príspevok od používateľa polucias »

no, sila,
hned sa stane , zle ale nehnevaj sa tu bola chyba niekde inkde,
kamoša si mal strážiť ty, čo presne robí keď evidente nebol moc skúsený
a nie sa spoliehať na bezpečný smer, hlavne na bezpečné zaobchádzanie so zbraňou, to že sa ňou netrafíš sám neznamená že sa nemôže odraziť na niekoho iného,

a trénig typu odstielal som svojích 6 a hotovo, a potom ťa prekvapil výstrel
nehnevaj sa to je flákanie, ja 5x kontrolujem komoru ked odstrielam, keď podávam a priímam zbraň od niekoho,
samozreme nevylučujem že aj mne sa to môže stať ale ja sa nespolieham len na bezpečný smer, ale na prst mimo spúšte a neustálu kontrolu zbrane.
ono totiž bezpečný smer niekde doma, na ulici a vlastne nikde okrem strelnice ani nie je,
Používateľov profilový obrázok
gewehr
expert
Príspevky: 3553
Registered for: 19 years 2 months

Príspevok od používateľa gewehr »

BKSL, tak ten tvoj popis, to je ako serial "ako porusit viacero zasad bezpecnej manipulacie naraz" na pokracovanie...
inspiring_kepler

Príspevok od používateľa inspiring_kepler »

A k tej taktike civila :-)

Bezny civil po utoku (pokial utok ma byt len zastrasujuci - vacsina utokov je) na svoju osobu, bezne hned netaha zbran a nedava 2 x Alfa. Chce sa dohodnut pokial sa da, alebo utecie, alebo pouzije nedestrukcnu silu.
Civilizacia je o diplomatickej dohode. A uroven civilizacie je merana podla toho kolko sily medzi sebou ludia musia pouzit aby sa dohodli.
Cim menej sily tym vyssia uroven civilizacie.

Musim ale povedat, ze ked som kupil gun a prisiel sem na forum, zacal sa stretavat s DZP ludmi tak som si vsimol ako vsetci chu riesit konflikt vzdy dorazenim utocnika - ziadna ina alternativa neprichadzala do uvahy.
Bolo mi to divne, ked som 30 rokov prezil bez zbrane a niektore situacie boli fakt "krehke" ale prezil som ich bez vacsej ujmy a kriminalu.

Co tym chcem povedat. Co poznam ludi z OZ SR tak su predpojati na dorazenie utocnika, to znamena ziadna dohoda, jednoducho automaticka demonstracia sily a jej pouzitie. V podstate sa to od nich ocakava, maju byt lacne kombatove masiny plniace rozkazy bez rozmyslania ale s maximalnou efektivitou - na jednej strane pozitivne poslanie: udrzanie poriadku,mieru a na druhej strane negativne poslanie: demonstracia sily vladnucej strany (vid cinsky diktator u nas).

Jednoducho povedane vycvik a taktika profesionala nemoze byt nikdy rovnaka ako trening a taktika civila, kedze v tomto jednom realnom svete tieto dve odlisne skupiny "plnia" rozdielne ulohy.
Naposledy upravil/-a inspiring_kepler v 23 Sep 2009, 20:56, upravené celkom 1 krát.
inspiring_kepler

Príspevok od používateľa inspiring_kepler »

Ja pouzivam viacero bezpecnostnych zasad za sebou:

Nabita zbran:
1. Neustale bezpecny smer (inak povedane smer najmensej skody)
2. Prst mimo spust

Tesne po vystrielani celeho zasobnika:
1. Bezpecny smer
2. Prst mimo spust
3. Vytiahnem zasobnik
4. Obtiahnem zaver a skontrolujem prazdnost nabojovej komory
5. Rana istoty do bezpecneho priestoru
Potom napaskujem zasobnik, vlozim do zbrane, obtiahnem a vlozim zbran do puzdra.

Zbran nosim stale nabitu, je to dobry zvyk.
inspiring_kepler

Príspevok od používateľa inspiring_kepler »

tango predtym som to zle napisal ten moj 1.pripad, ja som chcel vystrelit naprazdno tkzv. susenie, ale som zabudol, ze mam v hlavni uz naboj.

Nahodny vystrel, ze som nechcel vystrelit ale som "tukol" po spusti som este nemal. U mna v obidvoch pripadoch v podstate islo o to, ze som si myslel, ze v hlavni zbrane uz nie je naboj, ale tam bol :-(

Preto mam aj tu ranu istoty v hlave a vidis v 2. pripade pomohlo :-)
Aj tak pre mna ma najvyssiu prioritu to pravidlo bezpecneho smeru.
Blade
prispievateľ
Príspevky: 163
Registered for: 15 years 8 months

Príspevok od používateľa Blade »

Co sa tyka toho treningu LEO a civilov, netvrdim, ze kazdy civil trenuje co si zmysli, ale nie kazdy strelec ma moznosti trenovat pod dohladom profesionala.

Ja pouzivam prakticky rovnaky postup ako BKSL, nikdy som nad tym nerozmyslal ako tango (mat zbran prakticky vzdy nabitu a vynechat ranu istoty).
tycho28
častý prispievateľ
Príspevky: 539
Registered for: 14 years 10 months

Príspevok od používateľa tycho28 »

..
Naposledy upravil/-a tycho28 v 03 Apr 2012, 23:03, upravené celkom 1 krát.
inspiring_kepler

Príspevok od používateľa inspiring_kepler »

Bezpecny smer - inak povedane smer najmensej skody.
Zivot je kompromis :-)
inspiring_fermi

Príspevok od používateľa inspiring_fermi »

tango: "....mamička, to ste vy?!...bum...aaaa" :lol:
sano2
častý prispievateľ
Príspevky: 673
Registered for: 15 years 3 months

Príspevok od používateľa sano2 »

Viete ako dlho sa dá pozerať na svokru jedným okom?

Pokiaľ nestlačíte spúšť :D
inspiring_tharp

Príspevok od používateľa inspiring_tharp »

Sice OT ale neda mi nereagovat.
Gunslinger napísal:[...] vid deti co drvia pocitacove hry, vynuluju psychicke bloky, a potom so zbranou nabehnu do skoly...
Hranie strielaciek a nabehnutie so zbranou do skoly, nemaju nic spolocne. Ak niekto nema zabijacke sklony, tak hranie strielaciek ich nevyvola.
Používateľov profilový obrázok
Gunslinger
moderátor
Príspevky: 2433
Registered for: 15 years 10 months

Príspevok od používateľa Gunslinger »

berserker: Nepotesim ta, ale naozaj tam urcity vztah je. Tiez som si to dlho nemyslel, bral som to ako prehananie a jednoduche zvalovanie viny na media a videohry namiesto lepsieho rodicovstva, ale aj pred Colombine aj po nom sa robila spusta studii z oboch stran (financovanych priamo ci nepriamo od gaming industry ako aj z opacnej strany), a aj ked ta korelacia sa neda jednoducho uviest kauzalnym efektom v zmysle 'b je nasledkom a', ten vztah tam jednoznacne je.

Dokonca urcity vztah tam je aj pri beznych/napohlad nie prilis agresivnych hrach, aj ked rozdiel v mozgovej aktivite je pri agresivnych hrach este vyraznejsi:
Obrázok
Zdroj: http://www.msnbc.msn.com/id/16099971/

Necham ale za seba odpovedat niekoho povolanejsieho - napr. Dr.Andersen (profesor psychologie na ISU - povazovany na odbornika v tejto oblasti):

The present research demonstrated that in both a correlational investigation using self-reports of real-world aggressive behaviors and an experimental investigation using a standard, objective laboratory measure of aggression, violent video game play was positively related to increases in aggressive behavior. In the laboratory, college students who played a violent video game behaved more aggressively toward an opponent than did students who had played a nonviolent video game. Outside the laboratory, students who reported playing more violent video games over a period of years also engaged in more aggressive behavior in their own lives. Both types of studies–correlational—real delinquent behaviors and experimental—laboratory aggressive behaviors have their strengths and weaknesses. The convergence of findings across such disparate methods lends considerable strength to the main hypothesis that exposure to violent video games can increase aggressive behavior.

A par vynatkov ktore to este lepsie ilustruju (a ukazuju pohlad z oboch stran): "...A kid who has no other risk factors for violence, and plays for an hour a day for a couple of days, he’s not going to become a school shooter. Extreme forms of violence like school shootings and kids who get into lots of fights—they occur only when there are multiple risk factors. If you look at the school shooters in Columbine, or Paducah, Kentucky or Virginia Tech, there are multiple risk factors present. ... with other risk factors present, it may increase the extremity of the kind of violence they might be willing to use if provoked. ... What seems to be happening, and there’s a lot of research behind this, when you consume violent media—TV, movies or video games—for a brief period of time, you have somewhere in your head a whole bunch of thoughts that have to do with agreement, called a priming effect. ... When you think about aggression, that primes a whole region of your brain and primes knowledge about aggression in general. What that does is, if you’re thinking aggressive thoughts and are then put in a situation where there’s a provocation, even a mild provocation, it increases the likelihood that you’ll regard this as somewhat more serious and intentional. You’ll then respond with an aggressive response. This sort of priming effect occurs in all sorts of research today—not just with media violence. It’s a relatively short term effect that we’ve been seeing after children play violent video games. ... Long term effects: ... If you think about practicing making a decision to aggress against someone, like practicing multiplication tables, it’s really the same kind of learning. In both cases repetition is important. That’s why we think long term effects come about. It basically makes or changes a person. A child who watches a lot of violent TV and plays violent video games is practicing looking at the world as a dangerous place where violence and aggression are an appropriate response, more than a child would who hasn’t had that exposure. ... "

Inak, bez ohladu na videohry ta cast o 'aggressive response priming' a nacviku/'memorovania' sa da aplikovat aj priamo na to o com je tento thread - 'trening' pouzitia zbrane v obrannej situacii. A zatial co v pripade ktory spomina tango je to ocakavane, ziaduce a podporovane zakonom, v pripade bezneho civila a situacie NO/KN to uz tak ani zdaleka nemusi vzdy byt.


Gunslinger
inspiring_tharp

Príspevok od používateľa inspiring_tharp »

Diky moc za tie citaty. Paci sa mi, ze to nie je zamerane vyslovene proti videohram, ale je to objektivny vyskum, kde sa hovori aj o TV, filmoch, atd. Totiz mne hlavne vadi, ze sa vsetko zvaluje na videohry.

Ale cital som uz aj o takom vyskume, ktory uplne vyvratil spojenie medzi videohrami a zvysenou agresivitou.

Ze by vysledok zavisel od toho, kto da viac penazi na vyskum? :?
Napísať odpoveď

Návrat na "Nutná obrana - krajná núdza"