Konkretne príklady nutnej obrany a krajnej núdze

d-s
častý prispievateľ
Príspevky: 1870
Dátum registrácie: 8 years 4 months

Príspevok od používateľa d-s »

Som zvedavy na odpoved povolanejsich.

Moje chapanie je ze obmedzit slobodu mozes. A iba ak na teba pri tom zautoci tak prichadza na rad nutna obrana.
Používateľov profilový obrázok
slavmiro
častý prispievateľ
Príspevky: 572
Dátum registrácie: 8 years 10 months

Príspevok od používateľa slavmiro »

Z prednasky JUDr. Mareka Cecha
NUTNA OBRANA (NO) - odvraciame fyzicky utok ineho cloveka/skupiny osob, priamo hroziaci alebo trvajuci, na zivot, zdravie, telesnu integritu seba alebo svojich blizkych, alebo majetok v hodnote >266 EUR. Vtedy pouzite zbrane nie je trestny cin. 
Obcianske zadrzanie: pri alebo bezprostredne po spachani tr.c. (smrt, ublizenie na zdravi, skoda na majetku > 266 EUR), mozno pod hrozbou zbrane. Ak pozname identitu pachatela, nie je nevyhnutne riskovat a obmedzovat na slobode pod hrozbou zbrane. Staci oznam na 158 a policia si ho odchyti. Dolezite je zhromazdit dokazy a/alebo zistit pripadnu identitu svedkov. Svedectva 1:1 su velmi problematicke, rozhoduje povest a bezuhonnost akterov.
Mimo obydlia nemozme pod hrozbou zbrane obmedzovat fyzicku slobodu pachatela na ustupe, uteku. Na pozemku, v obydli ano. Utok vsak trva ak pachatel unika mimo nasho obydlia s nasim odcudzenym predmetom v hodnote >266 EUR. Ak sa ho pri uteku zbavi, nie je uz mozne beztrestne pouzit zbran v ramci NO.
Iny priklad, ak nam bolo odcudzene motorove vozidlo, nemozno ho nasledujuce dni pri nahodnej identifikacii den zastavovat a zmocnit sa pod hrozbou pouzitia zbrane. V tom case uz netrva utok na nas majetok, ale jedna sa o neopravnene uzivanie cudzej veci. Osoba v aute nemusi byt ani priamym pachatelom kradeze.. Vtedy lepsie hlasit na 158 a podla moznosti dosledovat osobu s nasim majetkom ak nepozname jej identitu. Ak to osoba spozoruje a zacne nam hrozit realne nebezpecenstvo jej fyzickeho utoku, NO je potom OK.

Dolezite je zavolat po kazdom incidente (so zbranou) ako prvy na 158 a oznamit udalost. Idealne je mat svedkov, kamerovy zaznam, inac moze nastat dokazova nudza. Dobre je hlasitymi vyzvami ("stoj, prestan utocit, inac pouzijem zbran!", "pozor zlodej, volajte policiu!") si zabezpecit svedkov zo susedstva a na ulici.

Po akomkolvek incidente KN/NO kde pouzijeme strelnu zbran, staci hrozba tasenim (ak nas obet uda), nam ju policia zabavi a aj vsetky zbrane co mame v legalnej drzbe, kym sa priestupok/precin riadne nepresetri. Tomu sa da zabranit ak si dame zbrane do spoluvlastnictva s dalsou osobou s primeranym opravnemim (ZP prislusnej skupiny). V tom pripade policia zadrzi zbran na expertizu, ktora bola pouzita pri KN/NO. Ostatne zbrane nam zostanu, co je vzdy lepsie, pre pripad pomsty pachatela na slobode alebo jeho rodiny, komplicov.
inspiring_cori

Príspevok od používateľa inspiring_cori »

Nezabavuju sa automaticky vsetky. Zalezi od toho ktoreho pripadu/oddelenia/zvykovekoho prava. Sme predsa na Slovensku...
Používateľov profilový obrázok
Jack
moderátor
Príspevky: 5590
Dátum registrácie: 16 years 4 months

Príspevok od používateľa Jack »

Lemon1987 napísal:Zdravim molodci. Otazka z praxe. Je mozne pouzit zbran v ramci NO majetku ak pristihnete zlodeja v noci ze vam kradne auto? Ak sa auto nachadza pred pozemkom uz na uzemi obce ale pred vasim domom mozete zacat strielat na pachatela bez predosleho varovania?co odporucate?
Môcť môžeš. Len počítaj s následkami. Strieľať bez varovania? To je jak na hranici s NSR v roku 1957!
:mrgreen:
OK, teraz bez irónie. Poriadne si prečítaj ten príspevok Slavmira, ktorý je výcucom z Panzerovej prednášky. Tým začni. A potom sa zamysli, či má tvoje auto takú hodnotu, aby ti stálo za to, že pre nejaký exces prídeš o slobodu a pár rokov si odsedíš. Alebo či má takú cenu, ktorú budeš musieť zaplatiť schopnému trestňákovi za právne služby, aby ťa vysekal z problémov...
:roll:
Týmto ťa nechcem odrádzať od použitia zbrane v NO. Len treba mať na mysli, že odhliadnuc od morálneho aspektu, náš právny poriadok implicitne považuje použitie zbrane za ultima ratio. Strieľať "bez varovania" po zlodejovi auta ako ultima ratio, podľa môjho názoru zrovna nepôsobí. Myslím, že OČTK i súd by dospeli k podobnému názoru.
:idea:
V prípade, že zbraň použiješ a spôsobíš inému ujmu, budeš musieť opakovane čeliť otázkam OČTK a dosť možno i súdu, či si mohol/nemohol konať inak a či si fakt musel použiť zbraň. Ak si strieľal, či si musel strieľať. Ak si niekoho zranil, či si ho musel zraniť. Ak si ho nedajbože usmrtil, či to nešlo vyriešiť aj nejako inak. Na tieto otázky nebudeš odpovedať len ty, ale aj prípadní svedkovia a tiež znalci. To všetko je dobré mať na pamäti. Nič menej ani nič viac som povedať nechcel.
:wink:
inspiring_liskov

Príspevok od používateľa inspiring_liskov »

Spomenul som si na realny zazitok z prvej polovice 90tych rokov. V BA na Obchodnej som videl ako z obchodu s elektronikou vybehol typek a niesol pocitac (ziaden notebook, pekne poctiva biela bedna), za nim vybehol predavac a krical "chytte ho!"
Po chodniku siel nenapadny panko, ktory bez vahania vytiahol pistol, vystrelil do vzduchu , zlodej sa zlakol, ;e8ol pocitac na zem a utekal naprazdno.
Predavac smutne pozeral na bednu hodenu na asfalte, panko zapuzdril a pokojne odkracal dalej a na preplnenej obchodnej si asi 200 ludi cvrklo do gati (vratane mna) :lol:
Tomu hovorim efektivna hrozba zbranou :)
Používateľov profilový obrázok
Panzer
Administrátor
Príspevky: 2915
Dátum registrácie: 16 years 9 months

Príspevok od používateľa Panzer »

slavmiro napísal:Z prednasky JUDr. Mareka Cecha
Uff, normálne som sa zľakol. To kto si tak podrobne zapisuje moje prednášky? Väčšina je tak, ako som povedal, niečo je trochu zdeformované.
Mám namysli najmä vetu: "Po akomkolvek incidente KN/NO kde pouzijeme strelnu zbran, staci hrozba tasenim (ak nas obet uda), nam ju policia zabavi a aj vsetky zbrane co mame v legalnej drzbe, kym sa priestupok/precin riadne nepresetri."

Mal som na mysli situáciu po spáchaní tr. činu, nie priestupku. Teda ak dôjde k priestupku nie je dôvod na zabavenie zbrane. Ak k trestnému činu, dôvod tu je.
Používateľov profilový obrázok
Lemon1987
občasný prispievateľ
Príspevky: 96
Dátum registrácie: 6 years 8 months

Príspevok od používateľa Lemon1987 »

Fu vidim ze som mojimi otazkami spustil kvalitne tematicke inferno. Kazdopadne dakujem za objasnenie a pripadne nasledky co by som musel po pouziti zbrane v NO riesit.To dokazne bremeno je dost odstrasujuca vec, kedze mam rodinu a platit si pravnika ktory by ma z toho vysekaval cca tipujem dobre tri styri roky kym by sa skoncilo vysetrovanie tak dakujem pekne. To si radsej na auto dam havarijne (kasko)poistenie v tomto pripade a serem nato.Hovorim samozrejme iba o pouiziti zbrane ak zbadam pachatela ktory mi odcudzuje motorove vozidlo.
Používateľov profilový obrázok
Lemon1987
občasný prispievateľ
Príspevky: 96
Dátum registrácie: 6 years 8 months

Príspevok od používateľa Lemon1987 »

Mam este jednu modelovu situaciu. Som na navsteve u deda. Ak pristihnem pachatela na jeho pozemku ako sa snazi odcudzit moje vozidlo a aj po marnych upozorneniach sa snazi ujst a postrelim ho zbranou ktoru nemam zapisanu v zbrojnom preukaze napr: dedo ma brokovnicu a ja v zmatku ako som sa v noci zobudil som bezal a zobral prvu zbran ktora mi prisla pod ruku jedna sa v tom pripade o priestupok z mojej strany , bude to posudzovane ako pritazujuca okolnost pre mna?
lubco
občasný prispievateľ
Príspevky: 27
Dátum registrácie: 6 years 8 months

Príspevok od používateľa lubco »

Preboha, viem ze tvoris modelove situacie, ale tym navodzujes dojem, ze sa u tvojho pribuzneho valaju po chalupe nezabezpecene zbrane :D
Skus byt trochu realnejsi, alebo tvoris duchovne cvicenia?
Používateľov profilový obrázok
MRBLUE
častý prispievateľ
Príspevky: 1314
Dátum registrácie: 14 years 2 months

Príspevok od používateľa MRBLUE »

Lemon
Mas zbrojak? Ak ano, tak ho chod vratit. Najvacsi doraz na skuskach totiz kladu na NUTNU OBRANU a KRAJNU NUDZU!!! A v nejakej podobe sa objavuju pri kazdom jednom ziadatelovi. Konanie v medziach NO a KN VYLUCUJE PROTIPRAVNOST!!! Takze pokial vedies diskuziu o KN a NO, aspon si precitaj ich znenie.
Používateľov profilový obrázok
peterson
expert
Príspevky: 7848
Dátum registrácie: 14 years

Príspevok od používateľa peterson »

-on má náhodou v podpise veľmi výstižnú charakteristiku- takže u mňa v poho 8)
Používateľov profilový obrázok
yarco
moderátor
Príspevky: 4836
Dátum registrácie: 16 years 6 months

Príspevok od používateľa yarco »

Lemon1987 napísal:... aj po marnych upozorneniach sa snazi ujst a postrelim ho ...
Postrelíš chlapa, ktorý sa snaží ujsť od krádeže auta, t.j. nič neodnáša, na nikoho neútočí a ani neútočil?

O NO môžeš v takom prípade asi len snívať, tým pádom aj o vylúčení protiprávnosti, ktoré spomína MrBlue.
O "silnom rozrušení" podľa §25 bude asi tiež problém niekoho presvedčiť, keďže emócie pri krádeži auta sú predsa len niečo iné ako pri útoku na osobu.

Takže podľa mňa áno, budeš mať z toho megaprúser a streľba cudzou zbraňou ti len priťaží.
Kde ty na tie príklady chodíš?
Používateľov profilový obrázok
Lemon1987
občasný prispievateľ
Príspevky: 96
Dátum registrácie: 6 years 8 months

Príspevok od používateľa Lemon1987 »

Ok sypem si popol sebareflektivne na hlavu(sarcazm), kazdopadne sa jednalo o modelove situacie to ze nemam zmaknute jednotlive pravne body neznamena ze si to neviem pozriet a dostudovat. :idea:
Používateľov profilový obrázok
slavmiro
častý prispievateľ
Príspevky: 572
Dátum registrácie: 8 years 10 months

Príspevok od používateľa slavmiro »

Panzer napísal:
slavmiro napísal:Uff, normálne som sa zľakol. To kto si tak podrobne zapisuje moje prednášky?
V prvom rade dakujem este raz za vybornu prednasku. Co sa tyka jej prepisu, respektoval som pokyny - ziadne audio/video zaznamy. Sedel som v prvej rade a robil som si nie-skryte poznamky na papier. Clovek zabuda a preto som si dovolil prepis. Tymto sa ospravedlnujem za chybny prepis poznamok, dakujem za ich opravy a doplnenie. Respekt!
Používateľov profilový obrázok
snajprd
občasný prispievateľ
Príspevky: 91
Dátum registrácie: 6 years 3 months

Príspevok od používateľa snajprd »

Otázka: lupiči sa prezlečú za policajtov a nafingujú zásah polície na to, aby premohli obete v dome a olúpili ich. Jestvuje na to nejaký spôsob ako rozoznám pri zásahu pravého policajta od lupiča v prestrojení? Podľa služobného postupu? Podľa súdneho príkazu alebo zatykača - je policajt povinný mi ho pri zásahu proti mne predložiť? A klásť otázku či môžem použiť v takej situácii zbraň radšej ani nebudem...
Prípad bol publikovaný dnes na FB stránke Polície SR https://www.facebook.com/policiaslovaki ... 7203898825
Kto nemá FB prikladám text
VÝBORNÁ PRÁCA: POLICAJTI ROZLOŽILI NEBEZPEČNÝ GANG
Policajtom z Banskobystrického krajského riaditeľstva policajného zboru sa podarilo rozložiť skupinu páchateľov páchajúcu násilnú a majetkovú trestnú činnosť a vyšetrovateľ Krajského riaditeľstva PZ v Banskej Bystrici stíha obvineného:
39-ročného Norberta Z. z Vrbovky v okrese Veľký Krtíš z obzvlášť závažného zločinu lúpeže a prečinu porušovania domovej slobody v spolupáchateľstve, zločinu nedovolenej výroby omamných a psychotropných látok, jedov alebo prekurzorov, ich držanie a obchodovanie s nimi a zločinu a prečinu nedovoleného ozbrojovania a obchodovania so zbraňami,
54-ročného Ivana V. z Veľkého Krtíša z obzvlášť závažného zločinu lúpeže v spolupáchateľstve,
41-ročného Bohuša B. z Krupiny z obzvlášť závažného zločinu lúpeže a prečinu porušovania domovej slobody v spolupáchateľstve,
34-ročného Dušana M. zo Stožku zo zločinu krádeže, prečinu porušovania domovej slobody spáchaného formou účastníctva.
Po spoločnej dohode 31. januára vo večerných hodinách v obci Teplý Vrch lúpežne prepadli majiteľov rodinného domu. Maskovaní kuklami a oblečením s označením POLICIA predstierali, že ide o policajnú protidrogovú raziu. Pri prepade použili slzotvorný plyn a mierili na poškodených zbraňou. Mužovi lepiacou páskou spútali ruky za chrbtom a bili ho obuškom, kým neotvoril trezor z ktorého ukradli peniaze. Spôsobili mu zranenia ktoré si nevyžiadali práceneschopnosť. Odcudzením peňazí im spôsobili škodu takmer 54 400 eur. Toto ich konanie sledoval aj maloletý syn poškodenej, voči ktorému násilie nepoužili. Policajtom sa pri domovej prehliadke podarilo nájsť drogy a aj zbraň použitá pri lúpežnom prepadnutí, ktorú mal páchateľ v nelegálnej držbe.
Pýtam sa aj preto, že dcéra zaťa môjho známeho bola pred niekoľkými rokmi zastavená skupinou "kukláčov", ktorí ju zbalili do civilného auta a pokúsili sa ju uniesť, pretože chceli vydierať jej otca, bratislavského podnikateľa. Rovnaký scenár - použili oblečenie "kukláčov" a fingovali cestnú kontrolu.
EDIT: ak som niekde prehliadol vlákno (hľadal som a nenašiel) kde to bolo obkecané, prosím pripojte link. ď.
Napísať odpoveď

Návrat na "Nutná obrana - krajná núdza"