Konkretne príklady nutnej obrany a krajnej núdze

Používateľov profilový obrázok
lovec
častý prispievateľ
Príspevky: 5149
Dátum registrácie: 18 years 7 months

Príspevok od používateľa lovec »

dantes napísal:...Ine riesenie: Prestahuj sa k nam do petrzalky. :idea: U nas ziadne svine (nieto este muflony) nie su, dokial si ich niekto nedonesie ako domaceho milacika. Ale zase minule som uz videl aj malu svinu na voditku :shock:
Tam mu skôr hrozí, že mu odhryzne polku prdele nejaký stafford, ktorý sa vytrhol svojej paničke... (a ktorý by v živote nikomu neublížil, ako všetci vieme...) :twisted:
Používateľov profilový obrázok
lovec
častý prispievateľ
Príspevky: 5149
Dátum registrácie: 18 years 7 months

Príspevok od používateľa lovec »

tomas120 napísal: ...Mne je to zviera mylšie keď je živé, nepotrebujem si ukájať svoje ego tým že budem strielať na vyzimenú a hladnú zver..Keď ju budem chcieť tak si ju kúpim ako každý iný slušný človek...
Mám taký pocit, že som ti tu dávnejšie niečo normálne napísal v rámci rady alebo skúsenosti v dopytovanej téme, už si to nepamätám a hľadať nebudem... Teraz začínaš písať z cesty a logika ti tiež veľa nehovorí - slušný človek si divinu kúpi, len mu ju predtým musí niekto s neukojeným egom, uzimenú a vyhladnutú najprv uloviť. Však. Prestaň láskavo trepať pitchoviny.
tomas120
častý prispievateľ
Príspevky: 706
Dátum registrácie: 7 years 6 months

Príspevok od používateľa tomas120 »

arminius napísal:
tomas120 napísal: Keď majú polovku a zdržiavam sa v ich revíri už z pomínaného dôvodu, nikdy sa neobťažovali o tom dať ani vedieť.....
Sorry...dať vedieť komu ? TEBE osobne ?
Lebo pokiaľ viem, tak oznámenie o poľovačke sa dáva cestou úradnej tabule na príslušných miestach.
To v tých lepších prípadoch a lokalitách.

Alebo platí aj
Plán spoločných poľovačiek schvaľuje obvodný lesný úrad. Ivičič hovorí, že sa ich zúčastňuje okolo tridsať ľudí. Podľa zákona musia mať aj poľovnícke psy.
Pred spoločnou poľovačkou nie sú žiadne špeciálne bezpečnostné opatrenia. Upozornia na ňu iba pred začiatkom a poprosia ľudí, aby tam nešli, tvrdí Ivičič. „Nemáme povinnosť niekoho upozorňovať, ani to nemá zmysel.“

Čítajte viac: http://bratislava.sme.sk/c/6668250/na-k ... z4WHhVHc4B

Ak sa posadíš na posed a okolo teba bude v 150 metroch cez pár kríkov niekto vykonávať svojú prácu, nemal by si dotičného upovedomiť o tom že si tam na polovke aby o tebe vedel a rovnako aj ty o ňom ? To čo je za ch******? Od brány do revíra mám rovnako klúče aj ja /legálne som ich nadobudol/ a X ďalších ľudí, nikdy tam nič neviselo, nikdy sa nikto neobťažoval o tom upovedomiť ostatných.. Čo ak by som na včelnicu zobral dieťa a ono sa mi tam bude niekde hrať..ďalší dôkaz ako to v združení funguje.
Lovec: nespomínam si že by sme sa o niečom takom bavili.. Skús si celý ten môj príspevok prečítať ešte raz a nevynechávaj riadky bude ti to dávať mysel.. Divinu som jedol naposledy tuším pred 15 -17 rokmi takže zas sa tak nepodielam na tom vašom bezduchom strielaní zvery.. myslím že tomu hovoríte "opodstatnená selekcia premnoženej zvery" To je ako keď alkoholik povie, "potreba dodržiavania pitného režimu" :D :D Už to tu nebudem ďalej rozpiplávať nič to nerieši..
morap
občasný prispievateľ
Príspevky: 79
Dátum registrácie: 8 years 1 month

Príspevok od používateľa morap »

Niektoré fakty, ktoré si žiadal podobne ako napísal wisdom len mojimi slovami.
Ak použiješ zbraň v KN/NO alebo uskutočníš streľbu zo zbrane mimo na to určených priestorov, je tvojou povinnosťou nahlásenie na najbližší policajný útvar. Keď príde polícia šetriť použitie zbrane a na mieste bude odstrelené zviera tak to oznámi poľovnému združeniu. Ak streľbu v KN neohlásiš dopúšťaš sa priestupku voči zákonu č. 190/2003 Z.z. za čo sa môžeš prísť o zbroják.
Ak použiješ zbraň a usmrtíš nejakú zver, tak budeš musieť polícii dokázať, že si jednal v KN. Tu závisí dosť od konkrétneho policajta a ak ho nepresvedčíš o nutnosti použitia zbrane v KN tak je to neoprávnené použitie zbrane a pravdepodobne strata zbrojáka. Polícia musí vec prešetriť a nejak to uzavrieť. Ak polícia dá do správy, že si použil zbraň v KN oprávnene, tak poľovníci nemajú nárok na náhradu škody, ale ak polícia vyhodnotí, že si zbraň použil neoprávnene a nebezpečenstvo ti nehrozilo, tak aj poľovné združenie bude žiadať náhradu škody podľa sadzobníka čo majú (každé zviera má spoločenskú hodnotu). Samozrejme aj ďalší postih z neoprávneného použitia zbrane.
Ja osobne si neviem predstaviť, že by policajt volal kvôli zastrelenému diviakovi kriminálnych expertov, ktorí by vyhodnotili z ktorej strany išiel výstrel, či sviňa od teba utekala alebo sa išla s tebou pretláčať, ale nikdy nevieš ako to môže dopadnúť. Stačí jeden náhodný svedok, ktorý dosvedčí že sviňa zdrhala a máš problém a vôbec prečo by si strieľal na prasa, ktoré uteká preč??????????? to už by sa dalo kvalifikovať ako pytliactvo a tam už sú iné pálky.
inspiring_goldwasser

Príspevok od používateľa inspiring_goldwasser »

priliz velke rozbory priliz premyslenej otazky, vsetko aj tak k nicomu... riadit sa zdravym rozumom; ked nejde o zivot, ide o hovno. Ak si nemyslim, ze som v ohrozeni, nemam dovod zbran pouzit. Ak si myslim ze som v ohrozeni, tak prva vec je odvratit hrozbu, otatne je druhorade.
Používateľov profilový obrázok
lovec
častý prispievateľ
Príspevky: 5149
Dátum registrácie: 18 years 7 months

Príspevok od používateľa lovec »

tomas120 napísal:...Skús si celý ten môj príspevok prečítať ešte raz a nevynechávaj riadky bude ti to dávať mysel.. Divinu som jedol naposledy tuším pred 15 -17 rokmi takže zas sa tak nepodielam na tom vašom bezduchom strielaní zvery.. myslím že tomu hovoríte "opodstatnená selekcia premnoženej zvery" To je ako keď alkoholik povie, "potreba dodržiavania pitného režimu" :D :D Už to tu nebudem ďalej rozpiplávať nič to nerieši..
Zmysel to nedáva, ale tým sa ty už ďalej netráp. Spoľahlivo si svojimi naivitami spadol do množiny tých božích stvorení, pre ktoré je najjednoduchšie a najbezbolestnejšie niečo generálne zaradiť a viac sa tým nezapodievať.

Namiesto generovania rôznych prepečených scenárov si sa mal pozrieť do zákona, ak ho teda už neovládaš ako údajný držiteľ ZP a malo ti to byť jasné.
Používateľov profilový obrázok
Jack
moderátor
Príspevky: 5590
Dátum registrácie: 16 years 4 months

Príspevok od používateľa Jack »

Tomas 120, láskavo sa upokoj a zmeň tón. Ak ti to nedochádza, ty si hodil do pléna otázky, ktoré môžu vzbudzovať určité podozrenia smerujúce k tvojej osobe. Preto nemáš nárok tváriť sa pobúrene z toho, akú odozvu vyvolali. Takže buď si daj pohov alebo sa vráť k vecnému tónu bez sokolíkov, posudzovania, kto je a kto nie je Einstein, kto žije v slovenskej realite a kto mimo nej a pod. Toto ber ako dobrú radu. Ak o dobrú radu nestojíš, ber to ako výstrahu od moderátora. Voľba je na tebe.
8)
Vyvolal si u mnohých podozrenie, že možno naozaj len špekuluješ, ako niekde v hore pri stretnutí Tokarevom picnúť divočáka. Takých chytrolínov nie je málo, čo radi občas využijú príležitosť. V niektorých obciach to ešte nedávno patrilo takmer k folklóru. Takže sa nečuduj. Toto je tá slovenská realita. Ak si o tom dosiaľ nepočul, teraz počuješ. Ale poďme sa tváriť/veriť, že si to tak nemyslel.
:wink:
1. Ak toho diviaka strelíš, priprav sa, že bude dôkazné bremeno, že si nekonal v úmysle loviť zver a tak zasiahnuť do výkonu práva poľovníctva, spočívať na tebe. Čiže na to, aby si sa mohol odvolávať na KN ako okolnosť vylučujúcu protiprávnosť činu, budeš musieť dokazovať, že si odvracal priamo hroziace nebezpečenstvo a že toto nebezpečenstvo nešlo odvrátiť inak. Teda, že ten diviak ťa ohrozoval a keby si ho nestrelil, určite by ti natrhol riť. Samozrejme, ak miesto kanca, diviačice alebo lanštiaka picneš nejaké pyžamko, bude trocha ťažšie dokázať, že ti chcelo (a mohlo) natrhnúť riť.
:twisted:
2. Môže sa stať, že ak na PZ nahlásiš, čo si spravil, nikoho to nebude príliš trápiť a uznajú ti KN rovno z fleku. Pochybujem však, že by sa to zaobišlo bez toho, aby si nemusel čakať, kým tam príde hliadka PZ SR a potom ešte kým sa tam niekto dovalí z príslušného poľovného združenia. Ale tiež sa ti môže stať, že OČTK sa s tým vyhrajú, zavolajú znalcov a pod. To ťa nestraším. To ti hrozí. Zvlášť, ak by si nestrelil diviaka ale povedzme maca. Obdobný prípad možno dva roky nazad pomerne podrobne rozoberali aj v časopise Poľovníctvo a rybárstvo. Napriek tomu, že išlo o ukážkový príklad KN, mladý poľovník si užil pár mesiacov neistoty. Pravda, spoločenská hodnota maca a diviaka je rozdielna, ale aj tak je to poučné.
:idea:
3. Ak toho diviaka strelíš v KN, ani len nepomýšľaj, že to prejdeš mlčaním, odkráčaš domov a nikomu nič nepovieš. Rovnako tak ani len nepomýšľaj, že s ním budeš nejako manipulovať a napríklad ho skúsiš schovať niekde pod vývrat a budeš dúfať, že si ho čo najskôr nájdu líšky alebo diviačia zver. Nikdy nevieš, kto sa na teba díva s ďalekohľadom. Tvoje šance uhrať to na KN by potom značne klesli.
8)
4. Ak si myslíš, že ti nikto nebude dokazovať nejakého diviaka streleného v KN a nenahláseného PZ SR (v zmysle povinnosti hlásiť použitie zbrane), tak veľmi podceňuješ poľovníkov. Ak v ňom nájdu projektil z Tokareva, je dosť pravdepodobné, že sa budú zháňať po tom, kto do revíru lezie s Tokarevom a teba môže čakať nepríjemné prekvapenie. Potom to už na KN uhráš len veľmi ťažko. V očiach poľovníkov a pravdepodobne aj OČTK, budeš pytliak, ktorý nestihol svoj úlovok skryť alebo odniesť.
:!:
5. Skús si spomenúť, že použitie zbrane v KN a NO je v našom právnom poriadku "ultima ratio", čiže krajné riešenie. Ak to je možné, mal by si voliť iné, mäkšie riešenia. Za istých okolností, ak sa už cítiš bezprostredne ohrozený diviakom a máš tú možnosť, zvažuj výstrel do vzduchu. Efekt môže byť dostačujúci a prípadné následky pre teba prakticky nulové. Nehovoriac o tom, že svinka nie je tiger z Champawatu a nemá dôvod ťa napadnúť, pokiaľ rešpektuješ jej prítomnosť v lese a správaš sa tak, aby si predchádzal prípadným stretom. Ako sa to dá, ti tu písali už iní. Sám by som ti tu vedel porozprávať príbehy z poľovníckej kapsy o veľmi blízkych stretnutiach s diviakmi, po ktorých zostali bez ujmy obe strany (a škoda nenastala ani na trenkách). Nejaký strach z diviakov mi preto obvykle pripomína paniku tiežturistov, ktorí vidia lesy akurát tak z okna kancelárie a potom, keď náhodou z nedostatku inej činnosti zavítajú do lesa, tak sa tam cítia sťa postavy v Záhade Blair Witch. To ale snáď nie je tvoj prípad, keď píšeš, že si včelár.
:roll:
6. Tvoja mienka o poľovníkoch ma mrzí. Nie preto, že by medzi nimi/nami neboli kreténi. Sú. A ich výskyt nie je až taký vzácny. Ale ako držiteľ ZP si príslušník skupiny, ktorá je pod permanentným tlakom politikov, aktivistov a rôznych iných ignorantov, ktorí majú o nej úplne pomýlenú mienku a vychádzajú z podobných stupídnych zovšeobecnení. Preto by som čakal, že budeš menej paušalizovať. Nuž, ale podľa toho, čo si nám tu prezradil, to vyzerá, že máš z poľovníkov nejaký mindrák. V prvom rade ťa ale vyvediem z omylu. Nemajú žiadnu povinnosť ťa informovať, že idú vykonávať právo poľovníctva na miesta, kde sa môžeš vyskytovať/vyskytuješ ty a tvoje úle. Majú povinnosť dbať na to, aby ťa neohrozili. Ale tým to končí. Trocha iná je situácia pri spoločných poľovačkách. Na druhej strane, skús sa na to pozrieť, že kým oni teba pri tvojej činnosti sedením na posede nerušia, ty ich šmrdkaním sa pod tým posedom alebo v jeho okolí rušíš zdatne. Nečuduj sa, ak sa potom netvária úplne kamarátsky. Ani ty by si sa netváril. Lepšie ako viesť s nimi zákopovú vojnu je hľadať cestičky, ako s nimi vychádzať. Ak máš ale vedomosti, že sa niektorí z nich dopúšťajú niečoho protizákonného, že pytlačia alebo poľujú pod parou, tak to rieš! Neveril by si, koľko borcov, nad ktorých nebolo, odrazu narazilo a prišlo o zbroják, či poľovný lístok. Len to chce niekoho, kto je statočný a naberie odvahu aspoň na to, aby svoje podozrenie oznámil PZ SR a nie iba hundral čosi o slovenskej realite a trúsil reči na poľovníkov ako stav.
:arrow:
Takže tak. Je na tebe, ako vezmeš, čo som ti napísal. Chcel som už skôr, ale cez deň som nemal čas. Snáď som zodpovedal na to podstatné z tvojich príspevkov. Nejde mi o to, aby som sa zaradil k tým, ktorí ti tu nakladali, ale fakt je, že táto debata sa od začiatku vyvíja blbým smerom. Tak snáď už nebude...
:wink:
tomas120
častý prispievateľ
Príspevky: 706
Dátum registrácie: 7 years 6 months

Príspevok od používateľa tomas120 »

Jack, Ospravedlňujem sa.. Nenormálne ma vytočilo keď na slušné otázky ohľadne obyčajných diviakov sa zvrtne debata o tom že som pytliak. Pripúšťam, /teraz po vychladnutí/ že niektoré veci boli sformulované dosť nešťastne a vzhladom na predchádzajúci záujem o termovíziu, mohli vzbudiť istý dojem že mám nekalé úmysli. Opak je pravdou. Mojím záujmom nie je nič iné iba chrániť si svoje zdravie a majetok, torý sa nachádza tam kde sa nachádza a bohužiaľ križuje záujmi aj iných ľudí. Veškeré otázky boli napísané v dobrej viere, nakoľko som mal spomínanú skúsenosť so svoňou, že mi bude poradené a nie že bude, zdrbaný zato že mám TT. Ani by ma nenapadlo že spojenie "TT a hora" môže u vás poľovníkov vyvolať automaticky takéto asociácie.. Nemal som to odkiaľ vedieť, nie som od vášho fachu.
Ďakujem za rady kopu vecí si mi ozrejmil. Myslel som si že svinú výstrel do vzduchu skôr vyhecuje než vystraší..
Zákono KN , NO poznám veľmi dobre, rovnako poznám aj svoje povinosti drži. ZP Mňa skôr zaujímalo čo robiť až sa niečo zomelie , ex post facto..
Moja mienaka o polovníkoch sa formovala dlhé roky, rád ti ju ozrejmým v ss. Pravdepodobne by som tým tu len prilial olej do ohňa.
Používateľov profilový obrázok
emkac
prispievateľ
Príspevky: 401
Dátum registrácie: 10 years

Príspevok od používateľa emkac »

http://tn.nova.cz/clanek/lupic-prepadl- ... brani.html

som zvedavy, ako to dopadne.... ci to bude NO alebo negativne zavazi nelegalna zbran plus to, ze taxikar uz bol mimo auta
Používateľov profilový obrázok
lovec
častý prispievateľ
Príspevky: 5149
Dátum registrácie: 18 years 7 months

Príspevok od používateľa lovec »

...najdôležitejšie je zostať nažive.
Používateľov profilový obrázok
Igrlik
častý prispievateľ
Príspevky: 3094
Dátum registrácie: 20 years 6 months

Príspevok od používateľa Igrlik »

... zvláštne, ten titulok nie je "...Chcel ma zabiť, tak som sa bránil!"
Nechce sa človeku niekedy grcať? :oops:
Používateľov profilový obrázok
calvin
prispievateľ
Príspevky: 148
Dátum registrácie: 9 years 9 months

Príspevok od používateľa calvin »

...takto je zial ten titulok viac "šokujúci" :|
Používateľov profilový obrázok
Lemon1987
občasný prispievateľ
Príspevky: 96
Dátum registrácie: 6 years 8 months

Príspevok od používateľa Lemon1987 »

Zdravim molodci. Otazka z praxe. Je mozne pouzit zbran v ramci NO majetku ak pristihnete zlodeja v noci ze vam kradne auto? Ak sa auto nachadza pred pozemkom uz na uzemi obce ale pred vasim domom mozete zacat strielat na pachatela bez predosleho varovania?co odporucate?
Používateľov profilový obrázok
arminius
častý prispievateľ
Príspevky: 3902
Dátum registrácie: 16 years 1 month

Príspevok od používateľa arminius »

Tri otázky, na ktoré je jednoznačné NIE.
Na tú poslednú otázku by som dokonca dal silný dôraz.
Používateľov profilový obrázok
Lemon1987
občasný prispievateľ
Príspevky: 96
Dátum registrácie: 6 years 8 months

Príspevok od používateľa Lemon1987 »

A neprichadza do uvahy ani obmedzenie osobnej slobody pod hrozbou pouzitia zbrane do prichodu policie?
Napísať odpoveď

Návrat na "Nutná obrana - krajná núdza"