Konkretne príklady nutnej obrany a krajnej núdze

47ronin
prispievateľ
Príspevky: 206
Dátum registrácie: 5 years 3 months

Príspevok od používateľa 47ronin »

Olap: Mylis sa, umysel tam je uplne jasny. Pumpar sa vedome a umyselne dopusta naplnenia skutkovej podstaty trestneho cinu, ale je ho konanie z danych okolnosti nebude trestne, pretoze ide o konanie ci uz v nutnej obrane (§ 25 TZ) alebo krajnej nudzi (§ 24 TZ). Kazdopadne pacha cin inak trestny, ktory vsak za danej situacie nie je trestnym cinom.
Ja sosobne by som sa skor priklanal k vykladu uvedenemu vyssie a konanie pumpara vo vztahu k vydaniu hotovosti by skor povazoval za krajnu nudzu... hoci cast literatury (napr. Blazek in Trestnopravne aspekty drzania strelnych zbrani v SR) zastava skor opacny nazor.
Používateľov profilový obrázok
Panzer
Administrátor
Príspevky: 2915
Dátum registrácie: 16 years 9 months

Príspevok od používateľa Panzer »

Olap napísal:Ten pripad toho pumpara co pred casom pisal Panzer. Pumpar vydava trzbu - ci sa jedna o NO alebo KN.

Nemoze tam zohrat aj ulohu, ze jeho vydanie hotovosti patriacej tretej strane (vlastnikovi pumpy) nie je umysel. Teda nemoze byt sam osebe trestny cin - predpokladam teda, ze k spachaniu sprenevery je treba umyselne konanie.
Je to prípad čisto teoretický. Ale máš pravdu v tom, že úmysel "páchateľa (pumpára)" vydať tržbu nie je priamy, ba dokonca ani nepriamy, keďže je ku konaniu donútený pod hrozbou použitia zbrane. Čiže vôľová zložka u neho absentuje. Takže teoreticky by asi nemal ani páchať trestný čin a nemusí teda riešiť, či u neho ide o NO alebo KN.
fleg
občasný prispievateľ
Príspevky: 44
Dátum registrácie: 1 year 10 months

Príspevok od používateľa fleg »

Mylis sa, umysel tam je uplne jasny. Pumpar sa vedome a umyselne dopusta naplnenia skutkovej podstaty trestneho cinu, ale je ho konanie z danych okolnosti nebude trestne, pretoze ide o konanie ci uz v nutnej obrane (§ 25 TZ) alebo krajnej nudzi (§ 24 TZ). Kazdopadne pacha cin inak trestny, ktory vsak za danej situacie nie je trestnym cinom.
Taketo ohybanie logiky je mozne mozno v bananovej republike, alebo za cias podplatenych sudcov v ere Meciara, ci Fica, ale dufam, ze drviva vacsina ludi ma zdravu sedliacku logiku a nemoze takto uvazovat ani ked popusti uzdu fantazie pri vykladani prava.
Dufam, ze dotycny uzivatel nie je a nikdy nebude akovkolvek sucastou trestnopravneho systemu lebo v takom systeme by som sa bal existovat.
Nielenze tam absentuje umysel, ale este strasne kriva aj definicia sprenevery, pretoze domenly pachatel (pumpar) si nic neprisvojil, pretoze povazovat za prisvojenie odovzdanie penazi pachatelovi pod hrozbou pouzitia zbrane moze len naozaj uleteny vykladac prava.
Normalne mi az prislo divne, ze sa niekto nahlas zamysla nad takymto vykladom a este to prezentuje ako relavantny nazor.
Pravo sa sice da velmi ohybat, ale toto touto uvahu si ho uplne zlomil.
Používateľov profilový obrázok
Jack
moderátor
Príspevky: 5590
Dátum registrácie: 16 years 4 months

Príspevok od používateľa Jack »

Fleg, vidím to podobne ako ty, ale viem si predstaviť aj extrém, napr. keď niekto bude protestovať, že ak nebudeme stíhať pumpára, ktorý pod hrozbou zbrane vydá hotovosť - uplatniac analógiu, zachádzajúc až do roviny ad absurdum - nebudeme stíhať ani človeka, ktorý zavraždí iného, lebo mu niekto ďalší drží zbraňpri hlave a núti ho k tomu? Ak sa pustíme do takéhoto twisteru, tak sa začnú úplne strácať naše predstavy o práve, spravodlivosti, morálke, o tom čo je správne, atď... a samozrejme, zbohom, zdravý rozum. Ale vravím, ja osobne by som týmto smerom vôbec neuvažoval, z dôvodov, ktoré tu už viackrát odzneli a spomínaš ich ty aj Panzer.
fleg
občasný prispievateľ
Príspevky: 44
Dátum registrácie: 1 year 10 months

Príspevok od používateľa fleg »

Jack, ale tvoj priklad s vrazdou kriva, pretoze na rozdiel od viac ako pochybnej sprenevery k vrazde v tvojom pripade skutocne bez nejakeho sporu dojde, pachatel je jasny a to, ze tak konal pod hrozbou smrti je len polahcujuca okolnost. Nespochybnujeme skutok, riesime len motiv a vysku trestu (ci pripadne oslobodenie).
Podla mna to nie je dobre prirovnanie...ten pripad pumpara je naozaj znasilnenie prava zo vsetkych stran a bohuzial pamatam si z minulosti nejake rozsudky, kde k podobnym nasilnostiam na prave dochadzalo.
Ja len verim, ze tie casy su uz snad za nami.
Používateľov profilový obrázok
Jack
moderátor
Príspevky: 5590
Dátum registrácie: 16 years 4 months

Príspevok od používateľa Jack »

Fleg, samozrejme, že kríva, veď som na to vopred upozornil, ale nie tak z dôvodu, ktorý uvádzaš. Ak by taký prípad nastal, v praxi by to mohol byť zaujímavý rébus.
:shock:
Ani u nešťastného pumpára tá situácia nakoniec nemusí byť celkom jednoznačná, dosť sa môže odvíjať od okolností prípadu, ale skutočne, o sprenvere by tu nemala byť reč…
Napísať odpoveď

Návrat na "Nutná obrana - krajná núdza"