Konkretne príklady nutnej obrany a krajnej núdze

inspiring_matsumoto

Konkretne príklady nutnej obrany a krajnej núdze

Príspevok od používateľa inspiring_matsumoto »

prajem pekný večer , potrebovala by som pomôcť okolo skúšok na ZP skupiny A - nosenie zbrane a v kútiku duše dúfam že sa tu nájde nejaký dobrák čo by mi mohol poradiť ohľadom nejakých vecí - otázok , pretože nechcem na tej skúške vyzerať ako úplný idiot . Za ochotu vopred ďakujem. :oops: :oops:
Používateľov profilový obrázok
luke
častý prispievateľ
Príspevky: 2181
Dátum registrácie: 15 years 11 months

Príspevok od používateľa luke »

citaj v tejto sekcii, su tu o tom popisane kopce, staci len citat.
inspiring_matsumoto

Príspevok od používateľa inspiring_matsumoto »

čítam , a dík za radu ale zatiaľ to čo hlaďám som nenašla , ja len dúfam že to nájdem.
Používateľov profilový obrázok
luke
častý prispievateľ
Príspevky: 2181
Dátum registrácie: 15 years 11 months

Príspevok od používateľa luke »

ak ides robit skusky na zbrojak, podla mojho nazru je taziskovy zakon o zbraniach, na vysvetlenie niektorych pojmov ako napr. okolnosti vylucujuce protipravnost by som odporucil repetitorium z trestneho prava bezne zakupitelne. pripadne knihu skusky na zp.

nazov temy znie velmi zavadzajuco a predstavujem si pod tym presne, ze clovek ktoremu sa nechce prehrabavat cez forum by sme chcel len strielat svoje konkretne otazky a cakat na odpovede. pripadov na no a kn je nevycislitelne mnozstvo, takze...

kedze je ten novy rok, tak strielaj, uvidime co sa s tym da robit, pripadne ta budem odkazovat na prislusne temy.
inspiring_matsumoto

Príspevok od používateľa inspiring_matsumoto »

predtým než sa spýtam , chcem luke aby si vedel že tu červenu knižku mám a študujem ju , ale nejake veci mi nejdu. napr: s nutnou obranou a jej pochopením nemám až taký preblém. skor sa bojím tej KN , na ktoru poznam akurat jeden príklad a to ten ak by ma napadol pes a použijem zbran tak to je KN.
Používateľov profilový obrázok
Jack
moderátor
Príspevky: 5590
Dátum registrácie: 16 years 4 months

Príspevok od používateľa Jack »

Kludne sa pýtaj, ale predtým určite checkni fórum ako radí luke. Ono je fajn si prebehnúť príslušné témy aj preto, že tam uvidíš rôzne, občas aj úplne protichodné, názory. Aj vďaka ním získaš širší pohľad na vec.
:wink:
Používateľov profilový obrázok
luke
častý prispievateľ
Príspevky: 2181
Dátum registrácie: 15 years 11 months

Príspevok od používateľa luke »

zakladny rozdiel medzi NO a KN je:
pri NO odvracias UTOK, obvykle cloveka, alebo zvierata postvaneho clovekom
pri KN odvracias NEBEZPECENSTVO, lesny poziar, lavina, padajuca omietka, rata sa sem aj utok zvierata, ktore nebolo postvane clovekom, napr. utok diveho zvierata, utok tulajuceho sa psa.
inspiring_matsumoto

Príspevok od používateľa inspiring_matsumoto »

no robí problem nasledovne: pri NO odvraciam priamy alebo hraziaci utok, ale pri KN odvraciam hroziace nebezpečenstvo ktore si neviem nejako premietnuť pri konkretnej situacíí v ramci KN
inspiring_matsumoto

Príspevok od používateľa inspiring_matsumoto »

ak tomu dobre chapem takže v rámci KN a lesneho požiaru je to tak že voči osobe ktorá by chcela založiť požiar tak možem použiť zbraň?
Používateľov profilový obrázok
luke
častý prispievateľ
Príspevky: 2181
Dátum registrácie: 15 years 11 months

Príspevok od používateľa luke »

kn je napr.:
2 horolezci na 1 lane, vrchny horolezec vidi ze ukotvenie lana sa vytahuje zo steny a ak neodreze kolegu dole na lane, tak zomru obaja.

dolezita je podmienka, ze svojim zakracovanim nesmies sposobit zjavne zavaznejsi nasledok aky by hrozil bez tvojho zasahu.

zmocnis sa cudzieho auta na utek pred prilivovou vlnou.

podnapita povezies svoju tehotnu sestru do nemocnice z opustenej chaty v horach, pretoze ma rizikove tehotenstvo a matke aj dietatu hrozi nebezpecenstvo smrti bez pomoci lekara.

ak by si pouzila zbran proti osobe co sa snazi zalozit poziar, konas podla mojho nazoru v NO, pretoze odvracias utok na chraneny vztah, v tomto pripade les alebo majetok, zivot, zdravie.
inspiring_matsumoto

Príspevok od používateľa inspiring_matsumoto »

luke tak teraz mi s toho vychadza že v krajnej nudze konam naozaj ak už nemám na vyber , ale ako potom súvisí tá krajna nudza s použitím zbrane?
Používateľov profilový obrázok
luke
častý prispievateľ
Príspevky: 2181
Dátum registrácie: 15 years 11 months

Príspevok od používateľa luke »

fyzicke pouzitie tvojej strelne zbrane (nie hmotnopravny institut dovolene pouzitie zbrane) s kn nijak priamo nesuvisi.
iba tak, ze mozes pouzit svoju zbran na zastavenie nebezpecenstva a nebudes za to postihnutelna v medziach kn, keby nebezpecenstvo nehrozilo, za rovnake pouzitie tvojej zbrane by si bola stihatelna podla zakona.

na huf deti sa ruti odbrzdene opustene vozidlo a ty pouzijes zbran aby si mu prestrelila pneumatiky a spomalila ho kym sa deti rozutekaju.

vidis cez okno ze v susedovej kuchyni hori, rozstrelis zamok na jeho vchodovych dverach, aby si sa dostala dnu a uhasila poziar jeho bytu.
inspiring_matsumoto

Príspevok od používateľa inspiring_matsumoto »

tak teraz už tomu konečne chápem , neviem ako by som sa ti mohla za to podakovať , ale moc strašne ti dakujem za tvoju ochotu.
Používateľov profilový obrázok
Jack
moderátor
Príspevky: 5590
Dátum registrácie: 16 years 4 months

Príspevok od používateľa Jack »

Rotwailerka, obľúbený príklad u nás bol utekajúci zlodej z klenotníctva. Stojíš niekde poblíž, on vybehol z obchodu, hučí alarm, on má lup, uteká. Je to KN alebo nie? Môžeš použiť zbraň?
:wink:
Používateľov profilový obrázok
Kapo
častý prispievateľ
Príspevky: 1434
Dátum registrácie: 16 years 1 month

Príspevok od používateľa Kapo »

A ja si spomínam, že ako ústnu otázku som mal:" vidím, ako vykrádajú cudziu chatu, a či môžem-mám použiť zbraň".

Po pravde som to vtedy presne nevedel a ..........
Napísať odpoveď

Návrat na "Nutná obrana - krajná núdza"