Varovny vystrel - dopad

Používateľov profilový obrázok
telra
častý prispievateľ
Príspevky: 2875
Registered for: 13 years 7 months

Varovny vystrel - dopad

Príspevok od používateľa telra »

Zdravim,
teoreticka otazka.
Napadnuty da varovny vystrel do vzduchu.
Podla "Střelecký magazín č. 6/2003. je pre 9mm Luger dopadova energia 34J (Energia na usti je normalne nad 500J), co je cca o 50% viac nez energia normalneho vystrelu zo vzduchovky.

Ake su tu realne nasledky - na majetku, na zdravi a z hladiska zakona?
Používateľov profilový obrázok
arminius
častý prispievateľ
Príspevky: 3902
Registered for: 16 years 1 month

Príspevok od používateľa arminius »

Nezaoberaj sa teóriou ...

Niekedy možno , nedajbože , ani na ten druhý výstrel už čas neostane ...
Takže , v prvom rade presne strieľaj ...do tela ...

Ozaj , kde je napísané , že varovný má isť do vzduchu ???
Používateľov profilový obrázok
gewehr
expert
Príspevky: 3553
Registered for: 19 years 2 months

Príspevok od používateľa gewehr »

Ak skusis varovne vystrely do vzduchu na ulici s vyssimi budovami, tak to moze byt prave ten varovny vystrel co ti potom policajti zrataju ;o)
miro285
častý prispievateľ
Príspevky: 1397
Registered for: 14 years

Príspevok od používateľa miro285 »

inspiring_proskuriakova

Príspevok od používateľa inspiring_proskuriakova »

zalezi od nasledku co nastane, ale urcite treba ratat s TC z nedbanlivosti
Používateľov profilový obrázok
Igrlik
častý prispievateľ
Príspevky: 3094
Registered for: 20 years 6 months

Príspevok od používateľa Igrlik »

To, že v danej situácii si vyhodnotil ako nutné tasenie zbrane je dostatočným varovaním. Potom už prípadne iba výzva: "Daj mi dôvod..." :wink:
Ak si v situácii, kedy si musel ukázať zbraň, a napriek tomu škodlivá aktivita ihneď neskončila, prípadne sa obracia proti Tebe, jediným logickým pokračovaním môže byť výstrel a zásah. Nie vzduchu, ale lotra... :evil:
tycho28
častý prispievateľ
Príspevky: 539
Registered for: 14 years 10 months

Príspevok od používateľa tycho28 »

..
Naposledy upravil/-a tycho28 v 11 Dec 2013, 14:50, upravené celkom 1 krát.
Používateľov profilový obrázok
C08R4
častý prispievateľ
Príspevky: 2140
Registered for: 15 years 9 months

Príspevok od používateľa C08R4 »

tycho28: To je hlupost. Ak sa konfliktna situacia stane niekde na ulici, tak nejaky "svedok" o ktorom mozno ani nevies, ti moze opravnenost NO z tvojej strany dost skomplikovat potom na sude. Mne ako civilovi, ziadny zakon ani paragraf neuklada dat varovny vystrel, ine to je u prislusnikov PZ pri pouziti sluzobnej zbrane.
tycho28
častý prispievateľ
Príspevky: 539
Registered for: 14 years 10 months

Príspevok od používateľa tycho28 »

..
Naposledy upravil/-a tycho28 v 11 Dec 2013, 14:47, upravené celkom 1 krát.
Používateľov profilový obrázok
C08R4
častý prispievateľ
Príspevky: 2140
Registered for: 15 years 9 months

Príspevok od používateľa C08R4 »

tycho28: Nehovorim, ze konkretne ty, ale niekto tu uz na fore take rozumy daval, ze dat varovny vystrel az potom, preto som to napisal.
Používateľov profilový obrázok
peterson
expert
Príspevky: 7848
Registered for: 14 years

Príspevok od používateľa peterson »

varovných výstrelov som dal aspon 20 v priebehu 10 rokov dozadu. Všetky boli priamo v BA. Pokial k nemu má dojsť v zástavbe- treba dávať pozor, aby si zbraňou mieril v takom uhle, aby si netrafil niake okno. Ale na druhej strane, mám aj skúsenosť, že som strelil do zeme(pôdy).

Špecifické podmienky na varovný výstrel sú v pivničných priestoroch, podchodoch či iných uzavretých priestoroch. Tam treba dobre zvážiť priestor kam namieriť a streliť. Spravidla v takých priestoroch svoje urobí obtiahnutie zbrane, ktoré je dobre počuť a zvuk je charakteristický.

Nemám vedomosť o tom, že by sa hromadili niake hlásenia škôd, ktoré by spôsobili spadnuté projektily pochádzajúce z varovných výstrelov napr.policajtov.

(a to sa ich v BA neoficialne vypuká za mesiac dosť... :wink: )
DUSO
častý prispievateľ
Príspevky: 1522
Registered for: 15 years 7 months

Príspevok od používateľa DUSO »

Neviem ako na ostatnych ale na mna peretsonov prispevok urobil dojem, ze kludne si strielajte varovne vystrely ved sa este zatial nic nestalo.

POZOR :!:

To si moze dovolit len prislusnik policie. Civilny strelec nie je opravneny strielat nejake varovne vystrely. Civil obrannej situacii striela iba v pripade ochrany zivota alebo zdravia. Vtedy uz nie je cas na varovny vystrel.

Na varovny vystrel ZABUDNITE :!:
Používateľov profilový obrázok
telra
častý prispievateľ
Príspevky: 2875
Registered for: 13 years 7 months

Príspevok od používateľa telra »

situacia, na zaklade nedavno co bolo v mediach co to dievca ty 6ti znasilnili.

strielat do nich asi nie, mohol by si trafit ju, v tamkom pripade ide o to co najdorzanejsie a najrychlejsie ich zastavit. tam nejake kricanie ked kricia vsetcia nezabere, tam vbidim priestor na varovny vystrel.....

nikdy nevies kedy budes potrebovat varovny vystrel. V takom pripade je IMHO dobre mat nejaku "teoreticku" pripravu

Edit: gramatiku ani nejdem opravovat......to je smiech cez slzy....
Naposledy upravil/-a telra v 17 Sep 2010, 11:41, upravené celkom 1 krát.
Používateľov profilový obrázok
peterson
expert
Príspevky: 7848
Registered for: 14 years

Príspevok od používateľa peterson »

DUSO: možem súhlasiť s tvrdením, že civil sa asi tak často nedostane do situácií, kedy bude musieť použiť varovný výstrel. Totiž ani ustanovenie TZ o NO a KN to neupravuje.

Je to na jednotlivcovi ako vyhodnotí konkrétnu situáciu, pričom každý musí dbať na potrebnú opatrnosť, aby nedošlo k zraneniu nezúčastnených prípadne inej škode.

Ja som písal moju skúsenosť z policajnej praxe. Nám zákon presne upravuje rozsah a podmienky použitia zbrane. A konkrétne varovný výstrel je jedna z posledných možností, kedy ešte nemusím strielať do páchateľa. Dávam mu ním jasne najavo, že tá zbraň bude naozaj použitá- ak neuposlúchne.

Moje skúsenosti boli doposial pozitívne a varov.výstrel postačoval.
Používateľov profilový obrázok
Igrlik
častý prispievateľ
Príspevky: 3094
Registered for: 20 years 6 months

Príspevok od používateľa Igrlik »

peterson napísal:...
Pokial k nemu má dojsť v zástavbe- treba dávať pozor, aby si zbraňou mieril v takom uhle, aby si netrafil niake okno. Ale na druhej strane, mám aj skúsenosť, že som strelil do zeme(pôdy).
...
:D Len aby náhodou niekto neskúšal po "kovbojskom" vzore strieľať pred nohy zlého chlapca a tam by bolá betónová či kamenná dlažba! Pôda strelu spapká, betón pekne odrazí a prípadne aj rozoberie na letiace prvočinitele a v konečnom dôsledku to môže byť oveľa horšie, ako autor zamýšľal...
Napísať odpoveď

Návrat na "Nutná obrana - krajná núdza"