Vyskakovacie nože a nosenie noža vo všeobecnosti

inspiring_goodall

Príspevok od používateľa inspiring_goodall »

Možno bol problém aj v tom, že asi necelý týždeň pred tým zavraždili
D. Tupého a práve nožom. Policajti vtedy robili dosť veľa razií myslím že práve kvôli tomu.
Používateľov profilový obrázok
Panzer
Administrátor
Príspevky: 2915
Dátum registrácie: 16 years 9 months

Príspevok od používateľa Panzer »

Vyskakovačky sú chladné zbrane ako každé iné a preto nepodliehajú žiadnemu povoľovaciemu konaniu! Ak niekto tvrdí opak prosím o citáciu zákonného ustanovenia.
Používateľov profilový obrázok
C08R4
častý prispievateľ
Príspevky: 2140
Dátum registrácie: 15 years 9 months

Príspevok od používateľa C08R4 »

Mna zaujima, kde v zakone ma oporu, ze nemozes podla policajtov nosit nôz s cepelou dlhsou, ako dlan ruky? Na zaklade coho davaju priestupok? Ja noziky nemam rad a hlavne preto, ze to je zakladna vybava opalencov. Ja nepovazujem nôz, ako obranny nastroj. Niekto je schopny nosit aj UTON na ochranu :D. Aj ked sa priznam, sem tam, mam na klucoch svajciarsky nozicek, ale to kvoli vyvrtke, ked idem do pivnice po sampanske/vino :lol:.
Naposledy upravil/-a C08R4 v 02 Mar 2009, 19:30, upravené celkom 1 krát.
elegant_shannon

Príspevok od používateľa elegant_shannon »

to sa iba hovorilo to ako zakon nikdy nebolo ale je to tam niako ako zakon o noseni nozov
elegant_shannon

Príspevok od používateľa elegant_shannon »

Jediný zákon, ktorý priamo rieši problematiku nosenia chladnej zbrane je zákon č. 372/1990 Zb. Slovenskej národnej rady z 28.augusta 1990 o priestupkoch, v 47 paragrafe, bod H, a sankcie sú uvedené v druhom odseku tohto paragrafu::

„....Priestupky proti verejnému poriadku
§ 47

(1) Priestupku sa dopustí ten, kto.....
.....h) nosí na miestach prístupných verejnosti chladné zbrane, najmä dýky,
bodáky a šable, okrem prípadov, keď sú súčasťou rovnošaty, historického
alebo národného kroja, výstroja a výzbroje ozbrojených síl, ozbrojených
zborov a ozbrojených bezpečnostných zborov, alebo na športovú činnosť,
výkon práva poľovníctva, rybárskeho práva, povolania alebo zamestnania,
ako aj iné predmety, ktorými možno ublížiť na zdraví, ak možno z okolností
prípadu alebo správania sa osoby usudzovať, že sa majú použiť na násilie
alebo hrozbu násilím......

......(2) Za priestupok podľa odseku 1 písm.a) až d) možno uložiť pokutu do 1
000 Sk, za priestupok podľa odseku 1 písm. e) až g) pokutu do 3 000 Sk a
za priestupok podľa odseku 1 písm. h) pokutu do 5 000 Sk.......“ takto dako
Používateľov profilový obrázok
C08R4
častý prispievateľ
Príspevky: 2140
Dátum registrácie: 15 years 9 months

Príspevok od používateľa C08R4 »

No z toho mi vychadza, ze sa to vztahuje na vsetky chladne zbrane, lebo zasa neni specifikovane co je to bodak, dyka a sabla :lol:. Aku ma mat dlzku a pod. Ohromny to nasi zakonodarcovia. Dobru som mal predtuchu, ze nosit nôz je priestupok. Myslim nosit vonku na verejnosti.
Naposledy upravil/-a C08R4 v 02 Mar 2009, 19:40, upravené celkom 1 krát.
Používateľov profilový obrázok
luke
častý prispievateľ
Príspevky: 2181
Dátum registrácie: 15 years 11 months

Príspevok od používateľa luke »

372/1990 Zb., o priestupkoch
§ 47 Priestupky proti verejnému poriadku

h) nosí na miestach prístupných verejnosti chladné zbrane, najmä dýky, bodáky a šable, okrem prípadov, keď sú súčasťou rovnošaty, historického alebo národného kroja, výstroja a výzbroje ozbrojených síl, ozbrojených zborov a ozbrojených bezpečnostných zborov, alebo na športovú činnosť, výkon práva poľovníctva, rybárskeho práva, povolania alebo zamestnania, ako aj iné predmety, ktorými možno ublížiť na zdraví, ak možno z okolností prípadu alebo správania sa osoby usudzovať, že sa majú použiť na násilie alebo hrozbu násilím.

upriamil by som pozorznost na posledne 2 riadky.
mne z toho vychadza, ze mozes mat na sebe aj obojrucny mec, ak ho mas zaveseny v puzdre na chrbte a z tvojho konania nie je mozne sa domnievat, ze nim chces niekomu ublizit.

zarovne jedine ustanovenie, o ktorom viem, ze upravuje nosenie chladnych zbrani, takze ziadne dlane, siahy ani podobne miery na urcovanie dlzky povolenej cepele v SR zatial neexistuju.
Používateľov profilový obrázok
C08R4
častý prispievateľ
Príspevky: 2140
Dátum registrácie: 15 years 9 months

Príspevok od používateľa C08R4 »

To sa da interpretovat rôzne. To ze ho mas v puzdre, nemusi vyvracat, ze s nim nechces niekoho ohrozovat. Staci jedna debilna hadka a druha strana vidi, ze mas v puzdre nôz a prestupok, nedajboze TČ.

Edit: Doplnenie
Naposledy upravil/-a C08R4 v 02 Mar 2009, 19:54, upravené celkom 2 krát.
Používateľov profilový obrázok
C08R4
častý prispievateľ
Príspevky: 2140
Dátum registrácie: 15 years 9 months

Príspevok od používateľa C08R4 »

Este jedna poznamka, zakon neuklada skryte nosenie chladnej zbrane. Cely ten zakon je pofiderny, ak sa dobre nad nim zamyslite 372/1990 Zb. § 47 (1) Ziadny zakon u nas neupravuje chladne zbrane, este raz co je to dyka, bodak a pod. Ide hlavne o velkost, lebo niekto môze nazvat aj rybicku, ze je to bodak :). Ti to zabavia a bude. Zakon by to mal nejako upravovat.
Používateľov profilový obrázok
arminius
častý prispievateľ
Príspevky: 3902
Dátum registrácie: 16 years 1 month

Príspevok od používateľa arminius »

luke napísal:372/1990 Zb., o priestupkoch
§ 47 Priestupky proti verejnému poriadku

h) nosí na miestach prístupných verejnosti chladné zbrane, najmä dýky, bodáky a šable, okrem prípadov, keď sú súčasťou rovnošaty, historického alebo národného kroja, výstroja a výzbroje ozbrojených síl, ozbrojených zborov a ozbrojených bezpečnostných zborov, alebo na športovú činnosť, výkon práva poľovníctva, rybárskeho práva, povolania alebo zamestnania, ako aj iné predmety, ktorými možno ublížiť na zdraví, ak možno z okolností prípadu alebo správania sa osoby usudzovať, že sa majú použiť na násilie alebo hrozbu násilím.

upriamil by som pozorznost na posledne 2 riadky.
mne z toho vychadza, ze mozes mat na sebe aj obojrucny mec, ak ho mas zaveseny v puzdre na chrbte a z tvojho konania nie je mozne sa domnievat, ze nim chces niekomu ublizit.

zarovne jedine ustanovenie, o ktorom viem, ze upravuje nosenie chladnych zbrani, takze ziadne dlane, siahy ani podobne miery na urcovanie dlzky povolenej cepele v SR zatial neexistuju.

Bod č. 1

.....čiže poľovníci , rybári ..... a asi aj hubári , alebo nie :?: Zatiaľ som z UTONOM problém nemal a to som ho nemal skryto .

Bod č. 2

....niekedy ale bolo fakt ošetrené , že sa považovalo za nedovolenú chladnú zbraň , ktorá presahovala šírku dlane :wink:
Ale to už asi neplatí :!:
Používateľov profilový obrázok
C08R4
častý prispievateľ
Príspevky: 2140
Dátum registrácie: 15 years 9 months

Príspevok od používateľa C08R4 »

Ty chodis s UTONom na huby? :lol:
Používateľov profilový obrázok
luke
častý prispievateľ
Príspevky: 2181
Dátum registrácie: 15 years 11 months

Príspevok od používateľa luke »

zober si modelovu situaciu, zastavi ta hliadka, policajt cisty behemot, 208 cm, 120 kg s nim kolegyna 160 cm , 55 kg.
podla koho dlane sa bude posudzovat dlzka cepele? jeho? jej? tvojej?
Používateľov profilový obrázok
C08R4
častý prispievateľ
Príspevky: 2140
Dátum registrácie: 15 years 9 months

Príspevok od používateľa C08R4 »

Lenze policajti to tak posudzuju(Podla dlani tvojej). Preto vravim, zakon o chladnych zbraniach :D.
Používateľov profilový obrázok
luke
častý prispievateľ
Príspevky: 2181
Dátum registrácie: 15 years 11 months

Príspevok od používateľa luke »

mne ale moze byt jedno, ze on to tak posudzuje, jeho konanie nema oporu v zakone a to je jedine na com zalezi.
Používateľov profilový obrázok
arminius
častý prispievateľ
Príspevky: 3902
Dátum registrácie: 16 years 1 month

Príspevok od používateľa arminius »

C08R4 napísal:Ty chodis s UTONom na huby? :lol:
Áno ,aj :wink: Ale všimni aj doplnok :!:

Ten malý na huby a ten veľý brat na ..... :wink:


Obrázok
Napísať odpoveď

Návrat na "Nutná obrana - krajná núdza"