Možno proti maloletému konať v nutnej obrane?

lenochod
prispievateľ
Príspevky: 321
Registered for: 14 years 8 months

Príspevok od používateľa lenochod »

Inak s tou obranou voci maloletemu mi to tiez neni celkom jasne. Na ceskych forach to dost riesili, ze vraj tam mozno pouzit len KN, ale zda sa mi to chore. Ked ma raz v ruke sekeru, tak ma narok aj na olovo a je jedno, ci ma 12 alebo 42. A to este priamo v obydli. No uz vidim toho geparda dochodcu jak uteka...

Okrem toho, nevidim, ze by §24,25 a 26 nejak riesili vekove hranice.


edit Panzer: vyčlenené z témy "Tak toto ma nasralo..."
Používateľov profilový obrázok
telra
častý prispievateľ
Príspevky: 2875
Registered for: 13 years 7 months

Príspevok od používateľa telra »

k tym mladistvim:
1) to si mam ako od neho pytat obcianku alebo rodny list?
2) opravte ma, neviem ci som teraz mimo, ale ako to moze byt KN? Ved sa dopustaju TC, takze je to v kazdom pripade NO, nie?
Používateľov profilový obrázok
luke
častý prispievateľ
Príspevky: 2181
Registered for: 15 years 11 months

Príspevok od používateľa luke »

Utok osoby je VZDY NO a NIKDY nie KN!

v no sa prihliada na sposob utoku, obrany, miesto, cas, osobu utocnika a obrancu. ak je osoba dostatocne fyzicky disponovana, aby pre mna predstavovala legitimnu hrozbu, je uplne irelevantne aky je jej vek, zakon ziadnu taku povinnost taktiez neuklada, ze by som ja ako napadnuta obet mal riesit a zistovat vek utocnika.
Používateľov profilový obrázok
Panzer
Administrátor
Príspevky: 2915
Registered for: 16 years 9 months

Príspevok od používateľa Panzer »

V prvom rade, keďže sme zákona znalí, odlišujme mladistvých a maloletých. :D

maloletý= menej ako 14 rokov
mladistvý= 14-18 rokov
telra napísal: 2) opravte ma, neviem ci som teraz mimo, ale ako to moze byt KN? Ved sa dopustaju TC, takze je to v kazdom pripade NO, nie?
Zákon hovorí pri nutnej obrane (ďalej len NO) o tom, že NO je prípustná len pri odvracaní útoku, ktorý hrozí záujmu chránenému týmto zákonom. Teda nemusí ísť o trestný čin. Pretože ak by tomu tak bolo, proti maloletému páchateľovi by skutočne nemohla byť použitá NO, keďže on by sa žiadneho TČ nedopustil, keďže ešte nie je trestne zodpovedný a dopúšťa sa len tzv. činu inak trestného.

Náš Trestný zákon však, opakujem, hovorí o tom, že "Čin inak trestný, ktorým niekto odvracia priamo hroziaci alebo trvajúci útok na záujem chránený týmto zákonom, nie je trestným činom". Keďže záujmami, ktoré chráni TZ sú život, zdravie, osobná sloboda, majetok etc., tak potom každý útok na tieto záujmy (bez ohľadu na to, kto a koľko ročný takýto útok vedie) je možné odraziť trestným činom a nebyť za to trestnoprávne zodpovedný.

Lenže je tu jedno lenže...

§ 25 ods. 2 Tr. zákona - Nejde o nutnú obranu, ak obrana bola celkom zjavne neprimeraná útoku, najmä k jeho spôsobu, miestu a času, okolnostiam vzťahujúcim sa k osobe útočníka alebo k osobe obrancu.

A práve tu je možný kameň úrazu.


situácia I
Máte 180cm, 90 kg živej váhy, z toho 1kg pripadá na kvér. Útočí na vás dvanásťročný zasran, výška 150cm, hmotnosť cca 40 kg. Ak má "holé ruce", prípadne drevenú palicu (nemyslím bejzbolku ale napr. násadu od metly) a vy ho zastrelíte alebo postrelíte, máte na 90% problém. Lebo obrana zjavne nebola primeraná útoku vzhľadom na osobu útočníka a spôsobu útoku.

Ak má ale v ruke nôž a vaše priezvisko nie je Norris alebo Chan, tak bude na posúdení OČTK a súdu, či išlo o NO alebo nie. Šanca tak 70 ku 30 vo váš prospech.

Ak má borec v ruke strelnú zbraň (bez ohľadu na to, či je to ostrá, plynovka alebo verná kópia z kolotočovej strelnice) tak ste z toho na 99% vonku.

situácia II
Máte 165cm, 65 kg živej váhy, z toho 1kg pripadá na kvér. Útočí na vás päť cca dvanásť - trinásť ročných zasranov, výška od 150-170cm, hmotnosť cca 40-60 kg.

Ak majú "holé ruce", prípadne drevené palice (nemyslím bejzbolky ale napr. násady od metly) a vy jedného-dvoch zastrelíte alebo postrelíte, nemali by ste mať na 90% problém. Lebo obrana zjavne bola primeraná útoku najmä vzhľadom na spôsob útoku.

Ak majú v rukách nôž alebo bejzbolky a vaše priezvisko nie je Norris alebo Chan, tak by ste na 99 % nemali mať problém.

Ak bude mať jeden alebo viacerí z nich v ruke strelnú zbraň (bez ohľadu na to, či je to ostrá, plynovka alebo verná kópia z kolotočovej strelnice) tak ste z toho na 99% vonku. To jedno percento je blbý vyšetrovateľ, prokurátor alebo sudca :?.


edit: kým sa my starší vykecáme, mladší (luke) to vysvetlil rýchlo, stručne a jasne :D
Používateľov profilový obrázok
3500korun
častý prispievateľ
Príspevky: 726
Registered for: 13 years 4 months

Príspevok od používateľa 3500korun »

S tými situáciami a % to vychádza zo skúseností, alebo len tak "z brucha"?
(asi to znie rýpavo, ale len sa pýtam, nakoľko ja o tom nemám ani šajnu)
Používateľov profilový obrázok
Panzer
Administrátor
Príspevky: 2915
Registered for: 16 years 9 months

Príspevok od používateľa Panzer »

13 ročná prax v oblasti trestného práva hmotného a procesného 8)
Používateľov profilový obrázok
3500korun
častý prispievateľ
Príspevky: 726
Registered for: 13 years 4 months

Príspevok od používateľa 3500korun »

Presne to som chcel počuť, ďakujem :wink:
Používateľov profilový obrázok
MRBLUE
častý prispievateľ
Príspevky: 1314
Registered for: 14 years 2 months

Príspevok od používateľa MRBLUE »

Panzer,tie situacie si popisal dost dobre. Len co sa tyka slovicok,treba uviest ze obrana nemusi byt primerana,ale nesmie byt "celkom zjavne neprimerana". Taktiez malolety sa trestneho cinu dopustit moze,len vzhladom na vek nebude odsudeny (okolnosti vylucujuce trestne stihanie). Ale ide len o slovicka,realne si to popisal zrozumitelne. :)
Používateľov profilový obrázok
Panzer
Administrátor
Príspevky: 2915
Registered for: 16 years 9 months

Príspevok od používateľa Panzer »

to MRBLUE

Úplnú pravdu máš. Snažím sa však vyhýbať právnickej reči, lebo bežným strelcom je veľmi málo zrozumiteľná. Navyše slovné spojenie celkom zjavne neprimerana obrana je už pekných pár rokov predmetom právnických dišput s rôznymi výsledkami. Tak prečo nimi zaťažovať ostatných? 8)
Používateľov profilový obrázok
MRBLUE
častý prispievateľ
Príspevky: 1314
Registered for: 14 years 2 months

Príspevok od používateľa MRBLUE »

Sak jasne,5 rocneho chlapca co na nas zautoci lopatkou staci vytahat za ucho. Ked zautoci 4-5 clenna skupinka 13 rocnych ciganov so sekerami,treba dobre mierit. :)
Používateľov profilový obrázok
kamov
prispievateľ
Príspevky: 326
Registered for: 13 years 3 months

Príspevok od používateľa kamov »

V pondelok par metrov od domu napadla tlupa ciganov ( 7 -8 kusov) dohadom 13-15 rokov kamarata, kopali ho na zemi, ale sli ludia tak utiekli. Osobne by som ich postrielal pretoze (mam podrotovanu chrbticu a konflikt sa pre mna moze skoncit vozickom), ale inac si v tomto pripade neviem predstavit strelbu, radsej dostat nakladacku ako ich tam postrielat a riskovat basu.

AKo reagovat v takejto situacii, vidim ze nemaju zbrane, je ich vela postrelam a na sude mozu povedat ved vas nesli zabit kedze mali hole ruky? Este by sa do toho opreli media a mame tu rasisticky utok...
miro285
častý prispievateľ
Príspevky: 1397
Registered for: 14 years

Príspevok od používateľa miro285 »

Podľa mňa je riešenie otázky maloletosti pri páchaní TČ hlúposť. Keby na mňa zaútočili 5 indiáni, nemám náhodou pýtať občianky, prípadne kartičky poistenca, koľko majú rokov? Navyše, v dnešnej dobe, keď sú sopliaci čím ďalej vyspelejší, čo sa fyzických dispozícií týka a vôbec nie je problém si pomýliť 13 ročného sopliaka s 15,16,17 ročným..
Používateľov profilový obrázok
peterson
expert
Príspevky: 7848
Registered for: 14 years

Príspevok od používateľa peterson »

horevyššie to už bolo jasne vysvetlené.
Vôbec nejde ani tak o vzhľad útočníka- ale o formu a intenzitu jeho útoku.
Aj malý človiečik výšky 120cm ti vie zapichnúť nôž do brucha.
Ale aj tlupa puberťákov ťa prehodí z mosta
DOBERMAN
prispievateľ
Príspevky: 131
Registered for: 13 years 4 months

Príspevok od používateľa DOBERMAN »

kamov napísal:V pondelok par metrov od domu napadla tlupa ciganov ( 7 -8 kusov) dohadom 13-15 rokov kamarata, kopali ho na zemi, ale sli ludia tak utiekli. Osobne by som ich postrielal pretoze (mam podrotovanu chrbticu a konflikt sa pre mna moze skoncit vozickom), ale inac si v tomto pripade neviem predstavit strelbu, radsej dostat nakladacku ako ich tam postrielat a riskovat basu.

AKo reagovat v takejto situacii, vidim ze nemaju zbrane, je ich vela postrelam a na sude mozu povedat ved vas nesli zabit kedze mali hole ruky? Este by sa do toho opreli media a mame tu rasisticky utok...
Ja osobne si myslím že na cigánov by zabral aj varovný výstrel do vzduchu za predpokladu že je nato čas,a ak by to nepomohlo postačilo by ak by zasiahol dvoch až troch čo najviac útočia a ostatní by zdúchli.
Používateľov profilový obrázok
ricinr
častý prispievateľ
Príspevky: 776
Registered for: 13 years 8 months

Príspevok od používateľa ricinr »

podľa judikatúry k NO sa nevyžaduje aby útočník bol trestne zodpovedný. Preto je NO prípustná voči útoku dieťaťa, nepríčetnej osobe alebo osobe, ktorá koná v skutkovom omyle.
Napísať odpoveď

Návrat na "Nutná obrana - krajná núdza"