Nosenie zbrane v MHD

Pena
častý prispievateľ
Príspevky: 742
Registered for: 15 years

Príspevok od používateľa Pena »

Tiež si myslím, že nejaký prepravný poriadok nemôže obmedziť moje právo mať pri sebe nabitú zbrtaň, ktoré mi dáva Zákon... Voľakedy bolo v zákone vymenované, kam nemôžem ísť s nabitou zbraňou a bol tam uvedený prostriedok MHD, vlak a letiskové haly. To ale bolo ešte v čase, keď sme mali len ZP a nemali sme ešte skupiny.
lenochod
prispievateľ
Príspevky: 321
Registered for: 14 years 8 months

Príspevok od používateľa lenochod »

Tak to je fakt od veci ze zakaz v MHD a vlaku, v podstate to hovori - nemas auto, nemas narok ani na kver. Letiska su ina kategoria a tam to je pochopitelne(mimochodom, letel uz niekto z pritomnych so zbranou medzi BA-KE? Prepravia ju v batozinovom priestore?) . Uz dost co smrdia daktori zamestnavatelia so zakazom nosit zbran na pracovisko. Dost tychto nezmyslov robi z A ciste B. Je to proti srsti aj logike
Používateľov profilový obrázok
dirty.harry
častý prispievateľ
Príspevky: 819
Registered for: 13 years 7 months

Príspevok od používateľa dirty.harry »

volmet napísal:2) ak nahodou prepravca aj zisti ze zbran mam, ma pravo (sposobilost, dovod) skontrolovat jej stav?
prepravca nema pravo kontrolovat tvoju zbran, kontrolu moze vykonat len prislusnik PZ.. drzitel ZP ani nema moznost zo zakona odovzdat zbran hocikomu, lebo by ju odovzdal nepovolanej osobe...
Používateľov profilový obrázok
Jack
moderátor
Príspevky: 5590
Registered for: 16 years 4 months

Príspevok od používateľa Jack »

Ježišmária! Zase musíte meditovať o celkom jasných veciach?! Už sa to tu v rôznych variáciách preberalo viackrát. Ale OK, pre istotu ešte raz a totálne po lopate a celkom pragmaticky:

a) Krčma, bar, disco (podobný prípad je aj banka). Podľa zákona nemôžete manipulovať so zbraňou, ak ste predtým požili alebo pohúlili. Ste však slušní a zákona dbalí, preto by ste nikdy nepožili a nepohúlili, keď máte gun na opasku. Raz ho tam máte, no aj tak vo všetkej počestnosti chcete dať kofču. Podľa zákona je to košér. Nik vás za to nemôže pokutovať ani inak pokefovať. Lenže na dverách podniku, jediného otvoreného v túto nočnú hodinu, je nálepka s preškrtnutou pištolkou. Nie je to dopravná značka "Zákaz vjazdu", aby zákon s jej porušovaním spájal nejakú sankciu. Môžete teda - napriek zákazu - vojsť, sadnúť si a dať si tú kofču. No ak si majiteľ všimne, že máte gun, má právo vás vykázať. A vy musíte ísť. Ak nejdete, môže zavolať príslušníkov a tí vám pomôžu. Zrejme aj s nejakou pokutkou. Prečo? Pretože ten podnik nepatrí vám, ale majiteľovi, resp. má ho pod placom nejaký prevádzkár. Ak tam ozbrojencov nechce, má na to právo.

b) Vlak, bus, loď. Podľa zákona je len pár miest, kam s kvérom nemôžete. Lenže popri zákonoch sú tu aj iné pravidlá. Napríklad prepravný poriadok. Bus totiž - podobne ako tá krčma - niekomu patrí. A ten si môže diktovať podmienky. Nastúpite do busu, kúpite/označíte si lístok, využívate službu, preto sa predpokladá, že ste sa rozhodli využiť službu a dobrovoľne prijať podmienky, ktoré si určuje poskytovateľ služby. Ak ten nechce vo svojom buse, eline, vlaku, lodi ozbrojencov, má na to právo, rovnako ako ten krčmár. A pre vás to znamená, že ak porušíte podmienky, neporušili ste síce zákon, ale iba nejaké sranda normy. Štátne orgány vás nemôžu pokefovať, ale aj tak je to dôvod, aby vás z toho busu vykázali podobne ako z tej krčmy. A keď neuposlúchnete, príde polícia a pomôže vám. Zrejme aj s nejakou tou pokutkou.

*Samozrejme, nikomu - okrem príslušníkov PZ - nemáte prečo ukazovať zbraň a tobôž ju niekomu dávať do rúk! Nesmie vám ju vziať ani biletár, ak by vám ju ohmatom našiel pod odevom. Ani revízor v MHD nemá právo požadovať, aby ju mohol skontrolovať. Nič také!

**Z toho vyplýva možnosť vyhovoriť sa. Napríklad v hromadnom dopravnom prostriedku tvrdiť, že zbraň nie je nabitá (teda nie je pripravená k okamžitému použitiu), lebo vodič, revízor, či sprievodca - ako sme si už povedali - nemá žiadnu možnosť skontrolovať vaše tvrdenie. Môže vám uveriť a nechať vás na pokoji. Alebo vám nemusí uveriť a zavolá príslušníkov a tí už majú zo zákona právomoc skontrolovať stav vašej zbrane. Ak zistia, že kecáte, budete vylúčení z prepravy a zrejme aj pokutovaní príslušníkmi.

Huh, dúfam, že teraz je to jasné a nik nebude nariekať, že zlá vláda obmedzuje bežnému "nemajetnému" človiečikovi, ktorý nemá vlastné auto, možnosť nosiť zbraň. Nie je to tak. Nie v tomto prípade. A tiež dúfam, že mi nebudete zazlievať tón tak trošku mentorský. Ale ťažko sa ho zdržať, keď sa na webfore takmer periodicky riešia tie isté veci.
:wink:
Používateľov profilový obrázok
peterson
expert
Príspevky: 7848
Registered for: 14 years

Príspevok od používateľa peterson »

Jack: AMEN.

lepšie by to nenapísal ani D.Trnka :)

navrhujem tému dočasne uzamknúť- je už vysvetlené všetko jasne a správne
Používateľov profilový obrázok
Jack
moderátor
Príspevky: 5590
Registered for: 16 years 4 months

Príspevok od používateľa Jack »

Peterson, zamkneš a niekto čochvíľa otvorí novú s rovnakou tématikou. Tak to už chodí. Čo narobíme?
:lol: :lol:
47ronin
prispievateľ
Príspevky: 206
Registered for: 5 years 3 months

Príspevok od používateľa 47ronin »

Kedze v inom vlakne (http://www.webforum.sk/viewtopic.php?f= ... tart=18885) sa rozhorela pomerne tematicky pribuzna debata, ozivim aj tuto staru temu...
Samozrejme do bodky suhlasim s Panzerom a Jackom, len s jednou drobnou poznamkou:
nevidim ziadny dovod na ulozenie pokuty (ako opakovane spominal Jack), ak prijdu prislusnici, mozu ma samozrejme zo sukromneho zariadenia (krcma, autobus, vlak...) vykazat aj s prislusnou trochou buzeracie, pripadne (aj budu velmi aktivni) aj predviest na OO PZ za ucelom podania vysvetlenia, ale kedze som vstupom do takehoto priestoru neporusil ziadnu zakonnu normu (len nejaky podzakonny predpis vydany majitelom - prevadzkovatelom), nemyslim, ze je dovod na ulozenei pokuty... :wink:
Používateľov profilový obrázok
Mesi
moderátor
Príspevky: 3692
Registered for: 15 years 6 months

Príspevok od používateľa Mesi »

Takze vlastne hovoris, ze ignorujes obchodne podmienky o vyuzivani sluzby? V tom pripade, si nekupis ani listok, pretoze v zakone nie je napisane, ze za pouzitie verejneho dopravneho prostriedku musis?

S tym, ze nastupujes do hromadnej dopravy, tak suhlasis s podmienkami (ktore si pravdepodobne nikto neprecita). Preco by podla teba nemali tieto podmienky platit a preco by nemal mat prevadzkovatel narok na zaplatenie zmluvnej pokuty (ak tam je definovana - toto netusim), ak si sa rozhodol pouzivanim sluzby tieto podmienky akceptovat (nemyslim tym pokuty ulozenej v priestupkovom konani v pripade ze nedoslo k poruseniu zakona)? Nemozes si povedat, ze tieto vseobecne podmienky prijimam ale bod 12. a 34. nie.
47ronin
prispievateľ
Príspevky: 206
Registered for: 5 years 3 months

Príspevok od používateľa 47ronin »

Za porusenie zakazu vstupu do MHD s nabitou zbranou nie je v PP dopravcu definovana ako sankcia nejaka pokuta (na rozdiel od jazdy bez platneho cest. listka). Sankciou za porusenie zakazu vstupu do MHD s nabitou zbranou je vylucenie z prepravy. Ina norma porusena nebola, takze ani ina sankcia by nemal nastat.

a len tak BTW, zakon 56/2012 Z.z. o cestnej doprave presne definuje opravnenia dopravcu voci cestujucemu, vratane moznosti ulozit pokutu (sankcnu uhradu) za jazdu bez cestovneho listka, nie vsak za ine porusenie PP
§ 12
Oprávnenia dopravcu voči cestujúcim

(1) Dopravca je pred začatím prepravy a počas nej oprávnený prostredníctvom vodiča alebo iného člena osádky autobusu, revízora alebo zamestnanca povereného organizáciou prepravy (ďalej len "dispečer") dávať pokyny a príkazy cestujúcim na účel zaistenia ich bezpečnosti alebo bezpečnosti a plynulosti cestnej premávky, ktorí sú povinní ich uposlúchnuť.
(2) Vodič, iný člen osádky autobusu a revízor sú oprávnení
a) vylúčiť z prepravy cestujúceho, ktorý napriek upozorneniu neuposlúchne pokyn alebo príkaz podľa odseku 1, poruší povinnosť podľa prepravného poriadku, neoprávnene sa zdržiava v autobuse, svojím správaním ohrozuje bezpečnosť prepravy, narúša pokojnú a pohodlnú jazdu autobusu, znečistí autobus alebo obťažuje cestujúcich, ako aj osobu nespôsobilú na prepravu podľa prepravného poriadku,
b) uložiť cestujúcemu, ktorý sa nepreukáže platným cestovným lístkom, povinnosť zaplatiť cestovné a sankčnú úhradu, alebo preukázať svoju totožnosť a poskytnúť údaje potrebné na vymáhanie cestovného a sankčnej úhrady podľa § 14 ods. 2,
c) vylúčiť z prepravy cestovnú batožinu, príručnú batožinu cestujúceho alebo jeho živé spoločenské zviera, ak sú prekážkou bezpečnej prepravy alebo pokojnej a pohodlnej prepravy, najmä ak obťažujú cestujúcich alebo ak to neumožňujú prepravné podmienky, najmä obsaditeľnosť autobusu.
zmluva o preprave nevznika ani kupenim ani oznacenim listka, ale konkludentnou akceptaciou ponuky na prepravu (vstup otvorenych dveri autobusu, resp. zatlacenie tlacidla na otvorenie dveri), ak si nasledne listok neoznacim, dopustam sa sukromnopravneho deliktu - porusenie zmluvnej povinnosti, pod nasledkom sankcie, za jazdu bez platneho listka je to pokuta, za nabitu zbran vyhodenie z busu... :wink:
Používateľov profilový obrázok
Mesi
moderátor
Príspevky: 3692
Registered for: 15 years 6 months

Príspevok od používateľa Mesi »

Cize hovoris, ze prepravca si nemoze definovat sankcne pokuty v prepravnych podmienkach, pretoze to nie je napisane v zakone?
47ronin
prispievateľ
Príspevky: 206
Registered for: 5 years 3 months

Príspevok od používateľa 47ronin »

Nie, vzhladom na povahu a sposob uzatvorenia zmluvy o preprave... to by si dopravca mohol definovat akukolvek pokutu za cokolvek... mysli na dokazovanie vedomeho porusenia PP a zaroven akceptovania vysky pokuty

preto su zakladne podmienky prepravy definovane zakonom...
plati, co som uviedol vyssie.
Používateľov profilový obrázok
Jack
moderátor
Príspevky: 5590
Registered for: 16 years 4 months

Príspevok od používateľa Jack »

Mesi, dík za pokus vysvetliť moje slová napísané osem rokov nazad. Ale ten čas letí! V princípe uvažuješ správne, no myslel som to trocha v inom kontexte. Takže teraz aj pre Ronina:
:arrow:
Pokiaľ ide o pokutu, nechcel som do mojich úvah ťahať nejakú zmluvnú pokutu alebo čosi podobné. Bral som to - aspoň ten dojem mám teraz, keď si to s odstupom času čítam - čisto pragmaticky, že ak ťa niekto z určitého titulu vyzve, aby si opustil miesto, kde nemáš (so zbraňou) čo robiť a ty jeho výzvu ignoruješ, riskuješ minimálne to, že ak zavolá PZ SR alebo hoci len MsP, situáciu môže interpretovať tak, že tým, že nerešpektuješ jeho výzvu, sa správaš spôsobom, ktorý môže napĺňať skutkovú podstatu niektorého z priestupkov. Vo svojich tvrdeniach môže realitu vykresliť aj dramatickejšie, ale do extrémov zachádzať nechcem. Skrátka, príde hliadka a ty budeš musieť príslušníkom PZ/pracovníkom MsP vysvetľovať, prečo si na pekné slovo neposlúchol a prečo na teba bolo treba tú hliadku vôbec volať. Ak sa teda bavíme o niektorom z priestupkov v zmysle zákona o priestupkoch, tam by tá pokuta naozaj hrozila. Takáto fikcia pritom vychádza z reality, nie je to žiadne sci-fi. Hoci prax je taká, že hliadka sa obvykle volá na plynovkárov, ktorí sa nevedia zmestiť do kože...
:wink:
47ronin
prispievateľ
Príspevky: 206
Registered for: 5 years 3 months

Príspevok od používateľa 47ronin »

Jack, v podstate suhlas...
Ja som Mesiho prispevky pochopil tak, ze ma na mysli pokutu na zaklade porusenia zakazu uvedeneho v PP, tam moznost ulozit pokutu (za nosenie nabitej zbrane) povazujem za nepravdepodobnu.... ten, kto by taku pokutu chcel vymahat by bol v dost velkej dokaznej nudzi...
Pokial ide o moznost spachania priestupku a eventualnu pokutu podla priestupkoveho zakona, v danom kontexte som tam ziadny priestupok nevidel, hoci pripustam, ze by k takemu niecomu (pri eskalovani situacie, nevhodnou reakciou....) mohlo prist...
Ak to rozmenime na drobne - pokial striktne dodrziavam zasady pre skryte nosenie, je len velmi mala pravdepodobnost, ze by mi niekto zbran v MHD uvidel.... ak by ju vsak aj niekto uvidel, ako tu uz niekto poznamenal, nema opravnenie kontrolovat, ci je naboj v komore / plny zasobnik vlozeny do zbrane (to moze len prislusnik PZ / ineho statneho ozbrojeneho zboru - samozrejme policajt nebude riesit ci som porusil nejake PP)... Cize ak plnim ustanovenia ZoZS, az potialto IMHO ziadny priestupok.... ak vsak nieco z vyssie uvedeneho (najma to skryte nosenie) zanedbam, tak je priestupok na svete...

P.S.
Opatovne som si dokladne presiel priestupkovy zakon a stale som nenansiel, ze by neuposluchnutie prikazu autobusara (nie je verejny cinitel) / porusenie PP mohlo byt kvalifikovane ako priestupok... pokial teda stale hovorime o ostrych zbraniach a noseni na zaklade ZP sk. A a samozrejme pokial nedoslo k poruseniu povinnosti podla zak. 190/2003 Z.z.
Nasiel som vsak inu "zaujimavost", pod ktoru by sa ten "nespratny plynovkar" takmer urcite zmestil:
(1) Priestupku sa dopustí ten, kto
.....
h) nosí na miestach prístupných verejnosti chladné zbrane, najmä dýky, bodáky a šable, okrem prípadov, keď sú súčasťou rovnošaty, historického alebo národného kroja, výstroja a výzbroje ozbrojených síl, ozbrojených zborov a ozbrojených bezpečnostných zborov, alebo na športovú činnosť, výkon práva poľovníctva, rybárskeho práva, povolania alebo zamestnania, ako aj iné predmety, ktorými možno ublížiť na zdraví, ak možno z okolností prípadu alebo správania sa osoby usudzovať, že sa majú použiť na násilie alebo hrozbu násilím,
......
(2) Za priestupok ....... podľa odseku 1 písm. h) až l) možno uložiť pokutu do 500 eur.
Používateľov profilový obrázok
Jack
moderátor
Príspevky: 5590
Registered for: 16 years 4 months

Príspevok od používateľa Jack »

Keď už si nahliadol do priestupkového zákona, odporúčam § 49 ods. 1 písm. d). To je skutková podstata, pod ktorú schováš také množstvo konaní (aj omisívnych), že by si neveril. Zvlášť pojem schválnosti sa dá interpretovať veľmi široko.
:twisted:
Ale inak, v tejto súvislosti len taký disclaimer. Čo tu píšem, nie je Písmo sväté. Rozprávame sa o možnostiach, pričom vždy by významnú rolu hrali rôzne okolnosti, detaily, atď. Čiže netvrdím, rovnako ako som pred ôsmimi rokmi netvrdil, že takto to bude a hotovo, ale že takto to byť môže.
:wink:
Používateľov profilový obrázok
jedei105
prispievateľ
Príspevky: 352
Registered for: 9 years 11 months

Príspevok od používateľa jedei105 »

nedavno v cechach bola vyznamenana (ak si dobre spominam), jedna pani ktora strelnou zbranou v mhd ukoncila nejaky konflikt. a nikto neriesil ze preco mala v autobuse zbran....
Napísať odpoveď

Návrat na "Nutná obrana - krajná núdza"