ČR- stanovisko NS ČR- k zabitiu zlodeja

inspiring_nobel

Príspevok od používateľa inspiring_nobel »

Kauzu ukoncil prezident Klaus. Dal Bastovi milost.
Používateľov profilový obrázok
mab
prispievateľ
Príspevky: 454
Registered for: 13 years 10 months

Príspevok od používateľa mab »

konecne normalny clovek ten klaus, ktory vidi veci ake su. niektori sudcovia aj najvyssieho sudu teraz nieco riesia a v minulosti posielali politickych sediet..teraz cloveka ktory si chrani majetok.
Používateľov profilový obrázok
monte
občasný prispievateľ
Príspevky: 33
Registered for: 14 years

Príspevok od používateľa monte »

Prave som to postrehol v ceskych spravach a potesilo ma to. Viac by ma potesilo ak by sa to ku Klausovi vobec nemuselo dostat.
friendly_burnell

Príspevok od používateľa friendly_burnell »

Aj tak je to cele prekvapujuce, najma ked si vezmem, ze v pripade kradeze utoci pachatel na majetok (pri kradezi poskytuje Trestny zakon ochranu majetku). A ked ho odnasa z miesta cinu, jeho utok na majetok trva.

Tak nam to vysvetlovali uz na fakulte, takze nutna obrana by mala byt pripustna aj v pripade unikajuceho zlodeja. Samozrejme netreba prehliadat aj ostatne podmienky NO nez len trvajuci ci bezprostredne hroziaci utok. Zaraza ma preto ta predstava o vrazde pri vystrele na unikajuceho zlodeja.

Nutna obrana je predsa pripustna na ochranu akehokolvek zaujmu chraneneho Trestnym zakonom, teda aj proti odcudzeniu majetku :!:
agger
častý prispievateľ
Príspevky: 1287
Registered for: 14 years 1 month

Príspevok od používateľa agger »

Gaston, no trochu viac tam dostava na frak podmienka proporcionality ;)
Používateľov profilový obrázok
peterson
expert
Príspevky: 7848
Registered for: 14 years

Príspevok od používateľa peterson »

ale nesmie byť celkom zjavne neprimeraná. Ohrozenie majetkových a vlastníckych práv je trochu v nepomere k ohrozeniu života a zdravia.
Používateľov profilový obrázok
telra
častý prispievateľ
Príspevky: 2875
Registered for: 13 years 7 months

Príspevok od používateľa telra »

Dam uplne priklad ktory u moze realne nastat:

Zlodej mi kradne notebook v hodnote 800E, v ktorom mam rozpracovane preojekty povedzme 4-5 ciferna hodnota. Takze skoda ktora mi hrozi je realna.
Hrozi my majetkova ujma vo vyske povedzme 5000E, vzhladom na moju dnesnu situaciu je to pre mna likvidacne a koncim v exekucii.
Zlodej bezi 10 metrov odomna aj s notebookom, taham zbran a strielam na trup.

aka je sanca ze to bude uznane ako NO?
Používateľov profilový obrázok
peterson
expert
Príspevky: 7848
Registered for: 14 years

Príspevok od používateľa peterson »

budeš riskovať neprimeranú NO, nakoľko útok proti tebe už netrvá. Už si neni bezprostredne ohrozený. Pokračuje len krádež, boli porušené tvoje majetkové práva.
Ani policajt nemôže len tak vystreliť po zlodejovi niakej veci. Umožňuje mu to zákon iba v prípade NEBEZPEČNÉHO páchateľa a tým zlodej noteboku s duševným vlastníctvom NENI.
Rozlišuj škodu následnú, ktorá ti vznikne krádežou noteboku. Problémy a škody, ktoré budú súvisieť vdaka tej krádeži- to by mala byť tá škoda následná, ktorá je súdne vymáhateľná od zlodeja.

-ak na prenasledovanie nestačíš sám, môžeš vykonať opatrenia na jeho zadržanie- privoláš Políciu, požiadaš o pomoc ludí na ulici. Je to trochu komické, ale presne toto ti bude recitovať prokurátor na súde, že čo si mohol využiť a nie postreliť zlodeja.
Používateľov profilový obrázok
telra
častý prispievateľ
Príspevky: 2875
Registered for: 13 years 7 months

Príspevok od používateľa telra »

Peterson:
Nebudem sa hadat len uvediem:
1)Zakon hovori o utoku na zaujem chraneny zakonom, nie o utoku voci osobe
2)Nemozem sa odvolat na odsek 3, kedze mam silny strach o svoju dalsiu existenciu?
3)Nasledna skoda -chapem, ale na tom notebooku je dusevna vlastnictvo, ktore ma aktualnu hodnotu. Su to peniaze, len v inej forme.
4)privoláš Políciu, súdne vymáhateľná od zlodeja - vieme svoje, to prve je tak 20-30%, to druhe pomlcim


Nechcem vyvolavat flame, len povazujem za lepsie prebrat to na fore a vediet ako potom tipovet ked dojde na lamanie chleba
friendly_burnell

Príspevok od používateľa friendly_burnell »

Jasne, to suhlasim, ze casto by zranenim zlodeja doslo k poruseniu zasady proporcionality pri NO. Avsak treba tiez vnimat to, ze zasada proporcionality je pri NO vyrazne oslabena (v porovnani s krajnou nudzou) a muselo by ist o hruby nepomer. Koniec koncov si pozrite trestne sazdby, ked ide o skodu na majetku, casto su sadzby vyssie ako pri poskodeni zdravia. Cize ani Trestny zakon vzdy nechrani zdravie viac ako majetok. Samozrejme hovorim o riadnej sume a nie o kovovom srote za par €.

Som to pisal dost zjednodusene, avsak podla mna na obranu majetku proti unikajucemu zlodejovi moze byt pripustne aj zranenie zlodeja a nemusi dojst k poruseniu zasady proporcionality, teda uz vobec sa neda povedat, ze usmrtenie unikajuceho zlodeja sa spravidla = vrazda.
Používateľov profilový obrázok
peterson
expert
Príspevky: 7848
Registered for: 14 years

Príspevok od používateľa peterson »

neni som ani prokurátor ani sudca. Vyjadril som len názorm ako podmienky NO v tvojom príklade chápem ja v kontexte "právneho prostredia SR"

- zákon ti dovoľuje použiť zbraň na ochranu tvojho života, zdravia alebo majetku- ale nazdávam sa, že použitie zbrane na priamy zásah páchateľa , ktorý uniká s tvojím majetkom môže byť vyhodnotený ako neprimeraná NO či dokonca trestný čin.

Viď prípad z česka.
Používateľov profilový obrázok
kamov
prispievateľ
Príspevky: 326
Registered for: 13 years 3 months

Príspevok od používateľa kamov »

Zakon je jedna vec a prax druha, osobne by som neriskoval pre majetok naťahovačky po sudoch pripadne basu ( alebo dat za pravnika 3x tolko aku by som skodu mal). Mozno keby som mal v kufriku par desiatok 1000 ..., Napr cigani nam chodia kradnut aj do dvora, kedy som ich na ceresni nacapal, kricim a oni iba zadudru a pomaly dojedaju, ta co spravim... Uz vidim tie palcove titulky o rasistickom utoku ...
Schvalne, poznate dake pripady NO ci KN a ako dopadli pred sudom?
Používateľov profilový obrázok
telra
častý prispievateľ
Príspevky: 2875
Registered for: 13 years 7 months

Príspevok od používateľa telra »

ja si pamatam toto
http://povazska.sme.sk/c/5424502/strelc ... obode.html
niekde som nasiel ze mu to uznali ako NO, ale neviem to najst
Používateľov profilový obrázok
kamov
prispievateľ
Príspevky: 326
Registered for: 13 years 3 months

Príspevok od používateľa kamov »

Este ze mu to uznali, ale to musel byt riadny stres. Skoda ze tomu prokuratorovy tak po dvore nebehaju...
Napísať odpoveď

Návrat na "Nutná obrana - krajná núdza"