Ako by ste sa zachovali vy?

Používateľov profilový obrázok
Panzer
Administrátor
Príspevky: 2915
Registered for: 16 years 9 months

Ako by ste sa zachovali vy?

Príspevok od používateľa Panzer »

Zaujal ma tento príbeh na dfense http://www.dfens-cz.com/view.php?cisloclanku=2011021306 pretože má veľmi blízko reálnej situácii, aká môže kedykoľvek nastať. Nemusí ísť o metro, stačí aj obyčajná zastávka MHD.

Môj pohľad na popísanú situáciu je - mám zbraň (ako vždy), mám na nej ruku, krútim hlavou na Skejťáka, ale zbraň spoza opaska nevyťahujem. Ak tasí Skejťák z batôžka zbraň skúsim tasiť aj ja, ak nie, nemám aspoň zbytočné poťahovačky s políciou.

Váš pohľad?
inspiring_panini

Príspevok od používateľa inspiring_panini »

JJ to som už pred časom čítal, moja odpoveď bude konečná až po tom, čo mi ty odpovieš na otázku. Podľa zákona som povinný hlásiť každé použitie zbrane, ale ráta sa vytiahnutie zbrane za použitie? Veď strelná zbraň je určená na strieľanie a ak jej ukázanie stačilo na zastrašenie útočníka, tak som ju de facto nepoužil, či áno?
Používateľov profilový obrázok
Jack
moderátor
Príspevky: 5590
Registered for: 16 years 4 months

Príspevok od používateľa Jack »

Panzer, kedysi som o tej situácii z d-fensu hutal a hutal a prišiel som k rovnakému záveru ako ty.
:arrow:
Lenže stále mi behá po rozume, či by nebolo fajn ten kvér vytasiť a mať určitú taktickú výhodu. V prípade, že by ten kretén mal v ruksaku gun a bol taký tupý, že by tasil, bolo by pre mňa asi lepšie mať kvér namierený na jeho hruď, natiahnuté kladivko a v prípade čierneho scenára ušetrený čas venovať na to, aby som si pekne vypracoval hneď prvý výstrel, čo by mohlo znížiť riziko, že v prípade, ak sa strhne streľba, ohrozím(e) okolostojacich.
:idea:
Samozrejme, nikde nie je napísané, že by som sa skutočne zachoval ako statočný občan. Hoci to mám v povahe, som smelý a rád sa dívam do zrkadla, keď v ňom vidím "správňáka", neviem s istotou povedať, či by som si z nejakého dôvodu - možno i sebeckého - nešiel po svojom a netváril sa, že "nevidím zlo, nepočujem zlo".
:?
inspiring_kepler

Príspevok od používateľa inspiring_kepler »

Paci sa mi ako Rusworm neboji priznat strach zo situacie, ktora nastala.

Aj ked ide o kradez, tak aj tu platia zakladne pravidla (bohuzial ziskane zivotom):

1. Ak sa zacnem hrat na okoloiduceho dobreho spoluobcana tak musim ratat s tym, ze cela agresia utocnika sa obrati proti mne. T.j. obetou sa stavam v podstate ja.

2. Vela krat sa moze obet dobre poznat s utocnikom a mozu len tvrdsie "diskutovat" ( podozrivo casto to tak je).
V tomto pripade je mozne ze utocnik si obet prestane uplne vsimat a utoci uz na vas pricom obet vam vobec nema tendenciu pomahat. V najhorsom pripade vas napadne aj obet.

3. Ak volam na policiu, tak popredu zvazim ci chcem aby o tom utocnik vedel alebo nie. Vytiahnutie telefonu moze u utocnika vyvolat neuveritelne utocne tendencie, pozor na to.

4. Vacsina pripadov utoku ma predohru uplne niekde inde a nejde o uplne nahodne stretnutia.

5. Ked chcem zasiahnut, musim cakat ze sa stane aj nemozne ( z pohostinstva oproti sa vyroji ihned zopar kamaratov utocnika, taka klasika :-) )
Takze ak mate naozaj radi adrenalinove sporty, tak zasahovat do vyhrotenych situacii medzi ludmi z pozicie obycajneho obcana patri k miestu cislo 1, lebo ak ste raz "in" tak vycuvat sa uz jednoducho neda.

Zhrnutie: "Nemam na to, neseriem sa do toho ! Ak uz do toho idem, cakam nemozne."

EDIT: vid Zoidberg37
Naposledy upravil/-a inspiring_kepler v 02 Jún 2011, 04:11, upravené celkom 1 krát.
inspiring_panini

Príspevok od používateľa inspiring_panini »

BKSL: neni to D-FENS, ten má Glock 17, tamto je Rusworm.
Používateľov profilový obrázok
Panzer
Administrátor
Príspevky: 2915
Registered for: 16 years 9 months

Príspevok od používateľa Panzer »

Zoidberg37 napísal:Podľa zákona som povinný hlásiť každé použitie zbrane, ale ráta sa vytiahnutie zbrane za použitie? Veď strelná zbraň je určená na strieľanie a ak jej ukázanie stačilo na zastrašenie útočníka, tak som ju de facto nepoužil, či áno?
Podľa mňa nejde o použitie zbrane ale o jej hrozbu. Vychádzam pritom z analógie legis. Zákon o zbraniach 190/2003 nedefinuje, čo je to použitie zbrane. Preto si pomôžem inou normou, ktorou je zák. o policajnom zbore. A ten definuje streľbu zo zbrane, úder zbraňou a hrozbu zbraňou. Z logického i gramatického výkladu uvedených ustanovení (§ 59 a nasl.) mi potom vyplýva, že použitím zbrane je len streľba z nej. Nie však jej hrozba, resp. úder ňou. Napriek tomu by som to určite hlásil, pretože to je môj výklad. Polícia môže mať úplne iný výklad a zbytočne dostať pokutu alebo prísť o ZP.
Používateľov profilový obrázok
Kapo
častý prispievateľ
Príspevky: 1434
Registered for: 16 years 1 month

Príspevok od používateľa Kapo »

Osobne by som sa vyhol onomu suchému nahláseniu použitia zbrane. Radšej by som pre istotu podal trestné oznámenie z dôvodu napadnutia neznámym útočníkom, pri čom by som spomenul, že som útok odvrátil hrozbou strelnej zbrane.
V opačnom prípade by sa mohlo ľahko stať, že o pár minút príde onen útočník, a podá trestné oznámenie on, že ho niekto prepadol zbraňou, a máme problém.... :roll:
Používateľov profilový obrázok
yarco
moderátor
Príspevky: 4836
Registered for: 16 years 6 months

Príspevok od používateľa yarco »

Panzer napísal:Môj pohľad na popísanú situáciu je - mám zbraň (ako vždy), mám na nej ruku, krútim hlavou na Skejťáka, ale zbraň spoza opaska nevyťahujem. Ak tasí Skejťák z batôžka zbraň skúsim tasiť aj ja, ak nie, nemám aspoň zbytočné popoťahovačky so šandarmi.
Súhlasím, je to imho takticky výhodnejšia varianta.
Navyše, ak by som tasil, som v tom momente na scéne jediný človek so zbraňou. Ak by sa tam náhodou priplietol ďalší uvedomelý strelec, mohlo by sa to celé zvrtnúť do nepríjemnej patovej situácie (aj bez streľby) a náročného objasňovania si postojov 'spoza mieridiel', z čoho by mohol ťažiť jedine pán Mikina s parťákom.

Panzer napísal:Napriek tomu by som to určite hlásil, pretože to je môj výklad.
V podobnej situácii je dosť vysoká šanca, že sa policajti o mojej 'zbrani na scéne' aj tak dozvedia, či už od páchateľa alebo svedka. Pokladám za výhodu, ak moja verzia udalostí bude zaznamenaná ako prvá.

Jack napísal:mať kvér namierený na jeho hruď, natiahnuté kladivko
Si zober, že v takej chvíli by si musel ešte myslieť na obťahovanie záveru. :shock: Bŕŕŕ.
By som sa bál ľavou rukou aj poškrabať, nieto telefonovať a pod.



Technická poznámka:
Autor myslím úplne trefne vo variante 2 konštatuje "Zcela chybně mu mířím na hlavu ..."
Neviem si dobre predstaviť, ako by som mieril niekomu na hlavu a súčasne sledoval, čo robí s rukami. O rozmeroch a pohyblivosti hlavy a trupu ani nehovorím.
Naposledy upravil/-a yarco v 02 Jún 2011, 09:26, upravené celkom 2 krát.
Používateľov profilový obrázok
luke
častý prispievateľ
Príspevky: 2181
Registered for: 15 years 11 months

Príspevok od používateľa luke »

ak by som mal zasiahnut, tak by som v pripade netasenia cakal ako nezucastnena osoba ako sa situacia vyvinie, ci skejtak vytasi na kabata a potom mam stale priestor rozmysliet si ci nan vytasim, alebo nie.

v pripade ze by som nan preventivne vytasil, ked ma on stale ruku v batohu, urcite by som ho chcel dostat pod kontrolu, ruku von z batohu, lahnut na zem.
to by som asi spravil aj v prvom pripade ak by doslo k taseniu, pretoze taky 10 minutovy mexican standoff sa mi velmi nepozdava.
Používateľov profilový obrázok
BTV
častý prispievateľ
Príspevky: 1991
Registered for: 16 years 3 months

Príspevok od používateľa BTV »

Ak by som sa mal vzit do takejto situacie, a mal by som pri sebe zbran, tak by som ju asi vytiahol, ale nemieril by som na "skejtaka", ale nechal len volne v ruke popri tele - potom by som cakal co sa stane. Pripadne by som ju drzal v kapsicke kde ju nosim, ale trosku povytiahnutu, aby som mal lepsi uchop. Zaroven by som mu zvysenym hlasom povedal aby si to dobre rozmyslel.

Ale ako povedal autor, potom by som si musel skontrolovat trenky...
Používateľov profilový obrázok
Rasto
expert
Príspevky: 4234
Registered for: 14 years 9 months

Príspevok od používateľa Rasto »

Koli takymto pripadom mam na zbrani laser, pretoze kde pracuje psychika, nepracuje telo :-)
Ked utocnik uvidi zbran v rukach a laser na vlastnej hrudi, tak nie len v US filme sa doserie a upusti od vsetkych planovanych aktivit.
Ale tie vlastne trenky by som si potom vymenil ako vacsina :-)
volmet
prispievateľ
Príspevky: 110
Registered for: 13 years 7 months

Príspevok od používateľa volmet »

velmi tazko sa to hodnoti od pocitaca ale osobne by som sa priklanal ku taseniu a pokriku polÚcia :wink: , lahni si na zem! (uz sa o psychologickom ucinku takeho postupu pisalo inde) pre nezucastnene osoby (a legalnych strelcov) by podla mna bolo prehladnejsie keby videli, ze jeden je na zemi s rukami od tela (za hlavou) a druhy je oprety o stenu. to o trenkach pisane vyssie samozrejme plati. :lol:
Používateľov profilový obrázok
Panzer
Administrátor
Príspevky: 2915
Registered for: 16 years 9 months

Príspevok od používateľa Panzer »

volmet

Kričať polícia neodporúčam, lebo:
zák. o policajnom zbore napísal: § 81
Zákaz používať označenia "Policajný zbor"
a "Polícia" a zákaz používať služobnú rovnošatu Policajného
zboru

(1) Ak tento zákon alebo osobitný predpis neustanovujú inak, zakazuje sa v ústnom vyhlásení, na odeve, v písomnom styku, v názve domény web stránky a na vozidle používať označenia "Policajný zbor" alebo "Polícia" vo všetkých tvaroch, vrátane zmien v ich diakritike a so začiatočnými malými písmenami.

(2) Ak tento zákon alebo osobitný predpis neustanovujú inak, zakazuje sa používať služobnú rovnošatu Policajného zboru a odev, ktorý by mohol byť zameniteľný so služobnou rovnošatou Policajného zboru.

(3) Výnimky zo zákazov podľa odsekov 1 a 2 udeľuje Policajný zbor. Na konanie a rozhodovanie o výnimke sa nevzťahuje všeobecný predpis o správnom konaní.10)
volmet
prispievateľ
Príspevky: 110
Registered for: 13 years 7 months

Príspevok od používateľa volmet »

citaj pozorne. pisal som polÚcia ! :wink: samozrejme paragraf poznam. ale pripadne popotahovanie za vykrik polÍcia mi moze byt ukradnute ak sa preukaze, ze som konal v NO alebo KN. ale uz sa to preberalo v inom topicu.
Používateľov profilový obrázok
lovec
častý prispievateľ
Príspevky: 5149
Registered for: 18 years 7 months

Príspevok od používateľa lovec »

Ale ved ty kricis POLICIAAAA!.....aby konecne nejaky policajt prisiel,.....a nie aby si sa legitimoval" ako prislusnik policie...... :twisted: :lol:
Napísať odpoveď

Návrat na "Nutná obrana - krajná núdza"