Použitie expanzného streliva a nutná obrana

Používateľov profilový obrázok
pif paf
častý prispievateľ
Príspevky: 717
Registered for: 13 years 1 month

Príspevok od používateľa pif paf »

Jean napísal: Navise som nikde nenapisal ze toto strelivo je povolene mat nabite v zbrani ako to mal pan o ktorom pises ty. Aby bolo jasne co som chcel povedat tak napisem konkretny pripad ako som to myslel.

Drzitel skupiny A,E sa vracia domov zo strelnice. Je napadnuty v takom rozsahu ze nema inu moznost a je nuteny pouzit NO. V zasobniku v zbrani nema ziadne strelivo nakolko ho na strelnici vystielal. Ale v zasobniku v taske ma napaskovane expanzne strelivo ktore pouzival na trening na strelnici. Je v tomo pripade pouzitie expanzneho streliva trestne ?
V teoreticko právnej rovine bol dotaz pekne objasnený. Ale pridám ešte svoj subjektívny pohlad na vec v praktickej rovine:
- Nosiť vybitú zbraň aby v prípade NO bolo možné nabiť JHP je prinajmenšom riadne nezodpovedné konanie "nositeľa" zbrane. Narážam na ochranu samotnej zbrane proti odcudzeniu pri prípadnom lúpežnom prepadnutí. (toto nie je bohužial povinnosť stanovená zákonom)
- A ak bude zbraň nabitá FMJ, asi bude málo času a vôle v prípade NO prebíjať na JHP, pokiaľ už nebol vystrielaný komplet zásobník v zbrani.
- Praktickejšie je legálne nosiť nabité SP (na striedačku s FMJ a dávať ich von z laufu dvojstrelom) aj pre zachovanie si ešte dostatočného ranivého účinku v prípade streľby cez prekážku, napr. dvere auta, rameno útočníka, atd.
JHP by som osobne nenosil nabité na obranu ani keby to zákon dovoľoval. V tom mám ťažko pochopiteľnú názorovú výnimku.

Jean: môžeš zmeniť zavádzajúci názov témy: Použitie expanzného streliva a nutná obrana na Použitie expanznej strely a nutná obrana, alebo na Použitie JHP streliva a nutná obrana? Pojem expanzné strelivo vo mne osobne evokuje poplašné náboje do expanznej zbrane.
Používateľov profilový obrázok
peterson
expert
Príspevky: 7848
Registered for: 14 years

Príspevok od používateľa peterson »

Zoidberg: situácia ako ju popísal Berserker naznačuje, že držiteľ sa asi dopustil priestupku na úseku zbraní a streliva. Bude tam preukázaná pravdepodobne nedbanlivosť- vrámci jeho obrany prečo mal také strelivo v zásobníku. Ale ako som písal- všetko záleží od uhla pohľadu OČTK a samotnej obrany držiteľa zbrane.

Ako príklad uvediem anomálie, o ktorých viem vrámci BA. Nie na každom okrese vrámci BA je krádež streliva napr.z vozidla posudzované ako Nedovolené ozbrojovanie. A zase niekde prokuratúre stačia aj tri náboje, ktoré niekto prechováva a dostane uznesko za uvedený zločin a niekde zase ani 3 krabice patronov nájdené v aute. Pred rokom 2002 som bežne zažil, že odcudzenie zbrane či už z tašky osoby alebo z vozidla vyšetrovačka odmietala dokumentovať a muselo to robiť OO PZ ako bežnú krádež veci !!! A prokuratúre to ani trochu nevadilo, ked im chodili uzneská o začatí TS s hlavičkou OO PZ a paragrafom 247(krádež)
Takže znovu opakujem- všetko je diskutabilné a NIKTO tu nedá spolahlivý 100% výklad ako to naozaj bude. Koľko právnikov-toľko právnych názorov. To platí aj vrámci PZ, prokuratúry i súdov.
Používateľov profilový obrázok
Vaquero
moderátor
Príspevky: 771
Registered for: 12 years 11 months

Príspevok od používateľa Vaquero »

Peterson:
nedovolené ozbrojovanie na prvom odseku (t.j. vo vzťahu k strelivu) je prečin, čiže sa musí zohľadňovať materiálny korelatív podľa § 10 ods. 2 TZ. Z toho vyplýva, že nelegálna držba streliva, v závislosti od závažnosti skutku, nemusí byť automaticky trestný čin, ale môže ísť o priestupok.
Používateľov profilový obrázok
peterson
expert
Príspevky: 7848
Registered for: 14 years

Príspevok od používateľa peterson »

na to som práve poukazoval, že len vrámci BA boli odlišné pohľady na problematiku krádeže streliva, nedovolenej držby streliva a samotného dokumentovania krádeží zbraní.

U streliva súhlasím s tým, čo si napísal- ale určite bude závisieť od konkrétneho prípadu, lebo ak bude napr.zdokumentované, že pán zlodej XY obstaral krádežou strelivo pre gangstra YZ, ktorý ho následne použije na spáchanie TČ- budeme sa baviť o účastníctve na zločine a teda o priestupku nebude reč.
Používateľov profilový obrázok
Vaquero
moderátor
Príspevky: 771
Registered for: 12 years 11 months

Príspevok od používateľa Vaquero »

Problém je, že právo nie je matematika a ľudia sa nie vždy správajú podľa nejakých vzorcov, to je starý problém pri zjednocovaní rozhodovacej praxe. Skutky, ktoré majú formálne znaky trestných činov, sa páchajú v rozmedzí od celkom banálnych deliktov až po tie najzávažnejšie. Ak nechceme v trestnom konaní šikanovať ľudí za prkotiny, musí existovať nejaká forma "odstránenia tvrdosti zákona", hlavne keď v poslednej dobe kriminalizujeme v podstate všetko, kde štátne orgány nezvládajú svoje právomoci.
Ospravedlňujem sa za toto OT, ale ešte mi nedá povedať, že pri dnešnom systéme mimoriadnych opravných prostriedkov zlyháva NS SR v zjednocovaní súdnej praxe, ktorá sa naopak triešti na partikulárnu judikatúru v jednotlivých krajoch. Inými slovami, ten kto napr. použije v sebaobrane strelnú zbraň a niekoho zabije, môže byť za tej istej dôkaznej situácie v jednom kraji oslobodený spod obžaloby z dôvodu nutnej obrany, v druhom môže dostať mierny trest s tým, že ide o exces z medzí nutnej obrany, v treťom dostať basu za zabitie, atď. atď. Tento bordel má spoločného menovateľa - spackanú rekodifikáciu z roku 2005.
Používateľov profilový obrázok
peterson
expert
Príspevky: 7848
Registered for: 14 years

Príspevok od používateľa peterson »

podpisujem tvoje riadky.
Filip
prispievateľ
Príspevky: 499
Registered for: 13 years 1 month

Príspevok od používateľa Filip »

Podla toho aku mas zbran si tiez mozes zohnat EFMJ ktore su u nas legalne a nemusis riesit problem rychlej vymeny zasobnikov a podobne pakoviny ku ktorym asi v pripade NO a nejakej vyhrotenej situacie nikdy nedojde...
Martin.
prispievateľ
Príspevky: 188
Registered for: 13 years 8 months

Príspevok od používateľa Martin. »

Celkom príhodná téma tak to dám sem. Teoretická otázka:

Použijem pri NO KN zakázané expanzné strelivo, aký (postih) trest môžem očakávať?
vanto
častý prispievateľ
Príspevky: 3210
Registered for: 13 years 6 months

Príspevok od používateľa vanto »

Podla mojho nazoru, priestupok na useku zbrani a streliva, teda pokuta nad 100 eur strata ZP?
Používateľov profilový obrázok
Igrlik
častý prispievateľ
Príspevky: 3094
Registered for: 20 years 6 months

Príspevok od používateľa Igrlik »

NO - "Čin inak trestný, ktorým niekto odvracia priamo hroziaci alebo trvajúci útok na záujem chránený týmto zákonom, nie je trestným činom."
KN - "Čin inak trestný, ktorým niekto odvracia nebezpečenstvo priamo hroziace záujmu chránenému týmto zákonom, nie je trestným činom."
...Martin, prečo chceš/očakávaš trest? :shock:

(inak, na takúto Tvoju stručnú otázku nie je možné dať rovnako stručnú odpoveď, keďže by v každom konkrétnom prípade určite išlo o skúmanie množstva ďalších súvislostí a okolností...)
Používateľov profilový obrázok
Vaquero
moderátor
Príspevky: 771
Registered for: 12 years 11 months

Príspevok od používateľa Vaquero »

Pokuta podľa chuti toho ktorého súdruha náčelníka. Ak beriem zákonný rozsah od nuly do vyše šesťsto, dá sa to fajne pošpekulovať.
Martin.
prispievateľ
Príspevky: 188
Registered for: 13 years 8 months

Príspevok od používateľa Martin. »

Pretože žijeme v Slovakistane preto...
Mám na mysli prípad kedy by bolo expanzné strelivo na full naládované v zásobníku a o neplánovanom použití by sa nedalo moc rozprávať. (predpokladajme tú najhoršiu možnú pozíciu pre strelca v NO, KN)
Používateľov profilový obrázok
Igrlik
častý prispievateľ
Príspevky: 3094
Registered for: 20 years 6 months

Príspevok od používateľa Igrlik »

Nuž potom musíš mať v rýchlych voľbách na telefóne číslo na dobrého advokáta zbehlého v trestných veciach! :evil:
Martin.
prispievateľ
Príspevky: 188
Registered for: 13 years 8 months

Príspevok od používateľa Martin. »

Dobre, tj. trochu konkrétnejšie prosím.(pokuta, odnatie ZP, prípadne súd) Kam by sme sa asi dostali v takej situácií.
vanto
častý prispievateľ
Príspevky: 3210
Registered for: 13 years 6 months

Príspevok od používateľa vanto »

Tak keby vzniklo nejake skarede zranenie, ktore by dali na vrub tomu strelivu tiez by to asi neostalo bez nasledkov..
Zamknuté

Návrat na "Nutná obrana - krajná núdza"