NO a obrana inej osoby

Používateľov profilový obrázok
MRBLUE
častý prispievateľ
Príspevky: 1314
Registered for: 14 years 2 months

Príspevok od používateľa MRBLUE »

Nechapem preco ako udajny drzitel ZP riesis nejaky vystrel do prazdna? To je co? V ktorom zakone je taketo nieco riesene? Pokial odvracias utok trvajuci alebo bezprostredne hroziaci a obrana nieje celkom zjavne neprimerana, tvoje konanie nieje trestnym cinom.
A ohladne kamaratky su tu dva momenty. Prvy je ci treba riskovat koli niekomu komu je to jedno. Druhy je ci ten chlapec primarne nevadi viac tebe ako kamaratke.
Používateľov profilový obrázok
greenie
častý prispievateľ
Príspevky: 1000
Registered for: 8 years 2 months

Príspevok od používateľa greenie »

Tiez mi ako prva napadla ta druha moznost ... :mrgreen:
Ale suhlasim, ze psychotesty by sa mali sprisnit. Potom by tu nepadali take "otazky" ....

Ozaj dneska v reporteroch ukazovali JuDr Lipsica, ako na sude s "umelcami" hovoril, ze poliate busty V.Bilaka cervenou farbou pred rokom, ze to bolo z pohladu "polievacov - maliarov - umelcov" nutna obrana v zmysle § 25 trestneho zakona. Myslim, ze som to dobre pocul ... :shock:
Používateľov profilový obrázok
Mesi
moderátor
Príspevky: 3692
Registered for: 15 years 6 months

Príspevok od používateľa Mesi »

greenie napísal: Ale suhlasim, ze psychotesty by sa mali sprisnit. Potom by tu nepadali take "otazky" ....
Logika dostala poriadnu ranu pod pas z tvojej strany.
Používateľov profilový obrázok
yarco
moderátor
Príspevky: 4836
Registered for: 16 years 6 months

Príspevok od používateľa yarco »

saiga115 napísal:Ona nie, ja budem chodiť všade s tebou ...
... ale veď on nie je zlý chlapec....
... prikláňam sa k názoru, že je potrebné dávať pozor, koho človek bráni...
... s vyhrážaním sa, že si to s ňou vybaví neskôr. Strčím sa do toho ...
... Pošuk sa rozhodne, že si to s kamarátkou vybaví teraz ...
... kamarátka si zrazu spomenie len na to, ako som jej zastrelila nápadníka.

PS: Som za prísnejšie testy pre žiadateľov o ZP...
Vidím to tak, že si si svoju dilemu ohľadne nevyžiadanej obrany dostatočne zodpovedala aj sama. Aspoň mne to tak z horeuvedeného vychádza.

A tá modelová situácia, no celé zle.
On sa údajne vyhráža, že možno neskôr niečo podnikne. Ty sa do toho hrdinsky vložíš (i keď ťa nikto nežiada) a celé to skončí streľbou či rovno deravým chlapom. No paráda.
Odporúčam začať rozlišovať medzi vyhrážaním a útokom a spôsobmi, ako na ne primerane a zákonne reagovať.



Ad PS - týmto si to len zaklincovala.
Inak pri tejto téme je dobré vždy myslieť na to, že psychológovia ani dnes nie sú ochotní niesť akúkoľvek zodpovednosť za prezentované výsledky PT. A zvyšovať niekomu právomoci bez akýchkoľvek zodpovedností, to k ničomu dobrému viesť nemôže.
friendly_benz

Príspevok od používateľa friendly_benz »

Aha, nuž opisujem situáciu, keď ju eskaluje dotyčný pán sám v štýle "going postal", ktorý je momentálne v US dosť v kurze a dodávam, že dúfam, že nikdy nič podobné nebudem musieť riešiť. Poznám zákony, svoje práva a povinnosti, viem ako držiteľ ZP akú mám zodpovednosť, zvládam manipuláciu so všetkým bežne dostupným, mám pud sebazáchovy a zmysel pre morálku a snáď mi to všetko pomôže sa v nebezpečnej situácii zachovať tak krásne učebnicovo, ako na tomto fóre píše tri štvrte ľudí, hoci nič podobné nikdy nezažili. Mám medzi známymi policajtov a vojakov a počula som rôzne príbehy s rôznym koncom a mám pred ich povolaním veľký rešpekt. K tým testom, čo som zaklincovala? Charakterovú mapu? To je podľa Vás prísne? Vy žartujete. Haha. Viete, čo je sprísnenie? Kamarát z Austrálie z nejakého zapadákova uprostred ničoho sa mi vyplakával v e-maily, keď som mu pomohla najprv identifikovať dlhú guľovú zbraň po pradedovi, z ktorej neskôr musel nechať vyhotoviť rez.

Ale - ako som sa už naučila v čase svojej mladickej nerozvážnosti na jednom nožiarskom fóre v čase, keď v SR ešte len zavádzali počitače a internet - na slovenských fórach sa neoplatí argumentovať. Možno preto nedám dopustiť na sniper´s hide a podobne.
Používateľov profilový obrázok
Hektor
častý prispievateľ
Príspevky: 667
Registered for: 10 years

Príspevok od používateľa Hektor »

V Tvojej modelovke je vsetko zle. Ani neviem kde zacat.
V prvom rade stalker nie je napadnik a ak ho kamaratka tak tituluje, tak sama nevie co chce.
Riesis nieco co nemozes ovladat a lahko sa to otoci proti tebe.
Siahas do kabelky po zbran a hned vedla mas telefon a teda mozes privolat hliadku.
Ste v kaviarni a teda je tam viac ludi, ktory mozu privolat pomoc alebo mozu byt Tvojou strelbou ohrozeni.
Nechcem Ta navadzat, ale strielat chlapa, ktory sa vyhraza na verejnosti je ako zabijat muchu na okne kladivom.
Narobis si viac problemov nez by si ich vyriesila.
Zbran je posledna moznost a nie jedna z moznosti.
Uvedom si, ze prokurator bude mat asi pol roka na to aby si celu situaciu premyslel a nasiel z konfliktu cestu, ktora nevedie k strelbe. Mozno sa pozrie aj na toto forum, precita si tvoj prispevok a pouzije to proti tebe tak ze si ho vlastne zabit chcela uz davno.
Používateľov profilový obrázok
peterson
expert
Príspevky: 7848
Registered for: 14 years

Príspevok od používateľa peterson »

len sa prosím ťa neurážaj. Prebieha tu diskusia a posudzovanie argumentov.
Všimol som si, že sa snažíš opierať svoj úsudok o zahraničné skúsenosti. Tu si dovolím trochu poukázať na fakt, že ide o odlišné právne systémy, kde sa jeden prípad neposudzuje totožne.

Zostaňme pritom, že si dala otázku do pléna a zbieraš názory na jej riešenie.
Používateľov profilový obrázok
MRBLUE
častý prispievateľ
Príspevky: 1314
Registered for: 14 years 2 months

Príspevok od používateľa MRBLUE »

saiga115
Prosim, specifikuj "VYSTREL DO PRAZDNA". Ako drzitelka ZP co vsetko ovlada by si s tym nemala mat problem.
Ohladne streleckych for, tak tuna, ale aj v CZ kde su podobne zakony je popisanych dost pripadov kedy bola pouzita zbran a dost sa tam da dozvediet o postojoch sudov, statnych zastupcov ci policie v takychto pripadoch. A neurazaj sa z reakcie ludi co so strelnymi zbranami dochadzaju do kontaktu uz roky a niektori su dokonca aj profesionali, ked z modelovej situacie co si popisala pomoc odbornika skor potrebujes ty.

Hektor
Ohladne pouzitia zbrane. Je na obrancovi, ako vyhodnoti situaciu a aky prostriedok pouzije. Nieje stanovene ziadne poradie pouzitych prostriedkov na obranu.
Miro389
častý prispievateľ
Príspevky: 827
Registered for: 14 years 7 months

Príspevok od používateľa Miro389 »

OT: ja mam pocit ze saiga je reinkarnaciou niektoreho kolegu foristu minuleho.
Používateľov profilový obrázok
Hektor
častý prispievateľ
Príspevky: 667
Registered for: 10 years

Príspevok od používateľa Hektor »

Mas pravdu MrBlue, je na obrancovi co bude robit, ale ake dalsie prostriedky obrany moze este pouzit po strelbe? :)
Z toho ako bola postavena modelovka je este stale dost casu urobit ine veci ako vlozit sa priamo do toho a nenapadne tasit zbran.
Ak by sa vyhrazal a mieril na kamosku, tak tasit a strelit ho do hlavy je skutocne adekvatna reakcia.
martinhej
občasný prispievateľ
Príspevky: 44
Registered for: 9 years 2 months

Príspevok od používateľa martinhej »

Ak sa ma problem nejak vyriesit tak v prvom rade ta kamaratka sa mu musi postavit a celit. To je prave to, na com stoji a pada cely stastny koniec. Saiga tam moze byt jedine ako podportny element, avsak problem za kamaratku nevyriesi, naopak, prilosnou aktivitou to cele len zhorsi.

Stalker sa nezda ze by bol dokazatelne agresivny alebo sa vyhrazal. Kedze je drzitelom ZP, prislusne paragrafy mu musia byt velmi dobre zname a teda by som sa nespoliehal na to, ze sa bude spravat ako lump z westernovky. Debata ci by vytiahol zbran na jej kamaratku pred plnou kaviarnou je podla mna bezpredmetna. Z tejto popisanej situacie by saiga vysla ako agresor co si proste chcel zastrielat.
friendly_benz

Príspevok od používateľa friendly_benz »

MRBLUE:
V parku, v nočnej hodine. Dvaja útočníci, približujú sa ku mne zo vzdialenosti 30m, začnú pokrikovať a kresliť plány do budúcna, čo so mnou všetko pekné spravia. Neovládam žiadne bojové umenie, pri mojej výške a váhe by mi to bolo dobré aj tak na dve veci. (I´m not a fighter, I´m a bleeder) Okrem toho neutečiem, pridám do kroku, rozbehnem sa, bude to vyzerať smiešne a asi mi exploduje srdce a pľúca, nie som bežec. Volať o pomoc môžem skúsiť. Dajme tomu, že neúspešne. Vytiahnuť telefón a volať políciu? Nedajú mi šancu. Jeden z nich strká ruku do vrecka, vyťahuje zatvárací nôž. Rozbehnú sa za mnou. Za predpokladu, že sa situácia nemení (tretí útočník niekde veľmi veľmi blízko, o ktorom neviem): 1. Tasenie. Mám pištol! (natiahnem ju, vo väčšine prípadov by to malo zabrať, nie však pri skúsených kriminálnikoch, poznám situáciu, keď si páchateľ myslel, že osoba brániaca sa, ma plynovú zbraň) Ustúpte! (sama ustupujem dozadu, zväčšujem vzdialenosť medzi nami). Prst mimo spúšť, nemierim na nich. Zastrašovanie slúži len na to dostať sa preč z ohrozenia. Nezaberá. Útočníci spomalia, ale stále sa približujú, vyhrážajú, ten jeden máva nožom. Viem, že neutečiem, tých pár metrov stačilo. Ak sa teraz rozbehnem, dostihnú ma. 2. Varovný výstrel ideálne do zeme, do trávy, neviem ako by sa strela správala na mačacích hlavách, streľbu do vzduchu považujem za riziko.

Už neviem kde na fóre som čítala, že niekto sa tu nebojí dostať bitku (radšej ako použiť zbraň.). V mojom prípade by to bolo likvidačné. Odhliadnuc od toho, aj keby útočník mal len holé päste, stačí, že má 180cm a 120kg a dá mi jednu dobre mierenú facku. Vybavil sa mi iný prípad z US, brániaca sa osoba nechala útočníka pristúpiť na dosah ruky (chlácholil ju, že jej nič nespraví) a bol to pre ňu game over.
Používateľov profilový obrázok
Mesi
moderátor
Príspevky: 3692
Registered for: 15 years 6 months

Príspevok od používateľa Mesi »

kasli na to. Zacni pisat pre EVU.

Miro389: veru, tiez mi to nieco pripomina.
Používateľov profilový obrázok
yarco
moderátor
Príspevky: 4836
Registered for: 16 years 6 months

Príspevok od používateľa yarco »

Ad psychotesty:
Pokiaľ viem, nikto u nás zatiaľ nepreukázal reálny prínos PT (okrem finančného efektu pre psychológov) v porovnaní so stavom pred ich zavedením. Sama Komora psychológov sa dištancovala od myšlienky prevzatia určitej formy zodpovednosti za výsledky testov.
Núka sa logická otázka - prečo a na základe čoho by sa takéto testy mali sprísňovať?
saiga115 napísal:na slovenských fórach sa neoplatí argumentovať
Vieš, toto je meč s obojstranným ostrím.
To "neoplatí sa argumentovať" si rovnako môže povedať človek, ktorý si prečíta tvoje príspevky a získa dojem, že si vlastne nechcela na diskusnom fóre diskutovať o svojich názoroch a modelových situáciach, len si ich tu chcela odprezentovať ako fakt. Možno to tak nie je, ale budí to taký dojem.

Ja neviem, sama si povedz, čo vlastne od diskusie čakáš.
Ak chceš diskutovať, diskutuj. Ak nie, tak nie. :?
friendly_benz

Príspevok od používateľa friendly_benz »

Martinhej:
Išlo o to, čo by sa začalo diať, ak by naozaj začal chmátať po svojej zbrani. Myslela som na to, ak medzi týmto aktom a hádkou je krátky čas. Stretnutie - hádka - behom sekúnd dotyčný stratí zábrany, má výbušnú povahu, zabudne na paragrafy, ohliadne sa po svojej taštičke, siahne na zips... O tom, či sa v kaviarni nachádza človek, ktorý by v danej situácii volal políciu (ja asi ťažko, keď sedím na dosah ruky od útočníka, ja môžem tak zdrapiť kamarátku a uháňať von, čo mi nohy stačia a dúfať, že keď ma zasiahne do chrbta, moja rodina sa dočká spravodlivosti), môžeme polemizovať. Ale myslím, že všetkým je známy prípad zo Žiliny, kde na autobusovej zastávke dokopali muža a nikto nezasiahol.
Napísať odpoveď

Návrat na "Nutná obrana - krajná núdza"