Najlepšie je neťahať a nestrieľať

Je útek obrancu ozbrojeného strelnou zbraňou pred pácheteľom bez strelnej zbrane zbabelosť ?

Konfrontáciám sa treba vyhýbať, múdrejší ustúpi alebo ujde.
43
91%
Načo utekať, nech si niečo skúsi a nikdy na to nezabudne, zákon je predsa na mojej strane.
4
9%
 
Celkom hlasov: 47

Používateľov profilový obrázok
Bauer
častý prispievateľ
Príspevky: 644
Registered for: 13 years 6 months

Najlepšie je neťahať a nestrieľať

Príspevok od používateľa Bauer »

Ako niektorí z Vás vedia, 15.10. mi operovali umelu srdcovú chlopňu a aby sa dostali k srdcu, prepílili mi prsnú kosť. Kosť sa hojí ako ktorákoľvek zlomenina, nepríjemne bolí pri dýchaní, som ešte dosť neistý v pohyboch a akýkoľvek otras dosť cítim.
Keďže lekári doporučili rehabilitovať, tak som sa vybral peši do samošky kúpiť pečivá k večeri. Práve som stál u regálu s džúsikmi a rozhodoval sa, ktorý mi vyhovuje, keď sa predo mnou medzi regálom s džúsikmi pretlačil jedinec a ja som urobil niečo, čo obvykle nikdy nerobím, pozrel som sa mu do tváre. Bol to milý vychudnutý mužík, tak medzi 20-25 rokov, tvár plná vyrážiek aké obvykle vídať na užívateľoch pervitínu a všetko sa to snažil zakryť šiltom raperskej čiapky. Môj pohľad sa žiaľ stretol s jeho vyjaveným pohľadom modrých očí a pokračoval ďalej. Priznám prekvapil ma. Chlapík si to odkráčal k oddeleniu s ovocím. Ja som chvíľku naďalej sledoval džúsy až som nakoniec jeden vybral, dal do košíka a chcel sa vybrať k pokladniam. Môj pohľad pri tom zas spočinul na chlapíkovi, ktorý ma od oddelenia s ovocím pozoroval a pri tom žmolil jednu slivku, možno chcel zistiť, či je zrelá, možno si chcel kúpiť práve jednu slivku aby sa neprejedol, alebo len čakal na ten správny okamih, kedy by mohol slivku strčiť do vrecka. A vtedy to začalo..."Čo čumíš ? Chceš niečo odo mňa ?" Nuž vtedy som ucítil, že sa zarába na problém. Vonku, pod rúškom večernej tmy, bol útok vysoko pravdepodobný, keď už nič, tak aspoň nejaké to sácanie či facák. V mojom momentálnom zdravotnom stave by to bola poriadna nakladačka, ktorá mohla skončiť aj rozlomením nezahojenej prsnej kosti. Tak som spravil to, čo tu mnohí radi kritizujú. Vydal sa na útek. Kým sa mužík zaoberal ovocím, pridal som do kroku, rýchlo zaplatil na pokladni vybral sa zo samošky rovno domov. Ako mi to zdravotný stav dovolil tak rýchlo som kráčal k svojej bráne, kabát rozopnutý, aby som to nemal ďaleko k železu, pravá ruka na pol ceste k rukoveti waltríka a šup do brány, zámka zacvakla a bolo. Až teraz som sa obzrel a chlapíka našťastie nikde. Dobre to dopadlo.
vanto
častý prispievateľ
Príspevky: 3210
Registered for: 13 years 6 months

Príspevok od používateľa vanto »

Podla mna si sa zachoval rozumne, avsak nesuhlasim s takto polozenymi moznostami. Samozrejme, ze najlepsie sa je snazit vyhnut konfliktu, ale niekedy sme postaveny pred hotovu vec kedy velmi nemozno manevrovat. Nie vzdy sa ujst da.
cubitko
častý prispievateľ
Príspevky: 1270
Registered for: 13 years 5 months

Príspevok od používateľa cubitko »

Kazda situacia je individualna a podla toho sa aj ma riesit. V tvojom stave si spravil to najlepsie co si mohol, aj s dovetkom, ze zbran bola pripravena na pouzitie.

Druha vec je, co by sa podla mna malo diat, kebyze zacne takto rypat smerom ku mne aleho nedajboze k Tiaovi alebo Tangovi :lol:
Naposledy upravil/-a cubitko v 21 Nov 2012, 13:00, upravené celkom 1 krát.
Používateľov profilový obrázok
Bauer
častý prispievateľ
Príspevky: 644
Registered for: 13 years 6 months

Príspevok od používateľa Bauer »

Snažil som sa spustiť diskusiu o situáciách, kedy JE MOŽNÉ USTÚPIŤ a je tu čisto voľba strelca, bojovať alebo ustúpiť.
Napríklad banková lúpež a klient s právom nosiť zbraň v banke. Je tu väčšinou voľba nechať páchateľa ukradnúť poistené peniaze a ujisť z banky alebo sa chopiť šanca, že veď ON na mňa mieril zbraňou, ON sa vyhrážal, útok trval, jednoznačne som mal právo mu dať dva krát alfa.
Používateľov profilový obrázok
yarco
moderátor
Príspevky: 4836
Registered for: 16 years 6 months

Príspevok od používateľa yarco »

Keby si prvú možnosť skrátil na "Konfrontáciám sa treba vyhýbať", zahlasovalo by ti za ňu +/- 100% ľudí a bolo by hotovo. A aj k tomu by bola kopa pripomienok :wink:

Ako už spomenul Vanto, takto položené otázky nemajú zmysel, nakoľko táto téma sa nedá nijako zovšeobecniť, obranné situácie detto.

Zober si, že už len ku konkrétne nastolenej situácii (banková lúpež) by sa dalo x strán popísať doplňujúcimi a upresňujúcimi otázkami a jednoznačné riešenie by z toho asi ani tak nevypadlo.

Inak povedané - áno, dá sa asi nájsť konkrétny čierno-biely príklad resp. modelová situácia, keď sa väčšina ľudí zhodne na jednom (asi) správnom riešení. Ale zvyšných 99% situácií bude oscilovať niekde v šedej zóne.



K tvojmu zážitku - všetci živí, všetci zdraví, nikto neutrpel reálnu ujmu na tele či duši, takže si to podľa všetkého vyriešil správne.
Nikto samozrejme nevie, čo by bolo, kedy si niečo spravil inak.
Používateľov profilový obrázok
Bauer
častý prispievateľ
Príspevky: 644
Registered for: 13 years 6 months

Príspevok od používateľa Bauer »

Neformuloval som možnosť tak jednoducho "Konfrontáciám sa treba vyhýbať" lebo by mi fakt +-100% ľudí zahlasovala, že treba sa vyhýbať. Rovnako ako v psychotestoch, inteligentný strelec zas nenapíše do psychotestov, že konfrontácie sú jeho hobby aj keby to bola pravda. Formuláciou ustúpi a ujde som provokoval tých, ktorí za žiadnu cenu nepriznajú, že by utekali lebo sa to prieči ich hrdosti. Tú druhú možnosť som formuloval zas príťažlivo pre tých, ktorí radi nechávajú vinu na druhých, na páchateľoch, agresoroch a nikdy si nepriznajú, že v kútiku duše túžili si konečne streliť na niečo, čo nie je len papier.
sego13
prispievateľ
Príspevky: 416
Registered for: 12 years 6 months

Príspevok od používateľa sego13 »

ja radsej nenapisem co si myslim :?
miro285
častý prispievateľ
Príspevky: 1397
Registered for: 14 years

Príspevok od používateľa miro285 »

Neber to teraz Bauer zle, ale podľa mňa si urobil chybu už v okamihu, keď si opakovane naviazal očný kontakt, navyše s pochybnou osobou. Dal si dementovi zámienku, aby sa dostal do svojho živlu. Je fajn že to dopadlo dobre, v danom momente si sa zachoval najlepšie ako si mohol, ale vzhľadom na svoj zdravotný stav si nabudúce dávaj pozor.
Používateľov profilový obrázok
arminius
častý prispievateľ
Príspevky: 3902
Registered for: 16 years 1 month

Príspevok od používateľa arminius »

Najlepšie je neťahať a nestrieľať


JEDNOZNAČNE !!!

Na druhej strane vravím :

Keď už ťahať , tak aj strieľať a byť o tom pevne rozhodnutý a presvedčený o správnosti svojho konania ...
Používateľov profilový obrázok
Bauer
častý prispievateľ
Príspevky: 644
Registered for: 13 years 6 months

Príspevok od používateľa Bauer »

miro285 napísal:podľa mňa si urobil chybu už v okamihu, keď si opakovane naviazal očný kontakt, navyše s pochybnou osobou.
Plne s tebou súhlasím, obvykle to nerobím, bola to veľká chyba, bežne sledujem podozrivé osoby skôr periférnym videním, ale od tej operácie, akoby sa mi pomiatli všetky inštinkty, čo som mal. Tie 4 hodinky na mimotelovom obehu, nie najlepšie okysličený mozog, možno je to len výhovorka a časom sa dostanem do formy, ale necítim sa v mojej obvyklej 120% kondícii, myslím tým nielen fyzickú, ale inštinkty, postreh, pamäť.
erebos
expert
Príspevky: 2130
Registered for: 13 years 2 months

Príspevok od používateľa erebos »

Bauer sa zachoval spravne

Ja len poznamenam, ze tragediou dnesnej doby /demokracie/ je to, ze si na slusneho obcana na verejne pristupnom mieste nejaky spinavy fetak toto dovoli. Keby sa tam nieco zomlelo tak ostatni slusni ludia sa radsej pozru do zeme miesto toho aby fetaka parazitujuceho na ich daniach a majetku minimalne skopali. Slusni obcan sa boji branit svoje prava aby nasledne nebol perzekuovany mediami, mimovladkami a statnou mocou - to je na zvracanie! Vivat EU...
bujny
častý prispievateľ
Príspevky: 1101
Registered for: 11 years 5 months
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa bujny »

Bauer, reagoval si adekvátne danej situácii.
erebos napísal:Ja len poznamenam, ze tragediou dnesnej doby demokracie/ je ...
Môj názor je, že tou tragédiou je alibizmus - to naše slovenské: Čo ťa nepáli nehas! Ten "uvedomelý občan" ktorý zasiahne ak niečo nieje v súlade s jeho svedomím, morálnymi zásadami či len zákonmi tu vymizol a stratil sa v dave ovčanov. Týmto si nedovoľujem nikoho poúčať, či nejako napádať, tiež nie som lepší. Tiež skôr volím ústup ak je na to možnosť alebo sklopím zrak a myslím na vlastné zdravie, manželku, dieťa a hypotéku ako na chlapíka na druhej strane ulice, ktorý má viditeľne problém so skupinou agresívnych spoluobčanov (veď on to zvládne, možno...).
Používateľov profilový obrázok
yarco
moderátor
Príspevky: 4836
Registered for: 16 years 6 months

Príspevok od používateľa yarco »

Bauer napísal:... tých, ktorí za žiadnu cenu nepriznajú, že by utekali lebo sa to prieči ich hrdosti
... tých, ktorí radi nechávajú vinu na druhých, na páchateľoch, agresoroch a nikdy si nepriznajú, že v kútiku duše túžili si konečne streliť na niečo, čo nie je len papier.
Mno, zaujímavé typy si si tu vykreslil... :roll:

Príde mi to celé nejaké pokrútené s touto anketou. Na základe len-ty-vieš-čoho si stanovíš existenciu horeuvedených skupín a podľa toho poohýbaš otázky tak, aby pokiaľ možno podporili tento model.
No ja ti neviem. Niekto by si mohol povedať, že je v tom aj nejaký ten kúsok projekcie... :?
Používateľov profilový obrázok
Bauer
častý prispievateľ
Príspevky: 644
Registered for: 13 years 6 months

Príspevok od používateľa Bauer »

To ohýbanie je skôr môj čisto amatérsky pokus o profilovanie založený na taktike chytákových otázok. V iných fórach som písal o svojej teórii o čarostrelcov, ukrytých v radoch serióznych strelcov, ktorí svojím nadržaným ukazovákom môžu byť nebezpečný pre seba a hlavne svoje okolie. A je to pravda, týmto hlasovaním som chcel podporiť tento svoj nepopulárny model. I keď k dnešnému dňu anketa uvádza len 4 kusy čarostrelcov z 36 držiteľov ZP z čoho si myslím, že 3 sú hrdinovia z čokolády, ktorí tu robia ramená, ale keby bolo horúco, isto sa rozpustia. Ale ten jeden, čo potichu chodí medzi nami mi robí starosti. Môže spustiť streľbu na psov, bankových lupičov alebo akéhokoľvek agresora a ja len dúfam, že moja manželka a dieťa nebudú vtedy v zlom čase na zlom mieste.
miro285
častý prispievateľ
Príspevky: 1397
Registered for: 14 years

Príspevok od používateľa miro285 »

erebos, samozrejme že ľudia by sa len pozerali ako hlúpi a nezasiahli by, viď prípad, o ktorom hovorili vo včerajších televíznych novinách, keď 10 ročný chlapec (zrejme trochu prismáhnutý) prepadol o rok staršieho chlapca a nikto mu nepomohol, takže tak

aby som nebol len OT, Bauer, skoré uzdravenie a fakt dávaj bacha, lebo dementom stačí na vyprovokanie málo
Zamknuté

Návrat na "Nutná obrana - krajná núdza"