Použitie zbrane proti neozbrojenému páchateľovi

Používateľov profilový obrázok
Jack
moderátor
Príspevky: 5590
Dátum registrácie: 16 years 4 months

Príspevok od používateľa Jack »

BKSL, povytiahnutie odevu a odhalenie zbrane sa rovná hrozba zbraňou, len ak sa udeje úmyselne. Čo samozrejme predpokladá aj nejaký verbálny alebo iný sprievodný prejav. Samotné povytiahnutie odevu a odhalenie zbrane samo osebe ešte nič neznamená. Rovnako ako o hrozbu zbraňou, môže ísť o náhodu, teda neúmyselné porušenie zásad skrytého nosenia.
Myslím, že ak by si chcel niekoho udať, že ti hrozil zbraňou a povedal by si, že ti hrozil tak, že mu (len) trčala zbraň spod trička, tak by ťa hociktorý príslušník PZ vysmial.
:wink:
Používateľov profilový obrázok
Panzer
Administrátor
Príspevky: 2915
Dátum registrácie: 16 years 9 months

Príspevok od používateľa Panzer »

BKSL napísal:... zamerne povytiahnutie odevu s dorazom na ukazanie zbrane je uz pouzitie zbrane - tkzv. hrozba zbranou.
To sa ale mýliš. Najvyšší súd SR už v jednom svojom rozhodnutí judikoval, že samotné ukázanie zbrane (ako správne uvádza Jack), nie je hrozbou jej použitím. Išlo o prípad, kedy borec pri rokovaní s podnikateľom otočil k nemu kufrík, v ktorom mal položenú legálne držanú zbraň. Nepodarilo sa však dokázať, že kufrík otočil v úmysle hroziť zbraňou. Bolo preukázané, že mu len kázal, že ju má. Bez akýchkoľvek ďalších verbálnych či nonverbálnych prejavov.

Takže môj názor ostáva nezmenený. Hrozbu zbraňou netreba hlásiť. Treba všask hlásiť každé napadnutie.
inspiring_kepler

Príspevok od používateľa inspiring_kepler »

Panzer takze pridem do banky:

Povytiahnem tricko a poviem, ze si zelam poskytnut okamzity bezucelovy uver ruceny mojim kamaratom Glock-om na opasku s okamzitou platnostou.

A potom keby nahodou ma capli PZ tak poviem, ze sa mi nechtiac povytiahlo tricko co zakryvalo moju airsoftku, ked som slusne ziadal o uver a nedeje sa nic :-)

EDIT: Vidis Panzer a toto sa mi nelubi na zakonoch ta ich nepresnost, potom ked sa dohodne sudca so zalobcom tak urobia korupciu najhrubsieho zrna - dvaja ludia zakryju niekolko rocny trest pre nejakeho lumpa.
Dufam ze jedneho krasneho dna sa pociarkaju dokazy do PC a ten "vypluje" rozsudok. A tento pocitac budu programovat vsetci co budu mat so zakonom nieco spolocne teda aj obycajni obcania ked preukazu urcitu uroven pochopenia systemu.
Ale na korupciu aj tak nie je liek, lebo ta je sucast preferencii cloveka samotneho ale preco nie ju aspon obmedzit :-)
Naposledy upravil/-a inspiring_kepler v 05 Okt 2009, 13:55, upravené celkom 2 krát.
Používateľov profilový obrázok
BALISTIK
moderátor
Príspevky: 3293
Dátum registrácie: 16 years 2 months

Príspevok od používateľa BALISTIK »

Kua to je dobre :lol:
inspiring_newton

Príspevok od používateľa inspiring_newton »

BKSL to je uplne ina situacia.Zbranou som uz hrozil,pretoze som bol v ohrozeni ak by som hrozbu nepouzil,doplatil by som na to ja aj moja manzelka.Incident som nehlasi,bolo to v roku 2004 /Panzer pisal preco.


edit: ty si si zbranou vynucoval predmet,ja som odvracal nebezpecenstvo
inspiring_kepler

Príspevok od používateľa inspiring_kepler »

electron je nehovorim, ze hrozenie zbranou nemas pouzit len napadam tu skutocnost, ze uz je to zakrok, ktory by si mal hlasit na policii.
Niekto niekoho kope do hlavy tak vytiahnes gun a urobis bububu aby toho nechal. Ten utecie prec. Dobity povie, ze na policiu nepojde z nejakeho dovodu. Cele sa to udialo pri rohu. Niekto z okna co ta pozna a nema v laske uvidi, ze si vytiahol zbran na niekoho kto je za rohom. Nepojdes na policiu a za chvilu su u teba pre "podanie vysvetlenia".
A pritom ty si ten dobry :-)
inspiring_kepler

Príspevok od používateľa inspiring_kepler »

electron napísal: edit: ty si si zbranou vynucoval predmet,ja som odvracal nebezpecenstvo
"Ja som si zbranou isto nic nevynucoval, mozno sa mi nechtiac povytiahlo tricko podla zaznamu z kamery. Ja si ale nic take nepamatam a ani som nic take zamerne nerobil" a taketo haluze ti pachosi budu rozpravat do nekonecna :-)
inspiring_newton

Príspevok od používateľa inspiring_newton »

BKSL,teoretizovat sa da donekonecna. Do pripadu ktory popisujes by som sa"nepustil".Uz sa tu rozoberalo preco.Chranim seba a rodinu.
Používateľov profilový obrázok
Jack
moderátor
Príspevky: 5590
Dátum registrácie: 16 years 4 months

Príspevok od používateľa Jack »

BKSL, prosím ťa nešpekuluj. Ešte raz si prečítaj horeuvedené, že samotné odhalenie zbrane nestačí a treba aj nejaký verbálny alebo nonverbálny prejav.
:wink:
Ak povieš, že chceš "okamžitý bezúčelový úver ručený tvojim kamarátom Glockom", tak si presne naplnil to, o čom sme hovorili, že už je hrozba zbraňou. Síce si to nevyjadril explicitne, ale z tvojej konštrukcie vyplýva, že si vynucuješ plnenie tvojich príkazov/požiadaviek a zastrájaš sa pritom zbraňou, respektíve jej nezákonným použitím. V tomto prípade by samozrejme nešlo len o "nejakú" hrozbu zbraňou. Verím tomu, že trochu agilnejší vyšetrovateľ by ťa stíhal za t.č. nebezpečného vyhrážania (či ako sa to volá).
inspiring_kepler

Príspevok od používateľa inspiring_kepler »

Jack a teraz som ta nachytal lebo si predpojaty na slovo "Glock" :-)

Inak: "okamžitý bezúčelový úver ručený mojim kamarátom Brezovským"

Verim ze 99 % bankovych uradnikov nevie co suvisi s priezviskom "Glock" a bolo by to pre nich to iste ako "Brezovký".
Iba niektorym by to v tej chvili mozno "dobehlo". Hlavny stres a respekt by isiel z tej "nechcene" odkrytej zbrane.

Ano ja viem bla, bla, bla, ale ved toto je diskusne forum.
Moja zena na to tak nezareaguje, tak konstruktivne ako vy :-)
inspiring_kepler

Príspevok od používateľa inspiring_kepler »

electron napísal:BKSL,teoretizovat sa da donekonecna. Do pripadu ktory popisujes by som sa"nepustil".Uz sa tu rozoberalo preco.Chranim seba a rodinu.
Vzdy je to na zvazeni kedy zasiahnut a kedy nie.
Cisto osobna preferencia, ale clovek musi potom niest nasledky svojho rozhodnutia ci sa rozhodol tak alebo onak.

"Manic Street Preachers - If You Tolerate This Your Children Will Be Next"
Používateľov profilový obrázok
Panzer
Administrátor
Príspevky: 2915
Dátum registrácie: 16 years 9 months

Príspevok od používateľa Panzer »

BKSL napísal:Panzer takze pridem do banky:

Povytiahnem tricko a poviem, ze si zelam poskytnut okamzity bezucelovy uver ruceny mojim kamaratom Glock-om na opasku s okamzitou platnostou.
Tak ako tu už odznelo, Jednoznačne si hrozil zbraňou v úmysle donútiť iného aby niečo konal. Čiže vydieranie so zbraňou ako vyšité.


Ten prípad s kufríkom si zaslúži vysvetlenie, aby nevznikali zbytočné konšpiračné teórie o dohodnutom sudcovi a prokurátorovi. Tu je citácia priamo z rozhodnutia:
Na J.H. podal okresný prokurátor v Martine na tamojšom okresnom súde obžalobu pre trestný čin vydierania podľa § 235 ods. 1 Trestného zákona. Trestnej činnosti sa podľa obžaloby mal J.H. dopustiť tak, že

1. 1. augusta 1996 asi o 14, 00 hod. v kancelárii firmy SANT HUBERTUS, spol. s r.o. v Kláštore pod Znievom žiadal od A.P. vyplatenie sumy 200 000 Sk s tým, že ak mu peniaze nevyplatí, dá ho zlikvidovať, ako aj jeho rodinu. V tom čase mal obvinený J.H. na stole otvorený «kufrík», v ktorom bola pištoľ v puzdre. Z jeho vyhrážok mal A.P. obavu a do 20. augusta 1996 vyplatil obvinenému 150 000 Sk,

2. v presne nezistenom čase okolo 15. augusta 1996 opäť v kancelárii firmy SANT HUBERTUS, spol. s r. o., v Kláštore pod Znievom, žiadal od A.P. doplatenie čiastky 50 000 Sk a ak tak neurobí, pošle za nim niekoho, kto mu doláme ruky i nohy, pričom A.P. mal z týchto vyhrážok obavu a dňa 27. septembra 1996 zaplatil na účet obvinenému sumu 50 000 Sk.

Z odôvodnenia

Ust. § 89 ods. 5 Trestného zákona (teraz § 122 ods. 3) jednoznačne zakotvuje, že trestný čin je spáchaný so zbraňou vtedy, ak páchateľ, alebo s jeho vedomím niektorý zo spolupáchateľov, použije zbraň na útok, a to buď na prekonanie odporu alebo ak ju na tento účel má pri sebe.

Z dôkazov, ktoré boli v prípravnom konaní v tejto veci vykonané, však nevyplýva, že by obžalovaný bol zbraň aj skutočne použil, alebo že by sa poškodenému ňou nejakým spôsobom vyhrážal. Napokon zo samotnej výpovede poškodeného A.P. je zjavné, že on zbraň v kufríku obžalovaného len zahliadol a obžalovaný ju pri verbálnych útokoch nepoužil, ani sa ňou nevyhrážal.

Okrem toho treba dodať, že obžalovaný sa so zbraňou, ktorú mal 1. augusta 1996 pri sebe, nevyhrážal ani tým, že ju v budúcnosti na uskutočnenie svojich vyhrážok, ktoré vtedy poškodenému adresoval, aj použije.
Teda išlo o to, či bude skutok posúdený len ako vydieranie alebo vydieranie zo zbraňou.
inspiring_kepler

Príspevok od používateľa inspiring_kepler »

Panzer potom na zaklade coho mi dokazu nedodrzanie skryteho nosenia zbrane ?
Používateľov profilový obrázok
Panzer
Administrátor
Príspevky: 2915
Dátum registrácie: 16 years 9 months

Príspevok od používateľa Panzer »

BKSL

Debata o skrytom nosení je už poriadne OT! Ale pre pokoj duše.

Skryté nosenie zbrane neznamená, že ťa budú priestupkovo stíhať za to, že sa ti povyhrnie tričko a odhalí zbraň. Priestupkom je, ak si na košeľu navlečieš podpažné púzdro s kvérom a budeš tak pobehovať po vonku. Alebo si za opasok zasunieš zbraň tak, aby ju bolo vidieť a pod.

A čo sa týka dokazovania. V priestupkovom konaní úplne stačí, ak budú vypočutí dvaja policajti, čo ťa odchytili takto vyštafírovaného. Teda žiadne rozsiahle dokazovanie sa nekoná.
Používateľov profilový obrázok
Jack
moderátor
Príspevky: 5590
Dátum registrácie: 16 years 4 months

Príspevok od používateľa Jack »

BKSL, ja som fakt chcel napísať slovíčko zbraň, ale práve sa mi do úvah priplížil Glock. Ja za to nemôžem. To Glock!
:lol:
Napísať odpoveď

Návrat na "Nutná obrana - krajná núdza"