Strelba s inou osobou bez ZP

inspiring_kare

Strelba s inou osobou bez ZP

Príspevok od používateľa inspiring_kare »

Zdravim, chcel by somsa opytat, ako je to so strelbou s osobou, ktora nema ZP, napriklad ze ja ho mam, mam aj zbran, ale kamarat by si chcel skusit strelbu, ma 21 rokov, ja mam 21 rokov. je to mozne? jedna sa samozrejme o strelbu na strelnica. dakujem
Používateľov profilový obrázok
Panzer
Administrátor
Príspevky: 2914
Dátum registrácie: 16 years 9 months

Príspevok od používateľa Panzer »

Toto by ti mohlo pomôcť:
§ 56
Zverenie, vypožičanie a prenájom zbrane a streliva

(1) Zverenie zbrane alebo streliva je prenechanie zbrane alebo streliva inej osobe pod dohľadom osoby uvedenej v odseku 4 písm. c), odseku 6 alebo odseku 8.

(2) Držiteľ zbrojného preukazu alebo zbrojnej licencie môže zveriť zbraň kategórie B alebo zbraň kategórie C alebo strelivo do týchto zbraní inej fyzickej osobe, ktorá nie je držiteľom príslušnej skupiny zbrojného preukazu, iba počas

a) športovej prípravy alebo športovej súťaže, ktorých súčasťou je streľba,
b) praktického streleckého výcviku,
c) prípravy na budúce povolanie súvisiace s držaním alebo nosením zbrane alebo praktického streleckého výcviku na skúšky z poľovníctva,
d) výučby brannej prípravy alebo výučby v odbore, ktorého obsahom je výroba, opravy a skúšky zbrane a streliva, alebo
e) filmovej alebo divadelnej činnosti, ak ide o zbraň upravenú na streľbu nábojkami alebo cvičnými nábojmi.

(3) Držiteľ skupiny F zbrojnej licencie môže zveriť zbraň a strelivo do tejto zbrane na poľovné účely v poľovnom revíre pod dohľadom osoby uvedenej v odseku 4 písm. c) osobe, ktorá nemá zbrojný preukaz, ak je táto osoba držiteľom platného poľovného lístka.

(4) Ak držiteľ zbrojného preukazu alebo zbrojnej licencie zverí zbraň alebo strelivo do používania fyzickej osobe podľa odsekov 1 a 2, je povinný

a) poučiť túto osobu o bezpečnej manipulácii so zbraňou a strelivom,
b) dbať o nutnú opatrnosť,
c) zaistiť prítomnosť osoby, ktorá je držiteľom príslušnej skupiny zbrojného preukazu alebo zodpovednú osobu držiteľa zbrojnej licencie, ktorá zaistí bezpečnú manipuláciu so zbraňou a strelivom.

(5) Zbraň kategórie B, zbraň kategórie C alebo strelivo do týchto zbraní možno zveriť fyzickej osobe len na dobu nevyhnutne potrebnú, a to iba na vykonanie streľby na strelnici, ak nejde o streľbu zo zbrane uvedenej v odseku 2 písm. e) a v odseku 3.

(6) Pri výučbe, príprave alebo súťažiach, ktorých súčasťou je streľba, môže osoba vo veku od 12 rokov do 18 rokov používať zbraň iba v prítomnosti osoby staršej ako 25 rokov, ktorá je držiteľom skupiny A, B, C, D alebo E zbrojného preukazu najmenej tri roky; tá je povinná zaistiť bezpečnú manipuláciu so zbraňou a strelivom.

(7) Držiteľ zbrojného preukazu alebo zbrojnej licencie môže vypožičať alebo prenajať zbraň kategórie B alebo zbraň kategórie C inému držiteľovi príslušnej skupiny zbrojného preukazu len spolu s preukazom zbrane a potvrdením o vypožičaní alebo prenájme zbrane, ktoré potvrdí policajný útvar, ktorý zbraň eviduje; túto zbraň je možné vypožičať alebo prenajať len na účely výkonu práva poľovníctva alebo na športovú streľbu. Potvrdenie sa nevyžaduje v prípade vypožičania alebo prenájmu zbrane od prevádzkovateľa strelnice, na ktorej sa streľba zároveň vykonáva. Držiteľ zbrojného preukazu, ktorému je zbraň vypožičaná alebo prenajatá, je povinný mať pri manipulácii so zbraňou okrem zbrojného preukazu aj preukaz zbrane a potvrdenie o vypožičaní alebo prenajatí zbrane. Držiteľ zbrane, ktorý vypožičal alebo prenajal zbraň, odovzdá po vrátení zbrane potvrdenie na policajný útvar, ktorý zbraň eviduje.

(8) Držiteľ zbrane kategórie D nesmie vypožičať alebo prenajať zbraň osobe mladšej ako 18 rokov; zveriť zbraň kategórie D takejto osobe možno iba pod dohľadom osoby staršej ako 18 rokov.
inspiring_kare

Príspevok od používateľa inspiring_kare »

cize ak si len tak bezdovodne chce zastrielat tak je to ´´prakticky strelecky vycvik´´?
Používateľov profilový obrázok
Bauer
častý prispievateľ
Príspevky: 644
Dátum registrácie: 13 years 6 months

Príspevok od používateľa Bauer »

Ja som bol občas strieľať s osobou nedržiteľom ZP. Vtedy som bol ja za jej akýkoľvek pohyb so zbraňou zodpovedný. Samozrejme dá sa to, ale... treba na to zodpovedného nedržiteľa ZP, ktorý bezpečnostné pravidlá, ktoré mu povieš aj naozaj dodrží. Ďalej sa musíš sám seba opýtať, či si trúfaš konkrétnu osobu ustrážiť a ustrážiť v každom okamihu kam mieri hlavňou. Ja si svoju manželku netrúfam ustrážiť, svojho otca áno. Záleží veľa na tom s kým ideš na tú strelnicu.

Je to na tvojom zvážení, či to s nedržiteľom ZP na strelnici skúsiš, zákon ti to dovoľuje.
inspiring_kare

Príspevok od používateľa inspiring_kare »

bauer - vdaka, to som chcel vediet. Jasne ze by som tam dakeho psychosa nezobral a hned ako by zacal robit blbosti by som mu povedal dovidenia, zatial som sa pytal skor informacne, uvazujem o tom niekedy ale nemam nic dohodnute, este jedna otazka - aky je postup pri vstupe na strelnicu - co poviem typkovi, ako atd, plati len jeden ci dvaja? proste chcem vediet rozdiely oproti tomu ked idem len ja sam. vdaka
Používateľov profilový obrázok
Bauer
častý prispievateľ
Príspevky: 644
Dátum registrácie: 13 years 6 months

Príspevok od používateľa Bauer »

Obvykle sa strieľa z tvojej pištole naraz na striedačku v jednom boxe, lebo keď strieľa nedržiteľ ZP, tak ty by si nemal strieľať, lebo v tom momente by si sa díval na svoj terč a nie na osobu za ktorú by si bol zodpovedný a on by bol úplne bez dozoru a v tom momente by sa kľudne mohol hlavňou škrabať zatiaľ za uchom.
Používateľov profilový obrázok
yarco
moderátor
Príspevky: 4836
Dátum registrácie: 16 years 6 months

Príspevok od používateľa yarco »

ondrej186:
Na strelnici povieš, ako to je - dvaja s jedným ZP. Určite nebudete prví.
Cenovú politiku si určuje strelnica, tak si to prípadne zisti popredu. Niekde sa platí za stav, inde za počet osôb.

Nezabudnúť, že podľa odseku 6 ty zatiaľ môžeš so sebou brať len osoby nad 18 rokov.


A dobrá rada na záver - vždy im zo začiatku dávaj do zbrane len jeden náboj, či už to bude pištoľ alebo revolver. Aby si v relatívnom bezpečí mohol zistiť, ako zareagujú na 'bum' a či nezačnú na palposte robiť hovadiny.

(Že na stav zoberieš len osobu, ktorú si trúfaš zvládnuť a že ju po celý čas streľby budeš mať pod bezprostrednou kontrolou, to ti ako rozumnému človeku určite príde samozrejmé.)


<edit>: ugrofínština :roll:
Naposledy upravil/-a yarco v 17 Máj 2013, 13:59, upravené celkom 1 krát.
inspiring_newton

Príspevok od používateľa inspiring_newton »

mam adepta na ZP vo vycviku /nikdy predtym nestrielal/
pokial nezvladol bezpecnu manipulaciu so zbranou /trenovali sme na strelnici/ nedostal strelivo do zasobnika.
Napísať odpoveď

Návrat na "Strelnice"