SA vz.61 na A

Používateľov profilový obrázok
Mesi
moderátor
Príspevky: 3690
Registered for: 15 years 6 months

Príspevok od používateľa Mesi »

To je uplne irelevantne, tuto zbran nemozes nosit.
§ 27 Oprávnenia držiteľa zbrojného preukazu napísal: (1) Držiteľ skupiny A a skupiny B zbrojného preukazu je oprávnený
a) nadobudnúť na základe nákupného povolenia do vlastníctva a držať zbraň kategórie B uvedenú v § 5 ods. 1 písm. a), b) alebo c); držiteľ skupiny A zbrojného preukazu je oprávnený aj na nosenie...
§ 5 Zbraň kategórie B napísal: (1) Zbraňou kategórie B je
a) krátka opakovacia palná zbraň alebo krátka samonabíjacia palná zbraň,
b) krátka jednovýstrelová alebo viacvýstrelová palná zbraň na strelivo so stredovým zápalom,
c) jednovýstrelová palná zbraň na strelivo s okrajovým zápalom, ktorej celková dĺžka je menšia ako 280 mm,
...
f) samonabíjacia palná zbraň, ktorá bola konštrukčne odvodená alebo upravená zo samočinnej zbrane,
Podla mna je tato tema Lipsicovou novelou vycerpana.
tomas120
častý prispievateľ
Príspevky: 706
Registered for: 7 years 6 months

Príspevok od používateľa tomas120 »

Škoda že ten inteligentný zákon neprihliada na fakt, že v prípade škorpíka sa zmenou mechanizmu zo samočinnej stala krátka guľová zbr., ktorá inák všetkým spĺňa parametre zbrane kategórie B.
bus driver
častý prispievateľ
Príspevky: 1442
Registered for: 12 years 4 months

Príspevok od používateľa bus driver »

Ak by som vlastnil chatu/chalupu, nahlasim si tam prechodny pobyt. Pripadne si kupim UZKON AS 43 M, aj ked v niektorych okresoch bude treba zabojovat o zapis na "A".
inspiring_payne

Príspevok od používateľa inspiring_payne »

cca 3 mesiace dozadu kamarat kupil Sa 61 a zapisali mu ho a ma iba ZP skupinu A.
Nekupoval to v obchode, ale od sukromnej osoby, ktora to mala tiez iba k Acku
Používateľov profilový obrázok
peterson
expert
Príspevky: 7848
Registered for: 14 years

Príspevok od používateľa peterson »

Tomas: ak je v kartičke uvedené CZ91.
Sa vz.61(samonabíjacia) je zbraň odvodená od vojenskej.
inspiring_payne

Príspevok od používateľa inspiring_payne »

Ja viem, ze je odvodena, preto som tomu nechcel verit, ale je to 61. Dokonca som zistil, ze dalsi kamos ma 61 a v preukaze ma uvedene pistol samonabijacia a tiez je drzitelom ZP A
Používateľov profilový obrázok
Igrlik
častý prispievateľ
Príspevky: 3094
Registered for: 20 years 6 months

Príspevok od používateľa Igrlik »

To všetko je samozrejme pravda, ale na OR PZ :
- novú zbraň z prerábky už nezaevidujú ako "pištoľ samonabíjaciu", s najväčšou pravdepodobnosťou to bude "samopal"
- je vysoká šanca, že aj existujúci záznam budú chcieť zmeniť (za predpokladu, že tá zbraň je skutočne prerábka)

Ak bola tá zbraň, evidovaná na majiteľa sk. A vyrobená v CZUB ako novovýroba a iba samonabíjacia, tak môže na to A aj zostať - pri vhodnej konštelácii hviezd... :wink:
Používateľov profilový obrázok
peterson
expert
Príspevky: 7848
Registered for: 14 years

Príspevok od používateľa peterson »

tak ako mali svojho času niektorí držitelia Sa vz.58 a potom sa to všetko muselo nanovo evidovať- tak počítam, že i tieto škorpíky čaká podobný osud. A hlavne sa tým treba na fore chváliť a presviedčať všetkých, že je to ok.
inspiring_payne

Príspevok od používateľa inspiring_payne »

OK to urcite nie. zakon hovori jednoznacne a o prerobenych alebo odvodenych.....
Používateľov profilový obrázok
Mesi
moderátor
Príspevky: 3690
Registered for: 15 years 6 months

Príspevok od používateľa Mesi »

ja stale nechapem naco sa pozerate co mate napisane na nejakej karticke zbrane. Je to uplne irelevantne. Viac info v tejto teme
inspiring_payne

Príspevok od používateľa inspiring_payne »

mesi, to dobre viem, ale tu sa riesi nieco uplne ine a to, ze 61 je v takej kategorii, na ktoru nestaci mat Acko a aj napriek tomu, taku zbran vlastnia ludia, ktory maju iba Acko, pripadne Bcko, cize chyba je na strane PZ, nakolko ludia by takuto zbran vlastnit nemali
Používateľov profilový obrázok
Mesi
moderátor
Príspevky: 3690
Registered for: 15 years 6 months

Príspevok od používateľa Mesi »

podla mna je chyba aj na strane ludi, ktori o tom vedia. V podstate s prichodom novely zacali porusovat zakon, lebo drzia/nosia zbran, ktoru nemozu. Na prechodneobdobie sa asi moc nemyslelo. Da sa pohybovat v sivej zone, uz sa tu rozoberalo niekde, ze nejde o TC nedovoleneho ozbrojovania ak policia ma vedomost, ze clovek ma zbran (napr. pri expiracii ZP).

Ja by som si radsej zaobstaral skupinu ZP, ktora by ma upokojovala v tom, ze nebudem musiet riesit opletacky s porusenim zakona 190/2003. V kazdom pripade, aj ked ju niekto vlastni, ci uz odvodenu, alebo prerobenu (podla pism. f), nosit ju nemoze.
inspiring_liskov

Príspevok od používateľa inspiring_liskov »

S prichodom noveho informacneho systemu zbrani a zbrojnych preukazov tieto srandicky rychlo skoncia.
Uradnik na PPZ zada do vyhladavania filter drzitelov ZP ktori maju A/B ale nie E a maju v drzbe konkretny model zbrane...
A o par dni si najdu drzitelia predvolanie do Galanty na okres kde im ponuknu:
Urob si E alebo daj skorpika do uschovy
inspiring_payne

Príspevok od používateľa inspiring_payne »

skor to bude tak, daj skorpik do uschovy a urob si E a potom si ho pridi zobrat
Kefalín
občasný prispievateľ
Príspevky: 18
Registered for: 6 years 10 months

Príspevok od používateľa Kefalín »

Čo ste tu všetko popísali ohľadne Škorpíka na A, že sa to nedá, nie je pravda.. Dnes úspešne prebehol prepis môjho nového škorpíka na A. Prakticky úplne bez problémov..
Napísať odpoveď

Návrat na "Zbrojný preukaz"