Idem na skúšky, držte palce!

Olap
prispievateľ
Príspevky: 255
Registered for: 12 years 1 month

Príspevok od používateľa Olap »

Pre všetkých čo sa pripravujú na skúšky dám len jednu - laickú radu. Otázky z knihy berte len ako zoznam otázok, ku ktorým si musíte sami vypracovať odpovede. Ako sa píše vyššie - treba si uvedomiť na čo sa pýtajú a aké nejasnosti je treba ešte zvážiť, aby sa dala použiť tá-ktorá argumentácia. Nakoniec tu na fóre je kopa dobrých vysvetlení a usmernení. A k odpovedi si prečítajte vždy celé znenie zákona, nie len krátky úrivok z paragrafu.
Potom sa Vám nestane to čo mne, keď ma chalan na chodbe pred skúškou presviedčal, ako je najlepšie pri obrane niekoho rovno poslať na onen svet, lebo potom budete mať ľahšiu obhajobu pred prokurátorom a sudcom.
Viem, že to tu už niekde bolo, ale hodí sa to opäť pripomenúť. treba si to vypočuť aj vrátane otázok a komentov z publika.
https://www.youtube.com/watch?v=TIkZ2nKrceo
inspiring_payne

Príspevok od používateľa inspiring_payne »

Ono dost zalezi aj na prokurature a na sude, co jeden vidi ako neprimerana obrana, tak druhy ako primerana. Tusim to bola asi 10 rokov dozadu, ked nerisposobivi obcania, siedmi z nožmi a sekerami vtrhli do domu starsieho muza, ktory brokovnicov v dome 2 zastrelil a jedneho zranil a dlho sedel vo väzbe, lebo vraj neprimerana obrana, asi sa mal branit kuchynskym nozom.... Ale to uz nebudem rozoberat dalej, lebo je to mimo temy
tomas120
častý prispievateľ
Príspevky: 706
Registered for: 7 years 6 months

Príspevok od používateľa tomas120 »

Olap: Sám si mám vypracovať odpovede na otázky na niečo o čom som donedávna nemal ani šajnu? Kebyže mám právne vzdelanie, ok nie je problém. Neviem ako ty ale väčšina ľudí bezne nedisponuje vedomosťami z trestného, alebo priestupkového práva. Už keď si kúpim tú knihu /ktorú mi odporučil aj policaj na zbraňovom/ tak čakám že to bude spracované poriadne. A nie ako keď od zadku odpadne.
Olap
prispievateľ
Príspevky: 255
Registered for: 12 years 1 month

Príspevok od používateľa Olap »

tomas120 - ale tam je ten problém, že tá kniha nie je presná (občas až zavádza). Keď sa ti so zbraňou ničo stane (a dokonca aj keď nebudeš zbraň ani ZP mať), tak jediné čo stojí medzi tebou a basou je tvoja znalosť zákona a predstava ako sa máš v takej situácii správať. Nemôžeš potom hovoriť, že v akejsi knihe to bolo písané ináč...
Ja tiež nie som právnik, ale prečítať si pár zákonov a predebatovať to s ľudmi čo v tom pracujú, ti dá práve tú mieru nadhľadu, ktorú voči zákonu potrebuješ, ak si sa dobrovoľne rozhodol vlastniť zbraň. Keď si si neni istý že to zvládneš, tak si ZP radšej ani nerob. Neber to ako útok na tvoju osobu či machrovanie. Ja som si tiež stále neni istý v mnohých veciach a preto sa stále o tom bavím s ľudmi čo to robia a čítam tu príspevky a vysvetlenia od ľudí čo sú z oboru. Je potom len samozrejmé, že ak hovoria o nejakom zákone/paragrafe, tak si ho dodatočne pozriem a snažím sa pochopiť prečo to tak funguje.
Okrem toho jedna vec je vedieť veci na skúšky a druhá je tomu skutočne rozumieť (z pohľadu policajta, prokurátora, či sudcu) a na to budeš mať čas aj po získaní ZP ešte aspoň 10 rokov. :lol: Presne ako sa hovorí v priloženom videu vyššie.
tomas120
častý prispievateľ
Príspevky: 706
Registered for: 7 years 6 months

Príspevok od používateľa tomas120 »

Ja s tebou súhlasím, ale pochop že pred skuškami nie je čas na dáke vlastné výklady zákonov.. Ja som mal od podania papierov na zbraňovom dáke 3 týždne na prípravu. Pre veľký počet záujemcov o ZP museli skúšky rozdeliť. Za 3 týždne som naštudoval niečo o čom som dovtedy nemal šajnu. Neviem si predstaviť že by som si musel všetky odpovede sám vypracovávať. To video je super..
EMO
občasný prispievateľ
Príspevky: 12
Registered for: 6 years 11 months

Príspevok od používateľa EMO »

Ahoj, som nový člen... Idem so žiadosťou (A,E) na ORPZ Považská Bystrica. Robil tam niekto z vás skúšky v poslednej dobe? Podeľte sa o skúsenosti s miestnym "folklórom". Viete o niekom, kto tam ide na skúšky 8.6? Aj SS
Používateľov profilový obrázok
Mesi
moderátor
Príspevky: 3690
Registered for: 15 years 6 months

Príspevok od používateľa Mesi »

Zmeň AE na AEF.
EMO
občasný prispievateľ
Príspevky: 12
Registered for: 6 years 11 months

Príspevok od používateľa EMO »

Žiadosť podaná. A-čko v pohode (živnosť), E-čko v pohode (člen klubu), no a F-ko...
Asi 10 min otázok typu načo F-ko, prečo, čo chcete zbierať, koľko... Výsluch som ustál, ale vraj si mám kúpiť knihu na evidenciu a "predložiť ju na zaregistrovanie do 7 dní." Nepresvedčil som ich že by to malo stačiť až po skúškach, takže idem zháňať.
PS: Ani v PB nie je možné strieľať so zbraňou držanou na sk. F.
Ubik
častý prispievateľ
Príspevky: 561
Registered for: 9 years 2 months

Príspevok od používateľa Ubik »

Zhanaj v ŠEVTe.
EMO
občasný prispievateľ
Príspevky: 12
Registered for: 6 years 11 months

Príspevok od používateľa EMO »

10-14 pracovných dní! Nepovaľuje sa niekomu doma nepotrebná? Zahrniem vás eurom...
Používateľov profilový obrázok
michael77
občasný prispievateľ
Príspevky: 98
Registered for: 9 years 3 months

Príspevok od používateľa michael77 »

Ak chodíš do TN ... tak v Laugaríciu so popýtaj , kúpil som tam
Misos
prispievateľ
Príspevky: 140
Registered for: 6 years 11 months

Príspevok od používateľa Misos »

S knihou na evidenciu som mal podobný zážitok - požiadavku. Tiež chceli, aby som ju mal vopred a dal im ju spolu s ostatnými vecami k žiadosti. Istú logiku to ale má, lebo ak úspešne spravíš skúšky, obratom ti začnú robiť ZP a knihu ti potvrdia a odovzdajú spolu so ZP, ktorý ťa bude oprávňovať na to zberateľstvo. Ja som knihu bez problémov kúpil v ŠEVTe. Pre strelivo je kniha 060510.

Som zatiaľ laik, ale streľba so zbraňami na F by zaujímala aj mňa. Myslel som, že sa s nimi strieľať nesmie (aj keď mi to tom uniká tá možnosť tlakovej skúšky, ktorá sa v zákone spomína - že načo), lebo v zákone sa spomína dačo cca takéto: držiteľ zbrojného preukazu nesmie mať zbraň na zberateľské účely v stave umožňujúcom jej okamžité použitie. Je to vlastnými slovami, neviem doslovne, ale čítal som to. Ale ak tú zbraň v takom stave mať nesmiem, tam z nej asi ťažko vystrelím legálne. Tu by ma zaujímal názor fundovaných členov fóra.
EMO
občasný prispievateľ
Príspevky: 12
Registered for: 6 years 11 months

Príspevok od používateľa EMO »

Michael

Ďakujem, asi sa tam preveziem.

O streľbe zo zbraní držaných na F je tu celé vlákno.
Používateľov profilový obrázok
mabo
častý prispievateľ
Príspevky: 636
Registered for: 11 years 3 months

Príspevok od používateľa mabo »

EMO napísal:10-14 pracovných dní! Nepovaľuje sa niekomu doma nepotrebná? Zahrniem vás eurom...
Jednú čistú vozím v aute....
Používateľov profilový obrázok
Mesi
moderátor
Príspevky: 3690
Registered for: 15 years 6 months

Príspevok od používateľa Mesi »

K tomu ze kedy treba mat knihu...
§ 28 Povinnosti držiteľa zbrojného preukazu napísal: (1) Držiteľ zbrojného preukazu je povinný
k) viesť záznamovú knihu streliva, ak je držiteľom skupiny F zbrojného preukazu; náležitosti a spôsob vedenia záznamovej knihy ustanoví všeobecne záväzný právny predpis, ktorý vydá ministerstvo,
...takze tato povinnost vyplyva drzutelovi ZP sk. F, tak nastava po ziskani tejto skupiny. Ziadat to dopredu od PZ je preto podla mojho nazoru nezmysel.

Ak ste drzitelmi sk. F ZP a nemate tuto knihu (...lebo nevlastnim nic do evidencie), tak podla mojho nazoru konate priestupok.
Napísať odpoveď

Návrat na "Zbrojný preukaz"