Lekarsky posudok o zdravotnej spôsobilosti

Používateľov profilový obrázok
gewehr
expert
Príspevky: 3553
Registered for: 19 years 2 months

Príspevok od používateľa gewehr »

Zasa z toho celeho robite vedu a trhate fialky dynamitom... cele by to malo byt o tom, ze je potrebne "odfiltrovat" alkoholikov, maniodepresivnych a pod., prosto ludi s evidentnymi poruchami psychiky (a ti v case ziadosti a skusok o ZP, mohli byt uplne zdravi), aby evidentne problematicki jedinci u ktorych je ZJAVNE vysoka pravdepodobnost, hraniciaca skor s faktorom casu ze vygeneruju pruser, boli v urcitej miere obmedzeni. Psychicky stav cloveka sa v case vyvija, maju na to vplyv rozne zivotne situacie a pod., takze by bolo namieste aby bolo bolo robene "raz za cas", resp. aby sa ten clovek musel ukazat u lekara a ak ten na nom uvidi nejaky zjavny problem, tak ho posle na vysetrenie odbornikovi, ak nie, tak nie. Este raz, nehovorim o ziadnych sofistikovanych psychotestoch k zistovaniu psychickej odolnosti a schopnosti rozkusat zivu sliepku zubami. Rovnako ako pri vodicaku by malo byt samozrejmostou, ze raz za x rokov donesies potvrdenie ze si STALE zdravotne sposobily viest vozidlo, pretoze je velmi pravdepodobne, ze tvoj zdravotny stav v 50tke, nie je totozny s tym, ked si v 18tke robil papiere...
Je mi az komicke sledovat, ako sa tu niektori jedinci stazuju, ze ich obvodak poslal na odborne vysetrenie. Ak ma lekar co i len najmensiu pochybnost, nech to spravi, tak by to malo byt, aspon sa konecne potvrdenia nerozdavaju len tak na pockanie. Ale iluzie si samozrejme nerobim.

Tolko moj osobny a sukromny nazor, nech si o tom mysli kto chce co chce.
Používateľov profilový obrázok
yarco
moderátor
Príspevky: 4836
Registered for: 16 years 6 months

Príspevok od používateľa yarco »

Ten prispevok som pochopil tak, ze to "posudenie psychickeho stavu v pravidelnych intervaloch" sa mysli ako povinne posudenie psychologom. Preto taka 'vesela' reakcia z mojej strany.

Ak tym myslis primarne kontrolu a filter zo strany obvodaka, tak nie sme v spore.
Ale ved toto funguje uz dnes, pricom X=10 rokov.

Btw. pri sucasnom trende ja osobne ocakavam, ze nam zakonodarcovia skor ci neskor to X skratia na 5 rokov.
Používateľov profilový obrázok
C08R4
častý prispievateľ
Príspevky: 2140
Registered for: 15 years 9 months

Príspevok od používateľa C08R4 »

Gewehr: To budes presadzovat aj cez to zdruzenie na ochranu prav vlastnikov zbrani? Pan Boh nas potom chran pred takym zdruzenim. Ako pisal yarco, ani ja tu zatial u nas nevidim nejaky problem, ze by sa toto muselo zavadzat. Hovorim, budme radi ako to teraz mame.
gewehr napísal:Psychicky stav cloveka sa v case vyvija, maju na to vplyv rozne zivotne situacie a pod., takze by bolo namieste aby bolo bolo robene "raz za cas", resp. aby sa ten clovek musel ukazat u lekara a ak ten na nom uvidi nejaky zjavny problem, tak ho posle na vysetrenie odbornikovi, ak nie, tak nie.
"Raz za cas" sa aj teraz musi ist k lekarovi pre posudok (Na vyselektovanie jedincov co maju markantny psychicky problem od zaciatku to staci). Aby to malo mat ozaj realny uzitok (Aj o tom pochybujem), tak by sa clovek musel mozno castejsie ako raz za mesiac hlasit u psychologa. Aj raz za rok je uz pomerne dost dlha doba. Toto chceme? Inak ked je clovek chory, tak sa nejde ukazat lek.? Mimochodom ak lekar (obvodak) zisti, ze jedinec so ZP ma zjavne nejaky psychicky problem, je jeho povinnostou ho poslat na vysetrenie k psychologovi, pripadnu zmenu zdravotnej spôsobilosti ma hlasit PZ. Zober si napr: povinne psychotesty u PZ, tak tam je krasny priklad ako sa s tym oje...., posledne zeleznicna policia a aj ty co ozaj presli, kolko je zlyhani, samovrazd a pod.
Používateľov profilový obrázok
gewehr
expert
Príspevky: 3553
Registered for: 19 years 2 months

Príspevok od používateľa gewehr »

cobra, vies co znamena "osobny nazor"? Ak nie, tak to mi je luto, potom mi je uplne jasne, preco su Slovaci v niektorych veciach proti okolitym narodom sto rokov za opicami a ver, ze uplne chapem preco niektori ludia zlomili palicu nad nejakym zdruzovanim obcanom uz v zarodku. Slovak totiz nema rad, ked ma niekto iny nazor, toboz ak ten clovek svojim nazorom moze nieco ovplyvnit. Takze si kludne sed na guliach, a cakaj, az ti zakonodarcovia pekne implenentuju kompletne pacifisticku agendu z Bruselu. Prajem pekne prestavenie.

P.S. dik za opravu pravopisnych chyb, zjavne som to mal po sebe precitat este raz.
inspiring_kepler

Príspevok od používateľa inspiring_kepler »

Ja osobne som za psychotesty a vysledok musi psycholog posielat iba priamo na policiu (aby pri verdikte psychologa nebol natlak od presetrovaneho) a ta rozhodne o moznosti ci robit skusky na ZP alebo nerobit. Ak ma ale clovek v papieroch ze trpi depresiami, ma sklon k nasilu poprip. epilepsia, casta strata vedomia atd. tak obvodak je povinny to hned zastavit.

A ked clovek bude mat sam o sebe pochybnost tak takuto proceduru nebude chciet ani absolovovat :-)

"Aby mali na policii o mne zaznam ze som magor, to urcite nie."

yarco a k tym pravam, v praxi sa osvedcuje viac prevencia ako anarchia a potom tvrdy trest.
Používateľov profilový obrázok
Jack
moderátor
Príspevky: 5590
Registered for: 16 years 4 months

Príspevok od používateľa Jack »

Mhm, takže psychológ ťa bude vyšetrovať a neoznámi ti výsledok? Pekne. Posudok, bude podkladom pre rozhodnutie správneho orgánu a ty nebudeš mať šancu sa proti posudku odvolať, či niečo namietať, lebo sa nedozvieš výsledok, alebo sa ho dozvieš až spolu s rozhodnutím správneho orgánu? Pekne... Podobné nezmysly patria skôr do rubriky "Vtipné veci".
Používateľov profilový obrázok
aris
častý prispievateľ
Príspevky: 3399
Registered for: 15 years

Príspevok od používateľa aris »

to je skutocne tragicke
a naivne ak sa niekto domnieva, ze je to nezneuzitelne.
inspiring_kepler

Príspevok od používateľa inspiring_kepler »

aris zneuzit sa da vsetko :-)
Používateľov profilový obrázok
Jack
moderátor
Príspevky: 5590
Registered for: 16 years 4 months

Príspevok od používateľa Jack »

Ale takýto nezmysel po tom priamo volá.
:P
Používateľov profilový obrázok
yarco
moderátor
Príspevky: 4836
Registered for: 16 years 6 months

Príspevok od používateľa yarco »

BKSL:
Znova zopakujem otazku - vyriesia povinne psychotesty nejaky realne existujuci problem?
Taky, ktory by bol umerny nakladom na ich realizaciu?

BKSL napísal:yarco a k tym pravam, v praxi sa osvedcuje viac prevencia ako anarchia a potom tvrdy trest.
Tu som nejako nepochopil, o com je rec... :?
inspiring_proskuriakova

Príspevok od používateľa inspiring_proskuriakova »

povinne psychotesty pre drzitelov ZP ked vieme aky maju casto psychologovia nazor na zbrane a ich drzitelov by bola cista samovrazda
Používateľov profilový obrázok
gewehr
expert
Príspevky: 3553
Registered for: 19 years 2 months

Príspevok od používateľa gewehr »

No vidis to, a ja som bol nedavno na prednaske z forenznej psychologie, kde prednasala psychologicka, ktora striela sportovo... vykonnostnu triedu ti vcul povedat neviem a dlho posobila aj v Leopoldove a pod. zarideniach. Jej nazor na psychologicke vysetrenia bol vcelku zaujimavy (a dodavam ze aj triezvy). O plosnych psychotestoch tu nikto nehovoril (ono aj pojem "psychotest" je velmi siroky). Ale je mi jasne, ze tu na fore je rada odbornikov, ktorym je to jasne z principu a hned. :lol: :wink:
inspiring_kepler

Príspevok od používateľa inspiring_kepler »

yarco napísal:BKSL:
Znova zopakujem otazku - vyriesia povinne psychotesty nejaky realne existujuci problem?
Taky, ktory by bol umerny nakladom na ich realizaciu?
yarco mas pravdu, ze statisticky vzhladom na zachranu zivota by psychotesty ovela viac pomohli pre vodicske preukazy ako pre ZP :-)
A co sa tyka nakladov tak 50 € za psychotest nie extremne velka polozka oproti cene zbrane a pod.
Ja osobne som za to, aby psychotesty odfiltrovali aj co najvacsie mnozstvo ludi u ktorych je jasne pouzitie zbrane prioritne na nepotrebnu demonstraciu sily.
Ked si niekto zamerne nechava vytrcat zbran je to podla vas normalne a pridava to ludskemu spoluzitiu ?!
yarco napísal:
BKSL napísal:yarco a k tym pravam, v praxi sa osvedcuje viac prevencia ako anarchia a potom tvrdy trest.
Tu som nejako nepochopil, o com je rec... :?
Tu chcem poukazat na to ze v praxi sa overilo pre "vseobecne blaho" radsej obmedzit ludi v pravach ako im dat neobmedzenu slobodu a potom ich tvrdo trestat ak to s tou slobodou prezenu :-)

Radsej dame v obci max 50 km/h ako neobmedzenu rychlost a nasledne zabiti ludia zrazenim a dozivotne tresty pre vodicov.
Používateľov profilový obrázok
gewehr
expert
Príspevky: 3553
Registered for: 19 years 2 months

Príspevok od používateľa gewehr »

no, BKSL, némmas tak uplne pravdu, ono pojem "vseobecne blaho" pocut hlavne vtedy, ked ta stat potrebuje chytit za gule :wink:
inspiring_poincare

Príspevok od používateľa inspiring_poincare »

50-tka v obci nie je pre bezpečnosť, ale aby sa dali vyberať pokuty. Keby nebola, až tak veľa mŕtvych by nepribudlo. Dementov čo by jazdili 100-vkou nie je až tak veľa a keby sa štát nemiešal do vendety, tak by sa ich poćet veľmi rýchlo znížil na minimum.
Napísať odpoveď

Návrat na "Zbrojný preukaz"