ZP sk. A Žilina

Max11
prispievateľ
Príspevky: 276
Registered for: 15 years 1 month

Príspevok od používateľa Max11 »

...
Naposledy upravil/-a Max11 v 12 Nov 2013, 19:47, upravené celkom 1 krát.
Max11
prispievateľ
Príspevky: 276
Registered for: 15 years 1 month

Príspevok od používateľa Max11 »

Po úspešnom absolvovaní skúšok, som sa rozhodol dokončiť opis svojej skúsenosti so získaním ZP.

Ako som tu spomínal, žiadosť som posielal poštou spolu so všetkými potrebnými náležitosťami. Bol som rád, že takto minimalizujem potrebu osobného kontaktu. Priložil som ku žiadosti aj dokumenty navyše, aby som mal všetko na 120% "pozichrované" Hneď na druhý deň mi však volal príslušník PZ, že som zabudol na takú "drobnosť" a t.j. správny poplatok 16,50 € :lol: Dal mi na výber, že môžem prísť hneď a zaplatiť v hotovosti (alebo kolkom) alebo si to dožiadajú dodatočne ale môže to predĺžiť proces.
Obliali ma "mrakoty" lebo som si hovoril "no a teraz tam prídem a mám presne to čomu som sa snažil vyhnúť". Sadol som teda do auta a šiel na políciu.

Po krátkej komunikácii na odd. zbraní a streliva som ostal veľmi príjemne prekvapený. Totižto komunikácia s tou istou "tetuškou" bola na úplne inej úrovni. Zaplatil som poplatok, trocha sme sa porozprávali, opýtal som sa jej, či je už všetko v úplnom poriadku, na čo mi odpovedala kladne.
Ochotne mi vysvetlila približný priebeh skúšky, na čo sa mám pripraviť a povedala mi o možnosti vyskúšať si pred skúškami manipuláciu so zbraňou, ktorá bude na skúškach.

Asi o 2 týždne mi prišla pozvánka na skúšky. Termín skúšky bol stanovený približne o necelé 4 týždne.

Týždeň pred skúškami som si prišiel na odd. zbraní a streliva vyskúšať manipuláciu. Taktiež som bol spokojný s ochotou príslušníka, ktorý mi ukázal čo vyžadujú na skúškach a nechal ma, nech si to nacvičím. (Mimochodom zbraň je tuším CZ 70)

Na skúškach nás bolo asi 15, čo ma vcelku dosť prekvapilo, pretože som čakal tak 2-3 ľudí. Zobrali prvých troch, medzi nimi (našťastie) aj mňa. Skúška sa vykonávala v kancelárii predsedu komisie, za prítomnosti prokurátora a ďalšieho príslušníka PZ. Po príchode do kancelárie nás usadili, dali nám papiere, ceruzky, zaplatili sme poplatok za vykonanie skúšky a vyžrebovali sme si obálky so sadou otázok. Dostali sme následne inštrukcie a ešte raz nám názorne predviedli ako by mala vyzerať správna manipulácia so zbraňou. Na prípravu bolo klasicky 30 minút. Prvý bol hotový s prípravou približne za 10 minút, takže začal odpovedať. Ja som za cca 15-20 minút mal na papieri napísané všetky odpovede.
Pri odpovedi ide vyslovene o to aby videli, že človek chápe tomu čo hovorí. Pokiaľ to má len nadrilované naspamäť tak ho môžu dostať na doplňujúcich otázkach. Pokiaľ však vidia, že človek má v hlave upratané a vie o čom hovorí, tak ho stopnú a pokračujú ďalšou otázkou.
Praktická časť - v mojom prípade "bezpečné odstránenie poruchy zbrane a bezpečné vybitie". Žiadne záludnosti sa nediali. Zdôraznil som, že je potrebné dodržať zásady bezpečnosti - prst mimo spúšte, zbraň mieri stále do bezpečného priestoru a postupoval som pri odstraňovaní poruchy.
Mal som menší problém, pretože po vyhodení "vzpriečenej nábojnice" bola medzi šachtou a komorou zaseknutá ďaľšia, ktorá nešla vybrať ani policajtovi, ktorý mi prišiel na pomoc :lol:

Hneď po praktickej skúške mi predseda oznámil, že som vyhovel a že si mám prísť 14:00 pre ZP. 14:00 som teda naklusal na evidenciu zbraní, dali mi ZP, vypísanú a opečiatkovanú záznamovú knihu streliva a hneď som požiadal o nákupné povolenie. Bez problémov, maximálna ochota.

IMHO pokiaľ je niekto normálny a slušný človek so správnou dávkou inteligencie a takto sa aj osobne odprezentuje príslušníkom pri podávaní žiadosti, tak bude mať podstatne ľahšiu komunikáciu pri vybavovaní žiadosti.
Pri žiadosti o ZP sk. A môžem odporučiť len toľko že je dobré si dať záležať pri písaní odôvodnenia aby malo nejakú formu a výpovednú hodnotu. Dobré je podrobne opísať prečo máte pocit, že na ochranu svojho zdravia a majetku je pre Vás vhodná práve strelná zbraň a nie žiadna iná.
Pre ilustráciu, moje odôvodnenie bola 1x A4 zapísaná od hora dole :)

Každopádne prajem veľa šťastia a hladký priebeh všetkým, ktorí uvažujú alebo žiadajú o zbrojný preukaz.
sano2
častý prispievateľ
Príspevky: 673
Registered for: 15 years 3 months

Príspevok od používateľa sano2 »

Gratulujem, pekná recenzia.
Používateľov profilový obrázok
Snoopee
prispievateľ
Príspevky: 211
Registered for: 11 years 4 months

Príspevok od používateľa Snoopee »

výborne napísané !!!! Blahoželám k ZP. Mňa to čaká o týždeň. A,E,F.
infallible_brattain

Príspevok od používateľa infallible_brattain »

Zdravím členov fóra.
Chcem sa opýtať, či niekto v nedávnej dobe v Za žiadal áčko.
Zaujíma ma prístup pracovníkov na zbraňovom, nejaké komplikácie, popr. poziadavky na uchádzača nad rámec zákona.

Ďakujem
Max11
prispievateľ
Príspevky: 276
Registered for: 15 years 1 month

Príspevok od používateľa Max11 »

Odo, nič nové, stále platí to, čo som písal. Nad rámec zákona vyžadujú len doklad o tom, že si podnikateľ.
Napísať odpoveď

Návrat na "Zbrojný preukaz"