Vzduchovka s tlmičom = zbraň kategórie A?

bujny
častý prispievateľ
Príspevky: 1101
Registered for: 11 years 5 months
Kontaktovať používateľa:

Vzduchovka s tlmičom = zbraň kategórie A?

Príspevok od používateľa bujny »

Je vzduchovka s pevne zabudovaným tlmičom zbraňou kategórie A? Napríklad Gamo Whisper? Ide mi o to že chceme na Slovensko dotiahnuť novú značku vzduchoviek, pričom niektoré modely sú označené ako silenced - majú pevne zabudovaný tlmič. Iné modely majú rovnaké ukončenie hlavne, ale je to iba kompenzátor. Berie sa to aj u zbraní kategórie D ako zakázaný doplnok a teda zakázanú zbraň alebo je policajná prax iná a vzduchovky sa prehliadajú.

P.S. Ide mi skutočne funkčné tlmiče, nie o imitácie alebo predĺženia hlavne.
vanto
častý prispievateľ
Príspevky: 3210
Registered for: 13 years 6 months

Príspevok od používateľa vanto »

Ja som sa este na skuske na ZP pytal, ci laser na airsoftovej zbrani je zakazany doplnok (vtedy laser bol este zakazany doplnok v zakone) a oni mi tvrdili, ze vraj sa to vztahuje iba na ostre zbrane, na D-ckovej to vraj nevadi.
Používateľov profilový obrázok
Mesi
moderátor
Príspevky: 3692
Registered for: 15 years 6 months

Príspevok od používateľa Mesi »

samozrejme, je to tym padom podla legislativy zbran kat. A.
§4
Zbraň kategórie A
(1) Zbraňou kategórie A je zakázaná zbraň, zakázané strelivo a zakázané doplnky zbrane.
(2) Zakázanou zbraňou je
...
e) zbraň vybavená zakázaným doplnkom zbrane,
...

(4) Zakázaným doplnkom zbrane je
a) tlmič hluku výstrelu,

...

§2
Vymedzenie niektorých pojmov
(1) Na účely tohto zákona sa rozumie
a) zbraňou prenosné zariadenie, ktoré vystreľuje, je konštruované alebo môže byť upravené tak, aby
vystreľovalo strelu, a ktorého princípom funkcie je okamžité uvoľnenie energie pri výstrele; za zbraň sa
považuje aj jej hlavná časť, súčasť zbrane, replika zbrane a napodobenina zbrane,
...
k) tlmičom hluku výstrelu zariadenie na obmedzenie úsťového tresku,
...
ziadna vynimka, ktorych kategorii sa to (ne)tyka...

Vanto, to nic, mne zase tvrdili, ze NO sa da uplatnit len na zivot, na majetok len KN :roll:
Naposledy upravil/-a Mesi v 17 Júl 2013, 12:51, upravené celkom 1 krát.
bus driver
častý prispievateľ
Príspevky: 1442
Registered for: 12 years 4 months

Príspevok od používateľa bus driver »

Tlmicom hluku vystrelu sa rozumie zariadenie na obmedzenie ustoveho tresku. Len ci sa da hovorit pri vzduchovke o ustovom tresku. Ja to vidim na list adresovany Prezidiu PZ.
mototechna
častý prispievateľ
Príspevky: 1511
Registered for: 13 years 7 months
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa mototechna »

Tlmič na vzduchovke som veru ešte nevidel... Napríklad ja mám Gamo Whisper-X, a na konci je napevno niečo ako "tlmič", a pritom to tlmič nieje. Nieje to ani predĺženie hlavne, je to akýsi "moderátor" alebo tak čosi. Jediný zvuk ktorý na vzduchovke predsa počuješ je plesnutie pružiny či piestu, a to neutlmíš keď sa na hlavu postavíš, pretože hluk nevychádza z hlavne.
inspiring_pare

Príspevok od používateľa inspiring_pare »

Ja si planujem kupit olympijsky luk. Ked ho vybavim tlmicom, bude to tiez zbran kategorie A ?
Používateľov profilový obrázok
Mesi
moderátor
Príspevky: 3692
Registered for: 15 years 6 months

Príspevok od používateľa Mesi »

precitaj §2 - co sa rozumie pod pojmom tlmic, ci tvoj luk bude vytvarat ustovy tresk a ci chces investovat do luku s napinacou silou 150+N.

EDIT: el_fuego - celkovo... naco vobec zaberame takymito kktinami toto forum?
Používateľov profilový obrázok
arminius
častý prispievateľ
Príspevky: 3902
Registered for: 16 years 1 month

Príspevok od používateľa arminius »

mototechna napísal: Jediný zvuk ktorý na vzduchovke predsa počuješ je plesnutie pružiny či piestu, a to neutlmíš keď sa na hlavu postavíš, pretože hluk nevychádza z hlavne.
Tlmič teraz nechajme bokom ...

Ale ako je to potom pri vzduchovkách na báze toho stlačeného plynu ???
Tam predsa nie je žiaden piest , nebodaj dokonca pružina ......či ??? :roll:
Používateľov profilový obrázok
Mesi
moderátor
Príspevky: 3692
Registered for: 15 years 6 months

Príspevok od používateľa Mesi »

Realne, ak ide zbran podla z. c. 190/2003, tak v pripade, ze ma zabudovany/priskrutkovany/nasadeny tlmic na obmedzenie ustoveho tresku , tak ide o zbran kat. A a je potrebne na nu.

Ale aky presny vyklad ma "ustovy tresk" vam nepoviem. Laicky - je to zvku, ktory je primarne vyvedeny ustim hlavne.
inspiring_liskov

Príspevok od používateľa inspiring_liskov »

dobra diskusia, beriem to ako bod do debaty s MV SR pri priprave novely zakona
spart
občasný prispievateľ
Príspevky: 41
Registered for: 14 years 10 months

Príspevok od používateľa spart »

Ahojte, prepacte ze resucitujem staru temu, ale je v tomto uz jasno?

Vzduchovka s tlmicom je nedovoleny doplnok? Podla zakona mi to tak vychadza, ale bezne su predajne vzduchovky s integrovanym tlmicom a aby dostali povolenie na volny predaj, asi to importer musi mat nejako osetrene.
Používateľov profilový obrázok
Mesi
moderátor
Príspevky: 3692
Registered for: 15 years 6 months

Príspevok od používateľa Mesi »

Bežne dostaneš kúpiť aj optiku s noktovízorom. Záver si z toho musíš urobiť sám. Ja som zástanca právnej istoty.
matkoo
prispievateľ
Príspevky: 295
Registered for: 6 years 4 months

Príspevok od používateľa matkoo »

inak PCP alebo CO2 vzduchovky su dobre hlucne a bez moderatoru aj neprijemne strielat
Napísať odpoveď

Návrat na "Vzduchovky"